Proč jsou vaše slajdy jak prášky na spaní

Prezentace neznamená někomu předat informace. Prezentace znamená prodat myšlenku, nadchnout publikum nebo inspirovat ostatní k akci.

Pokud by všichni v publiku souhlasili s vaším nápadem, nemuseli byste svolávat prezentaci. Stačilo by poslat váš projekt v PDF a… žádná prezentace není potřeba.

Proč většina prezentací nestojí za nic? Tady je proč.

Vaše slajdy jsou bez emocí

Problém číslo jedna. Emoce jsou nosnou částí všech dobrých prezentací. Podívejte se na TED, podívejte se na nejznámější prezentaci Steva Jobse, vzpomeňte si na nejlepšího učitele, kterého jste kdy v životě měli. V čem byl jiný, než ostatní?

Je dost možné (spíš bych na to vsadil boty), že se lišil v nadšení. Nebyl to ten, který mluvil o svém oboru už od dveří, nestačil si ani sundat kabát a měli jste pocit, že snad nežije ničím jiným? Dokázal vyprávět, jednou rukou mazat tabuli a zároveň druhou rukou ještě psát další poznámky? Co ho lišilo? Emoce, nadšení.

Zrušte všechny prezentace, kde není ani emoce, ani nadšení.

Prezentace je show a prodej zároveň

V prezentaci musíte být tak trochu Leoš Mareš a zároveň Alec Baldwin.

Přiznali jste si někdy alespoň na chvíli tyhle dvě věci — že v prezentaci opravdu, opravdu prodáváte a že to často musí být show?

Show. Ano, show. Nemyslím show jako když jdete s dětmi do cirkusu. Nemyslím show jako suché vtipy v silvestrovských estrádách. Podívejte se na tyhle lidi (nebo si představte libovolné vystoupení šikovného umělce na ulici).

Když se zastavíme někde ve městě nad pouličním uměním, proč to děláme, v čem je to kouzlo?

Je to show. Baví nás to, hltáme každou minutu a je to něco, co nevidíme každý den. Je tam tedy překvapení. Zároveň ale neznáme každou část představení a nevíme přesně, jak to dopadne. Je tam tedy nejistota. Zároveň ale víme, že ty nebezpečné triky dělá člověk, který tomu rozumí a ví, co dělá. Nejistota je tedy jen provedením. A zároveň je tam samozřejmě prodej. Umělec potřebuje z něčeho žít, proto čas od času obejde s kloboukem publikum.

Proč je prezentace prodej? Protože v prezentaci dost často potřebujete někoho přesvědčit nebo ho minimálně dostat na svou stranu. Pokud by bylo třeba jen někoho informovat, tak mu to pošlete emailem.

Problémem ale je, že to co by lidé měli poslat emailem, dávají do slajdů.

Chybí vám překvapení a kapka nejistoty

Jisté věci jsou často nudné věci. Jasně, stabilní zaměstnání a jistota střechy nad hlavou — důležité. Ale když hledáme něco co vás nadchne, to nejsou jisté věci, že ano?

Adrenalin, cestování, zážitky. Tři věci, které baví většinu lidí právě protože nejsou jisté.

Musíte dát tedy do prezentace něco, co ostatní nebudou čekat a držet je trochu napjaté. Pokud jim vše ukážete hned na začátku, je to jako už v traileru ukázat, jak film začne i skončí. Nuda, co?

Jenže takhle naprostá většina lidí prezentuje.

Ve slajdech máte vše

Ne, slajdy nejsou místem pro všechny vaše názory, specifikace, grafy, tabulky s čísly na tři desetinná místa. Slajdy jsou místem především pro to, co funguje jako metafora toho, co se snažíte říct. Jsou místem pro to ukázat nějaký příklad. Musíte na emocionální úrovni podložit to, co říkáte.

Máte zajímavou tabulku, která je ale složitá?

Zjednodušte ji, dejte to do grafu nebo vypíchněte jen ta nejdůležitější čísla. Spolu se super obrázky. Tabulku můžete také vytisknout a dát jí lidem na stůl. Ne, prosím žádné složité, nesrozumitelné tabulky, grafy a dlouhé povídání o všem, co pak v tom nejhorším případě přečtete.

V prezentacích vám chybí kontrast

Představte si film, kde by nebyl žádný boj, žádný kontrast, žádné vyvrcholení kdy nevíte, jak to dopadne, jestli hlavní hrdina nakonec umře, nebo ne. Dejte z Karlulky pryč vlka. Už teď spíme.

Pokud prezentujete nějaký produkt, myšlenku, využít kontrast má hned dvě výhody. První výhodou (a tou méně známou) je, že odlákáte pozornost z potenciálních nevýhod a nedostatků. My víme, že nic není dokonalé. Když ale dáte lidem do kontrastu něco jiného (co je právě v těchto parametrech horší), soustředíme se primárně na tyto jasně představené výhody.

Pokud lidem ukážete vizualizaci nových kanceláří bez toho, abyste jim ukázali fotky těch starých, nečekejte mnoho pozitivních reakcí. Hned vám vytknou, že je to open space, je tam moc míst a ta modrá na zdi je taky nějaká divná.

Pokud jim prezentujete nové kanceláře, ukažte jim nejdříve ty staré a dejte je do porovnání s těmi novými. Pak stanovíte pravidla hry vy a lidé tak budou vidět pozitivní vlastnosti vašeho nápadu daleko jasněji.

Podívejte se na tenhle příklad

Ať jen nekritizuji a sám dám jeden dobrý příklad. Podívejte se na mou prezentaci Zapomeňte na PowerPoint, kterou můžete sami posoudit a vzít si z ní to dobré do vašich vlastních prezentací:

Pokud se vám tenhle článek líbil, dejte mu srdce ať ho vidí více lidí. A více prezentací tak bude konečně za něco stát. Díky.

Pokud byste chtěli ve vaší firmě uspořádat workshop prezentování, kontaktujte nás zde.