Sıvı Paketleme Makinası

Sıvı paketleme makinası; farklı iş sektörlerinde üretilmekte olan sıvı ürünlerin ve vizkositeli ürünlerin istenilen kaplar içerisinde paketlenmesini sağlamak için üretilmekte olan makinalardır. Sıvı paketleme makinaları ile krem, şampuan, ketçap, mayonez, meybuz, losyon ve benzeri birçok farklı ürünün kolayca paketlenmesi sağlanmaktadır. Renas sıvı paketleme makinaları içerisinde tam otomatik sıvı paketleme makinası ve meybuz paketleme makinası gibi makina modellerini bulunmaktadır. Sıvı paketleme makinaları hassas dolum sistemine sahiptir. Böylelikle ürün kayıpları önlenerek, minimum düzeye indirgenmektedir.

Sıvı paketleme makinaları modellerine isteğe göre kodlama cihazı entegre edilebilmektedir. Bu özellik sayesinde paketleme esnasında ürünlere lot numarası, son kullanma tarihi, üretim tarihi ve benzeri bilgileri eklemek mümkündür. Yine sıvı paketleme makinası modellerine istek doğrultusunda ayarlanabilir yapıda kesme bıçağı da entegre edilebilmektedir. Bu sayede farklı uzunluklarda çalışmalar gerçekleştirilebilmektedir. Sıvı paketleme makinalarında ürünle temas eden tüm bölgeler ve makinanın genel tüm bölgeleri paslanmaz malzemelerden üretilmektedir. Bu sayede her zaman daha hijyenik koşullarda çalışmalar gerçekleştirilebilmektedir. Otomatik sıvı paketleme makinalarında kolay kullanıma sahip PLC kontrol ekranı özelliği bulunmaktadır. Bu kontrol ekranı sayesinde kullanılmakta olunan makinan dolum gramajı, ambalaj uzunluğu, çalışma hızı, üretim miktarı gibi ayarlamalar kontrol edilebilmektedir.

Tam otomatik sıvı paketleme makinalarının üzerinde yer alan step ve servo motorları ile ambalajlarda fire kaybı yaşanmamaktadır. Ayrıca pozisyonu ayarlanmış durma fonksiyonu ile paketlemede duruş ve başlama esnasında ambalaj kaybı yaşanmamaktadır. Tam otomatik sıvı paketleme makinaları gelişmiş teknolojik donanıma sahip olduğundan dolayı, ayarlara manuel olarak müdahale etmenize gerek kalmaz. Hassas fotosel sistemine sahip olan sıvı paketleme makinalarında, baskılı olan ürünlerde de rahatlıkla çalışma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sıvı paketleme makinalarının yapıştırma çenelerinin derecesi ayarlanabilmektedir. Böylelikle ince veya kalın birçok ambalaj çeşidinde kolaylıkla çalışmalar gerçekleştirilebilmektedir.

Sıvı paketleme makinası modelleri üretildikleri özelliklere göre paketleme işlemlerini 3 ya da 4 köşeli olarak veya sırttan dikiş yöntemi ile paketleme işlemi yapmaktadır. Sıvı paketleme makinalarının işleme kapasiteleri makine özelliğine göre dakikada 28–60 adet, saatte 1300–2400 adet olarak farklılık göstermektedir. Dolum kapasiteleri de yine makinanın özelliğine göre 5–25 ml veya 80–200 ml aralığında değişiklikler göstermektedir. Sıvı paketleme makinalarında kuşe, polietilen, polyester, alüminyum folyo, naylon, çay filtre kağıdı ve benzeri ambalaj türleri ile çalışılabilmektedir. Sıvı paketleme makinalarının güç tüketim miktarları da makina özelliğine göre 380W, 800W, 118W ve benzeri olarak değişiklik göstermektedir.

Kaynak: Sıvı Paketleme Makinası