El dokuma, seri üretimle baş edemerek sessiz sedasız köşesine çekilen el sanatlarından yanlızca bir tanesi.

Maalesef el dokuması ürünlere, dokuma tezgahlarına, dokumacılara rastlamak günümüzde oldukça zor. Oysa ki Türklerde çok eski çağlardan beri dokuma sanatının gelişmiş olduğu yapılan tarihsel ve arkeolojik çalışmalardan anlaşılmaktadır.

Türkler Anadolu’ya geldiklerinde geçmişi çok eskilere dayanan gelişmiş bir dokumacılık sanatıyla karşılaştılar. Çatal höyükte yapılan kazılardan ele geçen bulgular, Anadolu’da dokumacılık tarihinin İ.Ö.6000 e kadar uzandığını gösterir. Buradan çıkan kumaş parçaları dünyada bulunan en eski kumaş parçaları örnekleridir. Orta Asya’nın kurak bölgelerinden batıya göç eden Türkler, kültürlerini, sanatlarını, folklörlerini de yanlarında taşımışlar ve yeni yerleştikleri bu verimli…


Son zamanlarda karşımıza sürekli olarak çıkan bir kelime. Belki de bir uyarı.

YAVAŞLA.

Yavaş yemek (slow food), yavaş şehir (slow city) ve evet, yavaş moda (slow fashion).

Evren yavaşlamamızı istiyor.

Modanın hızlı olması, tahmin edileceği üzere hızlı tüketilmesi anlamına geliyor. Ürünlerin tasarlama ve üretme süreci kısalıyor, trendlerin değişme ve tüketilme hızına ise yetişmek mümkün olmuyor.

Moda endüstrisi petro-kimya endüstrisinden sonra doğal çevreye zarar veren ikinci büyük endüstridir ve zannedilenin aksine çevre dostu hızlı moda diye bir şey yoktur. Yaratılan üretim ve tüketim dünyasında doğanın sınırlarını ve kapasitesini zorlayan bir yaklaşım var. Hızlı moda sık sık satın almayı ve çabucak atmayı…


Liberty 1875 yılında Arthur Liberty tarafından kurulan bir İngiliz kumaş markasıdır.

Liberty London, Great Marlborough Street

Hindistan’dan getirilen Mysor ipeği İngiltere’de boyanarak taş baskı tekniği kullanılarak süslenmiş, aynı zamanda İngiltere’de ve komşu Fransa’da boyanmış, dokunmuş ve basılmıştır. Pamuklu kumaşlar ise o dönemin tekstil öncüsü İskoçya ve Cumbria taraflarında geliştirilmiş.

Özgürlük renkleri ve şal desenleri ile bilinen Liberty pamuklu bir kumaş türüdür. İngiltere’de Kraliyet ailesine özel dokunmuş bir kumaş olarak da bilinir. 1920'li yıllarda Tana adı verilen bir dokuma türüyle kumaş üretmeye başladığından beri bu kumaş, hafif pamuklu kumaşlar içerisinde en yüksek standart olarak kabul edilir.


Roundie

Plajlarda görmeye alıştığınız dikdörtgen havlu ve peştemalleri unutun. Bu yazın olmazsa olmazı yuvarlak peştemaller.

Taşıma kolaylığı, yüksek emicilik ve hızlı kuruma özellikleri ile yüzyıllardır hamamlarda görmeye alıştığımız peştemaller son bir kaç yılda suyla buluştuğumuz her yerde bizimle.

Hafif, emiciliği yüksek, doğal..

Eh bütün bu özelliklere bir de sıra dışı tasarımı eklendiğinde yuvarlak peştemaller, bu yaz sahillerin vazgeçilmez aksesuarı olmaya aday.


Bakır kapaklı sade’ce soya mumları %100 doğaldır.

Soya mumu, parafin, stearin, esans..

“Altı üstü evime bir mum almak istiyorum, ne oluyoruz yahu!”

Haklısınız. Mum ışığında sakin bir akşam geçirmek için kimyager olmanıza gerek yok. Ama aldığınız ürünün faydasını bilmekten de zarar gelmez. Soya bildiğiniz gibi bir baklagil bitkisi, toprağa azot kazandırarak kendisinden sonra ekilecek olan ürünlerde verimi arttırır. Üstelik soya fasülyeleri doğaya ve ekosisteme hiçbir zarar vermeden üretilir.

Dolayısıyla soya bitkisinden elde edilen soya mumu da doğaldır. Diğer mumların aksine doğaya ve sağlığınıza zarar verebilecek hiç bir kimyasal içermez, saf ve temizdir.

Bakır kapaklı sade’ce soya mumları el yapımıdır. Her bir mum cam bardaklara elle doldurulur, el yapımı bakır kapaklarla doğallığı tamamlanır.

Bakır kapaklı sade’ce soya mumlarını çocuk odaları dahil olmak üzere tüm yaşam alanlarınızda kullanabilirsiniz.


‘Evim için sade’ce ürünler tasarlıyormuş.’

Evet, biz eviniz için sade'ce ürünler tasarlamak için yola çıktık.

Çünkü biliyoruz ki siz, evinizde vakit geçirmeyi seviyorsunuz.
Çünkü biliyoruz ki eviniz, şehir hayatının karmaşasından ve stresinden kaçabileceğiniz, kendinizi şımartabileceğiniz, özel hissedebileceğiniz, size ait bir mekan.

Biz de sade'ce ekibi olarak eviniz ve sizin için sade, doğal, rahat, kaliteli tasarımlarla, yaşayan evler yaratmayı hedefliyoruz.

Bizi ve hikayemizi takip etmek için sizi şöyle alalım;

www.sadecestore.com
www.instagram.com/sadecestore
www.facebook.com/sadecestore

sade’ce

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store