3 Boyutlu Printerların Evrimi : Dün , Bugün ve Yarın…

Dün ;

Herhangi bir şeyin tarihinden bahsedeceksek , en mantıklısı ilk baştan başlamaktır. 3 boyutlu yazıcılar için başlangıcı, 1980’lerin sonunda Charles Hull tarafından icat edilen SLA printer ile bağdaştırabiliriz. Bu printerı ilk başlarda satın almak 300 bin dolardan fazlaydı.

Bunu 2016 yılında nasıl çeviririz? Basit bir hesap ile toplam enflasyon oranını %116 olarak bu printera uygularsak , bu bize yaklaşı olarak bugünün parasıyla 650 bi dolar yapar( kimse bir hobi için bu kadar para harcamaz ☺).

Çok değil 5 yıl öncesine kadar bu fiyat 50 bin dolar civarlarındaydı. Fakat, bu tüketici elektroniğimdeki , tüketiciden yana olan fiyatlar ve artan talep, bunun yanında üreticilerin de artması ve rekabet ile şu an bir 3 boyutlu printerı 1800 dolar civarı bir parayla satın alınabilir hale getirdi. (Eğer bu sizin için hala pahalı ise çin malı 200 dolara alınabilecek 3 boyutlu printerlar da mevcut)

Şüphesiz ki bu haber bir çok iş kolu ve öğrenciler için mükemmel bir haber. Demek istediğim artık şirketler hızlı prototipleme için ve ilginçtir ki İngilteredeki ilk ve orta öğrenimlerdeki öğrencilerin yarısından fazlasa 3 boyutlu printerlara erişim sağlanmaktadır.

Geçmiş ile ilgili çok da bir şey söylemeye gerek yok. Bugüne ve daha ilerisine bakalım…

Bugün;

Dünya çok hızlı değişiyor! -Evet biliyoruz, bunu daha önce okumuştuk- Sizleri tüketici elektroniği ile ve toplumsal sabırsızlık ile boğmak ve sıkmak istemiyorum. Bunun yerine direk olarak konuya girelim. Konu uygun zaman, insanlar her istediklerini istiyorlar ve bunu dün istiyorlar. Yani, istedikleri şeyleri bile hemen tüketiyorlar, bugün istemiyorlar artık. Buna da trend deniyor..

Aynen diğer endüstri kollarında olduğu gibi , 3boyutlu printer endüstrisi de bu trendlerden fazla ve hızlı etkileniyor.

Birilerine aslında kendisinin de yapabileceği şeyleri yapması için para ödemek bu jenerasyonun bir markası haline gelmiştir. Eğer bir şeyleri biraz para ile daha hızlı yaptırmak için bir yol olsa , bütün insanlık onun peşinden gider -Amerikada aynı evi paylaştığım Çinli arkadaş, 2 dakikada pişen noodle dan şikayet edip, aslında daha da kısa sürebilir yorumu yapmıştı - . Gerekliliklerimizi sadece zaman kazanmak adına, parasını ödeyerek başkasına yaptırmak ve kalan zamanımızı sosyal medyada veya son zamanların yeni trendi pokemon avlayarak geçirmek ve inanın bu bitmeyecek…

Tabiki bu trend belli bir noktaya kadar sürecek. Eğer 3 boyutlu printerlar hala 300 bin dolar olsaydı, insanların zorlukla kazandıkları parayı , plastik bira bardağı üretmek için harcamayacakları kesindi.

3 boyutlu printerların modern çağında , devamlı olarak görüyoruz ki, bu teknolijiyi kullanarak bir çok güzel gelişme de olmakta. Tüm endüstri üretimlerini tekrardan gözden geçirip, 3 boyutlu printer teknolojisini kullanmaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Ve hepsi bugün bu teknolijinin parmak uçları kadar yakın olmasından dolayı minnettarlar.

2004 ve 2005 yılına dönecek olursak Çinli bir firma olan WinSun 3 boyutlu sprey yapabilen bir nozzle ve otomatik materyal besleme ünitesi geliştirdi. 3 yıl sonra 2008 de ise normal bir binanın duvarını 3 boyutlu printer ile — çimento kullanarak — basmayı başardılar.

