BİR FOTOĞRAFIN ÖYKÜSÜ IV

TENİSÇİ KIZ

Tek bir resim cinsel özgürlük, hoşgörülü toplum ve 1970'lerin normlarına ve makamlarına karşı olan düşmanlığı şimdiye kadar iletmiş olsaydı, “Tenis Kızı” ikonik posteri olurdu. Eylül 1976'daki sıcak geçen yaz sonunda çekilen fotoğraf kaza sonucu çekilmiş bir fotoğraf değildi. Birmingham’daki bir fotoğrafçılık öğrencisi olan Martin Elliot, o zamanlar kız arkadaşı olan 18 yaşındaki Fiona Butler’den tenis elbisesi, raket ve topları ödünç alması ve onun için poz vermesini istedi.

Martin’in giysisini kaldıran ve iç çamaşırı giymediğini ortaya koyan fotoğrafı (günümüz standartlarında normal karşılanabilir çünkü artık internet var) Kraliçe’nin 1977'deki Gümüş Jübile takvimini basan poster zinciri Athena’ya sattığı zaman, bir sansasyona neden oldu. Elliott kendisi “satın alacağım bir resim değil” dediğinde, eleştirmenler “bir öğrencinin fantazisi” nden vazgeçtiler, çünkü yalnızca röntgenci bir kartpostalı çağırıştırıyordu. Fakat yüz binlerce öğrencinin yatak odasının duvarlarını süslemesini engelleyemedi. 2 milyon kopya sattı.

Spitting Image’ın arka planı olarak sunulan reklamlarda parodi haline getirildi ve çeşitli ünlülerin (Alan Carr ve Kylie Minogue dahil) yeniden canlandırdığı gör. 24 Mart 2010 yılında 63 yaşında ölen Martin Elliott’ın posteri bir servet yarattı ancak kariyerini engelledi: çok pahalıya patlamasından korktuğu için kimse onu görevden alamazdı. Fiona Butler ise asla bir kuruş ödemedi, sonunda bir milyonerle evlendi ve fotoğrafın telif hakkını almadığından dolayı hiç acı çekmeden utanmadığını söyledi.