Sivilce ve Roaccutane Etkisi :)

İnternette yer alan sivilce ve roaccutane çöplügünde benimde payım olsun istedim. Herkesin merak ettigi onlarca soru var, bi kısmını cevaplayabilirsek ne mutlu : ) Sorun basit, insanlar sivilce problemi yaşıyor, tedavi yollarını arıyor, bulamıyor(*). Her kafadan bir ses. En iyisi hiç birini dinlememek olsa gerek. Yaklaşk 3–4 ay önce roaccutane ilacına başladım. Çok mutluyum ki internette hiç araştırma yapmadan bu ilacı kullanmaya başladım, çünkü çok fazla olumsuz yorum vardı. Ama pişmanmıyım? Yoo. Baştan söylüyorum; yazı biraz uzun olacak, sabretmelisin. Hiç yoktan en aşağıda benim notlarım var. Onları oku. Şimdi Biraz sivilce hakkında bilgi verelim:

Akne Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır.

Akneden kurtulmak için oldukça uğraşmış olabilirsiniz, ancak ümitsizliğe kapılmayın.

Unutmayın ki AKNE TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIKTIR. Moral bozup ağlamak, sızlamak yok. :P

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilceli kişilerde yağ salınımının artması sonucu bir süre sonra yağ kanalında tıkanma başlar. Tıkanmadan sonra insan vücudunda bulunan bir çeşit mikrop yağ kanalı etrafında üremeye başlar ve yağları parçalayarak iltihaplı sivilceler oluşur.

Pekli bizim ilacımız Roaccutane’ye gelelim; (baştan söyleyelim, roaccutane ‘a başlamak için kan alınıyor, labaratuvar testleri vs, birey reşit ise kendi imzası değilse velisi imza atıyor. öyle aspirin alır gibi alınmıyor eczaneden. birde bildiğim kadarıyla ilkbahar-yaz mevisiminde verilmiyor pek.)

ROACCUTANE nasıl etki eder?

ROACCUTANE akneye neden olan dört faktörü etkilemektedir. Ciltteki sebum üretimini dramatik olarak azaltır. Duktal hiperkeratinizasyonu azaltır ve böylece siyah ve beyaz noktalar gibi iltihabi olmayan lezyonların oluşumu azalır ve antibiyotik olmamasına rağmen bakteri miktarında da önemli ölçüde azalmaya yol açar. Ayrıca kompleks mekanizmalarla enflamasyon ve kızarıklığı azaltır.

Aranızda olum bu ne demek diyenler var?

Karaciğerle etkileşerek vucuttaki yağ salgısını çok büyük olçüde azaltıyor kısacası. Ayrıca komedon olarak tanımladığımız siyah ve beyaz noktaların oluşumunu engelliyor ve iltihapları azaltıyor(muş). Tabi yağ salgısı azalınca noluyor? Ciltte kuruma başlıyor. Dudak ve yüzde pullanmalar vs.. Bu konuya az sonra değineceğiz.

Peki bu roaccutane denen hap ne kadar süre kullanılıyor?

Kiloya göre değişiyor. Genel aralık: 12–25 hafta boyunca her gün belirli dozda alınıyor.

Doz dedinde, günde ne kadar yutçaz bundan?
ROACCUTANE dozu hastanın kilosuna göre belirlenir; günlük doz 0. 5 ila 1 mg/kg/gün aralığında verilir.
Örneğin 60 kg’lık bir hasta için günlük doz 30 ila 60 mg arasındadır. Diğer bir deyişle bu hastanın tedavi boyunca 20 mg’lık kapsüller içeren kutulardan ayda 2–4 kutuluk bir dozu alması gerekir.

Hm, kaç paraya gelcek bu bize?

Bildiğim kadarıyla devlet hiçbir şekilde bu ilacın ücretini ödemiyor. Malum lükse giriyor azcık. Gün itibariyle kutusu 36 lira civarıdır, bir kutuda 30 hap bulunmakla beraber yaklaşık 8–10 gün idare eder. Yani ayda 100 lirayı geçebilir, gitti paracıklar.

Beni ilgilendiren: Roaccutane Tedavisi Ne Ölçüde Başarılıdır?

Şu ana dek yapılan çalışmalarda 120 mg/kg’lık total doza ulaşana dek ROACCUTANE kullanan her 100 hastanın 61'inin akne problemini tamamen geride bıraktığı, geri kalan 39 hastanın 23'üne ek bir antibiyotik tedavisi gerektiği , 16 ‘sına ise ek bir kür ROACCUTANE tedavisi uygulanarak tamamen iyileştiği saptanmıştır. Gayet bomba.

Bak bunu doktor bana dikkatle söyledi: Güneşli Havada Dışarı Çıkmıcaksın Evlat!

Hani bazı insanlarda güneş lekeleri olur ya, işte bu ilacı kullanırken güneşte fazla dolaştıgınız an o lekeler sizdede çıkar, ki hiç hoş değil. Kesinlikle Güneş Kremi alın (benim tavsiyem: SOLECRIN SPF 60 faktor Su bazlı Güneş kremidir. Çok memnun kaldım, normal güneş kremleri biraz yağlandırıyor cildi, hiç sevmem.) İllaki kremsiz çıkıcam güneşe diyorsanızda mutlaka şapka takın. Yüzününzde gözünüzde çıkmasın bunlar.

Roaccutane Tedavisi Sırasında Özel Bir Beslenme Rejimi Uygulamam Gerekir mi?

Sanılanın aksine beslenme tarzının aknenin varlığı ile ilişkili olmadığı bilinmektedir. ROACCUTANE tedavisi sırasında ise hekim aksini önermediği sürece özel bir gıda rejimi uygulamak gereksizdir.

Kızlara: Roaccutane Kullandığım Sırada Makyaj Veya Cilt Bakımı Yapabilir miyim?

ROACCUTANE kullanan hastalar ciltlerinin daha da kurumasına yol açmayan her türlü cilt bakımını yaptırabilir ve makyaj yapabilirler.

Şunuda belirtmekte fayda var: Roaccutane’ı Kimler Kullanamaz?

