Bavíme se na účet úřadu státní zábavy Účtenkovka

GLOSA

Vzhledem k tomu, že stát nedávno rozhodl, že všichni jednorucí bandité musí do penze, začal národ hledat zábavu v zahraničí. To se státu nelíbilo.

A tak velkoúžasnolepý král, všech lemurů samozvaný pán a tak dál, hurá, hurá… a držitel klíče státní kasy Anton Baudiš rozhodl, že se zábavní průmysl začne centralizovat.

I zavedly se speciální kasy, které vám po každém vkladu hotovosti vydají účtenku, kterou si, ve svém vlastním zájmu, musíte vzít. A protože účtenky se tisknout o §106 a není s nimi vůbec žádný problém, už brzy se spustí účtenková loterie, oficiálně Účtenkovka!

Server Podnikatel.cz včera zveřejnil i nové logo, které se ve velké národní soutěži vysoutěžilo. A výherce vyhrál 80 tisíc. Úspěch byl i na straně státu, který výhrou získal 16 tisíc z DPH. Pojďme si tedy tento grafický počin roku trochu představit, stejně tak jeho autora.

Autor: OMgA. Klaus Kostkáč

Kostkáč má za sebou celou řadu grafického a uměleckého úspěchu. V 90. letech v České televizi připravoval pořad, který umělecky vzdělával tehdejší mládež. Koukaly na něj snad všechny děti. Ne nadarmo se říká Klausovy děti.

“Chtěl jsem vytvořit něco hravého, jako bude loterie sama,” uvedl pro server Antonovo.cs.

Logo: První verze loga (neúspěšná)

První verze, která porota neshledala vítěznou

Když Klaus Kostkáč představil, jako jediný soutěžící, první verzi loga Účtenkovky, sám předseda poroty Anton Baudiš řekl, že “to je přesně to, co si představuji, ale za tu cenu mi tam přinde málo tých písmenok”.

Logo: Druhá, třetí a čtvrtá verze (nevybrané)

Grafik si samozřejmě námitky vzal k srdci a do tří měsíců návrh přepracoval a nabídl porotě nové verze.

Druhá verze
Třetí verze
Čtvrtá verze

Ani tyto verze se ale porotě, složené ze dvou členů (Antona a Baudiše — pozn. red.), nelíbily a nechala je přepracovat.

Logo: Finální podoba loga

Nakonec se porota s panem Klausem dohodla, že nebudou vymýšlet žádné složité kreativní umění, ale udělají logo tak, aby i prostý lid věděl, že v tomto podniku mohou sbírat účtenky do loterie. Klaus Kostkáč se inspiroval u usvědčených podniků (vizte obrázek vlevo dole).

Finálnímu logu ještě předcházelo několik malých kosmetických úprav, ale i s těmi si grafik lehce poradil. K dokonalosti pak přivedl logo, které uvidíte všude. A budete mít důvod se veselit.

(Pokračujte ve čtení níže)

Finální logo národní loterie

Ač by se to mohlo zdát nemožné, téměř po roce spatřilo světlo světa logo, na které všichni čekali. A jak je u státních soutěží zvykem, opět je to velmi kvalitní kus grafického umění, které bude fungovat v jakékoliv podobě a na jakémkoliv podkladu.

Komunikace mezi státem a grafikem

Logo: negativní a verze v 50 odstínech šedi

Negativní verze
Odstíny šedi verze

A teď trochu vážněji. První slosování účtenek má proběhnout už 15. listopadu. Takže kromě předvolebních kampaní tady bude ještě kampaň na Útenkovou loterii. “Celkem se má měsíčně udělit 21 025 výher. V rámci výher se počítá s 5 hlavními výhrami, a to 1. výhra 1 mil. Kč, 2. výhra automobil (v hodnotě přibližně 400 000 Kč), 3. výhra 300 tis. Kč, 4. výhra 200 tis. Kč a 5. výhra 100 tis. Kč. Větší část výher pak bude mít následující podobu: 20 výher po 20 tis. Kč, 1000 výher po 1000 Kč a 20 000 výher po 100 Kč. Losování bude probíhat jednou měsíčně, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období,” píše server Podnikatel.cz.

Logo vytvořila designérka MgA. Hana Kolbe. Je to zřejmé z veřejně dostupné smlouvy uzavřené mezi ní a Ministerstvem financí ČR. (Mimochodem ta smlouva obsahuje spoustu překlepů. A vůbec je to zajímavé počtení.)


Chtěl bych poděkovat všem grafikům, kteří najdou reprofoto svého díla výše.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.