Uber’de engineering manager (mühendis müdürü) olarak çalışan Dan Heller’ın kendi blogunda ‘Ten Principles for Growth as an Engineer’ başlığıyla paylaştığı yazıyı çok etkili buldum. Kendim defalarca okudum, sizlerinde bundan faydalanmasını istiyorum. Eğer ingilizcenin yeteri seviyedeyse orjinalini okumanızı tavsiye ediyorum.

Yazıyı beğendiğiniz ve faydalı bulduğunuz takdirde takım arkadaşlarınızla, sizinle çalışan mühendislerle…

Her bölümünü dört kulakla beklediğim bir podcast serisi var, adı How I Built This (link). Belki ‘bunu nasıl yaptım/başardım’ diye çevirebiliriz. Sunucunun katılımcılara her bölümde sorduğu bir soru var; başarının ne kadarını çok çalışmana, ne kadarını şansa borçlusun? Bana kimse sormadı ama fikrimi belirteyim istedim. …

Ohohoo, uzun bir aradan sonra yeni bir blog yazısı.

Topluluk adını verdiğim bir girişimim var. İnsanlar biraraya toplansın, güzel güzel bildiklerini, tecrübelerini paylaşsın. Birey olarak değil, grup olarak yükselelim, birşeyleri başaralım istiyoruz.

Mentörlük programı üzerine uzun süredir kafa yoruyorduk. Bir şekilde Topluluk üyeleri arasında etkileşimi arttırıp bilhassa yazılım konusunda tecrübe…

Müdürüm altında çalışanları her ay bir odaya topluyor, düzenli aralıklarla olan bitenlerden konuşuyoruz. Önümüzdeki ay takımca aynı katta başka bir yere taşınacağımızı söylüyor, yüzlere koca bir gülümseme yayılıyor. Ne de olsa mahzenden farksız şu an bulunduğumuz yer.

Bir ay geçmek bilmiyor, acaba yine ofisin karanlık bir köşesine mi taşınacağız? Şirkette…

Varolan blog sitem hantal, pis, çirkin birşeydi. Hal öyle olunca altı senede yüzün üzerinde yazıyla hayatımı arşivleyen ben, son üç senede ancak beş yazı yazıp benden haber bekleyen milyonları üzdüm.

Medium biraz daha janjanlı, yazmayı teşvik eden bir platform. Bir umutla tüm yazıları buraya taşıyıp eski sitemin kepenklerini indirdim.

Önümüzdeki haftalarda çılgın blog yazılarında görüşmek üzere!

(yazmadı)

Haziran ayında 3 adımda yurtdışında staj yeri bulmak adlı bir video paylaşmıştım (videoyu bu yazı sonunda bulabilirsiniz). Bu videoda gerekli şartları sağlayan ve staj yeri bulan ilk kişiye 1500 dolar değerinde yani 5000 TL üzerinde bir finansal destekte bulunacağımı taahhüt etmiştim.

Video yorumlarında süreci benimle paylaşıp ilk olarak 27 Ekim’de…

4 ay önce ‘Yazılıma/Programlamaya nereden başlamalıyım?’ adında bir video çektim, 250 bine yakın izlendi. Videoya cevap oldukça iyiydi; 900’den fazla yorum aldı, sosyal ağlarda yüzlerce kez paylaşıldı, ilginiz için tişikirler!

Video içerisinde izleyenlere üç farklı kategoride proje sundum. İki ay süresince HTML, CSS ve JS kullanarak bu projeleri geliştirenler codepen…

Bazen 70–80 saat sürebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde ‘LC Waikiki Yetenek Kampı 2017‘ organizatörlerinden biri benimle iletişime geçti. Bu gönüllülük usulüyle organize edilen etkinliğe katılıp, katılmak istemediğimi sordu. Bende ‘ya hacı madem uygun gördünüz, lise ve üniversite öğrencilerine bir faydamız dokunacağını düşündünüz, neden olmasın, neden?’ dedim.

Sonra, nasıl bu lise ve üniversite…

Takip ediyorsanız biliyorsunuz, ‘Türkler Amerika’da Ne Yapıyor?’ adında bir youtube serim var. Başarılı bulduğum kişilerle röportaj yapıyorum. Hem ben mi yapacağım, bu sefer röportajı Doğukan yaptı, ben konuştum!

Bence güzel oldu, bakalım siz de beğenecek misiniz? Yazılım ile ilgileniyorsanız Doğukan’ın kanalına bir gözatın, abone olmaya değer bulabilirsiniz.

Öğrenmek güzel sorular sormakla başlıyor, cevabı kavrayabilmekle devam ediyor. Güzel soru sormak içinse problemin ne olduğunu anlamak lazım.

Youtube’da henüz 35 bin civari abone olmasına rağmen farklı platformlardan günde toplam 40‘a yakın mesaj ve youtube üzerinden onlarca yorum geliyor. İlginiz için hepinize teşekkürler, fakat problem şu; gelen her soruyu okuyup…

Selman Kahya

💻 uber’de muhendis 📸 youtube’da icerik ureticisi

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store