Hamileler, tedavi sırasında hamile kalabilecek durumda olan(doğum kontrolü uygulamayan) durumda olan hastalar ROACCUTANE kullanmamalıdır. Bundan başka ROACCUTANE karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda, A vitamini hipervitaminozu görülen hastalarda ,kan yağları aşırı yüksek oaln hastalarda ve ilaca ya da benzer maddelere aşırı duyarlılığı bilinen hastalarda kontrendikedir. ROACCUTANE diabetli, obez,alkolik lipid metabolizması bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Ya bırak tüm bunları, yan etkilerinden, senin tecrübelerinden bahset bize derseniz:

Gittik doktora, kan tahlil vs. gerekli işlemleri gördükten sonra başladık kullanmaya. İlk başta hayat çok güzeldi, kelebekler uçuyordu. Kuşlar cıvıldıyordu. Şaka bir yana hiç pişman olmadım ama pişman olabilecek insanlar varolduğunu düşünüyorum. Yan etkilerinden ötürü. Deprosyan’a bile soktuğu söyleniyor :)

İlk ay pek birşey değişmedi, dudağım hafiften kurumaya başladı. Boş durdugumda dudağımı yolan bir insan olduğumdan dayanamıyordum :P

2. aya geçtiğimde artık birşeyler değişmeye başladı. Yüzüm pul pul oldu, dökülmeye başladım sağa sola. Dudağım iyice kurudu. Baktım olmuyor Blistex adında bir krem aldım doktor tavsiyesiyle. Çok memnun kaldım. (blistex farklı çeşitleri var ama tüp şeklinde olandan, üçgenimsi bir ağzı var, ondan alın.) Günde 4–5 kere dudagıma sürüyordum kremden. Sonra yüzüm için çagre aramaya başladım. Fena kurumaya başladı. Bephantenadlı krem aldık, yine doktor tavsiyesiyle. Ama bundan hiç memnum kalmadım. Varolan sivilceleri kızartıyordu.

3. aya girdiğimde ise artık siyah nokta kalmadı yüzümde ve önceden günde 4 5 kere yüzümü yıkamak zorunda kalırdım yağdan ötürü, artık sabah kalkınca ve akşam yatarken yıkamam yetiyordu. Hiç yağlanmıyordu yüzüm. Ama yan etkileri tam bu sırada baş göstermeye başladı. Kemik ve eklem ağrıları! Spor yapan biriyseniz zor olabiliyor. Belimde sürekli hafif bir ağrı vardı. Ama spor yapmama engel oldumu? yoo, hayır.

4. aya girdigimde nisan mayıs gibiydi. Artık güneş etkidiğinden güneş kremi sürüp dışarı çıkmaya başladım. Birde baktım ki Solecrin 60 faktor su bazlı güneş kremi, yüzümün pullanmasına, kurumasına engel olduğunu gördüm. Bende yüz kremleri yerine bu güneş kremini sürmeye başladım, güneşe çıkmasam dahi sürdüm. Bu şekilde yüzümdeki kurulugu engelledim ve blistex ile dudak kuruluğunu önledim.

5. aya geldigimde kuruluklar biraz daha geçmeye başladı. Eklem ağrıları vs. devam ediyordu. Ama yüzüm gerçekten öncesine nazaran oldukça iyileşme gösterdi. Önceden sarı uçlu(ıyy) sivilcelerden çıkıyordu yeni yeni. Ama artık kesinlikle hiç bir sivilce çıkmamaya başladı (yaradana şükür).

Şuan bırakalı 1–1.5 ay oldu
ve bu ilaç hakkında genel değerlendirmem:
Kullanmalısınız. Faydasını mutlaka görürsünüz.
Yardım için yorum bırakmanız yeterli, elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.
Blog arşivindeki yorumlar:

