Arayüz tasarımı yapmak istiyorum, ama nasıl?

Selçuk Sevindik
Jul 24, 2019 · 5 min read

Bir projeye nasıl başlanır? Hangi aşamalardan geçer? Bu aşamalarda ne tür problemlerle karşılaşılır? Bu sorular belki işe yeni başlayan bir çok tasarımcı için belirsizlik oluşturur. Bazıları bu soruların cevaplarını deneyimleyerek öğrenir, bazıları ise araştırır, okur.

Çok uzatmadan aşamalara geçelim.

Geldiler! Tasarım İstiyorlar

Müşterimiz geldi ve bizden bir mobil ödeme uygulaması istiyor, video paylaşım uygulaması istiyor, sonu belli olmayan verilerle dolu sistemleri için bir dashboard istiyor veya lead yaratabilmek için bir landing page istiyor.

Ne istenirse istensin, dinlemek, anlamak ilk yapmamız gereken şey. Bol bol soru sorup yapılması istenen işi özümsemek gerekiyor. Müşteri kendi aklındaki şeyi çok iyi bir şekilde aktardığını düşünebilir ama genellikle dinleyen kişi müşterinin anlattığı haliyle anlamıyor.

Daha iyi anlamak için…

İstenen ürün veya konu hakkında bilgi sahibiyseniz bu büyük bir avantaj. Ancak her zaman durum böyle olmuyor. Bilmediğiniz konularda önce anladığınızı sanıyorsunuz, sonradan anlamadığınız çok şey olduğu fark ediyorsunuz.

Mutlaka persona sorun. Kime hitap edeceğinizi tespit etmeden doğru tasarımı oluşturamazsınız. Hazırladığınız tasarımın gerekçelerini açıklarken persona üzerinden temelleri kurduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Personalar ne kadar gerçek kullanıcıları yansıtıyor? Bu tamamen ayrı bir tartışma konusu, Bu yüzden bu bölümü başka bir yazıya bırakarak geçiyorum.

Mevcutta bir uygulama varsa bol bol istatistik toplayın. Hangi cihazlarda kullanılıyor, kullanılan cihaz ya da uygulama versiyonları nedir vs…Mevcutta bir uygulama yoksa bile hangi cihazlarda çalışacak bir uygulama hazırlayacağınızı netleştirmeniz, hazırlayacağınız tasarımı etkileyecektir.

Örnekleri inceleyin

Yapacağınız uygulamanın benzerleri mutlaka yapılmıştır. Örnekleri inceleyip hoşunuza giden her şeyi toplayın. Ben bunları bir klasöre kaydedip tasarım süresince zaman zaman inceliyorum.

Ayrıca bunları Reference veya Savee gibi araçlar ile saklayıp kendinize arşiv oluşturabilirsiniz.

Aklınıza çok iyi bir fikir geldiyse bu örnekleri inceleme kısmını sonraya bırakabilirsiniz. Aklınızdaki tasarımı çıkardıktan sonra örneklere bakıp bir şeyi atladım mı, yanlış yaptığım bir şey var mı diye kontrol edebilirsiniz. Bazen hiç bir şeyi atlamadığımızı düşünsek bile gözden kaçırdığımız şeyler olabiliyor.

Dribbble, Behance, Pinterest bakılacak başlıca kaynaklar olarak sayabilirim.

Daha fazlası için ayrıca bir yazı yazacağım.

Rakiplerin eksiklerini ve iyi yanlarını tespit etmek ve nasıl daha iyi hale getirilir düşünmek, uygulamanızı bir adım öne taşımaya yardım edecektir. Benzer uygulama olmaması durumunda ise hangi sektörler aynı işleyiş mekanizmasına veya bir kaç farklı sektörün işleyişini birleştirip nasıl bir deneyim yaratabilirim diye düşünmek ve kullanımı uyarlamak en basit yöntem olabilir.

Uygulama akışı çıkarın

Uygulama akışlarını çıkarmak özellikle kapsamlı işlerin içinde kaybolmamanızı sağlar. Bazı şeyleri gözden kaçırmak ve sonradan bu değişiklikleri yapmak için tırmalamak istemezsiniz. Hatta bazen geri dönüp buraları düzeltmek çok zor olabilir.

Uygulama akışı için Miro, draw.io gibi araçlar oldukça faydalı.

