Hayata Aşina Zamana Hatıra: Aile Fotoğrafı: Funda Dörtkaş sordu Kerem Görkem yanıtladı…

Bir fotoğraf küçük bir kare içinden anlattıklarıyla çok, gösterdikleriyle anlamlıdır. İyi kötü anların, mutlu mutsuz günlerin, özlenen beklenen insanların, gülümsemelerin somurtmaların bazen bir anda bazen düşünülen bir poz içinde yaşamdan dondurulduğu bir uzamı kapsar. Fotoğraf avutur. Eskinin, geçmişin, o an’ın hatıraya emanet edilen yüzleri, sesten azade olsa da konuşandır. Duyarız o sesleri. Fotoğrafın çekildiği günün, saatin anlattıkları kişisel tarihlerimize atılan küçük çentiklerdir. Hepimizin evinde, yanında, bir kitabın arasında, dolap kapaklarının ardında küçük kutularda, eskiliği yaşanmışlıklardan müsemma albümlerde sakladığı. fotoğrafların yaşamlarımızın hikayesi olmadığını kim söyleyebilir.

En son ne zaman bir aile fotoğrafınıza baktınız bilmiyorum. Doğanlar, ölenler, anneler, babalar, büyükanne ve büyükbabalar, amcalar, teyzeler, dayılar… Herkesin kenarından veyahut tam ortasından dahil olduğu aile fotoğrafları yaşamın yorgunluğunu soluklandırır. Hayatınıza kilometrelerce yakın, göz ucu mesafesinde uzak olanları anımsatır. Tıpkı Cemal Süreya’nın Fotoğraf şiirinin dizelerinde dediği gibi: “Güzel anılar gibi hüzünlü/ Hüzünlü şarkılar gibi güzel…” Aile fotoğrafları biraz böyledir.

Kerem Görkem ilk kitabı Aile Fotoğrafı’nda bir aileyi, aile bireylerinin kendi seslerinden anlattıklarıyla bir fotoğraf karesinin içinden çıkartıyor. Bir ailenin dağılışını, yalnızlıklarını, arayışlarını bir fotoğrafın o eski zamanından anlatıyor. İnsan olmanın onulmaz varoluş derdinin ortasına aile olmanın ya da olamamanın fotoğraf karesinde donan telaşını yerleştiriyor. Ve hikaye böyle başlıyor. Kitabı okurken ara ara kendinize sakladığınız bir aile fotoğrafını gözünüzün önüne getirirken yakalayacaksınız kendinizi. Biz kitap üzerine konuştuk. Keyifli okumalar.

Röportaj: Funda Dörtkaş

Fotoğraf: www.kitapeki.com / Aziz Hatman röportajından alınmıştır.

Röportajı okumak için: http://reportare.com/roportajlar/uzun-roportajlar/46-k/267-hayata-asina-zamana-hatira-aile-fotografi