gmzNedm said on 14 Ocak 2010 at 01:22:
peki sonradan tekrar çıkmay başladmı sivilce
 — — — — — — 
gülten said on 26 Temmuz 2012 at 17:23:
2 ayın içindeyim ve yüzüm çok kötü oldu tabiri caizse insan içine çıkacak yüzüm kalmadı ve artık dayanamıyorum kullanan arkadaşlardan ögrenmek istiyorum bu ilacın etkisi ne zaman başlıyor lütfen cevap verirseniz sevinirim
 — — — — — — 
buse said on 30 Ekim 2012 at 01:48:
ben ılacı kullandım yuzum tedavıye baslamadan once ıgrenctı takı mucıze ılacla tanısana dek altı ay kullandım sadece dudakklarımda catlama oldu hıcbır yan etkısını gormedım tedavı sonucu muhtesem yuzumde tek sıvılce dahı kalmadı bebek gıbı tene kavustum erkek kardesım kullandı ama asırı burundan kanama oldugu ıcın bıraktı herkezın bünyesı bır degıl benım bünyem saglam:)
 — — — — — — 
Meltem said on 23 Ağustos 2015 at 20:41:
Selam
Ilac adet donemlerinizi bozdumu ve kalici bir sey kaldimi?
 — — — — — — 
inci said on 01 Aralık 2015 at 15:27:
Tam 4 aydır 20 mg lık dozunu kullanıyorum Hayır hiç etkilemedi
 — — — — — — 
Halil said on 15 Eylül 2013 at 14:06:
korkmana gerek bende de 2. ay çok aşırı çıktı o ilacın etkisinden dolayı derinin içinde olan sivilceleri dışarı atmıştır 3.ayda geçer merakj etme
 — — — — — — 
Semra g said on 10 Aralık 2017 at 19:31:
Bu ilaci kullanip ve aradan bir kac yil gecen insanlarin yorumlari cok baska cildin yasladigini kırışıklıgın basladigini goz altlarinin morardigini soyluyolar ve israrla kullanmayin diyolar ben yeni basladim bu ilaca yorumlardan sonra birakmaya karar verdim cildi yaslandiriyomus 2 3 yil sonra
 — — — — — — 
Sezen said on 17 Ocak 2018 at 21:48:
Ya bu çok saçma beş yıl önce kardeşim kullandı hala cildi pırıl pırıl su an 29 yaşındayim ben bile başladım.
 — — — — — — 
roackusan said on 03 Ağustos 2012 at 18:36:
arkadaşlar olumlu yorumlara kesinlikle kanıpta bu ilacı kullanmayın.ilaç mucizevi bi etki yaratmıyor yüzün tamamen iyileşmesi 1 yılı buluyor.ve yüzünüzde kalıcı hasar bırakıyor (çukur,leke vb).karaciğer ve damarlarınız başta olmak üzere fizyolojinizi alt üst ediyor.spermlere ve yumurtalara zararını zaten duymuşsunuzdur.size tavsiyem kükürtlü sabun ve gülsuyudur.cola ve çikolatadan uzak durun bide.bu ilaç ilk başlarda iyi gibi görünsede sonradan pişman olacağınızı unutmayın…Saygılar.
 — — — — — — 
Emre said on 26 Ağustos 2016 at 14:32:
Eger akne seklinde sivilceleriniz varsa mutlaka roaccutane kulanın. Arkadas fazla sıkıntı cekmemis heralde gülsuyundan tut ceviza agacı yapragına kadar hepsini denedim ise yaramadı. Su an roaccutane 4. aydayım gercekten cok etki etti. Lutfen akne problemi olmayanlar yorumlamasin.
 — — — — — — 
Seda said on 01 Eylül 2016 at 02:32:
Evvet bende herseyi denedim ama bir turlu sonuca varamadim suan 2.aydayim sadece dudak kurulugu ve catlamasi var normal mib
 — — — — — — 
gülsüm said on 23 Kasım 2016 at 22:45:
insanlar sivilce ve akne sorununu birbirine karıştırıyor. Sivilce dediğin dış müdahalelerle geçebilir ancak aynısı akneler için geçerli değil.
 — — — — — — 
Emine said on 13 Nisan 2017 at 09:38:
Ruackusan said on
Herkes bu ilacın kullandıktan sonra güzel etkilerinden bahsediyor doktorlar aracılığı ile alıyo insanlar sen doktordan daha mı iyi bileceksin???? İnsanların moralini bozma
 — — — — — — 
Akne kullanıcısı said on 05 Kasım 2017 at 10:11:
Bu ilacı bende kullaniyorum ve ilacin yan etkileri var gerekse bu ilaç super diye anlatıyorsunuz ama hiçte öyle değil evet yüzünüzdeki sivilceler den siyah noktalardan vs kurtuluyorsunuz ama şeker hastalığı karaciğer yağlanması gibi ve tabii ergenlik cağındaysanız gelişiminize de engel olabiliyo ben 5–6 ay önce tedaviye başladım ilk 3 ay krem kullandım 1 ay ara verip ardından da ilaç kullanımına başladım ilk ay herşey normaldi sadece şekerim biraz yüksek çıkmıştı ama akşam yediğim yemeklerden dolayıda olabileceği söylendi 1 ay sonra tekrar kontrol için gittiğimde bu sefer şekerim yüksek cıktı ve kanımda yağlanma olduğu söylendi ben 1 hafta ilacı kullanmadim tekrar kontrol için gittiğimde yine şekerinin çok fazla olduğunu söylediler doktorum buna ramen ilci kullanmaya devam etmemi söyledi ama bir dahaki kontrolumde annem büyük ihtimalle krem tedavisine geri dönmemizi isteyecek çünkü sizlerde duymuşsunuz bu ilaçlar yüzünden ciğerleri iflas edip şuurlarını kaybeder var onun için kimseye ilacın dört dörtlük olduğunu soylemeyiin
 — — — — — — 
Anonim said on 29 Eylül 2017 at 06:26:
O herkesde öyle değil işte bazılarının sorunu midede mide yapıyor sivilceleri bazılarında yağlıkık vs. Bende akne türü ve roaccutane kulannıyorum daha ölmedim Colada içiyorum cipsde yiyorum çikolatada bişey değişmiyor yanlış anlamışsınız siz konuyu
 — — — — — — 
Gamze said on 20 Eylül 2015 at 01:44:
Rouccutane tedavisi bittikten sonra alim bolgemde kizarikliklar çıktı acaba yediğim bi besinden dolayi mi yoksa hapın etkisi daha kendini göstermeye devam ettiği için mi u sekilde
 — — — — — — 
Hrkms said on 23 Ekim 2015 at 17:55:
Nasıl epilasyon yapıyorsunuz
 — — — — — — 
Ali mert said on 25 Eylül 2017 at 10:23:
Bu benimmannemdede meydana geldi ilaci birakdi 15 gun oldu ama kizarikliklar meydana geldi bunun sebebi ne sizinki nasil oldu peki?
 — — — — — — 
Hrkms said on 23 Ekim 2015 at 17:54:
Ya epilasyon işini nasıl hallediyosunuz ağda deriyi kaldırıyo diyoalr aydınlatabilirmisiniz
 — — — — — — 
Nefize said on 12 Ocak 2016 at 23:49:
Benimde kafama takılan o konuydu tatlım öncelikle sorun etme çok sık epilasyon yapmamaya çalışıyorum çünkü derim hassaslaştı yeterince birde ben tahriş etmiyim onun dışında yüz bölgesi cımbızla halloluyor ağda kullanılmamalı makine ile hallediyorum hiçbir sakıncasınıda görmedim yaptıktan sonrada bolca doktorumun verdiği emülsiyon kremlerini sürüyorum ilaçlarını düzgün kullanırsan yan etkilerine karşıda kremlerini eksiksiz halledersen ağda dışında çokta sorun teşkil etmiyor epilasyon .
 — — — — — — 
İsimsiz said on 03 Ekim 2017 at 19:43:
