Bir “Plague” Değerlendirmesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Programında iki derste yeni ortaya çıkan bir mobil sosyal ağ olan Plague’ı değerlendirdik.

Bu mobil uygulama şuradan indirilebilir: http://plague.io/

Viral ağ fikrini daha da ileriye taşıyan bu mobil ağ’la ilgili haberi ilk kez Gigaom’da gördüm. Daha sonra The Next Web’de de haberi çıktı. Türkiye’de tanınmasını ise Webrazzi haberine borçlu.

Bu ağ kısaca şöyle işliyor:

Konum tabanlı olarak çalışan Plague, kişilerden çok süreli paylaşımlara odaklı bir uygulama. E-posta adresiniz ve seçtiğiniz kullanıcı adıyla kayıt olduğunuz Plague’de paylaşmak istediğiniz link, haber, fotoğraf ya da metni seçip/hazırlayıp hemen yayınlıyorsunuz. Bunun ardından uygulama, kısa sürede paylaşımı yakınınızdaki diğer kullanıcılara göstermeye başlıyor. Paylaşımınızın ne derece viral hale geleceğini ise içeriği kadar, enfeksiyon endeksiniz (infection index) belirliyor. Paylaşımlarınızın dolaşımda kalma süresi ise 7 gün.

Bu temel işleyişin yanında algoritmik değişiklikler sürekli yapılıyor. Kurucuların kullanıcı fikirlerini değerlendirip iyileştirmeler yapılması da kullanıcıları teşvik eden bir yön.

Neler paylaşılıyor

İnsanlar ellerindeki görsel stokunu paylaşıyor. Ama zamanla özgün içerik girilebilir. İnstagram’daki gibi kendi çektikleri fotoları da koyabilirler. Webrazzi’de şöyle deniyor.

Halihazırda Türkiye’den de paylaşımların yer aldığı Plague’de bugün caps’ler ya da salt yorumlar ağırlıkta ve uygulama ayırıcı özelliklerine rağmen bir diğer sosyal paylaşım ağı hissi verebiliyor. Ancak ağın popüler hale gelmesi ve paylaşım etkisinin fark edilmesiyle daha fazla haber niteliği taşıyan içeriğin Plague’den aktarılması mümkün olabilir. Zira Plague’ın önemli bir farkı popüler içerik ya da son dakika haberlerin en hızlı yayıldığı platform olma potansiyeli.

Muhtemelen bu bizim öğrencilerin eseri oldu (!)

Topluluk Prensipleri

Kendi kendini düzenleyen bir yapı varsayılıyor. Kullanıcılar Twitter ve Facebook’a benzememesi çağrısı yapıyorlar. Kurucular da buranın bir enformasyon paylaşımı ağı olmasını diliyorlar. Ancak tabi ki kullanıcılar karar nasıl bir gelişim göstereceğine. Cüneyt Bender “muhtemelen hâlâ gelişme aşamasında olduğundan, kullanıcılar için etkileşim meselesinin zayıf olduğuna inanıyor. “Kime, nasıl, ne kadar dokunduğunuz sizce yeterince açık bir biçimde görülüyor mu?” diye soruyor. Son güncellemelerde belli bir iletiye abone olma özelliği geldi. Yorumlarınızdan sonra yorum yapıldığında da size bildirim geliyor. Ama bunun dışında Cüneyt’in kastettiği analytics bilgisi henüz yok.

Oyunsallaştırma Özellikleri

Yayılımın harita üzerinden gösterilmesi. İnsanlar başka kıtalara ulaşmaya çalışıyor örneğin.