KARADAĞDA TATİL

Montenegro yolları taştan :)

5 günlük balayında gittiğimiz Karadağ’da çok eğlendik ve bu notları herkes ile paylaşmak istedim.

Vizesiz gidebileceğiniz ve ucuza kapatabileceğiniz bir tatil geçirmeniz için notları ve trickleri aşağıda paylaştım.

1.GÜN

Podgorica Havalimanında indik , fakat havaalanından ne bir otobüs ne de bir transportation servisi yok , ya araç kiralayacaksınız ya da taksi ile otobüs durağına gideceksiniz.

Biz taksi ile otobüs durağına gittik 12,5 euro tuttu , otobüs durağındanda Kotor’a giden otobüse bindik kişi başı 7,5 euroya fakat bagaj verecekseniz kişi başı 1 euro alıyorlar bilginize,

O otobüs önce Budvaya sonra Tivat’a sonra Kotor’a gidiyor.

1 saat 45 dakika kadar sürüyor yol dağlık e irajlı bir bölge ama dinlenmek için iyi bir seçim otobüs biz uyuduk :)

Kotorda Otobüs durağında indikten sonra yürüyerek apart otelimize gittik, ( tavsiyem bavulunu ağzına kadar doldurma benim gibi … hafif olsun ve çekçekli olsun)

Parapid Apartments’da kaldık biz, çok temiz ve modern bir apart , türk kahvesine kadar herşeyi düşünmüşler.

Biraz dinlendikten sonra yemek yemeye Konoba Akustik (mekanı trip advisordan inceleyebilirsiniz-> https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g2549680-d10258792-Reviews-Konoba_Akustik-Dobrota_Kotor_Municipality.html )

Karadağda bizdeki tekirdağ köfte meşhur ismi de cevapcici :) ama porsiyonlar bizdeki kadar ufak değil 2 kişi çok rahat doyar.

Akşamüstü Kotorda Old Town’ı gezdik ve Evergreen adında bir jazz bar’da birşeyler içtik , canlı müzik vardı çok hoş ve güzel vakit geçirdik , (mekanı trip advisordan inceleyebilirsiniz->

Bu arada mekanlar çok yakın o yüzden yürüyerek gidebilirsiniz,

Akşam IDEA adındaki supermarketten kahvaltılık malzemelerimizi alıp apart otelimize geri döndük

2.GÜN

Sabah melemenimizi peynirimizi zeytinimizi aşağıdaki kattaki ortak alanda deniz manzarası eşliğinde yaptık ve otelde bulunan araç kiralama firmasını aradık , bizi marinadan aldılar ama istediğimiz araç yoktu maalesef o yüzden bizde motor kiraladık,( inanın çok daha eğlenceliydi)

Rent a Car’cının bize önerdiği PERAST bölgesindeki Pirate Plajına gitmek için yola çıktık,

Perast bölgesinin özelliği bizdeki Kız kulesi gibi iki yapının denizde durduğu yere çok yakın olması fakat sol taraftaki yapı özelken sağ taraftaki yapı halka açık.

Pirate plajında sun bed’ler kişi başı 15 euroydu ama bizim yere serecek eşyalarımız da olduğundan hemen yanındaki alana havlularımızı sererek içki ihtiyacımızı bardan karşıladık ,( buarada heryer bu şekilde halk ile yanyana yüzüyorsunuz sadece ben süngerli yatak istiyorum derseniz tercih edebileceğiniz bir durum şezlong) denizde kanoları görünce 10 euroya kano kiraladık 1 saat 2 kişi , ve kano ile bu adalara kadar gidip adaları inceledik , fakat halka açık olanda bikinilerimiz ile olduğumuz için bizi almadılar karaya , biz de kano ile etrafına baktık ;)

Yemek yemek için yürüme mesafesinde olan Dardin adlı restaurantı tercih ettik , deniz kenarında , sakin ve adaları gören bir manzarası var,

(mekanı trip advisordan inceleyebilirsiniz-> https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g304087-d3247754-Reviews-Caffe_Pizzeria_Djardin-Perast_Kotor_Municipality.html )

Yemeğimizi de yiyip karnımızı doyurduktan sonra ikinci durağımız Bajova Kula plajıydı , ilginçtir ki tüm plajlarda su kaleleri var, su topu burada büyük önem arz ediyor.

Üçüncü durağımız da Orahovac’da bir koy oldu burada da mavi ve yeşile doyduktan sonra Kotor limanının diğer tarafını bir merak edip belki tatlıcı buluruz diye motorla turlamaya başladık ki Pekara gördük yani onlardaki fırın , pastane :) fakat bizdeki pastaneler gibi düşünmeyin , içecek istiyorsanız ileride market var cevabını çatırdanak yapıştırıyorlar :)Burada Trileçe gördük dedik Balkan tadı bakalım , ama gerçekten Türkiyede yediklerim daha güzeldi :) Buarada Motor ile o yollardan geçerken kendinizi bir reklam filminde hissediyorsunuz .

Akşamda yine Kotor Old town’da canlı müzik yapan bir başka mekan olan Przun’ a gittik ve birşeyler içip otel’e döndük

3.GÜN

Tivat yolcusu kalmasın dedik ve Tivata doğru uzun yoldan motor ile keyifli keyifli gittik , fakat gittiğimiz tarihte Podgorica ve Tivatta baya büyük bir yangın vardı açıkcası Tivat’ın koylarına giderken azıcık tırstık . Gittiğimiz yer yemyeşil kumluk bir plajdı doğayı katletmeyen bir memleket görmek beni şaşırttı .