Merhaba. Ben henüz başlamadım roaccutana. Yüzüm akneli ve sivilceli. Birçok şeyi denedim fakat yüzüme faydaları pek olmadı. Fakat şuan lustral antidepresan ilacı kullanmam gerek psikiyatriste sordum roaccutana başlamak istediğimi depresyon gibi kötü etkileri olduğundan başlamamı istemedi. Fakat ben gerçekten kullanmak istiyorum. Yüzüm çok moralimi bozuyor ve ortaokuldan beri var. Sizce ne yapmalıyım? Gerçekten depresyon gibi ruhsal yan etkileri fazlaca var mı?
 — — — — — — 
zargan said on 19 Ekim 2017 at 15:39:
merhaba bende 26 yaşındayım 6 yıldır denemediğim şey kalmadı dermorollera kadar yaptırdım bir dürü para harcadım cildim için ama en sonun da bende kullanmaya karar verdim şuan 9. günümdeyim sadece dudak kuruluğu var ve kullanan bir kaç arkadaşımla sürekli iletişim halindeyim yönlendirmeleriyle ve şiddetle tedavi sürecimi bitirmemi tavsiye ediyor evet yan etkileri mevcut zaten doktor bunu sana kontrolleri sonucu veriyor testlerle bundan dolayı karaciğer yetmezliği olan yurt dışında tek bir kişi hayatını kaybettiği ile ilgili haber yapıldı yüzündekilerle şuan zaten mutlu değilsin.kullan bu mutsuzluğun bitsin korkulacak birşeyin yok kullananların %99’u memnun ve hiç bir problemi yok sende başla
 — — — — — — 
Elcin said on 26 Ekim 2017 at 00:27:
Hayir olmuyor bende korkuyordum eskiden depresyona girmistim eger tekrar girersemm diye korkuordum ilac baslarda sivilceyi arttirdigi icin moralin bozuliyor fakat bilincli bir insansan gececegini umut ederek kendini yatistiriyorsun vee yuzun duzelmeye basladigi an emin ol kendine gelen ozguven sayesinde antideprasani birakisin
 — — — — — — 
Esss said on 11 Ocak 2018 at 21:34:
Selam :) 2009 yılında 5 ay yada 6 ay bende bu ilacı kullandım. Yazmadan geçemicem :) Cildim çok güzel oldu 22 yaşındaydım yan etkileri kuruluk dışında olmadı eklem ağrıları da yaşamadım. 1 senesonra doğum yaptım bebeğim 2 yaşındayken cildim fena bozuldu dermotoloğa gittim lazer tedavisi vs cilt bakımları yok yok tükendim sonuç yok ama masraf çok oda sıkıntı değil mutsuzum.. Gittim yeniden ilacı kullanmak istedim yazdırdım ve kullandım yıl 2013 2014 yılları arası kış dönemi 6 ay gibi kullandım cildim tekrar çok güzel oldu yan etkilerin de kuruluk artı eklem ağrısı yaşadım depresyona girmedim ruhsal çöküş yaşamadım.. VE 2017 nin yaz bitişi cildim dökmeye başladı geçicek ne oluyor dedim geçmedi 2018 deyiz şuan cildim berbat ve kaç yaşındayım:))… 2 defa uzun süreli kullandım ikisinde de tedavinin sonuna kadar gittim… ama BeNİM İÇİN KESİN ÇÖZÜM OLMADI…
 — — — — — — 
Eda said on 22 Ocak 2018 at 14:55:
Banada önerdiler doktorum ama.korkuyorm kullanmaktan ama.sizin bu yazdığınız okuduktan sonra kullanacağım pki baş dönmesi falan oldumu
 — — — — — — 
Salih GERİDÖNMEZ said on 02 Şubat 2018 at 16:36:
ben 38 yaşındayım aylarca roacc.tedavisi gördüm hastalığım devam ediyor.
 — — — — — — 
escate said on 20 Mart 2010 at 20:34:
çok iyi bir bilgilendirme olmuş. Ama insan kendi vücuduyla bu kadar çok uğraştımı harbi kendini beğenir… yani bende bu kadar uğraşmış olsam bende kendimi çok beğenirdim =) bide bu ilacı kimlere tavsiye edyiosun? herkese etmişin direkten ama:D benimde lisede hayvan gibi sivlicelierim vardı. aynaya bakıp ağlıyodum. kendimi hiç beğenmiyordum. Hiç bi ilaç kullanmadım. şu anda benimde sivilce problemim yok. yani problemim yok derken. sivilcelerim de yok. olsalar problemim olurdu. onun için bi 20 yaşını bekleyip geçmiyosa mı tedaviye gidilse iyidir. yada yanlış mıyım? bilemiyorum. saygılar.
 — — — — — — 
Selmanh said on 20 Mart 2010 at 21:47:
Bende birkaç ilaç kullandım baktım faydasını görmüyorum, 1kere şu ilacı kullanıp kurtulmak ihtimali varken bunu denedim. Genel olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim :)
 — — — — — — 
Eda said on 22 Ocak 2018 at 14:59:
Yan etkileri var mıydı pki
 — — — — — — 
betül said on 29 Mart 2010 at 16:00:
selam bende akneyle savaşanlardanım ilacımı kullanmaya başlayalı 18 gün oldu dudaklarım çok kötü sivilcelerim kusmaya çoktan başladı ben sabahları 10 akşamları 20 mg içiyorum yorumlara baktım benim tam tersi kullanan arkadaşlar çok acaba ben yanlışmı anladım doktoru, yanlış mı yapıyorum diye düşünmeye başladım. merak ediyorum acaba bende etkisini daha mı çabuk gösterdi yoksa bu benim iyi hallerim mi bundan daha kötü bir kuruluk kızarıklık yaşayacağımı düşünemiyorummm umarım bende ilk ayda atar herşeyi ileriki zamanlarda rahat olurum
 — — — — — — 
Selmanh said on 05 Nisan 2010 at 06:02:
Doğru anlamış olabilirsiniz, arkadaşlarımdanda sizin dediginiz gibi kullananlar vardı, yinede bir sorsanız iyi olur. Bazılarında sizdeki gibi hızlıca etki gösteriyor, bazısında hiç göstermeyebiliyor, yada geç gösteriyor. İnanıyorum ki ileriki aylarda daha da azalacaktır :) saglıcakla.
 — — — — — — 
serkan said on 14 Şubat 2016 at 23:28:
Biladerim 4 ay oldu sadece derilerim atıyor benim sivilce deyil bezeler var yüzümde
 — — — — — — 
Pero said on 29 Mayıs 2010 at 15:11:
bende sari uclar olmuyor ancak izleri kalib izler gitmek bilmiyior. kac aya bendeki izler gider eger kullansam?
 — — — — — — 
Selmanh said on 29 Mayıs 2010 at 21:04:
sırf iz var diye bu ilacı kullandıracaklarını sanmıyorum, yinede bir doktora danışabilirsin bu durumu.
 — — — — — — 
burcu said on 13 Ağustos 2010 at 08:03:
ben ilacı 1 ay kullandm şimdi bıraktm kullanmıyorm bence başlamayan arkadaşlarım hiç başlamasın gerçekten bu ilaç çok zararlı cildim resmen mahvoldu en az 6 ay bunu çekmeye değmez çok sık burn kanaması eklem ağrıları cildinizin kuruması özellikle dudaklar ruh halinizi hiç söylemeyeyim.. bnce bu ilacı kullanmaktansa sivilcelermle dururm daha iyi hem kullananların hepsinde de işe yaramıyor birkaç ay sonra sivilcelr tekrar oluşuyomş. hiç gerek yok hiç
 — — — — — — 
roaccutane günlükleri said on 23 Eylül 2010 at 16:13:
Roaccutane’ı almaya yeni başladım. Şimdiye kadar birçok başka krem ve antibiyotik denedim.
 — — — — — — 
december said on 06 Aralık 2013 at 21:58:
bende hem sivilce hemde sivilce izi var sivilce izlerine iyi gelir mi ?yuzunuzdr cikan sivilcelere ayriyetten krem kullandiniz mi
 — — — — — — 
duygu said on 11 Ekim 2010 at 23:07:
Arkadaşlar bu ilaç çok etkili ve son çare şiddetle tavsiye ediyorum.

