Plag, tüm dünya ile iletişim kurmayı sağlayan bir bilgi yayma platformudur, mobil olarak IOS ve Android desteklidir.

Burada karşısınıza dünyanın her yerinden Kanada’dan Yeni Zellanda’ya kadar uzanan farklı kimliklerdeki insanların oluşturduğu bilgi kartlarını, kendi beğeninize göre yukarı doğru kaydırarak yayabilir ya da aşağıya doğru kaydırarak geçebilir, aynı zamanda kendi bilgi kartınızı da oluşturarak dünyaya yayabilirsiniz. Kartların içeriği her şey olabilir, resim koyabilirsiniz, dilerseniz seçenek oluşturup anket tarzında bir kart da hazırlayabilirsiniz. Sizin oluşturduğunuz kartlar en yakınınızdaki kişiye yayılır ve yayılma sayısına göre belli bir puan oluşturursunuz, bu puan arttıkça yaymak istediğiniz kartın, sizin tarafınızdan yayılacağı kişi sayısıda artar.

Bu platformda arkadaş olarak ekleme ya da takip etme gibi seçenekler yoktur, zaten plag’a kaydolduğunuz anda herkesle aynı ortamda buluşmuş oluyorsunuz.

Ben Plag’a Kasım ayında katıldım ve oluşturduğum kartların altına çeşitli ülkelerden insanlar yorumda bulundu. Bu sebeple plag ortamını oldukça samimi buldum. Ayrıca insanların yorum yazması, hazırladığınız kartla ilgili fikirlerini paylaşması bilgi entegrasyonu açısından oldukça başarılı.

En dikkatimi çeken tarafı ise seçenek oluşturabildiğiniz kartlarda, merak ettiğim konu ile ilgili seçenekli hazırladığım kartlarda anket yapar gibi sonuç vermesi ve dünyanın farklı noktalarından insanların o konuyla ilgili hangi düşüncelere sahip olduğunu görebiliyor olmamdı.