Дайджест реформ. 28 липня 2017.

Реформи в Україні відбуваються? Чи застопорилися? Вони допомагають розвивати країну? Чи обкрадають громадян? Новини цього тижня залежать від того, яку точку зору обирає коментатор. Зміни таки відбуваються, але їх оцінка — завдання кожного з нас. Події цього тижня в судовій реформі, реформі енергетики та децентралізації можна розцінювати і як #зраду і як #перемогу. Не вірте на слово коментаторам — розбирайтеся самі.

СУДОВА РЕФОРМА: склянка напівповна чи напівпорожня?

Топ-новина тижня — визначення достойників, які мають створити новий, незалежний, чесний суд. Вища кваліфікаційна комісія суддів України затвердила рейтинг кандидатів на посади суддів Верховного Суду. 120 осіб стали переможцями конкурсу. Добра новина — одіозний суддя Романюк сам відмовився продовжувати боротьбу. Він — чинний голова Верховного Суду України, який в 2014-му підтримав диктаторські закони Януковича. Кваліфікаційна комісія допустила його до конкурсу, але це викликало обурення громадськості.

Весь рейтинг достойників можна побачити за цим посиланням. У Вищій кваліфікаційній комісії святкують перемогу: «Серед переможців конкурсу ми бачимо професорів та викладачів вищих навчальних закладів, суддю-добровольця, який боронив Донецький аеропорт, правозахисників з досвідом роботи в Європейському суді з прав людини, адвокатів, які отримали освіту в провідних міжнародних університетах. Сподіваюсь, що вже незабаром, вони стануть новими обличчями українського правосуддя», — зазначив Голова ВККС Сергій Козьяков.

Громадськість, яка критикувала процес відбору менш позитивно налаштована. 25% переможців — люди, які не пройшли перевірку громадської ради доброчесності.

Зі 120 відібраних ВККС кандидатів до 4 касаційних судів у складі Верховного суду 30 мають негативний висновок Громадської Ради Доброчесності.

Тобто, кожний четвертий майбутній суддя Верховного Cуду, обраний ВККС, порушував права людини, або ухвалював політично вмотивовані рішення, або не може пояснити власні статки. — заявили в Реанімаційному пакеті реформ.

Тепер за всіх 120 кандидатів має проголосувати Вища Рада Правосуддя, після цього їх особистим підписом призначає Президент.

ЕНЕРГЕТИЧНІ РЕФОРМИ: склянка напівпорожня чи напівповна?

Цього тижня Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг затвердила всі документи, необхідні для впровадження стимулюючого тарифоутворення для дистрибуції електричної енергії (та передачі магістральними мережами). Ідея “стимулюючого тарифоутворення” сама по собі дуже прогресивна. Це дозволить українським приватизованим обленерго (в яких кожен з нас купує електроенергію) заробляти в залежності від якості постачання. Дистрибуція електрики — природня монополія, і поки що в неї не було жодного стимулу покращувати якість послуги. За новими правилами такий стимул з’явиться.

Проблема, як завжди, в деталях. Нова методика виставляє завищену норму прибутку — 12,5 % — вважають експерти. Реформа тарифоутворення може перетворитися на ще один “Роттердам +”, коли реформаторська за суттю формула виливається в надприбутки приватних компаній, а не у вирішення інфраструктурних чи безпекових проблем.

РЕФОРМА ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ: об’єм склянки залежить від того, хто на неї дивиться.

Надання більших повноважень (та ресурсів) місцевим спроможним громадам — найбільш якісна та позитивна реформа, яка реалізовується в Україні. От тільки оцінка її дуже сильно відрізнаяється в залежності від того, хто питає. Опитування голів об’єднаних громад показало, що реальну користь бачать майже усі. Не усі механізми ще вміють використовувати, не все вдається, але ставлення однозначно позитивне.

Інша картина вимальовується, якщо запитати більш широке коло громадян країни. Більшість українців (42%) підтримують реформу децентралізації. Однак більше половини опитаних (55%) зазначили, що не відчули жодних змін. Позитивні зміни від реформи відчули 16% громадян. Вдвічі зросла кількість тих, хто відчув негативні зміни — з 8% до 16%.

РЕФОРМИ СКЛЯНКИ: як правильно читати новини про зміни в країні?

ГО “Детектор медіа” в черговому моніторингу ЗМІ виокремив роль телебачення в комунікації реформ. Медіа постійно маніпулюють цією темою, залишаючи людей без реальної інформації. Все що ми можемо робити в цій ситуації — розбиратися в темі самим і поки що не вірити нікому на слово. Більше читати. В серпні, під час парламентських канікул, це можна робити порівняно безболісно.

Радимо також текст, який розповідає про очікувану реформу системи контролю за якістю продуктів харчування.

А також найбільш повний (поки) перелік реформ та огляд їх просування.

Проект Українського кризового медіа-центру.

Публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Reforms UCMC’s story.