SELMAH: ilacın saati fark etmiyo doktor bana günde istersen ikisini aynı anda iç istersen sabah akşam iç dedi.

BURCU: Yaşadıklarını anlayabiliyiorum ama ömür boyu da sivilceler çekilmez. Yüzün mahvolmadı yüzün yine düzelicekti eğer tedavine devam etseydin. Çok çabuk pes etmişsin biraz devam etseydin keşke derinin altındaki bütün sivilceleri çıkardığı için moralin bozuldu ama zamanla geçicekti ve ilacı veren doktora çok dua edic ektin. Tvsiyem yeniden başlaman..
 — — — — — — 
merve said on 19 Ekim 2010 at 22:35:
20 gün oldu işte bqşlayalı 3. tablete yarın başlıyorum bende sabah 10 akşam 20 mg.dancılarım :)) fakat doktorum şöyle bir şey söyledi eğer ilacı kullanırken cilt bakımı yaptırmazsam bütün o siyah noktalar sivilce olarak iyleşirmiş bende cilt bakımı yaptırdım böyle devam ediyoerum asıl acı işkence ve depresyon cilt bakımında ya siz ne diyonuz :D bephanten okulda makara konusu oldu valla benim sembolüm haline geldi ben nerde o , orda :)) burnum kanadı dudaklarm çatladı belime çok ağrı girdi ama değer abartmaya gerek yok en büyük yan etkisi ise şu imiş : boyunuz en fazla 1.70 mi olacak mesela .. artık 1.69 ;) yani 1 cm boy uzamasına engel oluyormuş amaaan nolcak varson 1.69 olsun :D
 — — — — — — 
Hüseyin said on 06 Ağustos 2016 at 12:18:
Emin misin sadece bir iki santim mi etkiliyor 16 yaşındayım 4 aydır kullanıyorum 173 boyundayim uzamami tamamen engellermi sen uzadinmi veya uzayan varmi
 — — — — — — 
tutkuuu said on 30 Ekim 2010 at 17:42:
ARKADAŞLAR BEN BU İLACI 2,5 3 SENE ÖNCE KULLANDM ÇOK DA MEMNUN KALDM HEPSİ GİTTİ SİVİLCELERN AMAA SON BİKAÇ HAFTADIR TEKRAR
ÇIKMAYA BAŞLADILAR TEK TUK OLSA TMM ANLICAM DA ÖYLE DGL.ACABA BU SORUNLA KARŞILAŞAN BAŞKALARI VAR MI BANA YARDM EDEBİLCEK ?
 — — — — — — 
sivilce ve lekeli said on 17 Mayıs 2013 at 16:22:
ben de kullandım bu ilacı yüzüm baya bi düzelmişti ama 2 yıl sonra tek tük 5–6 tane kadar yine çıkmaya başladı ve yine geçmiyor yine leke bırakıyor…ben hemşireyim bu arada…
 — — — — — — 
drya said on 29 Aralık 2014 at 13:54:
bnde bu ılacı kullandım arkadslar hemde ıkı kez ıkı yıl arayla suan en sonuncu dozumdan bı yıl bıle gecmedı yuzumdekı sıvılceler dhada artarak cıkıyo suan normal bı krem dahı ıyı gelmıyo buyuk buyukler bıktım cıdden eger cok sorununuz yoksa kendınızle barısın derım bu ılaca baslamadan once kremlerı deneyın
 — — — — — — 
sena said on 01 Şubat 2017 at 23:26:
İlacı kullanıp tekrar sivilce sorunu yaşıyorsan bunun altında bir şey vardır. Doktorundan hormon testi iste. Ki sivilcelerinin asıl nedeni anlaşılsın ona göre tedavi uygulansın.
 — — — — — — 
müzdarip said on 06 Temmuz 2016 at 23:45:
Tamamen yalancı bir bahar yaratıyor bir iki yıl sanki yok oldu zannediyorsunuz. Bu arada zaten geçmişse zaten geçecek bir sivilceye sahipsinizdir. Bu herkesi bağlamasın. Yani 16–17 yaşında sivilce çıkan insanların zaten bir çoğu 20 yaşına geldiğinde sivilceden kurtuluyor. Ancak benim gibi uzun bile bu dertten müzdarip bir insan için bu tarz ilaçlar sadece 2 yıl sizi oyalıyor. Sonra siz onu bırakınca sivilcelerin bittiğini bildiğiniz için ara ara kullanmaya başlıyorsunuz sonuç cildinizde lekeler ki bu sivilceden daha da çözümü olmayan bir döngüye psikolojinin bozulması gibi daha da kalıcı bir soruna doğru götürüyor. Benim bu ilacı kullandığım sürenin sonunda boğazımda kocaman bir yumru oluştu. Bilnen bir etkisi değilmiç!!! ama ben artık biliyorum. Bu arada yan etki diye bir şey yoktur bu etkiler zaman geçtikçe yavaş yavaş hayatınıza girer. Ben çok pişmanım gencecik çocuklar asla bu yola girmeyin.
 — — — — — — 
Sat Anlage said on 23 Kasım 2010 at 19:27:
Webmaster cok tesekkurler…
 — — — — — — 
elif said on 08 Aralık 2010 at 20:27:
Benim yüzümde zaman zaman çıkan sivilceler ve aşırı derecede siyah noktalar var. Doktor tavsiyesi olmadan eczaneden kendim aldım, kullanmaya başlayalı 3 gün oldu(kan verince bayılıyorum). Günde 20 mg lık tek olarak alıyorum. İş arkadaşım kullanmış, bebek gibi cildi var, o bana tavsiye etti ve hiç yan etkisinide görmemiş dudakta çatlama dışında.. Bence yan etkileri her bünyeye göre değişir…Umarım faydası olur…
 — — — — — — 
şerife said on 07 Şubat 2013 at 20:14:
elif bence kesinlikle kan testi yapmadan kullanma bazı bunyelere zarar veriyormus ve bunu kan testiyle anlıyorlar be her ay almadan kan testi yaptırıyorm öyle alıyorum zaten olması gereken de bu bence sağlıgını riske atmamalısın
 — — — — — — 
dila said on 21 Aralık 2010 at 09:47:
Merhaba arkadaşlar.İlacı kullanmaya başlayalı 21.günüm.TEK ŞİKAYETİM EKLEM VE KEMİK AĞRISI YAPMASI.Haricen yaşadığım dudak ve cilt kuruluklarınla başa çıkabiliyorum.Henüz yolun başındayım farkındayım ama karşılaşabileceğim tüm zorluklarla başa çıkmaya hazırım.Umarım herkese şifa olur bu ilaç.
 — — — — — — 
tuncay said on 30 Ocak 2011 at 14:46:
bu ilacı bende kullandım 6 aydı kullanma süresi 5. ayda bıraktım artık bi yere kadar insanda sıkıntı yaratıyor,baya bi yan etkisi oluyor ama geçiriyorda daha sonrada hiç çıkmadı ama çenemin kenarında ufak bi sivilce kaldı o bi türlü geçmedi beze gibi oldu hala durmakta.