Şimdi İrfan hoca, bugünden bahsediyorduk. Ne oldu da 2008’e geri döndük diyorsunuz. Okumaya devam…

Geçen yıl WinSun 5 katlı bir bina bastı. Evet 5 katlı bir binayı 3 boyutlu printerdan bastılar. Ve bununla da kalmadılar 1100 metrekarelik bir villa bastılar, içinde bütün dekorasyonları ile birlikte.

Şimdi bu 3 boyutlu printerların bugünü için verebileceğim bir örnekti ve daha etkileyici örnekler de var. (Uçak motor parçalarının 3 boyutlu printerlardan çıkartılması, NASA’ nın uzayda çalışabilecek özellikte printer yapması vb…)

Gelecek;

Geçmişte yapılan tahminler biraz aldatıcı. Şimdi geleceğe dönüş filmine filmine bakalım; yıl olmuş 2016 ve ben kendi bağcıklarını otomatik olarak bağlayan nike giymiyorum yada gerçek bir hoverboard’ım yok. Eğer Tanrı değilseniz tahmin ettiğiniz şeylerin tahmin ettiğiniz gibi olacağını garanti edemezsiniz.

Bunu akılda tutarak , hadi bir kaç “Eğitimli” tahminlerde bulunalım.

Şimdi MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Labaratuarı (CSAIL) ‘ nın yapmış olduğu başarı ile başlayalım. Bu adamlar bu labaratuarda katı ve sıvı materyallerin aynı anda kullanılımasını sağlayan bir 3 boyutlu printer geliştirdiler. Bu teknik ile birlikte neredeyse tam fonksiyonlu bir robotu bir kerede 3 boyutlu yazıcıdan çıkartmayı başardılar. Bir dakika, dahası var, bunu cok pahalı ve endüstriyel profesyonellikte bir yazıcı ile yapmadılar. Atıl durumdaki bir yazıcıyı modifiye ederek başardılar. Robot yazıcıdan basıldıktan sonra ve çalışmadan önce bataryaya ihtiyacı var. Bu da aslında bir kerede tam fonksiyonlu bir robot çıkmadığını gösteriyor fakat ne olmuş ki yani. Bu bir dinamik robot yapmak için 2 aşmalı bir process ve bence çok da başarılı.

Şimdi siz bunun 3 boyutlu yazıcıların geleceğiyle ne alakası olduğunu merak ediyorsunuz.

Malesef şu ana kadar ve yakın gelecekte evde kullanmak için hizmetçi robotların 3 boyutlu yazıcılardan çıkabilmesi zor, bu yüzden bulaşık makinenizi hemen atmayın . Artı boşanmak da pahalı 😀.

Bundan sonra olacaklara bakarsak, tahminimce lokal print merkezleri kurularak sizin yerinize profesyonel çıktılar almanızı sağlayacaklar. Siz sadece USB belleğinize çizimlerinizi atıp yazıcı merkezlerine gidip işlerinizi halledeceksiniz. Endüstrinin de gelisimi ile çıktı alınabilecek materyaller de çeşitlilik gösterecek ve üretim ve prototipleme daha da hızlanıp çeşitlenecektir.

Bu sadece sizin ve benim için aslında. Büyük ölçekli üreticiler , fabrikalarınızı satmaya veya işçilerinizi çıkarmaya başlamayın. Bu 3 boyutlu yazıcı teknolojisi injection molding teknolojisinden daha ucuz olamayacak diyelim ki100.000 tane telefon kılıfı çıkartmak daha ucuz olmayacak tabiki de. Fakat 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile ürünler pazara belki daha hızlı ulaşabilecekler. Mesela, üretmeyi düşündüğünüz bir telefon kılıfından bir tane üretip , test edip onayladıktan sonra üretime gönderebilirsiniz.

Peki ben? Ben hala LEGOlarla oynuyorum. 😎

Irfan Gülnar

Teknoloji Yazarı

www.robolata.com