İsimsiz, 106x165 cm, Ressam: Peyami Gürel, 2007

Yokluğa Övgü | Günümüz Sosyal Medya Kullanımı Üzerine Eleştirel Bir Bakış

Eğitimlerime katılanlar bilir. Genelde nihai ve kadim olan bilginin “asıl!” olduğu ekseninde konuşurum. Çünkü bilgi büyük bir aktarım geleneğinin ürünüdür. Doğru iletişim araçları üzerinden bilinçli ve planlı bir şekilde iletilirse, sağduyu süzgecinden de geçerek kalıcı olur.

Fil Aslında Budur!

Görme engellilerin önüne konulan fil hikayesi vardır, bilmeyenler için anlatayım;

Behçet Necatigil

Internet Çağında Eskisine Göre Daha Fazla Bilgi Sahibiyiz

Yanlış!

Geçici Olanı Yüceltmek = Hayattaki Ereğini Kaybetmek

Eğer kullandığınız cihaz, elinizdeki uygulama sizi sizden uzaklaştıracak kadar ele geçirmişse kusura bakmayın ama 100.000 takipçiniz de olsa gerçek anlamda kaybedenlerdensiniz.

T.A.Z. Hakim Bey

Dijital Bilgi Çöplüğünde Orgazm Olmak

Neden? Çünkü o da “Geçici Otonom Bölge” nin farklı zemine oturan bir başka ürünüdür. Farklı bir arketiptir. Kuruluş amacı budur. Twitter’daki tüm dezenformasyon ve ülkeler deviren bilgi akışının aksine insanların hayattaki renkli karelerini yansıtacağı, eğleneceği bir geçici otonom bölge sunar bize. Ama kimse eşi ile ettiği kavga sonrasında “Çok mutsuzuz! Bakın birbirimizin gözünü morarttık!” diye birbirinin fotoğrafını çekip Instagram’da paylaşmaz.

Öyleyse Neden Kolayı Tercih Ediyoruz?

FOMO = Fear of Missing Out

Bunun için literatürde yeni bir psikolojik rahatsızlık tanımımız bile var: FOMO (Fear of Missing Out — Yoksun Kalma Korkusu) Etrafında herkes daha çok beğeni alsın diye yediği en iyi yemeği önerirken, gezdiği yerleri anlatırken, okuduğu kitabı, izlediği filmi, sevdiği diziyi önerip paylaşırken, sen masanın başında evraklar içerisinde işine hapis olan kişi, bütün bunlardan yoksun kaldığını düşünürsün. Çünkü iki elin, iki ayağın, iki gözün ve yılda 15 gün iznin vardır. İşte yoksun kalma korkusu böyle birşeydir.

Yokluğa vakit harcamak diye ben buna derim işte!

Ürkütücü olan, insanlar henüz bu kavramlarla tam olarak yüzleşmemişken araya bir de 3 saniye oynayan ve sonra kendisini tamamen yok eden fotoğraf ve videolar gösteren yeni uygulamaları ana akım kullanımına dahil etmeye çalışıyor.

Arama Motorları İnsanlar İçindir

Üzerinde durulması gereken bir konu daha var;

Sosyal Medya Kadir Kıymet Bilmiyor Annem

İşte hakikat budur. Geçici olanı yüceltmek, kalıcı olmayanı övmek, hakikatten kaçmak. Geçici otonom bölgelerde benliklerimizi uyuşturmak. Niceliği niteliğe tercih etmek.

Neden Bu Dünyaya Geldim?

2015 yılında hala bir gün 24 saat ve insanlar hala “Neden bu dünyaya geldim?” sorusunun peşinde.

Writer | Serious Eater ≈ Libra

Writer | Serious Eater ≈ Libra