htc said on 20 Mart 2011 at 12:23:
kullandığın ilacın dozu neydi?
 — — — — — — 
Smy said on 25 Mart 2011 at 13:41:
Bugün Roaccutane kullanalı 5.ay oluyor. 6.aya girecegim yarın itibariyle, yeni başlayanlar için söylüyorum sakın pes etmeyin çünkü ilaç 4. aya kadar deri altında oluşmuş ancak yüzeye çıkmamış sivilceleri çıkartıyor, ben 4 ay boyunca ucu sarı iltihaplı sivilce problemiyle uğraştım hiç birine dokunmadım sıkmadım, ama 5. aydan sonra aniden sivilceler bitti. şuan pembemsi lekeler var onlarda geçiyor. Sadece birazcık sabır diyorum….. sonuç mükemmel olacak =)))
 — — — — — — 
roa said on 01 Şubat 2014 at 13:44:
sıkmadığımm ellemediğim halde nokta nokta kırmızı izler var bunlar geçer dimi şuan 2.ayımı bitirdim. Kırmızılıkları da gideriyor mu derin çukurlar hariç
 — — — — — — 
ayşe said on 04 Kasım 2016 at 14:03:
Ben 4. ayımı bitirmek üzereyim 5 e geçecem beni gören herkes yüzümün fazlasıyla temizlendiğini söylüyor bende fartkettim siyah nokta denen hiç bişe yok sadece tek tük sivilceler kaldı ama onlarda 2 3 gün sonra hemen kuruyor. dudak kuruluğundan başka hiç bir yan etki gömedim . tek sıkıntım lekeler var o lekeler geçermi?? biri yardımcı olsun
 — — — — — — 
Selmanh said on 25 Mart 2011 at 14:08:
dozu hatırlayamadım kusura bakmayın.
 — — — — — — 
elif said on 28 Mart 2011 at 20:48:
Selam arkadaşlar, benim 4. ayım bitmek üzere.. Gerçekten bu aya kadar hiç bi değişiklik olmadı diyebilirim yüzümde ama son 1 haftadır değişmeye başladı cildim, hiç sivilcem ve siyah noktam kalmadı. Gerçekten sabretmek gerekiyo, ben inanıyorumki 6. ayım da çok daha güzel olacak.. Yalnız yüzümde biraz küçük ama derin delikler var, acaba onlarda geçermi çok merak ediyorum… Eklem ağrısı ve dudak kuruluğu harici hiçbir yan etkisini görmedim çok şükür. Bencede sonuç mükemmel olacak ama sabretmek gerekiyo:)
 — — — — — — 
tutkuu said on 06 Nisan 2011 at 18:51:
evt ilk başta güzel oluyor da sonucuna bakmak lazım !bikaç sene sonra tekrar sivilcelerinizle yüzleşeceksiniz…
 — — — — — — 
KUMSAL KARAKÖSE said on 26 Mayıs 2011 at 18:38:
yuzumde cıkan sıvılceler cok yogun ama bu donemsel olabılıyo bazen cok guzel bazende berbatlasabılıyo kırmızı lekeler kelıyo bı zamn sonra gecıyonpmam gerekıyo yardımcı olun
 — — — — — — 
leyla said on 31 Mayıs 2011 at 18:59:
herkese merhaba burdan bayan arkadaşlara sesleniyorum bu ilacı kullananlar arasında yüzüne makyaj yapan pudra süren varmı acaba
 — — — — — — 
drya said on 29 Aralık 2014 at 13:57:
yuzunuz ıstedgnız makyajı yapablırsınız
 — — — — — — 
deniz said on 04 Eylül 2011 at 00:26:
arkadaşlar ben tam altı ay bu ilacı kullandım. gerçekten mucizevi olduğunu düşündüm,çünkü değil sivilce yüzünüzde tek bir siyah nokta bile kalmıyor… amaaaa, ,ilacı bıraktıktan yaklaşık bir yıl sonra çok yoğun olmasa da yine sivilceli döneme dönüyorsunuz. ben bırakalı tam üç yıl oluyor ve başa döndüm diyebilirim… bu yüzden aşırı şiddetli akne problemi yaşamıyorsanız asla kullanmamanızı tavsiye ederim…
 — — — — — — 
sertaç said on 07 Ocak 2012 at 14:45:
Vücuda göre değişiyor canım. yaş 21 i geçince sivilce problemı yasamıorsun ;)
 — — — — — — 
mehmet said on 11 Eylül 2011 at 15:05:
mrb ben turlu turlu sivilce kremleri kullandım ama bi faydasını görmedim pembe maske bile kullandım işe yaramadı bunu kullansammı diye duşunuyorum bi cevap verirseniz
 — — — — — — 
adsız said on 06 Ekim 2011 at 22:24:
ben de ilacı yeni kullanmaya başladım fakat çok olumsuz yorumlar okudum. yaşım henüz 16,5 uzamayı durdurması ve ilacı bıraktıktan 2 yıl sonra yüzde çökmelerin meydana gelmesi gibi kalıcı hasarlar bıraktığı söyleniyor. kalıcı bir şey kalmadığı sürece problem yok fakat bu yan etkileri dudak kuruması gibi şeylerden daha önemli. bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi lütfen.
 — — — — — — 
ebru said on 09 Ocak 2012 at 20:00:
mrb bende bu ilacı kullandım 1 ay oldu kan testı yapmaya gittim sonuçlarımda karaciğerde yukselmeler olmuştu bu yuzden korkup bıraktım ama yuzumde hafif lekeler war doktor bana erıtretın ve sıvex yazsı onları kullanıorum ama korkuorum bu lekelerım geçmese roancuta. kullanmayı tekrar duşunuorum ama yan etkılerı benı cok korkutuor ne yapcan bılmıorum kafayı yedım :S:S:S:
 — — — — — — 
M 3 H M 3 T said on 13 Ocak 2012 at 23:37:
SeLam arkadasLar ßen Roaccutane İLacını 2 Yıl önce Kullandım Lise dönemindeydim Vee 2–3 ay kuLLandım doktor bana 6 ay demişti ben Stresimden sıkıntımdan patladım ve pişmanım bıraktıgıma Arkadasımın yüzü sivilce tarLası qiibiydi KuLandı Roaccutane iLacını Simdi yüzü ßeßek qibi PıRıL Pırıl . ßende 2 Hafta Önce tekrar basLadım iLaca Evet artık düzenLi icecem . bırakmayacam bu iLacı kullanmadıqım siviLceye karsı kremler suLar kil maskesi pembe maske vs vs . Hicbiri etki etmedi bende Tek bisey söLüorum sabretmeLiyiz İLeriyi Düsünün Pıırıl Pırıl bir yüz Cok rahat . O yüzden 6 ay qeLir qeCer Dİorum Eninde SOnunda Bu İLaca ßasLanacaqını Düsünüorum benim yüzüm Aknee Sivilceleri herbiri LebLebi qibi oLddu bu İlacı kullanmaya basladım doktorum süper bu içteki yag sargılarını kurutmasının belirtisidir dedi :) Kulanın arkadasLar Bu iLac cok EtkiLi … M 3 H M 3 T
 — — — — — — 
escada said on 23 Ocak 2012 at 09:51:
mrh bende 20.08.2011^’ de bıten bır roauctutne yakalsık 8 ay surdu.tedavısının ardından yaklasık 3 ay gecemesıyle tekrar eden sıvılceler yuzunden sıze yazıyorum.cook guzeldı herseyy 10 yılımı alan sıvılcelrımden kurtldum hersey superdıın yazı gecırdım tedavı yaza uzadı malesf o donemde ddenız kum gunes hıcbırı olmadı hayatımdaa ardından uc ay gectı sırtımda gogus tarafımda cookca sıvılcem vardı kurtulmsutum ama sımdıı yenıledı dr olmaz ama olduu dıyerek peelıng yapıyor yaklasık 3 aydır,ayda bıkeeere basıt bısey dıyor yakıyor yuzumdekı aknelerı aama sırtım ve gogus tarafım aynı,azıtro verdı bırde aksamları tretın verdı,ben sızı merak edtım boyle bıesey yasadınmzı?bıktımm yaa ınanın bıktım,sımdı evdee nolur nolmazz dıyee roauctune saklmasıtım 3 gundurr ondan ıcıyorum;(dr blımıyorr ama hemen etkısını gosterdıı acabaa benım tedavım yarımmı kaldıı?yaza geldıgı ıcın bır ay kullanmmasıtım temmuzdaa tatıle gıtcegım ıcın sımdıı ona suc bluyorumm ama bukadardaa olmazz dıyorumm bana onerebılcegnızz bısyy varmı?tsk ederımm
 — — — — — — 
adsız said on 30 Ocak 2013 at 23:04:
evet kilona göre alman gerekn bir miktar oluyormuş eğer o miktarın altında alırsan nüksetme ihtimali çok oluyormuş :(
 — — — — — — 
drya said on 29 Aralık 2014 at 14:00:
yokya onunla bı alakası yok bende gayett kıloma gore aldım ama yınede tekrarladı yanı o bıraz sans ısı gıbı kesın cozum oldgunu dusunmuyorum
 — — — — — — 
fatma said on 03 Şubat 2012 at 21:01:
öncelikle merhaba arekadaşlar. bende sivilce mağduruyum neler neler kullanmadım 7 aylık bi zoretanin tedavisi aldım bende eklem ağrıları olmadı ama vücudum kızardı sulu sulu yaralar oldu ve meşhur yan etkisi olan dudak ve cilt kuruluğu . her ay konrollerime gittiğimde doktorumun bana verdiği destekleyici sözler dahada mutlu ediyordu kendime güven geliyordu sonrada acaba geçer mi bu pislik şeyler diye düşünmeler.. 7 ay sonra cildim bebek gibi oldu aradan 2 sene sonra eskisi kadar olmasada çıkmaya başladı.başka bi doktora gittim tetradox uymuş azitromisin ymişş hepsini kullalndım ilk zaman roaccutane yazacaktı ama ben zoretanin kutllandım diyince duraksadı diğer saydığım hapları kullandım artık bugün giitiğimde istedim bencede en iyisi kullanman olucak dedi ve yarın tahlillerim sonucunda roaccutane başlıcam umarım bi 6 7 ay sonra 2 sene daha rahat ederim ver ergenlik bitince tertemiz bi ciltle devam ederim yoluma :)
 — — — — — — 
tutkuu said on 10 Şubat 2012 at 20:06:
@fatma

bence bu roaccutane ı kullanma derim.ben de bikaç sene önce kullandım 5 6 ay sonra gerçektn baya azaldı sivilcelerm ve yok oldu cildim çok güzeldi ta kii geçen seneye kdr..:(
yaklaşık 1,5 sene önce tekrar az az çıkmaya başadı.ergenlık dönemi bityr sivilceler gidiyr diye bir şey yok !! şimdi doğal sabaunlar kullanıyorum ama faydasıonların da pek olmuyor:(( ilk başta ilacı kullanma evresi geçince sevınıyosun ama tekrar sivilcelerle yüzlşmk zorunda kalıyosun bikaç sene snra…
 — — — — — — 
fatma said on 24 Şubat 2012 at 19:59:
bi umut geçerse diye arkdaşımın ablası kullandı yaşı 26 sivilceden eser yok bnde de bida olmaz diye düşünüyorum bu gidişle bitmicek :S bnde herşeyi denedim sabredemiyorum uzun süreli tedaviye tabi bitkisel olarak . her ne kadar çıkıcak olsa bile bu tedavi bi süre sonra aynalarla barıştırcak beni
 — — — — — — 
seda said on 19 Mart 2012 at 16:15:
öncelikle roaccutane ile ilgili okudugum kacıncı sitedir bu hatrlamıorum. bende bir ay bitti ikinci aya girdim suan roaccutane kullanıyorum. ilk ay hepsini atcaksın dedıler fakat ıkıncı aydayım hala cıkmaya devam ediyo ayrıca benım karaciğer enzimlerimde artıs olmus napsak bılmıorum sızın onerınınz yada yasayan bırı varmı??
 — — — — — — 
canan said on 07 Nisan 2012 at 01:55:
bende roaccutaneyi 3 yıl önce kullandım 6 7 ay gibi cildim temiz kaldı sonra tekrar cıktı.yani bu ilaçta tam çözüm değil ama gene son çare basladım bu ilaca 2 hafta oldu..yan etkileri başladı bile..inş sonu güzel olur bu sefer bıktım bende gercekten ilaç kullanmaktan..
 — — — — — — 
Semih said on 09 Nisan 2012 at 16:33:
ilaca başlayalı 7gün oldu dudaklarım aşırı derecede kurumaya başladı ve yüzüm kıpkırmızı dışarı çıkmaktan utanıyorum. sanki güneş yanığı gibi bişey. Bu kızarıklık ne kadar sürer ? Önerisi olan yada yaşayan biri varmı?
 — — — — — — 
oznur said on 04 Haziran 2014 at 19:52:
Canim o kizariklik tdavin bitene kadar ve bittikten 40 gun sonrasina kadar islicek sana yuzun incelip kalinlastigi icin hassaslasiyor ve en ufak bi sicaklamada kizariyorsun
 — — — — — — 
mjne said on 16 Nisan 2012 at 18:12:
bu ilaca yeni basladm qercekten etkili olduğunu bi kaç arkadasımda qözlemledm. peki bu ilacı kullanırken en az kac saat aralıkla almam lazm bi bilqisi olan war mı? 20 mq 2×1 seklinde kullanıyorum
 — — — — — — 
ysmn10 said on 29 Nisan 2012 at 12:51:
ilaca başlayalı 21. günüm… ama eski alışkanlıgım olan sivilceleri yada siyah noktaları sıkma huyumdan vazgeçemedim :(

