HOAckathon 2016'da Neler Oluyor?

Selçuk Usta
3 min readDec 25, 2016

Herkese merhaba,

2016'nın sonuna doğru gelirken, ülkemiz adına yaşanan tüm olumsuzlukların zirve yaptığı bir ortamda, karanlığa bir mum yakabilmek için HouseOfApps ev sahipliğinde ve Hürriyet’in ana sponsorluğundan bir hackathon düzenliyoruz (düzenledik demiyorum çünkü bu satırlar yazılırken yarışma hala devam ediyordu). An itibariyle geri sayıma geçtiğimiz dakikalarda ben de sıcağı sıcağına ortamın havasını merak edenlere aktarmak istedim.

Hackathon’un sloganı yukarıda da göreceğiniz üzere “Geleceğin Mobil Haberciliğini Kodluyoruz!”. Bu adresten tüm detaylara ulaşmanız mümkün. 23 Aralık 2016 akşamı başlayan maraton 25 Aralık 2016 günü sonlanıyor. Mobil teknolojiler kullanılarak katılım gösterilen bu yarışmanın en önemli kuralı ise kısa bir süre önce yayına çıktığımız, çıktığımız günden bu yana eksiklikleri tespit edip düzenlediğimiz ve geliştiricilerden gelen istekler doğrultusunda yenilikler eklediğimiz Hürriyet Public API kaynaklı bir uygulama geliştirmek.

Bizler de Hürriyet IT ekibini temsilen Kemal Ogün Işık ile birlikte burada mentörlük görevini yürütüyoruz. Farklı yaş gruplarında onlarca kişi, takımlar halinde geleceğin haberciliğine dair hayallerini gerçekleştiriyor. Burada olmak, bu hayallerin adım adım gerçeğe dönüştüğünü görmek ve bu gerçeklemeye biraz olsun yardımcı olabilmek bizler için oldukça keyifli ve gurur verici.

Hackathon açılışında Hurriyet Public API geliştiricilere kısaca aktarılırken…

Genelde bu tür değerlendirme yazıları, etkinlik sonrasında yarışmacılar, ödüller, çıkan ürünler gibi dikkat çekici unsurlarla birlikte yazılır. Böyle bir yazıyı sevgili dostum Kemal Ogün Işık bizlerle paylaşacak. Biz bir farklılık olmasını, kapanış ve ödül öncesi son anları da paylaşmak istedik. İnanın bu yazıyı merakla ben de bekleyeceğim. O kadar dikkate değer uygulamalar geliştirildi ki, bunları kısa bir süre içerisinde marketlerde üst sıralarda görmek benim için şaşırtıcı olmayacak. Sosyal sorumluluk, doğal dil işleme, ilgi alanına göre kişiselleştirilmiş canlı haber uygulamaları. Çok fazla spoiler vermemek adına bu paragrafı burada sonlandırıyorum.

Bir teşekkürü de HouseOfApps ekibine yollamamak haksızlık olacaktır. Çok keyifli ve yetkin bir ekiple 2 gün geçirmek bizleri oldukça mutlu etti. Pizzaları abartmasak sanki daha iyi olurdu gibi geliyor :)

Bir hobi projesi olarak yola çıktığımız Hurriyet Public API’nin de en ciddi sınavıydı bu etkinlik. Şu ana dek herhangi bir sorunla karşılaşmamız bizi memnun etti. Yaklaşık 2 saat sonra gerçekleşecek olan geliştirici sunumlarında “mavi ekran verdirtmezsek :)” çok daha memnun olacağız.

Yazıyı sonlandırmadan önce ise kullandığımız analytics ürününden edindiğimiz yaklaşık 1 saat önceki istatistiklerden bir kısmını paylaşmak istiyorum.

Buradaki bir çok arkadaşımız hackathon başlangıcında bir kısım veriyi toplu halde çekerek kendi veri kaynaklarına kaydetmeyi ve işlemeyi tercih ettiler. Tablonun ilk akşam zirve yapmasını buna bağlıyoruz.

En çok istek alan url’lerimiz ise sırasıyla;

  • /v1/articles/ (Sisteme son eklenen haberlerin listelendiği endpoint)
  • /v1/columns/ (Sisteme son eklenen köşe yazılarının listelendiği endpoint)
  • /v1/articles/40204085 (İlgili Id ile temsil edilen haberin listelendiği endpoint) NOT: Bu haberin bir döngüde takılı kaldığını düşünüyoruz, pek ilgi çekici gelmedi bize :)
  • /v1/newsphotogalleries/ (Sisteme son eklenen foto galerilerin listelendiği endpoint)
  • /v1/paths/ (Haberlerin bağlı bulunduğu kategorilerin listelendiği endpoint)

Yaklaşık 90.000 isteğe ortalama 300–400 ms. aralığında cevap verebilmişiz. Bu da geliştiricileri çok yavaşlatmadığımızı gösteriyor ki kendilerinden burada aldığımız yorumlar da bu yönde idi.

Yine geliştiricilerin kendilerinden aldığımız yorumlar, endpoint’lerden gelen cevapların developer-friendly olduğu idi. Bu da yine bizi mutlu eden yorumlardan bir tanesi oldu.

Tabii ki eksik olduğunu düşündüğü noktaları da acımasızca dile getirdiler. Bunların hepsini tek tek not aldık. En kısa sürede gerekli düzenlemeleri yapıp, geliştiricileri bilgilendireceğiz.

Şimdiden bizimle birlikte vakit geçiren, emeğini ortaya koyan tüm dostlara sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim. En kısa sürede yine böyle bir organizasyonda görüşmek dileğiyle.

--

--

Selçuk Usta

Engineering Manager (at) Hepsiburada. Former trainer & consultant. Tweets are mostly about tech and coding. https://superpeer.com/selcukusta