İSTANBUL’DA FOTOĞRAF ZAMANI

(RUUD VAN EMPEL)
Türkiye’den ve dünyadan 60 fotoğrafçıyı bir araya getiren önemli buluşmanın üçüncü yılı. Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali Ekim ayının ilk gününde açıldı. Bir ay sürecek festival kapsamında 60 sergi, 12 panel ve yuvarlak masa tartışması, altı ustalarla sohbet toplantısı, 250’yi aşkın portfolyo değerlendirmesi ve kitap imza günleri düzenlenecek. Bu yıla özel yenilik ise açık havada video gösterimleri…
FOTOĞRAFLAR: RUUD VAN EMPEL

Türkiye’de fotoğrafın kalbi bir ay boyunca İstanbul’da atacak. Çünkü Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, üçüncü kez gerçekleşiyor. Etkinliklerde Türkiye’den ve dünyadan 60 fotoğrafçı bir araya geliyor. 56 sergi, 5 panel ve yuvarlak masa tartışması, beş ustalarla sohbet toplantısı, 250’yi aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günleri ile fotoğrafı tüm sanatseverlerle buluşturacak olan festivaldeki bu seneki yenilik ise açık havadaki video gösterim geceleri olarak.

FOTOĞRAFLAR: SEÇKİN YILMAZ, SHALVA ALKHANAIDZE

Festivalin gerçekleşeceği mekanlar ise çeşitlendi: MKM, Ortaköy Yetimhanesi, Ortaköy Kültür Merkezi, Ortaköy Meydanı, Serencebey Barbaros Bulvarı, Demokrasi Meydanı, Deniz Müzesi, Kazan Meydanı, Beşiktaş Köyiçi Meydanı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü, Macar Kültür Merkezi, Artgalerim, Fotoğraf Evi, Gama, İFG, Mikser, O’Art Sanat Platformu ve The Empire Project.

FOTOĞRAF: MARCUS LYON
FOTOĞRAFLAR: BAS LOSEKOOT

Fotoistanbul 2016, yaşayan önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan Sandro Miller başta olmak üzere, Ruud van Empel, Antonie D’agata, Christer Strömhölm, Nick Brandt, Daesung Lee, Mandy Barker, Josef Hoflehner, Kai Widenhofer, Henrik Spohler, James Mollison, Shadi Ghadirian, Tomasz Lazar, Marcus Lyon, Jean Fransuva Lepage, Park Seung Hoon gibi dünyaca ünlü isimlerin aralarında bulunduğu 35 yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlayacak. Türkiye’den ise aralarında Yıldız Moran, Maryam Şahinyan, Gül Ilgaz, Sinan Tuncay, Ahmet Öner Gezgin, Ergun Turan, Bennu Gerede, Barbaros Kayan, Aydın Büyüktaş, Tayfun Öztürk, Seçkin Yılmaz, H-art Kollektif gibi isimlerin bulunduğu 20 fotoğraf sanatçısı festivalde yer alacak.

FOTOĞRAFLAR: MATHIAS BRASCHLER — MONIKA FISCHER

Bu yılın onur konuğu Macaristan

Kısa zaman içerisinde ortaya koyduğu başarı ile fotoğraf dünyasında önemli bir yer edinen Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, bu seneden başlayarak her yıl bir ülkeyi ve o ülkenin fotoğrafçılarını “Onur Konuğu” olarak ağırlayacak, o ülkeye özgün etkinlikler düzenleyecek. Bu yılın onur konuğu başta André Kertész olmak üzere, Brassaï, Robert Capa, László Moholy-Nagy gibi dünyaca ünlü fotoğrafçılar yetiştirmiş olan Macaristan olacak.

FOTOĞRAFLAR: SANDRO MILLER

Ayrıca “Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü” birincisinin eserleri her yıl Fotoistanbul’da sergilenecek. Bunun yanında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Rusya’da düzenlenen, Uluslararası Andrei Stenin yarışmasının birincisinin eserleri Fotoistanbul’da sanatseverlerle buluşacak. Arles Voies Off ve Tiflis Fotoğraf festivallerinin özgün seçkileri ise Fotoistanbul 2016’yı zenginleştirecek.

FOTOĞRAFLAR: BARBAROS KAYAN

İstanbul’daki fotoğraf galerileriyle iş birliği

Fotoistanbul, sanat dünyası ile olan iletişimini İstanbul’daki fotoğraf galerileri ile iş birliğine girerek yeni bir boyuta kazandırıyor. Artgalerim, Fotoğraf Evi, Gama, İFG, Mikser, O’Art Sanat Platformu ve The Empire Project, bu yıl sergileriyle Fotoistanbul etkinlikleri çerçevesinde söz konusunu teklife evet diyenler.

FOTOĞRAFLAR: JOSEF HOFLEHNER

Bu yılki festival kapsamında The Eveyday Projects ve Canon sponsorluğunda Instagram fotoğraf yarışması da düzenlenecek. Dünyadan binlerce adayın gönderdiği fotoğraflardan yapılacak seçim sonrası finale kalan isimler, Canon Türkiye tarafından dağıtılacak çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Ayrıca bu yarışmada ilk elliye giren fotoğrafçıların eserleri festival boyunca sergilenecek.

FOTOĞRAFLAR: JAMES MOLLISON

Bu seneki festivalin sanat yönetmenliğini Attila Durak, festival yöneticiliğini Rıza Erdeğirmenci üstlenirken, Ersin İleri iletişim koordinatörü, Çoşar Kulaksız festival danışmanı, Ebru Uluğkay proje koordinatörü, Noyan Sungur proje yöneticisi olarak görev alacak. Bu yılın zenginleşen ve çeşitlenen küratör kadrosunda ise şu isimler yer alıyor: Hüseyin Yılmaz, Katharina Mouratidi, Jae Hyun Seok, Christophe Laloi, Oscar Durand, Elie Gardner, István Virágvölgyi.

FOTOĞRAFLAR: SHADI GHADIRIAN

Daha fazla bilgi için: www.fotoistanbul.org