តើគាត់ជានរណារ ?
“ពីសិស្ស ក្រីក្រម្នាក់ខិតខំប្រឹងប្រែង ទៅជានិស្សិត នាសាកលវិទ្យាល័យបៀលប្រាយ ខេត្តរតនគិរី” ។
ជាសិស្សក្រីក្រម្នាក់ រៀននៅតាមជនបទ ពីទីក្រុង ដែលស្ថិតនៅក្នុងខេត្ត រតនគិរី មានចម្ងាយពីក្រុងបានលុង ប្រហែល ៣៥ គីឡូ មានឈ្មោះថា សាន់ ស៊ាងហៃ ។ គាត់ ជាសិស្ស និងជាកូនទី ២ នៅក្នុងគ្រួសារ ដែលមានជីវភាព មធ្យមមួយ មកពីខេត្តកំពង់ចាម ដោយ មានការជួយជ្រមជ្រែង ពី ឪពុកម្ដាយបាន បន្ត អោយ គាត់ខិតខំប្រឹងប្រែង រៀនសូត្រ រហូតដល់ ថ្នាក់ អនុបណ្ឌិត ។ អំឡុង ឆ្នាំ ២០០៧ ជាសិស្សដែលរៀន ជាប់លាប់ ជាសិស្ស ខិតខំប្រឹងប្រែង រៀនសូត្រ ផង នៅថ្នាក់ទី ៧ បន្ទាប់ពីរៀនចប់ថ្នាក់ទី ៩ ឆ្នាំ ២០០៩ ក៏ទទួលបាននូវអាហាររូបករណ៍ ផ្នែក សិស្សពូកែ ភាសាអង់គ្លេស ប្រចាំស្រុកកូនមុំ មកសិក្សា នៅវិទ្យាល័យសម្តេចឪម៉ែ ស្នាក់នៅ អន្ទេរ រយៈពេល ៣ ឆ្នាំ អំឡុងពេលនោះ គាត់ខិតខំ រៀនសូត្រ យ៉ាងខ្លាំង ដោយទទួលបាន ចំណាត់ថ្នាក់ លេខ ៣ និងជាប់ជាសិស្សពូកែ ភាសាខ្មែរផងដែរ ។
ក្រោម ជំនួយ ពី អង្គការ Caramanico for cambodia ពីសហរដ្ឋអាមេរិក គាត់ ទទួលបានការសិក្សា យ៉ាងដិតដល់ រហូត រៀនចប់ ថ្នាក់ វិទ្យាល័យ បញ្ចប់ភ្លាមៗ អង្គការ ក៏សម្រេច អោយគាត់ បន្ត យក ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ នៅសាកលវិទ្យាល័យ បៀលប្រាយ សិក្សាបាន ដល់ឆ្នាំ ទី ២ គម្រោងអង្គការត្រូវបានផ្តាច់ គាត់ក៏នៅបន្ត ប្រឹងប្រែង រហូតដល់ទទួលបាន លទ្ធផល សិក្សាដល់ថ្ងៃនេះ ។
ប្រវត្តិការងារ ផ្សេងៗ របស់គាត់មាន៖
- 2010- 2011 អ្នកហាត់ការ នៅ ហាងបក្សីពណ៌ ២ ។
- 2011–2012 គ្រូបង្រៀន សិស្ស ក្នុងអង្គការ
- 2014–2015 ជាងជួសជុលទូរស័ព្ទដៃ ហាងឡេនសុធា Software solution.