Yeni Yıl Ve Kararları / Tebessüm Et!

2016 tüm olumsuzluklara rağmen veda etti. Şimdi önümüzde koskocaman yeni bir yıl var. Öyle koskocaman dediğime bakmayın aslında yine göz açıp kapayıncaya kadar geçecek sanırım. Toplumsal olarak sıkıntılı günlerden geçtik, hala da geçeceğiz belki. Fakat her şeye rağmen, herkese inat yaşamaya devam etmemiz lazım. Peki yeni yıl bize niçin yeni şeyler kazandırmasın. 2017 yılı geçip gittiğinde olumlu şekilde hatırlamak için güzel bir şeyler yapalım!

Mesela bu yıl için benim aldığım en önemli karar bir ajanda tutmak! (Metis yayınlarının ajandaları bu konuda oldukça güzel.) Bir ajanda aynı zamanda düzen de demek. Hele de benim gibi oldukça dağınık ve unutkan olabiliyorsanız. Yeni bir ajandaya şöyle başlayalım: “2017'de…” Bu üç noktanın sonrası sizin kendiniz için alacağınız yeni yıl kararları olsun. İlişkileriniz ile ilgili, eğitimle veya bakım ile ilgili yeni kararlar. Mesela geçen yıl gerçekleştiremediğim için üzüldüğüm Barış Özcan’ın Zinciri Kırma etkinliğini ben bu yıl gerçekleştirmek istiyorum. Bu yılın benim için günlük zinciri kırma rutini günde en az 10 dk kitap okumak olacak! Bir yılda binlerce sayfa…

Bu yılın benim için mottosu “düzen”. İlişkimde düzen mesela. Daha az kavga et, daha romantik ol (veya daha az odun), daha fazla seyahat et, bulunduğu ortamı sevilebilir kıl, çevrendekilere tebessüm et ve selam ver, daha az yalan söyle, hayatın tadını çıkarmayı bil, bir yıl sonra hatırlamayacağın şeyler için üzülme, bol bol öğren (çünkü öğrenmek ufku açar!)… Her şeyden önce zinciri kırma, düzen zincirini, okuma zincirini, tebessüm zincirini.

Yeni yılda yeni kararlar… Hayatı tüm olumsuzluklara rağmen daha yaşanabilir kılmak için. Bu yıl geçip gittiğinde hayırla yâd edebilmek için! Hepimiz için -özellikle toplumumuz için- güzel bir yıl olsun! İnsanlar, hayvanlar, bitkiler ve dahası tüm canlılar için yaşama hakkının hor görülmediği, aşağılanmadığı barışın ve huzurun olduğu bir yıl olsun!

Zinciri kırma ve tebessüm et :)

(fotoğraf: zefzefs )