"Maça İğneyle Çıkıp Mac sonunu Zor Getiren Futbolcular Var"

Spor deyince aklımıza Futbol gelse de göster göster Aslında Tüm takım sporlarının A.Ş. Bireysel Sporcuların ekibinde Olması Gereken "spor hekimliği" Konusunda, Spor Hekimi, Uzman Doktor Sertaç Yakal'la röportaj yaptık. Günde kaç litre su içilmesinden, dopinge Kadar Her Şeyi konuştuk Sertaç Hoca'yla. Amatöründen profesyoneline, sporla Ilgilenen herkesin okuması Gereken Bir keyifli sohbete buyurun ...

UĞUR TEMEL (UT): Caner Erkin'in sakatlanmasıyla başlayalım. Biz televizyonlarda çok zorlanacak Bir pozisyon Olarak göremedik tendonu sakatlığı teşhisi konuldu Aşil ama. Caner'in 6 ay futboldan uzak kalacağı söyleniyor. Tendon sakatlığı nedir Aşil?

SERTAÇ Yakal (SY) Göster göster Aslında tendon Aşil sakatlıkları Farklı sekilde sınıflandırabilir. Tendon problemleri, tendinitler, travmaya Bağlı sakatlıklar, aşırı zorlanmaya Bağlı sakatlıklar Olabilir ya da Caner'de Olduğu gibi aşil tendonrüptürü (yırtılması) dediğimiz ameliyatlık durum görülebilir. Net Bir Neden söylemek mumkun degil. Bir problem çıkan zemininde Ortaya Dejenerasyon. Yani aşil tendonundaki zedelenmenin Sürekli Bizim Için Bizim için üstüne gidilmesiyle oluşabilir. Ağrı şikayeti Olan Bir sporcuya Şikayetleri Ortadan Kaldırmak Için Sürekli steroid enjeksiyonu yapmak, antrenmanlara ara vermeyip dinlememek, dejeneratif Zemini zedeleyerek kopmalara neden olur. Göster göster Aslında bu Tür Sorunları sadece sadece sadece sadece sporcular yaşamıyor. Günlük hayatta spor yapmayan İnsanların da Başına Gelebilir. Özellikle spor yapmayan, kas esnekliğini kaybetmiş A.Ş. biyomekanik problemi Olan kişilerde de görülebilir. Yıllar Önce poliklinikte muayene ettiğim Bir hastamın aşil tendonu arabasının bagajını kapatırken kopmuştu.

UT: Kaş yaralanmaları için ne düşünüyorsunuz? Nedir bu kas yaralanmaları?

SY: Kaş yaralanmalarını Basit bir zorlanmadan Toplam yırtığa Kadar Geniş Bir yelpazede değerlendirmek mumkun. Bu yaralanmalar Travmatik ya da non-Travmatik Olabilir. Fakültede Verilen eğitimden yola çıkarsak ilk öğretilenlerden biri "hastalık yoktur, hasta Vardır" sporcunun fizyolojik yapısına Göre Tedavi süreci '' ziyaretinde Kardiyo ZAMANDA Sahaya Dönüş süresi Değişken olabiliyor. Ancak Bireysel farkliliklari gözardı edersek kitabi Bilgi Olarak Sahaya Dönüş Zamanları, grade 1 yırtıkta 2-3 hafta, yırtıkta 03-06 Şubat hafta notu notu 3 yırtıkta 6-12 hafta Arasında sürebiliyor Ettik. Kişinin fizyolojik yapısına Göre Tedavi süresi Hatta Tedavi yöntemi safra değişebiliyor Ettik.

Ediz Bahtiyaroğlu Vakası

ENİS DERDIMENTOĞLU (ED): Prof. Dr. Erdem 2013/01/14 Tarihinde Radikal gazetesinde yayınlanan Bir yazısında ''. Oğlu 10 Yılda 150 futbolcu kalp krizi geçirdi '' demişti Kaşıkçıoğlu. En Yakın 22 Yaşındaki Ediz Bahtiyaroğlu Tanıtımlar. Genç kalp krizi geçirir zinde futbolcular Neden Ettik? Bu sorunun Önüne nasıl geçilir? Neler futbolcular Kulüpler yapmalı ve?

SY: Bu Tür krizleri Önlemek Için en önemli Diğer Diğer Yöntem spora Katılım öncesi değerlendirme. Dört Bir değerlendirme Yapılması Gerekiyor dörtlük. Sporcunun HERHANGİ Bir Kardiyak probleminin OLUP olmadığının çok iyi araştırılması Gerekiyor. Tabii ki Yapılan testler ile sorun var mı, yok mu Yüzde Yüz Ortaya konamayabiliyor. Ancak YÜKSEK Oranda Tespit edilebiliyor. Yani en azindan istirahat elektrosu, efor testi Ettik bu testlerde Bir sorun görüldüğünde ileri düzeylerdeki testler Olarak Ekokardiyografi, Kardiyak MR gibi testler yapilip sahalarda Yaşanan ölümlerin Önüne geçebilmek mumkun. Spora başlarken sonrasında sporcuya Düzenli Olarak Uygulanan bu Tür testler Sorunları en aza indirgeyecek Hatta Önüne safra geçecektir Ettik.

sporcu içecekleri

ED: Uzun Yıllardır sporcu Olan olmayan herkesin ucundan kıyısından Kullandığı sporcu içecekleri için ne düşünüyorsunuz? Sizce Göster Göster Göster göster gerçekten gerekliler mi? Fiziki Olarak Katkıları var mı?


Show your support

Clapping shows how much you appreciated Röportajlık’s story.