Trendanalyse:
Immersive Events
Op nummer 1 in de top tien lijst van ‘event trends 2015’ staat ‘Immersive events’. Volgens Jullius Solaris zijn immersive events de toekomst. In 1 zin zou ik immersive events omschrijven als: “De overgang van bezoeker naar deelnemer”. Alle vijf de menselijke zintuigen worden gebruikt en gevraagd om deel te nemen aan een proces.
Deze overgang wordt gedreven door de combinatie van social media en de uitbreiding van de mobiele technologie. Samen bieden deze twee veel mogelijkheden voor het betrokkenheidslevel van events. Daarnaast groeit het niet alleen door deze technologische voorderingen, maar ook door ons zelf groeit deze trend. We willen graag betrokken worden en inspraak hebben op alles. We vinden het zelfs al bijna normaal dat we invloed kunnen uitoefenen op of tijdens publieke events.
Immersive events zijn een mesotrend. Het is iets wat de bevolking graag wilt. Ik denk dat deze mesotrend voortkomt uit de megatrend technologisering en het verlangen naar inspraak. We willen gehoord worden en vinden het opwindend om te zien dat wat we doen ook daadwerkelijk en direct wordt gebruikt of toegepast.

Een microtrend om deze trend toe te lichten; de single feestjes. En dan heb ik het niet over feestjes voor singles, maar over de echte ouderwetse singletjes. De hitjes CD’s. Deze zijn weer uit de kast gepakt en hier is een immersive event mee ontwikkeld die momenteel redelijk populair zijn, vooral onder de jongeren. Via stemkastjes of via een applicatie kunnen de bezoekers van het feestje stemmen op singles die ze graag willen horen. De singletjes met de meeste stemmen wordt vervolgens gedraaid. Het idee is zo simpel, maar door het ‘invloed kunnen uitoefenen’-element trekt het veel aandacht.
Maar ook voor de megatrend ‘gezonder leven’ heeft de mesotrend ‘immersive events’ een positieve invloed. Zo schrijft Marije de Vries over immersive fitness. Hierbij sta je in een soort bioscoop met overal om je heen beeldschermen. Je wordt ondergedompeld in een andere wereld door de combinatie van beeld en geluid. Wat is een van de redenen dat mensen niet gaan sporten? Een veel gehoord antwoord is “de sportschool is saai”. Ik denk dat ‘saaiheid’ ook een grote invloed heeft op de verdere ontwikkeling van immersive events. Als iets saai is, haken we sneller af. Door er een spelelement aan vast te maken of door een nieuwe ervaring te creëren krijgen we weer interesse.
Het doel van de immersive fintness is om sport weer leuk te maken. Je moet met plezier sporten.
Zoals in het filmpje is te zien, zal de verdere ontwikkeling van virtual reality* in combinatie met augmented reality* een grote invloed hebben op de immersive events. Maar niet alleen op events zal het aanpassingsvermogen een grote invloed gaan hebben. Volgens Erwin van Lun zal het uiteindelijk overal op worden toegepast.
“van second screen naar camera screens everywhere.” — aldus Erwin
Uiteindelijk zal alles om ons heen mee kunnen veranderen met wat wij willen, doen of hoe we ons voelen. Maar we gaan weer even terug naar de immersive events. Niet alleen voor de bezoeker is dit een positieve ontwikkeling, ook voor de ontwikkelaars van de events biedt dit vele kansen. Zo kan er precies worden gemeten wat de bezoeker graag wilt waardoor er een optimaal resultaat kan worden behaalt.
Immersive events staan duidelijk aan het begin van zijn ontwikkeling. Van 2D naar 3D naar 4D en 5D, waar zal het ophouden? Uiteindelijk zal denk ik alles wat de mens verstaat onder ‘saai’ kunnen worden omgezet naar een immersive event. Het zou dus in verschillende bedrijfstakken kunnen worden toegepast. Stel je eens voor dat je een geschiedenis les krijgt op school waarbij je met je klas rondloopt on het betreffende tijdperk? Ik ben benieuwd wat er nog komen zal en ik hoop veel!
* Virtual reality, ook wel ‘schijnwerkelijkheid’ simuleert een omgeving via een computer om een gebruiker via diverse zintuigen ‘onder te dompelen’ in een ervaring.
* augmented reality is een live, direct of indirect, beeld van de werkelijkheid waaraan elementen worden toegevoegd door een computer
Bronnen:
Lun, van E. (24 februari 2013). Future Trend Research. Geraadpleegd op 25 februari 2015, via:http://www.marketingfacts.nl/berichten/trends-tot-2100-deel-2-2013-2020
Solaris, J. (16 december 2014). 10 event trends for 2015. Geraadpleegd op 25 februari 2015, via: http://www.slideshare.net/tojulius/10-event-trends-for-2015
Vries, de M. (6 augustus 2014). De allernieuwste fitnesstrend; Immersive fitness!. Geraadpleegd op 25 februari 2015, via: http://www.telegraaf.nl/vrouw/inbeweging/22936653/__De_allernieuwste_Fitnesstrend__win_een_lesje__.html