Python: UUID

C# yazarken sıkça kullanılan Guid tipine karşılık gelen yapı ararken Python’da built-in gelen uuid modülünü keşfettim.

Nedir UUID?

Internet Task Force -internetteki standartları belirleyen amcalar ve teyzeler- genelleştirilmiş bir Random ve Unique sayı oluşturulmasını sağlayacak bir protokol ortaya çıkardılar. Bu protokole ait dokümana aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Bu random ve eşi benzeri olmayan sayıyı ortaya çıkarırken cihazın MAC adresini, o anki Duvar Saati süresini ve işlemcinin Clock Sequence verisini kullandılar.

Bildiğiniz üzere bütün ağ donanımları kendilerine özel(eşi benzeri olmayan) bir donanım adresine sahiptir. Buna MAC address denir. Oluşturulan her UUID en sonda MAC adresi verisini taşır bu şekilde farklı cihazların aynı random sayıları oluşturmasının önüne geçilir.

Programlamayla bir müddet uğraştıysanız Pseudo Random Generator algoritmalarının ancak bir Seed değeri kullanıldığında sağlıklı sonuçlar verdiğini bilirsiniz. Bu seed değeri genelde o anki zaman verisidir (Bkz. srand( time ) ). Randomizasyonun en büyük kaynaklarından biri de zamandır. Zaman bilgisayarda iki ayrı şekilde ölçülür. Birisi bizim günlük hayatta kullandığımız saate karşılık gelen Duvar Saati, diğeri de CPU çalışmaya başladığından itibaren kaç cycle geçmiş gösteren Clock Sequence. UUID protokolü yazılırken bu üç veri üzerine bitwise manipulation dediğimiz işlemler de uygulanarak altı parçadan oluşan bir sayı elde edilmesi hedeflenmiş.

Python ile UUID

Hexadecimal Versiyonu

UUID Alanları

Alanlar ile UUID’nin kendisi arasındaki ilişki yukarı görüldüğü gibi.

Nerelerde Kullanılır?

UUID genel olarak bilgisayar ağları alanında kullanılır.

  • Web sitesi içinde ID alanları
  • P2P ağlarda düğümleri ayırt etmek için
  • Blockchain ağlarında düğümleri ayırt etmek için

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.