Návod, jak přežít cestování noční linkou bez úrazu a psychické újmy

Děsivé noční autobusy (Foto: Unsplash.com)

Není to poprvé, a předpokládám, že ani naposledy, co jsem musel využít k přepravě z práce domů noční spoj městské autobusové dopravy. Došlo k tomu zkrátka proto, že taxíky jsou v Praze příliš drahé na každodenní dojíždění a na Uber se v noci čeká poměrně dlouho, navíc nikdy nevíte, kdy přijede Adriana a napálí vám pokutu.

Rozhodl jsem se tedy, že když už musím podstupovat tento nepříjemný městský zážitek, podělím se s ostatními o několik pravidel a tipů bezpečného cestování nočním spojem hromadné dopravy.

Každé cestě noční linkou (ať už autobusovou nebo tramvajovou) musí předcházet dostatečná příprava. Před samotnou jízdou je potřeba si zakoupit dostatek žvýkaček a obstarat si nějaká sluchátka (žvýkačky doporučuji co nejvíce aromatické a sluchátka co nejvíce zvukotěsná).

Jdeme dovnitř

Ještě než nastoupíte dovnitř nočního spoje, ujistěte se, že je to opravdu to správné číslo (29. dubna všechna čísla nočních linek změnila počáteční číslo z 5 na 9, — pozn. autora). Před samotným nástupem si ještě rychle dejte do pusy dvě žvýkačky, dokud máte čisté ruce. Vůni žvýkaček si později budete foukat pod nos.

Nikdy! Nikdy nenastupujte zadními dveřmi. Vybírejte si pouze ty u řidiče nebo první nalevo od nich. Noční autobusy jsou většinou kloubové; držte se vždy v přední části (to samé platí i u tramvají, i dvouvagónových tramvají). V zadní části a u topení se většinou sdružují “psí lidé”, lidé posilnění douškem pálenky nebo lidé squatující v autobusech. Sedněte si ideálně ihned za řidiče a strčte si do uší sluchátka. Pokud vedle vás nikdo nesedí, hoďte na sedadlo batoh, či cokoliv co máte po ruce. Pusťte si hudbu tak nahlas, abyste neslyšeli ani hlášení zastávek (to si můžete kontrolovat na LED panelu či displeji).

Dávejte si pozor na “vochmelky”!

Pokud vás někdo požádá o uvolnění místa, dělejte, že ho nevidíte. Pokud vás někdo vyzve k předložení jízdního průkazu, dělejte, že ho nevidíte (až do té doby než zavolá městskou policii, pravděpodobně se bude jednat o zloděje jízdních dokladů; 'všickni kradnú'). Pokud na vás bude někdo mluvit, dělejte, že ho nevidíte. Pokud do vás někdo začne šťouchat, na nejbližší zastávce vystupte! Počkejte si raději půl hodiny na další spoj, nestojí za to se připlést do opilecké šarvátky, jedete přeci unavení z práce domů.

Před výstupem na vaší cílové zastávce stiskněte tlačítko Stop i v případě, že zastávka není na znamení. Řidiči mají tendenci zastávky projíždět, aby na konečnou dorazili co nejdříve a smrduté a opilé osoby z vozu vyhodili.

Přežijete-li cestu noční linkou máte napůl vyhráno. Doufejte, že vás po cestě ze zastávky někdo nepřepadne před vchodovými dveřmi vašeho domu.

Hodně štěstí při cestování!

Tento manuál byl sepsán po zkušenostech z noční dopravy v Praze, ale dá se aplikovat i na ostatní města. Situace se mohou čtvrť od čtvrtě lišit.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Lukáš Řezník’s story.