Дайджест реформ. 31 березня 2017

Новини про реформи цього тижня дуже суперечливі. Парламент, Президент, Уряд, громадські активісти, міжнародні донори, фінансові установи — всі обурювалися тим, як впроваджуються реформи. Невдоволення одне одним зростає. Чи перетвориться суперечка в дискусію в інтересах громадян — головне питання, насправді.

АНТИКОРУПЦІЙНА РЕФОРМА: активісти під ударом.

Президент таки підписав скандальні правки до закону про електронне декларування. Відтепер будь-хто, причетний до антикорупційної діяльності — від лідера громадської думки до постачальника води та паперу до його офісу — повинен буде в 2018-му році здати електронну декларацію. Власне, абсурдність вимоги здавати декларацію для всіх, хто працює з антикорупціонерами Президент визнав, зустрівшись з представниками громадськості напередодні підписання. І пообіцяв “створити робочу групу” з доопрацювання закону. Здавати декларації потрібно буде в лише через рік, час на обговорення ще є. Поки група працюватиме Президент матиме можливість спокійно говорити з міжнародними партнерами, які виступили категорично проти ініціативи. Також це дозволить армії публічних критиків і далі підважувати авторитет громадських організацій.

ЕНЕРГЕТИЧНА РЕФОРМА: за що ми платимо?

Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг встановила оплату за підключення до газових мереж. Крок очікуваний — в рамках реформування ринку газу споживачі і справді мають окремо платити за інфраструктуру (трубу) а окремо за газ як товар. Вони і зараз за це платять, але гроші розподіляються автоматично. Переваг кілька: по-перше організації, які займаються газовим господарством (облгаз) зможуть отримати кошти на підтримку та модернізацію. А споживачі (теоретично) отримають вибір: в кого купувати газ. Вся реформа задумана так, щоб постачальників газу можна було змінювати так само легко як мобільних операторів. Правда, до цього ринок газу досі не дійшов (і коли дійде — абсолютно незрозуміло). Ба більше, самі облгази так і не врегулювали свої стосунки з урядом, і мають в безоплатному користуванні величезну кількість мереж (труб). Поки що споживач бачить лише ті реформаторські рішення, які вигідні бізнесу. І нічого не може отримати натомість.

СПРОЩЕННЯ РОБОТИ БІЗНЕСУ: в житті чи на папері?

Міністерство фінансів представило концепцію реформування державної фіскальної служби. Поки колишній голова ДФС Насіров під слідством з’явилася можливість змінити роботу відомства, яке він очолював.

Головна ідея — зробити службу не лише більш функціональною, але і більш зрозумілою для усіх платників податків. Щоправда, з імплементацією мабуть виникнуть проблеми. Гаряча дискусія в Українському кризовому медіа-центрі цього тижня засвідчила, що столичні ініціативи зі спрощення життя для бізнесу не завжди відчувають в регіонах. А “заборонена” податкова міліція працює досі.

СУДОВА РЕФОРМА: відбір найкращих.

Новий склад Верховного Суду повинен бути сформований не пізніше червня цього року. Таку заяву зробив заступник голови Адміністрації Президента Олексій Філатов 24 березня, під час презентації судової реформи перед делегатами ОБСЄ у Відні. Поки що триває конкурсний відбір кандидатів. Залишилося менше 400.

ХІД РЕФОРМ: підсилення з-за кордону

Наступного тижня нарешті відбудеться довгоочікуване засідання МВФ де ухвалюватимуть рішення щодо нового траншу макрофінансової допомоги Україні. Його регулярно переносили. Спочатку через суперечки щодо реформ, які Україна зобов’язується провести. Потім через необхідність порахувати наслідки блокади окупованих територій. Власне, 3 квітня можна очікувати на рішення і з того часу знову загостриться дискусія щодо вимог, які МВФ ставить перед Україною. Ми можемо нагадати чому вони важливі для кожного з нас, а не для МВФ: в сфері спрощеного оподаткування підприємців, подолання наслідків блокади, пенсійній та медичній реформах.

ЕНЕРГЕТИЧНІ РЕФОРМИ: питання національної безпеки.

Цього тижня нам нагадали, що справжні реформи в енергетиці — це не просто питання добробуту, а питання національної безпеки. Тільки ринкові, європейські умови зможуть захистити нас від російської агресії на енергетичному фронті. Втім, говорять це здебільшого іноземці. В Україні більше переймаються структурою власності енергетичних підприємств та тарифами.

Якщо ця тема вас цікавить — не забудьте прийти на зустріч з британським експертом Аланом Райлі.

Більше матеріалів про впровадження реформ.

Проект реалізовується за підтримки міжнародного фонду “Відродження”

Тижневик публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.