Image for post
Image for post

Bir ürünü arattığınızda, arama sonuçlarında çok farklı sonuçlar görürsünüz: Metadata, fiyat, stok durumu, yorumlar, puanlamalar, teknik özellikler vb. gibi. Aynı ürüne sahip birçok site olabilir fakat hepsi aynı zengin sonuçlara sahip değildir. Bunun iki sebebi olabilir. Ya Google siteyi ek meta veriler gösterecek kadar önemli görmedi ya da site schema.org yapısal verileri ile geliştirilmedi. Bu yazıda ürün sayfaları için schema.org verilerine odaklanacağız.

Organik aramalardaki sonuçların giderek rekabetçi hale gelmesiyle farklı, zengin sonuçlara (rich snippet) sahip siteler ön plana çıkıyor. Teknik SEO çalışmaları kapsamında genel olarak göz ardı edilen yapısal verileri sitemize entegre etmemiz gerekiyor. Bu sayede arama motoru sonuçlarında çok…


Image for post
Image for post

# Toxic backlink nedir?

Toxic (zehirli, zararlı) backlink’ler bir web sitesini arama sonuçlarındaki sıralamasına zarar veren, doğal olmayan bağlantılardır. Google’ın Penguin güncellemesi, zararlı backlink profili olan web sitelerinin cezalandırılmasına odaklanmaktadır.

Toxic backlink’ler organik olarak gerçekleşebilir veya çok fazla backlink kazanmaya çalışma çabanızın sonucu olabilir.

Bir backlink’in toksisitesini arttıran birçok faktör vardır.

# Toxic backlink hangi web site kategorilerinden oluşabilir?

En iyi yol backlink’lerin her birine bakmak ve nereden geldiklerini incelemektir. Toxic backlink’lerin çoğu aşağıdaki kaynaklardan gelir.

- Topluluklar, forum siteleri

Mesela yorum bölümlerinden link alalım. Google Webmaster yönergelerine göre yorumlardaki bağlantıların Google’a kırmızı bayrak sallaması yüksek ihtimaldir. …


Image for post
Image for post

Google Analytics’teki verilerinize bakarken belirli günlerde neler olup bittiğini tam olarak hatırlamak zor olabilir. Bir reklam kampanyanız sayesinde veya bir SEO geliştirmeniz sonrasında büyük bir yükseliş olabilir ya da mevsimsel geçişler sebebiyle büyük düşüşler yaşanabilir. Bu durumda takviminizi açarak o tarihlerde yaptığınız işlere bakabilirsiniz ama benim gibi karışık bir iş listeniz veya operasyon yapan büyük bir ekibiniz varsa ilgili içgörüyü hızlıca çıkarmanız sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

İşte bu durumda Google Analytics’teki dipnot (annotation) ekleme özelliği çok değerlidir. Temel olarak sitenizi etkileyen farklı olayları (iç veya dış) kolayca not alabileceğiniz bir özellik. Bu yapışkan notlar önemsiz gibi gözükebilir ama anormal değerlerin…


Image for post
Image for post

Yapay zeka ile çalışan Frase.io aracı, GrowthHackers topluluğunda 2016–2018 yılları arasında paylaşılan 76.970 makaleyi analiz etti. Daha sonra bu makalelerde en çok hangi influencer’ların (etkileyici) adının geçtiğini tespit ederek aşağıdaki listeyi ortaya çıkardı.

GrowthHackers platformu, kullanıcıların her türlü SAAS, Growth ve Product Marketing hakkında makaleleri paylaştığı, growth odaklı çalışan profesyonellerin yer aldığı en büyük online topluluk konumundadır.

Yaptığı işin merkezine growth kavramını koymuş insanların, bu listede bulunan isimleri iyi analiz etmesi gerekiyor sanki 🤔 Web’teki en büyük growthhacker topluluğu bu isimlere defalarca atıfta bulunuyorsa, burada büyük bir know-how yatıyor olmalı.

Klişe olacak, “Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok.” sözünden yola çıkalım…


Image for post
Image for post

Big Data‘nın önemini ve gücünü anlamaya başladığımız bu dönemde, büyük veri katmanlarını parçalara ayırarak anlamlı input’lar haline getirme ihtiyacının da arttığını görmekteyiz. Bu yazıya gelenlerin de verilerini daha iyi anlama ve anlamlandırma gayesiyle burada olduğunu düşünüyorum 🎯

Bu anlamda, Analytics’in temelini sağlam atmak için metric ve dimension‘ı, okuru sıkmayacak şekilde her yönüyle anlatmaya çalıştım.

