BİR FOTOĞRAFIN ÖYKÜSÜ II

GÜZEL BİR KADININ ÖLÜMÜ

Neredeyse United Colors of Benetton’ın reklam yüzü ya da Vogue’a kapak olmuş bir modelin kurgusal fotoğrafı gibi. Yumuşak sarışın saçları, kırmızı bakımlı tırnakları, parlayan bileziğinin ve el çantası… Kızılhaç çalışanı onun üzerini çok istekli örtmesi, neredeyse sahnelenmiş bir olay gibi geliyor insana. Kadın, Adela Legarreta Rivas adında bir oyuncuydu ama ona gerçekten bir otomobil çarptı ve 1979'da Mexico City’nin Avenida Chapultepec’inde öldürüldü.

Düşen bir direkle bütünleşmişti, kolu bir bez bebeğin kolu gibi sallanıyordu, kusursuz burun köprüsü tek bir kan çizgisiyle kesişiyordu. Sanki güzel kadınların ölümlerini yüce bir sanat haline getiren Edgar Allen Poe bu fotoğrafa bakarak, bu ölümün “dünyanın en şiirsel konusu” olduğunu söyledi, ancak bu kareyi yakalayan adam Enrique Metinides idi. Makaleler, pulp grafik romanlarından ve film noir’lerinden sık sık fotoğraflara dönüştüren Metinides, tabloid basının Meksikalı versiyonu Nota Roja’nın en başarılı fotoğrafçısıydı. Adı (kanlı haberler) öne sürüldüğü gibi, Nota Roja ünlülerin skandallarını kapak yapmaz, ölüm ve yıkımları kapsar: araba kazaları, yangınlar, çatışmalar, intiharlar vb.

Metinides’e çoğunlukla Meksikalı Weegee denir, ancak Weegee’nin aksine, Metinides gecesini polis telsizini dinleyerek geçirmedi; Kızılhaç’a gönüllü oldu ve sık sık ambulans ekibi ile olay yerine gitti. İlk cesedini 12 yaşından önce fotoğrafladı; bu, onun El Niño — Çocuk — takma adını almasına neden oldu. Meksika dışında pek bilinmeyen Metinides 2006'da bir New York gösterisinde tanınmıştır.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.