Дайджест реформ. 4 серпня 2017.

Корабель, що везе кавуни з Херсона до Києва недарма став символом реформ в Україні. Історія про нього стала вірусною, коли першим за багато років річковим рейсом похвалився Прем’єр-міністр України. Уряд розпачливо потребує хороших новин. А новин, які несуть “прості перемоги” усе менше. Нові рішення в сферах енергетики, тарифоутворення, земельних відносин, потрібно пояснювати ретельно і повно, під обурливі вигуки “скільки можна”. Тому державні чиновники та урядовці з більшим задоволенням розповідають про кавуни, хоч восени нас чекають дещо важчі нововведення. Про них — у тижневому дайджесті УКМЦ.

РЕФОРМА АПК та транспорту: що з тими кавунами?

Насправді баржа, яка везе кавуни з Херсону — знакова. Вона з’явилася завдяки грошам американського проекту USAID, де підтримують ланцюги переробки, збуту та логістики для малих та середніх фермерських підприємств. Також завдяки Міністерству інфраструктури, що намагаєтсья відновити обсяги перевезень річковим транспортом. Це не лише дешево, це також економить кошти на ремонт доріг, які щоліта вбивають вантажні автомобілі.

РЕФОРМА ЕНЕРГЕТИКИ: битва тарифів та цін

Цього тижня невідомі (назвалися профспілками) зірвали засідання Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг. Комісія планувала затвердити новий спосіб обрахунку тарифів на доставку газу до квартир. Розподіл тарифу на газ, тепло, електрику — частина плану реформ, але йде він зі скрипом. Дуже часто це означає, що платіжка збільшується і люди починають протестувати. Вони не можуть зрозуміти куди і як будуть скеровувати додаткові кошти: на покращення інфраструктури чи на надприбутки монополістів. Експерти визнають, що цього разу рішення щодо ціни на доставку газу було набагато краще продуманим, ніж навесні, коли його зупинили протести громадськості. Але і зараз ухвалити його не змогли. Засіданя зірвали люди, які кричали “ми вимагаємо пояснень”, хоч пояснень вже не слухали. Проблема — криза довіри. Про її причини УКМЦ писали кілька місяців тому.

Уряд традиційно намагається дистанціюватися від рішень регулятора, наполегливо повторюючи одне і те саме: “Ціни не мають вирости”. Це добра заява, яка не підтверджена реаліями — в ринковій економіці уряд не може втручатися в ціноутворення. Схожа проблема з КМУ виникла в НАК “Нафтогаз України”: замість того, щоб визначити порядок компенсацій за субсидії для компанії там просять… бути толерантними і не вимагати цих грошей. Підхід зрозумілий для громадян, але не для самого Нафтогазу. Така “толерантність” суперечить закону і може викликати увагу Генпрокуратури. Компанія ж державна, і прибутки віддає в державний бюджет. Тим часом громадяни міста Києва і досі сидять без гарячої води, через поганий обрахунок субсидій. Які уряд так і не спромігся монетизувати в повній мірі, як до цього закликала громадськість ще на початку року.

РЕФОРМА АГРАРНОГО СЕКТОРУ: бій після жнив

На якомусь етапі депутати та журналісти “поховали” перспективи зняття мораторію на землю, повірили “повідомленням ЗМІ” про те, що Міжнародний валютний фонд більше не вимагає цього. Уряд не здався, судячи з усього восени це рішення таки намагатимуться ухвалити. Основні пункти виклав радник КМУ Павло Кухта та заступник міністра аграрної політики. Сам міністр досі мовчить — він написав заяву на звільнення. Кажуть — теж через реформу.

СУДОВА РЕФОРМА: боротьба триватиме

Продовжується заочна публічна битва громадськості (Громадська рада доброчесності) та Вищої кваліфікаційної комісії Суддів. Громадськість протестує проти цілого списку суддів, яких вважає недоброчесними. ВККС наполягає, що має повне право та всі підстави внести їх до переліку кандидатів на посади у Верховному Суді України. Слово за Президентом, який підписує указ про призначення. Він уже назвав конкурс на посади в новому суді унікальним за своєю відкритістю.

Проект Українського кризового медіа-центру.

Публікується в партнерстві з Реанімаційним пакетом реформ

Like what you read? Give Reforms UCMC a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.