Ürün Sayfalarında SEO Nasıl Yapılmalı?

E-ticaret ve SEO uygulamaları.

Ürün sayfaları sizin satışınızı etkileyen, müşterilerinizin karar verme aşamasından en kilit noktalardan birisidir. Peki bu sayfalar SEO’da nasıl özelleştirilebilir?

Size bu yazımda daha iyi bir ürün sayfası nasıl yapılabilir bununla ilgili bazı bilgiler aktaracağım.

Bu makalede gördüklerinizi; Wordpress,Woocommerce ve Opencart’ın yanı sıra özel yazılımlarda uygulayabilirsiniz.

Klasik Başlık: Anahtar Kelime Araştırması

Sayfalarınızı en iyi duruma getirmek için ilgili anahtar kelimelerde ne yapılabilir ona bakalım.

Aynı anahtar kelimeyi hedefleyen düşük kalitede sayfalar oluşturmak yerine benzer içerikli ürünleri tek bir sayfada toplayabilirsiniz. Anahtar kelime araştırmasında Ahrefs’in Keyword Explorer aracını önerebilirim, özellikle 2019’dan itibaren bu araç çok büyük yeniliklerle daha kapsamlı hale gelmiş durumda.

Ahrefs anahtar kelime araştırma ekranı…

Anahtar kelime araştırmasında kullanıcıların niyetini anlayın. Yani Google, “bayan kemer modelleri” aratan bir kullanıcıya blog yazısı mı sunuyor yoksa e-ticaret sitesinin ürünlerini mi? Bu tür aramaları yaparak aslında ürün sayfalarınızı hangi konular çerçevesinde optimizasyon yapabileceğinizi görebilirsiniz. Bu araştırmalarınızı kategorilerde için de uygulayabilirsiniz.

Site İçi SEO Uygulamaları

Site içi SEO (On Page SEO) buraya yazamayacağım kadar büyük bir makale olacağından bazı temel kavramları aktaracağım.

Ürün sayfaları için Bazı On Page SEO Uygulama Alanları;

Title & Description,

URL Yapısı,

Heading (H1, H2 vb.)

Ürün Açıklamaları,

Sorular ve Cevaplar,

Yorumlar,

Yapısal Veri İşaretlemeleri.

Ürün Başlıkları ve Açıklamaları (Title & Description)

Ürün başlıkları Google’da sizin sayfanızın neyle ilgili olduğunu ve ziyaretçilerinizin tıklamasını tetikleyebilecek etkenlerdendir. Sayfanızın Google’da nasıl gözüktüğüne bakmak isterseniz SERP similator aracına göz atabilirsiniz.

Meta description bölümüne ise başlıkta olmayan; ama kullanıcıların ihtiyaçlarına yarayacağını düşündüğünüz bilgileri sunabilirsiniz. Ürünün temel özelliklerini, teslimat süresini vb. Detayları verebilirsiniz.

Not: E-ticaret sitelerinde ürün açıklamalarının ve başlıklarının otomatik oluşturulmasını Google anlayışla karşılayabilmektedir.

Google’ın sayfa başlıklarını ve açıklamalarını kullanıcıların arama sonuçlarına göre otomatik olarak oluşturabilmektedir, siz ilgili meta taglarını versenizde.

Örnek title & description.

Başlıklarınız ürünü açıklasın,

Mümkünse anahtar kelime içersin,

Pixel olarak çok büyük yer kaplamamasına özen gösterebilirsiniz.

Yerel bir markaysanız ilçe/il gibi detayları yazabilirsiniz. (Samsun, İstanbul vb.)

URL Yapısı

Tüm CMS’ler veya özel e-ticaret scriptleri kendilerinin yarattığı URL yapılarını kullanır. Google her ne kadar karışık olsa da tüm URL yapılarını okuyabilir. URL yapısının kesinlikle şu şekilde olması gerektiği gibi hap gibi bir cevap vermek doğru olmaz. Bunun yerine Google veya büyük e-ticaret sitelerinin uygulamalarına göz atarak kendi URL yapınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. (SEF Link elbette önerilir.)

Google’dan bir örnek.

URL’de kategoriyi veya alt klasörünün ister en başta isterseniz URL’nin ortasında/sonunda geçirin Google bunu anlayacaktır.

Heading Yerleşimi

Ürün başlıklarının H1 olmasını sağlayabilirsiniz. Her ne kadar zorunlu olmasa da tek bir H1 tagı göstermeyi düşünebilirsiniz.

Ürün özellikleri gibi diğer detayları ilgili hiyerarşiye uygun olarak H2 gibi işaretleyebilirsiniz.

Ürün Açıklamaları

Ürünlerin açıklamalarını yazmayı e-ticaret siteleri kolay kolay istemez ve çok büyük zaman harcamalarına sebebiyet verebilir. Bunu yapabilmek adına da kısa yollar ararlar ve bu geçici çözümler SEO’da başarısız olunmasına neden olur. Hatta bazı siteler bu ürün sayfalarını ürün açıklaması boş bırakabiliyor. Konuyla ilgili Google Panda Algoritması’na göz atabilirsiniz.

Ürün açıklamalarının ufak değişiklikler yayınlanması veya kopyalanması bilinen en büyük sorunlardandır. Bu ürün açıklamaları için de ortalıkta dolaşan “200–300 kelime olsun” gibi saçmalıklara da aldanmayın. Her ürün kendi özelinde değerlendirilir.

Amazon’dan ürün açıklama örneği.

Örn: “iphone 7” için 1000 kelime bile yeterli olmazken, “kırmızı kolye” için 100 kelime yeterli olabilir.

Etiketler konusunda şahsi görüşüm ise onları kullanmamanız yönünde olacaktır. Düzgün kullanılmazlarsa düşük kaliteli sayfalar oluşturabilirler. Google’dan resmi bir cevap isterseniz sizi şu konuya alalım :)

Soru ve Cevaplar

Ürünlerle ilgili kullanıcıların daha önceden sorabilecekleri soruları belirleyip onlara ürünlerle ilgili yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu soru ve cevaplar organik aramalarda listelenme şansınızı da olumlu yönde etkileyebilir.

Yapısal Veriler (Schema.org)

SEO’da en sevdiğin şey nedir diye sorsalar Yapısal veriler derdim!

Ürün sayfalarında ürünün stok bilgisini, resim, fiyatı, incelemesini ve yıldız sayısı gibi durumlarını yapısal verileri kullanarak işaretleyebilirsiniz. Bu işaretlemeler Tıklanma Oranınınızı (TO)’yu arttırabilir. Bu işaretlemeyi yaparken yapısal verilerin hata vermemesini ve doğru product schema gibi türleri kullandığınızdan emin olun.

Stok durumunu gösterir schema.
Kullanıcı yorumlarını içeren yapısal veri örneği. Kaynak: Seninolsun.com

E-ticarette Teknik SEO’da önemli; ama bu makalede onu belirtmemeyi tercih ettim, başka makalede değineceğim.

Konuyla ilgili özel bir SEO denetim raporu ve analizi isterseniz kişisel blogumdan bana ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, kendinize iyi bakın :=)

Faydalanılan Kaynaklar;