Amerika’da (il)legal Çalışmak

Amerika’ya gelecek bir Türk’ün aklına gelen ilk konulardan biri: iş bulabilir miyim, para kazanabilir miyim? Tabi bunları düşünürken ya turist vizesi ya da F1 öğrenci vizesi taşıyor olacak. Yani legal şekilde çalışması ya imkansız ya çok zor.

İllegal de olsa nasıl iş bulunur, nasıl çalışıp para kazanılır gibi soruların cevabını veren pek insan göremezsiniz. En azından forumlarda ya da bloglarda yok. Aslında haklı olarak kimse kendini riske atmak istemez, illegal çalışıyorsa neden el-aleme bak ben şurada kaçak çalışıyorum bu mümkün, sende şu şu yolları izleyerek yapabilirsin falan demez.

Çok şükür, benim illegal çalışma gibi bir durumum olmadığından, ve bu tecrübeleri edinen bireylerin tecrübelerini dinleme imkanım olduğundan rahatça konuşabiliyorum :)

Amerika’da çok büyük bir kesim illegal çalışıyor, yani Social Security Number’ı yok ve devlete vergi vermiyor. Bu işlerin saatliği $6 — $12 arası değişiyor. Bu paralarla aile geçindiren çok insan var. Devletinde ucuz iş gücüne ihtiyacı var ki, pek dokunmuyor, bu kaçak çalışanları tolere ediyor.

Amerikanın bazı bölgelerinde Türkler çok yoğun ve aralarında gerçekten maddi durumu iyi olan insanlar mevcut. Haliyle bir kısmının restoranları, otoparkları falan var ve bu gibi işler ucuz iş gücüne ihtiyaç duyuyor. Türk patronlarda rahat anlaşabileceği, belki de daha fazla çalıştırabileceği Türkleri bu iş yerlerinde çalıştırıyor, bu çok yaygın.

Eğer Amerika’ya gelip yaşadığınız yerde Türk Community’si büyükse bağlantılarınızı kullanarak muhakkak bir şekilde iş buluyorsunuz. Muhtemelen saatlik $10 alıyor olacaksınız. Günde 8–10 saat çalıştığınız bir işi düşünürsek, haftada yaklaşık $450, ayda elinize net $1800 geçiyor olacaktır. Bazı işlerin saatlik ücreti az olur, örneğin garsonlar saatlik $6 ücret alır, fakat bahşişten çok kazanır. Amerika’da bahşiş kültürü çok farklı, herkes bahşiş veriyor. Restoranda çalışmış bir arkadaşın söylediğine göre bazı günler $300 kadar para kazandığı oluyormuş.

Ödemeler tabi ki elden yapılıyor. Ayrıca şu vakte kadar illegal şekilde çalışıpta yakalanıp sınır dışı edilen birini görmedim :)

Bu yazıyı daha çok uzatmak istemiyorum, fakat bunlar olağan şeyler. Yine de kendinizi sağlama alıp buraya gelmenizi öneririm, aksi takdirde çok büyük sorunlar(?) yaşayabilirsiniz.