Дайджест реформ. 3 березня 2017

фото радіо “Свобода”

Затримання (чи спроба затримання) голови Державної фіскальної служби України Романа Насірова — найкраща новина зі сфери реформ цього тижня. Вона відновлює віру в те, що нові антикорупційні структури (НАБУ та спеціалізована прокуратура) в стані контролювати топ-посадовців країни. Якщо справа дійде до суду і від буде відкритим, то це відновить віру в реформи, якої так бракує. Справа відкрита щодо схем розкрадання в газовій сфері. Корупція в енергетиці — теж основне гальмо реформ.

ПЛАНИ РЕФОРМ: Швидше, Краще, Більше.

Реформи в Україні стають дещо медійними. В тому сенсі, що про них багато говорять з телевізійних екранів та під час офіційних заходів, але відчуття покращення життя у людей поки немає. Цього тижня політики та урядовці багато говорили про потреби в реформах, давали чергову порцію обіцянок. Натомість конкретики — як зміняться правила для підприємців та пенсіонерів, наприклад — уникали. Український кризовий медіа-центр виправляє цю несправедливість.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман цього тижня не втомлювався обіцяти. Під час колегії Мінстерства соціальної політики пообіцяв, що ми найближчим часом побачимо обриси нової пенсійної реформи. На конференції VOX Ukraine запевнив, що скоро ми побачимо результати судової та медичної реформи. Під час зустрічі з міністрами закордонних справ Великобританії та Польщі говорив також про “Проведення секторальних реформ: державної служби, судової системи, енергетичного сектору, боротьби з корупцією, поліпшення інвестиційного клімату. У 2017 році Уряд концентруватиметься зокрема на пенсійній, земельній, судовій реформі, приватизації”. Обіцянки іноземцям найбільше надихають: зобов’язання перед міжнародною спільнотою виконуються дещо більше ретельно ніж, наприклад, коаліційна угода в Парламенті.

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ: драйвер реформ.

повний текст звіту

“Більш ретельно” не завжди означає “добре”. Віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції Іванна Климпуш презентувала в Києві звіт про виконання угоди про Асоціацію з ЄС — одного з основних драйверів реформ. Звіт доволі позитивний (повний текст тут), але пані Климпуш наводить неприємну статистику : 2016 році Україна мала імплементувати положення 126 актів законодавства ЄС. За результатами року імплементовано 36 актів ( з яких 13 частково). Найбільша проблема — ініціативи, які “застрягли” у Верховній раді України. Хоча відповідальність уряду теж велика. Зрештою, не до кінця зрозуміло чому урядові законопроекти не можуть пройти затвердження в коаліційному парламенті, який цей уряд і створив.

ЕНЕРГЕТИЧНІ РЕФОРМИ: ціни збільшуються чи вирівнюються?

Між тим коаліційні рішення щодо вирівнювання цін на електричну енергію реалізовуються без затримки. 1 березня вступив в силу п’ятий, останній, етап підвищення ціни на електричну енергію для населення. Коаліційна угода передбачає поетапне вирівнювання цін — щоб промисловість та побутові споживачі платили однаково (зараз промисловість дотує ціни для людей). Повного вирівнювання не вийшло — в НКРЕКП кажуть, що через курс валют та інфляцію промисловість і далі змушена переплачувати (в інтересах побутових споживачів). Експерти нагадують, що в ціні на електрику також закладена явно завищена вартість вугілля для теплової генерації, і це також сильно впливає на ціну. В НКРЕКП такі обрахунки коментувати традиційно відмовляються. В цій ситуації хороші ринкові рішення працюють не на користь населення, а на користь монополістів.

ПОДАТКОВІ РЕФОРМИ: в очікуванні ревізора

В найближчий місяць-два Україна розраховує отримати від Міжнародного валютного фонду кредит на 1 мільярд доларів. Міністр фінансів Олександр Данилюк заявляє, що Меморандум між урядом та МВФ майже готовий — узгоджуються останні деталі . Далі підписання і виділення чергового траншу. І виконання зобов’язань, закріплених у Меморандумі. А це, як стверджують журналісти Економічної правди запуск пенсійної реформи, ринку землі, підвищення прозорості фіскальної служби та перегляд спрощеної системи оподаткування.

За виконанням останнього пункту уважно стежитимуть більше мільйона підприємців-спрощенців, які досі не розуміють як уряд буде «мінімізувати зловживання з боку крупного бізнесу» та що означає вирівнювання податкового навантаження між спрощеною та загальною системою оподаткування.

Як в цій реформі не втратити людей, які чесно розвивають бізнес? Про це будемо говорити в Українському кризовому медіа-центрі у вівторок 7 березня о 13:00 під час дискусії з експертами та урядовцями.

НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОЧИТАТИ

Більше матеріалів про впровадження реформ.

Стежте за подіями та їхньою оцінкою від незалежних експертів.

https://www.facebook.com/UaReforms

Like what you read? Give Reforms UCMC a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.