aynasız orta format: hasselblad x1d

orta formatın popüler markası hasselblad, profesyonel fotoğrafçılar dışındaki “zengin” fotoğraf meraklılarının da dikkatini çekecek bir hamleyle ortalığı karıştırdı.

dünya’nın ilk aynasız orta format sayısal gövde serisi olan hasselblad x system, şimdilik 50 milyon piksel kayıt kapasitesine sahip tek bir modele sahip.

sisteme ait objektifler ise xcd adını taşıyor ve 44x33 mm’lik bir alanı kapsayabiliyorlar. ilerleyen günlerde piyasaya sürülecek adaptörlerle x gövdeler üzerinde hc ve hcd objektifleri de kullanmanın da mümkün olacağı söylenenler arasında.

x1d-50c adını taşıyan ilk modelin gövdesi pil dahil sadece 725g ağırlığında. 150 x 98 x 71 mm boyutları ise bir diğer popüler aynasız gövde a7r ii’nin 126,9 x 95,7 x 60,3 mm boyutları dikkate alındığında ise bir orta format için oldukça kompakt.

43,8x32,9 mm boyutlu cmos algılayıcı, 5.3 × 5.3 μm piksel boyutuyla toplamda 8272 x 6200 piksele sahip. 16bit renk tanımlı algılayıcı yaklaşık 14 stopluk bir dinamik aralık sunuyor. algılayıcı duyarlılığı ise iso100–25600 aralığında kontrol edilebiliyor.

h6d serisi için algılayıcılarını sony’den temin eden hasselblad’ın, x1d için de aynı yöntemi seçtiği söylentiler arasında, şirket tarafından şu an bu konuda yapılmış resmi bir açıklama ise yok.

hasselblad yakın zamanda yine sony ile işbirliği yapmış, sony gövdeleri görsel değişime sokarak lunar(nex-7), stellar(rx100) ve hv(a99) adlarıyla satarak orta format dışında da tecrübe edinmişti.

amerika‘da x1d gövde fiyatı 8995usd olarak belirlenirken, xcd 45mm 2295usd fiyatla ve xcd 90mm ise 2695usd fiyatla ön satışa sunulmuş durumda. ilk etapta bu küçük setin maliyeti kabaca 14000usd tutmakta.

uzun süredir etrafı orta format aynasızı ilk olarak fujifilm üretecek dedikoduları sarmışken, h6d sonrası bu hamlenin sony’den gelmesi beklenir olmuştu. hasselblad aynasız sınıfında ipleri eline alarak bu alandaki birinciliği kimseye bırakmadı.

x1d tasarım ve özellikleri nedeniyle beni oldukça heyecanlandırdı. 2–3 senedir orta format bir aynasız duyurulması halinde fotoğrafın benim için ekipman olarak sonlanacağını söyler dururum, bir adet geniş açı ve bir adet makro tele ile tüm fotoğrafik ihtiyaçlarımı görebileceğimi de eklerim. x1d beklentilerime cevap veren piyasadaki ilk ürün; malesef orta format bir gövdede olmazsa olmaz algılayıcı değiştirme özelliğine sahip olmadığı, dolayısıyla güncellemelerin nasıl yapılacağı ve hasselblad’ın aynasız orta format gövde sistemi konusunda ne gibi bir politika güdeceği bilinmediği için satın almak şu an için oldukça riskli görünüyor.

neticede sokakta orta format aynasız duyurulmasını bekleyen ve almak için tutuşan çok küçük bir kitle var.

x1d’nin ortaya çıkmasının en güzel tarafı ise orta format algılayıcılarla da başarısını kanıtlayan sony’nin, orta format bir aynasız üretmesi için önünde hiç bir engelin görünmüyor oluşu.

* tüm görseller hasselblad basın bülteninden alınmıştır.