Mock up hazırlayın ve prototipleyin

Artık bu aşamada fikirlerimiz yavaş yavaş hayat bulmaya başlıyor. Tasarım öncesi hazırlanan mockuplar fikirlerinizin müşterinin aklında canlanmasını sağlayacak. İnsanların çok büyük bir bölümü hayal gücünü maalesef kullanamıyor . Siz ne kadar anlatırsanız anlatın kafalarında sizin anlattığınız şeyleri canlandıramıyor ya da yanlış anlıyorlar. Mock up ile bu sorunların üstesinden geliyoruz ve tasarım aşamasında ortaya çıkıp bizi çok uğraştıracak değişikliklerden kurtuluyoruz. Hiç bir zaman bu değişikliklerden %100 kurtulamayacaksınız ama aza indirgeyebilirsiniz.

Mock up hazırlamak için çok çeşitli araçlar var. Mac kullanıcıları genelde Sketch kullanıyor. Ben windows tercih ettiğim için Sketch kullanamıyorum dolayısıyla Adobe XD tercih ediyorum. Ancak uygulamanın tipine göre doğrudan Photoshop ile illustrator veya Indesign ile de hazırlayabiliyorum.

Ayrıca bu servisi online kullanabileceğiniz çok fazla alternatif var. Figma, MarvelApp, InvisionApp, Proto.io gibi…

Prototip hazırlamanın etkileyiciliği tartışılmaz. Hem mock up hem tasarım aşamasında hazırlayarak hem kullanıcı testlerini bunun üzerinden yapabilir. Hem de müşteriye yapacağınız sunumlarda onların kullanımı deneyimlemesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle uzaktan çalışılan işlerde müşteri prototip üzerine istediği noktalara yorum bırakabileceği için. Yanlış anlamalar minimuma inecektir. Daha hızlı ilerleyebileceksiniz.

Tasarım zamanı

Tüm bu zorlu aşamaları geçtiniz. Mock up ve prototiplerle ete kemiğe bürüdüğünüz projenize makyaj yapıp giydirme zamanı geldi. Cesur şeyler denemekten vazgeçmeyin. Yoksa bütün web ve mobil dünyası birbirinin kopyası tasarımlarla doluyor. Müşterileri cesur tasarımlara ikna etmek biraz zor olabilir ama deneyin, yılmayın.

Harika renkler, anlamlı ikonlar, birbirinden kaliteli görseller. İşte şimdi müşteriniz size ödediği ya da ödeyeceği paranın karşılığını aldığını hissediyor.

Yıllarca Fireworks kullandıktan sonra Macromedia’nin Adobe’a satmasıyla Photoshop’a kesin dönüş yapmıştım. Sketch, XD, Illustrator. Ne kullandığınız farketmez. Sonucunda ne ürettiğiniz ve bu üretilen tasarımı yazılım ekibine nasıl ilettiğiniz önemli.

Figma, MarvelApp ve Zeplin.io tasarımcı ve yazılımcı arasında köprü görevi gören harika araçlar. Pluginleri sayesinde assetlerini tasarım uygulamanız içinde işaretleyerek kesip biçme işlerinden kurtulabilirsiniz. Böylece tüm takım buradan ihtiyacı olan assetlere ulaşabilir.

Tasarımlarınızı yönetin

Her yaptığınız tasarım, müşteriye teslimat ile birlikte kenara atılır. Ancak sonradan revize gelebilir ya da başka bir proje için burada kullandığınız herhangi bir şeye tekrar ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden düzenli tutmakta fayda var.

Tüm projeler için ortak kullandığınız setler ve favori setler oluşturun. İkonlar, renkler, logolar, stock görseller, vectörler gibi. Bunlar yerel klasörleriniz de olabilir, online kaynaklar için oluşturulmuş bookmarklar da olabilir.

Her zaman sabit diskleriniz ile sorun yaşayabileceğinizi göz önünde bulundurun ve tüm dosyalarınızı yedekleyin. Google Drive, One Drive, Dropbox gibi cloud servisleri tercih edebilirsiniz.

Mutlu Müşteriler, Yeni İşler

Müşterileri memnun etmek her ne kadar zor olsa da, ilk işiniz kafalara kazınacaktır. Mutlu müşteri bambaşka işlerle ya da referanslarla size geri dönecektir.

Yaratıcı ve renkli kalmanız dileğiyle…

More From Medium

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade