Kender Helme asemel presidendiks!

Rahvapresidendi valimise geriljasaidi President2016.ee “enim hääli” saanute tabelis käib võitlus esikoha nimel Mart Helme ja mõne päeva eest lisandunud Kaur Kenderi vahel. Häältesaldol põhinevas edetabelis on Kenderi järel valmis presidenditiitli pärast võitlusse astuma veel Indrek Tarand ja Mailis Reps, ülejäänud on juba kaugemal maas.

Helmel on Kenderist mõistagi tunduvalt rohkem hääli, kuna ta oli varivalimiste saidil üleval avamisest peale, Kender lisati sinna aga Piraadipartei nõudmisel alles möödunud nädala keskel. Loomulikult on Helme nautinud ka meedia tähelapenu n-ö ametliku kandidaadina ja seetõttu on teadlikkus tema platvormist ilmselgelt suurem. Samas on tore näha, et Kender on lühikese aja jooksul ja sisuliselt ilma kampaaniata osutunud hääletanute jaoks EKRE kandidaadi tõsiseltvõetavaks alternatiiviks. Meedia tähelepanu all olnud ametlikud kandidaadid on aga kaugele maha jäänud.

EKRE kandidaat Mart Helme ja Piraadipartei kandidaat Kaur Kenderi profiilid President2016.ee saidil.

Piraadipartei käis Kaur Kenderi avalikkusele oma kandidaadina välja juba maikuus ja andis sellest meediale ametlikult teada, ometi otsustas seda põhjalikumalt kajastada ainult ETV+. Meedia skepsis on ilmselt küll hoopis teistel põhjustel osaks saanud ka Kenderiga rahvapresidendi tiitli eest võitlevale Helmele. Samas just kuluaarikokkulepetel vaiba alt ära tõmbamisel ning avalikkust kaasava sisulise diskussiooni tekitamisel on sellisel nõudandval hääletussaidil ilmselt oma oluline roll. Ent isegi varivalimiste saiti ennast tutvustav intervjuu Delfist segastel põhjustel ära, mis meenutab ilmselt asjaosalistele, et võitlus on reaalne.

Kenderi kandidatuuri on suuremad väljaanded oma ülevaadetes tegelikult ignoreerinud ka siis, kui oleme neile eraldi rõhutanud, et ta on kõigest “kandidaadi kandidaat” — aga seda täpselt samal viisil nagu enamik ülejäänud väljakäidud presidendikandaatidest. ERR andmetel ongi hetkel praegu ametlike kandidaatidena esitatud ainult kaks — need on Mailis Reps ning Siim Kallas. Kenderil pole seni olnud oma platvormi avalikkusele põhjalikumalt tutvustada, samas naudib aga Euroopa Komisjoni endine asepresident varivalimiste edetabelis püsivalt viimast kohta.

Viimasel ajal on korduvalt ennustatud, et ei Riigikogus ega ka Valijakogus ei suudeta presidendi isiku osas üksmeelele jõuda ning korduvate läbikukkunud voorude tulemusel jõutakse põhiseadusliku kriisi lävele, kus on võimalikud koalitsioonid, mida valijad ei ole osanud uneski näha. See aga muudab järjest aktuaalsemaks kogu sellest jamast väljaspool seisvate kandidaatide nagu Kaur Kenderi osalemise kampaanias, kelle platvormile teiste jagelemine ainult kasuks tuleb.

Kas mõni Riigikogu erakond või ootamatu kombinatsioon nende liikmetest oleks valmis Kenderit toetama esimeses valimisvoorus, see selgub juba selle nädala lõpus, aga nagu ma ennegi olen kirjutanud, siis Kaur Kender on tõepoolest ainuke kandidaat, kellel on praeguste poliitiliste debattide kohta rahvale midagi uut öelda ning kes oleks kirjanikuna suuteline 2016. aastal võtma enda kanda parteideülese presidendi missiooni, mis Lennart Meril 2001. aastal lõpuni viimata jäi.

Ma saan aru, et mingi osa eestlaste jaoks oleks Mart Helme ka suurepärane president, aga Kaur Kender seisab “kõvema, ägedama ja lõbusama” Eesti eest. Loodan, et saate aru, need sõnad pole mingi nali ega ole juhuslikult valitud! Kender on sotsmeedias, rahvakogunemistel ja eri meeleavaldustel aktiivselt solidaarne nende kodanikuliikumistega, mis kaasaja demoniseerimise ja mineviku heroiseerimise asemel tegelevad tuleviku Eesti masinavärgi valmishäkkimise ja algseadistamisega. Seda ilma ilustamata, ilma moralismita. See pole midagi, mida võiks saavutada lihtsalt musta mantli, viltkaabu ja retrohõngulise ladviku-vastase retoorikaga.

Kaur Kenderi platvormiga saab tutvuda Nihilist.FM portaalis ja tema poolt saab hääle anda President2016.ee lehel.