Gittiğimiz Beach Club Almara Beach Club — Oblanto (sitesinden inceleyebilirsiniz → http://www.almara.me/ )burada da yine her beach club gibi hem paralı hem parasız yerler var fakat bu sefer verelim parasını dedik şezlong başı 15 euroyu verdik , şemsiye zaten var , bizdeki Çeşme — Ayayorgi — kafe Pi gibi bir yer ve denizi gerçekten muhteşem ötesiydi.Burada 4–5 saatimizi geçirdik, sudan çıkmak istemiyorsunuz zaten. Dümdüz turkuazın 50 tonu olan bir deniz. Birde denizin ortasında da yeri var yüzerek veya botla sizi götürüyorlar , izole edilmiş bir ortamda da güneşlenebiliyorsunuz.

Dönüş yolunda motorla kiliseye benzer bir yer görüp fotoğraf çekmek için durduk meğerse fenerde varmış , yerin ismi Gospa Od Andela içine giremedik ama dışından görünüm muhteşem , Perastta gördüğümüz adacıkları başka bir açıdan görüyor.

Akşam yemeğine Kotorda bir balıkçıda yeme kararı verdik ve hayatımda yediğim en iyi balık çorbası ve balığı burada yedim diyebilirim . Mekanın adı Konoba Portun ( mekanı tripadvisordan inceleyebilirsiniz → https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g295381-d6751331-Reviews-Konoba_Portun-Kotor_Kotor_Municipality.html ) Konoba onlarda meyhane demekmiş buarada . Birsürü Konobalı yer var :)

4.GÜN

Sabahtan Motor’u teslim edip taksi ile Budvaya gittik, bookingden daha önce ayarladığımız Villa Kalina Studios’a geldik. odamızın deniz manzarası çok güzeldi. Kendimizi hemen denize atmak istedik ve Oteldeki bayanın söylediğine göre Mogren Beach’e gittik Mogren 1 ve Mogren 2 var yan yana ikisine de gidebilirsiniz , ama çok kalabalık bir plaj , deniz yine çok iyiydi düz ve tertemiz. Plaj’a yürüyerek 11 dk da indik biz yokuş aşağıydı ama çıkması biraz zorladı , otelin servis saatleri var eğer ona denk getirirseniz ücretli olarak sizi getirip götürüyor. Burada da 4–5 saat denize girdik.

Akşam yemek yemek için Stari Grad Budva / Old Town Budvaya girdik aynı Kotordaki Old town gibi bir sürü hediyelik eşyacı var. buradan çıkıp sahilde mekan bakmaya başladık Jadran / Kod Krsta ( mekanı tripadvisordan inceleyebilirsiniz https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g304074-d2253033-Reviews-Jadran_Kod_Krsta-Budva_Budva_Municipality.html )adında bir mekan gördük, mekanın ilginç yanı 1 mekan ama içinde 4 farklı alan var, 1. alan deniz kenarı balıkçı konsepti , 2. alan aile yemek alanı konsepti , 3. alan tam bir çay bahçesi konsepti, 4. alan Harley Davidson ve Rock kosepti . Biz Harley davidson kısmına gittik ilk gün ve ünlü cevapcici’den ve dana bonfileden yedik , burada çok iyiydi lezzet. Buarada türkçe menüsüde var mekanın. Her bölümde ayrı canlı müzik var buarada.

Buradan sonra tatlı yemeye Astoria Caffe’ye gittik, hemen old town girişinin yanında bir mekan ve bir tatlı yemişiz muhteşem. Portakallı volcanoydu yediğimiz aynı sufle gibi ama değil kekin içinden akan o akışkan tat çok iyiydi gerçekten.

Bir dip not Karadağın neresinde olursam olayım yolda yürürken o kadar çok türk ile karşılaştım ki sanırım vizesiz olmasından ötürü herkes buraya geliyor.

En son markettende alışveriş yaptıktan sonra otele geri döndük , bu otel biraz eskiydi ama manzarası güzeldi.

5.GÜN

Sabah yine aldığımız malzemelerle kahvaltımızı yaptık ve Sveti Stefan’a gitmek için bisiklet yada motor kiralamaya merkeze indik. DANCAR adında lanet bir mekandan bisiklet kiraladık siz siz olun oradan hiçbirşey kiralamayın . Çok kazık ve yalancı bir yer. Biz tabi bisikletleri bırakırken anladık bunları .

Bisiklet ile sahilden önce Kamenova’ya gittik, ve biraz olsun yorgunluğumuzu attık denize girerken, (burada arabada kiralayabilirmişiz buarada, bisiklet yordu çünkü.)sonra da Sveti Stefan’a gittik . Plaza Sveti Stefanda o güzel denize girip dinlendikten sonra geri döndük.

Sveti Stefan adasının otel’e ait olduğunu ve 2000 eurodan aşağı gecelik kalamayacağımızı söylediler bize, bir de için gezmek için kişi başı 20 euro istiyorlarmış , içine giremiyorsunuz kafanıza göre. Şöyle söyleyeyim, zaten içine girmenize çok da gerek yok Budvadaki Old Town’ında görünüşü aynı :)

Akşam yemeğine yine Jadran Kod Krstaya gittik ama bu sefer romantik deniz kenarı yerinde Pizza yedik :)

Sabah 6 için otelden transportation ayarladık 40 euroya , onlar bizi bıraktı ve İstanbula geri döndük.

Like what you read? Give Selen Özçam a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.