Keyifli okumalar🙂

Dimension ve Metric’lere Giriş

Google Analytics (GA) raporu iki tür data içerir: Dimension (boyut) ve metric (metrik).

GA raporları içindeki veriler genellikle bir tablo içinde görüntülenir ve tablo içindeki her satır dimension’ı, her sütun metric’i temsil eder.


Image for post
Image for post

Web developer’lar ve içerik editörleri, çoğu zaman websitesini erişilebilir hale getirmenin en önemli bölümlerinden birini, SEO performansını unutur veya görmezden gelir. Bu yazıda, görünüşte küçük ama SEO performansı açısından büyük bir sinyal olan Image Alt Text özelliğine odaklanacağız.


Image for post
Image for post

RSS’in ne olduğunu anlamaya çalışanlar, RSS feed ile podcast veya çeşitli içerikler yayınlamaya çalışanlar buraya. 📢 Aynı yollardan bizde geçtik ve bu yola yeni girenlere adım adım tecrübelerimizi aktarmak istiyoruz.

RSS Nedir?

RSS (Rich Site Summary), internette üretilen içeriği dağıtmak için kullanılan bir web yayınıdır. Web içeriği oluşturan herkes; kendi blog yazılarını, makalelerini veya medya dosyalarını dağıtmak için RSS kullanabilir. Bu formatta içerik sunabilir ve bu formatta çeşitli kaynaklardan aldığınız içerikleri kendi platformunuzda yayınlayabilirsiniz. Bir XML dosyasında bir web sitesi tarafından sağlanan bilgilere RSS feed adı verilir.

Sendikasyon feed‘leri .rss, .atom, .xml gibi biçimlerde dağıtılır ve aşağıdaki simgeler ile tanınır.


Image for post
Image for post

Robots.txt, her ne kadar basit bir dosya gibi görünse de hakkında bildiğiniz herşeyi unutun. Çünkü muhtemelen bildiğiniz gibi değil.”

Roman Adamita‘nın bu sözünden sonra robots.txt dosyası üzerine detaylı bir araştırma yaptık. Robots.txt dosyasını bir de bizden dinleyin. 🙂

Robots.txt dosyasının temel amaçları nelerdir?

Robots.txt, bir web sitesinin kök dizininde bulunan küçük bir metin dosyasıdır. Tarayıcı botlara, sitenin belirli bölümlerini tarayıp taramayacaklarını söyler. Teknik SEO’nuz üzerinde çalışırken kontrol etmeniz ve optimize etmeniz gereken ilk şeylerden biri robots.txt dosyasıdır.

Google botları tarafından indeks almamasını istediğiniz sayfalarınızın, engellenmesini bu dosyadan sağlayabilirsiniz.

Robots.txt kullanılmak istenmesinin bir başka nedeni de ücretli bağlantıların (reklam amaçlı linklerin) kullanılmak istenmesidir. Ayrıca arama motorları…


Image for post
Image for post

Bu yazıda, dışarıya verdiğiniz linklerin, sitenizi olumsuz etkilemesini engellemek için kullanılan rel=”nofollow” kodu hakkında sıkça sorulan “Nofollow etiketi nedir?” “Nofollow kodu ne zaman kullanılmalıdır?” “Nofollow kodu linklere nasıl eklenir?” sorularının cevaplarını uygulamalı olarak ayrıntılarıyla bulacaksınız.

Nedir Bu Nofollow Etiketi?

Yazılarınız ve linkleriniz için bazı koşullarda mutlaka kullanılması gereken tanımlanmış kodlar bulunmaktadır: nofollow, dofollow vs.

Bu yazıda en çok kullanmanız gereken ve SEO açısından belki de en önemli bağlantı kodu olan nofollow kodunu anlatacağım. Nofollow etiketi şeklinde de kullanılabilir. Bu sizi şaşırtmasın.

Nofollow etiketi, yazınızdan dışarıya verdiğiniz linkler için kullanılmaktadır. Yani yazınızın içine örn.com adında bir sitenin linkini koydunuz ve nofollow kodunu da eklediğinizi düşünelim…

Selim Ensar Köksal

Editor-in-chief voxmedya.com 🛬

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store