7 skvělých knih k prezentacím, které bych vám vůbec neměl doporučovat (protože jsou naší konkurenční výhodou)

Je to pět let co organizuji (dříve sám, teď už v týmu) školení prezentačních dovedností. Prezentování je skvělá dovednost, která vám může pomoci k lepším výsledkům, jasnější komunikaci a následně i povýšení či vyššímu platu. Čím výš jste, tím častěji musíte komunikace.

A komunikace dnes často znamená prezentace. K jakým knihám se ale stále vracím a považuji je za takové “bible” prezentování a které novinky bych zároveň také doporučil? Je jich sedm. Sedm knížek, které posunou vaše prezentace o míle dopředu a po jejich přečtení nejspíše spálíte vaše staré prezentace a už se nebudete nikdy vrátit zpět.

Zároveň je vánoční čas a budou tak skvělým tipem čím někoho potěšit pod stromečkem.

Kdo se tedy dostal do výběru?

1/ Influence: The Psychology of Persuasion, Robert B. Cialdini

V prezentacích přesvědčujete ostatní, svého šéfa i své kolegy. Pokud to chcete umět dobře, sáhněte po Robertu Cialdinim a jeho jeho knize Influence: The Psychology of Persuasion. Kniha je rozdělena do jednotlivých “zbraní vlivu”, tedy sil, které ovlivňují naše rozhodování. Pokud pracujete v marketingu, prodeji, nebo se prostě jen občas snažíte dostat ostatní na svou stranu — pak vám tato kniha nesmí chybět.

Kde ji koupíte: Knihu koupíte na Amazonu, Book Depository nebo v českém vydání na Jan Melvil Publishing.

2/ Made to Stick: Why Some Ideas Survive and Others Die, Chip a Dan Heath

Tohle je tajná zbraň. Vlastně bych vám ji neměl ani doporučovat, protože nejspíše změní váš způsob přístupu ke školení, vzdělávání a vůbec předávání informací. Naučíte se princip “SUCCESs”, tedy šest faktorů, které ovlivňují naše zapamatování.

Pokud chcete, aby si vaši posluchači odnesli z prezentace to, co jste říkali, pak si tuto knihu kupte ještě dnes.

Kde ji koupíte: Knihu koupíte na Amazonu, Book Depository a v českém vydání vyšlo pod názvem Jak zaujmout hned napoprvé (Ikar).

3/ Presentation Zen Design (2. vydání), Garr Reynolds

V roce 2011 jsem poprvé přečetl knihu Presentation Zen právě od Garra Reynoldse a na to konto jsem začal ve firmách školit prezentační dovednosti.

Jeho druhou knihu je Presentation Zen Design a je to kniha, která nás ve Šťavnatých slajdech nepřestává inspirovat. Je tak dobrá, že jsme si objednali právě její druhé vydání (i když se od prvního v mnohém neliší. Kniha plná praktických příkladů, jasných kroků k tomu jak prezentovat lépe, jasně a vizuálně. Že slajdy nejsou jen odrážky, ale mohou být třeba docela zábava.

Kde ji koupíte: Knihu koupíte na Amazonu, Book Depository a v českém vydání vyšla pouze první kniha Prezentace a Zen (Zoner Press).

4/ Storytelling with Data, Cole Nussbaumer Knaflic

V pracovních tématech se často řeší data, reporty, čísla. To není snadná věc k prezentování a proto je dobré mít k ní správný zdroj. Autorka Cole Nussbaumer Knaflic má možná velmi složité jméno, ale píše o to jednodušeji a je to pro mne základní knihou, když se pouštím do školení prezentování dat a čísel. To, že tyhle dovednosti školila mimo jiné pro Google, Inc. a jiné, podobně úspěšně firmy, užitečnost jejího know-how jen potvrzuje.

Odnesete si základní principy jak přemýšlet jako designér, vymýšlet srozumitelné grafy a předávat čísla tak, aby dávala jasný smysl.

Kde ji koupíte: Knihu koupíte na Amazonu, Book Depository. V českém vydání bohužel nevyšla a o podobné v češtině nevím.

5/ Show Me the Numbers, Stephen Few

Nemusíte řešit vůbec prezentace, můžete třeba jen pracoval v MS Excel a řešit tabulky, grafy a čísla. Pokud prostě musíte “ukázat čísla”, pak je pro vás tahle kniha jako pravá.

Zatímco Storytelling with Data jde již na druhý level, tohle je základ. Tohle je první věc, co byste si měli přečíst, když prezentuje čísla, grafy a tabulky. Většina lidí v tom má bordel, neví co funguje. Stephen Few vám jasně ukáže jak udělat efektivní, jasnou a přehlednou tabulku. Grafy, kde lidé budou vědět kam se dívat, co je důležité.

A hlavně vám vysvětlí proč a jak jeho tipy fungují na základech z psychologie a lidského vnímání.

Prezentujete data, pracujete v Excelu nebo děláte reporty? Kupte si Stephena Few, podívejte se na jeho web Perceptual Edge a dáte mi za pravdu, že tuhle knihu si koupíte do firmy a už nebudete nikdy prezentovat jinak.

Kde ji koupíte: Knihu koupíte na Amazonu, Book Depository. V českém překladu bohužel nevyšla a o jiné podobně kvalitní v českém jazyce bohužel nevím.

6/ Pre-Suasion: A Revolutionary Way to Influence and Persuade, Robert Cialdini

Kniha Influence od stejného autora je pro mne biblí přesvědčování a kniha, která na našem žebříčku drží první místo. Tuto knihu sice mám na svém nákupním seznamu, ale podle skvělých referencí na Amazonu a úspěchu první knihy je tohle jasný tip na to, co koupit a posunout se v přesvědčování (a vlivu) dále. Roli zde však tentokrát nehrají momenty samotného přesvědčování, ale to, co předávání zprávy předchází.

Kde ji koupíte: Knihu koupíte na Amazonu, Book Depository a v českém vydání vyšla v Jan Melvil Publishing pod názvem Před-svědčování.

7/ On Writing: The Classic Guide to Writing Nonfiction, William Zinser

Pokud se naučíte jasně psát, naučíte se tak jasně přemýšlet. A o to v prezentacích jde. Roky píšu blog, koketuji s myšlenkou napsat knížku a tohle byl nejlepší zdroj o tom jak psát, který jsem našel na Amazonu. Téhle knihy se prodalo více než milion kusů, na trhu je už přes třicet let a pokud alespoň někdy něco píšete (tedy skoro všichni z vás), knihu si pořiďte, zfoukněte ji za jeden víkend a vaši kolegové a zákazníci vám poděkují.

Psát jasně, bez zbytečných slov a k věci se dá naučit. Nejde zde o talent, nejde o to, že vás musí políbit múza. Psaní se dá naučit. A William Zinsser je ten nejlepší učitel, kterého můžete najít.

V prvních kapitolách vás čekají nástroje psaní, metody a poté již konkrétní tipy podle toho, co chcete psát (memoáry, autobiografie, naučná literatura, psaní v businessu atd.). Vřele doporučuji, přečtěte si všechny části i klidně v případě, že žádné memoáry psát nechcete. Tipy na psaní jsou zde (možná trochu krkolomně) schovány do různých kategorií dle tipu psaní.

Kde ji koupíte: Knihu koupíte na Amazonu, Book Depository a v českém vydání vyšla podobná kniha O psaní (On Writing) od Stephena Kinga.


Co dál? Přidejte si nás na Facebooku a podívejte na náš YouTube kanál ať vám neunikne žádná novinka (a zajímavé video). A dejte článku srdce ať víme, že se vám byl užitečný. Díky!