Přijde s vámi i změna?

Všiml jsem si, že v práci i osobním životě existují dva druhy lidí. S některými přichází do vašeho života a okolí pozitivní změna, zatímco ostatní okolo sebe nic nemění k lepšímu.

Nemusí to být zrovna velká věc. Stačí maličkost — vyměnit žárovku, namazat dveře, uklidit špinavé nádobí nebo konečně vyměnit prasklou židli. Většina lidí si takových věcí všimne (zvláště, když jsme u někoho na návštěvě nebo v jiném či novém prostředí).

Máte pak lidi, kteří si toho ale nejen všimnou, ale nečekají na ostatní a jdou a změní to, zlepší to, opraví to. Někteří čekají na to, až žárovku vymění v práci někdo jiný. “Od toho je přeci údržbář!”. Druzí jdou, žárovku koupí ze svého a vymění ji ještě ten den.

Máte práce, kde každý má svou roli a ty jsou pevně dané. Někdo vaří kafe, někdo vítá hosty, někdo řídí projekty. Co se ale stane, když zrovna asistent onemocní a vařit kafe nemůže? Zaskočí ho ředitelka?

Pokud ano, je to podle mého známka toho, že sice normálně kafe nevaří, ale zato může v téhle speciální situaci uvařit speciální “ředitelské kafe”. Pracoval jsem ve firmách, kde to tak fungovalo. Skvělý pocit, když vidíte, že se vedení nebrání tomu si vyhrnout rukávy jako za mlada a ukázat, že tu práci také dokážou a ještě si dobře pamatují, jak se dělá.

Na druhou stranu máte lidi, co budou raději žít s prasknutou žárovkou, protože to dělá někdo jiný a oni přece nebudou kupovat takovou věc ze svého. A nebudou přeci vařit kávu, když to dělá asistent a ne ředitelka.

Až si příště něčeho všimnete, začněte konat — okamžitě. To slovo okamžitě je zásadní, protože jak se zastavíte a začnete váhat, už se do toho nejspíše nikdy nepustíte. Neváhejte a začněte tedy jednat okamžitě a buďte ten, po kterém každé prostředí zůstává o trochu lepší. Je fascinující žít s takovými lidmi, je s radost s nimi pracovat a trávit s nimi čas.

Buďte jednoduše ten, který postupně zlepšuje věci v našem okolí k lepšímu tak, jak může. I kdyby to měly být zdánlivě malé věci.

A single golf clap? Or a long standing ovation?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.