işin kötüsü dün yüzümle oynarken bir de ne olsun yüzüm soyuldu resmen :( soyulan yere ve izlere madecassol merken sürdüm biraz rahatlattı…

sanırım oynamamak gerekiyo ama cildim inceldiğinden siyah noktalar iyice belirginleştiiii.. gözüme batıyolarr …

bu arada 4 gün önce kollarımda kırmızı kabarıklıklar ve aşırı kaşıntı sebebiyle doktora gittim ama cildiyeciye değil çünkü ilacı bıraktırmasından korktumm …(başlamışken sonucu görmeliyimmmm)

kan tahlili sonucunda kolestrolüm tam 255 çıktı bu kolestrol hastası babamınkiyle eş değer neredeysee !!!

kırmızı et yağlılar kızartmalar kesinlikle yasaklandı…
bu arada doktoruma çok kızıyorum bu mevsimde verdiği için bilseydim yaz geçtikten sonra başlardım … önemsemedim başta ama şu yağsız güneş kremleri (BABE 50+ sph oil free kullanıyorum dudaklar için de bildiğin vazelinnn bence hepsinden ii ) kireç gibi suratımda dışarı çıkmak ölüm gibi…

günde 40 mg kullanıyorum ama kilom ve boyum sebebiyle bana 18 kutu verdi yani 9 ay yapıyoo… ben bakıyorum şöyle de kimse bu kadar uzun süre kullanmamış.. eğer 10 gün sonra tahliller normal çıkarabilirsek yani ben sırf salata yiyip şu kolestrol işine çözüm getirebilirsemmmm belkii 6 aya iner 60 mg(3 doz) alıpp …
hepimize sabırlarr yaaa… özellikle de kendime diliyorum ben SABIRSIZ biriyimm… bakalım nooolucaakkkkkk
 — — — — — — 
arzu said on 06 Şubat 2015 at 12:41:
Nasil oldu geçti mi çok merak ediyorum ayrıca kaç ay kullandn ve su dozaji sorucam kilon kaç ki doktor o kadar çok vermiş sana
 — — — — — — 
fatma said on 02 Mayıs 2012 at 20:42:
ben 3. ayımdayım tahlil sonuçlarım güzel ve ilerleme kaydettim yüzümde.ha hiç mi sivilce çıkmıyo çıkyıo tabi ama aşırı değil sıkmamam gerekiyo ama elimde değil otomatikmen elim yüzüme gidiyo arada patlatıpta pişman olduğum oluyo. ikinci tedavim umarım bu sefer geçer. ilk zamnlar ellerimin üstü o kadar kurudu harita gbi krem yakar su serinletir ama kurulattırmaz derim yumuşadığında keseledim snra kremledim mecburen. yoksa görüntü içler acısı. derim en ufak hasarda çiziliyo kağıt kesiyo malesef inceldi. hapı içmeyi unuttğum zamnlarda oluyodu doktora sordum sakıncası olurmu diye hayr günde iki kere yada bi seferde 40mg alman yeterli korkma dedi.yüzüm soyuluyo siyah noktalarda gidiyo.nemlendiricimi, güneş koruyucumu, hametanımı, bephantenimi çantamdan eksik etmiyorum umarım iyi sonuçlar bizi bekliyo.
 — — — — — — 
volkan said on 04 Mayıs 2012 at 13:45:
bende bu hapı kullanıyorm.şimdi 3 ayin içindeyim ve memnunm.ama insanin psikolojisini bozuyor. bu hapı kullanmadan önce bi kere daha düşünn.sivilcelernz fazla değilse başlamayn bence…
 — — — — — — 
Suat. said on 08 Mayıs 2012 at 19:45:
Yuzun nasıl pekı sımdı ıyıymı :)
 — — — — — — 
ysmn10 said on 12 Mayıs 2012 at 09:10:
eveet sonunda kolestolüm azıcık olsun düştüüüü :) şuan 198 ama ben eskisine göre buna şükrediyorum… annem hala ahh vahh ediyoo :) ne bekliyoduu kızıı kilolunun tekii :)

2 ayımın 4. günündeyimmm… artık dudaklarım daha az çatlar olduu iyi bakıyorum kendimee vazelinin kakao özlü olanında sürüyorum yatmadan sabaha yumuşacıkk sonra gün içinde de çok ihtiyaç duyarsam bephantene ama genellikkle de niveanın renkli lipstickleri özellikle cherry olanına bayılıyorum dudağa verdiği renk çok hoş bence … makyaj da yapmadığım için renksiz yüzüme can veriyor..

ayrıca 40 mg kullanıyorum ben ama doktorum gelecek aydan itibaren dozu düşürecek ben rica ettim sahil kenarında yaşıyorum mecburen güneşe maruz kalıcam diye.. 30a düşürelim yine çıkarız dedi…18 kutu kullancam yaa… burdan da kilom herkese ilan olur tabiii 18*5=90 yuuhh :P

şaka maka da yaz geldiii azıcık da olsa kilo vermem lazım ne yapsam acabaaa… öneerisi olan var mııı ??????????
 — — — — — — 
sinem said on 12 Haziran 2012 at 13:53:
merhaba arkadaşlar ben 24 yaşındayım 8 ay önce kullandım bu ilacı daha önceki krem tedavileri hiçbir işe yaramıyo kesin çözüm bu ilaç ben çok memnun kaldım her ay kan aldırmak hariç tabi sürekli takip altındasın zor bi süreç ama sabır gerekiyo cildim soyulmaya başladı dudaklarım ellerim ayaklarım kurudu deyip bırakmayın sakın bi süre makyajsız gezmeye razıysanız bepanten kullanın tedavinin sonu şaşırılacak kadar iyi fakat izler için çözüm değil onun için ayrı bi tedavi süreci geçirmeniz gerekiyo ayrıca söylemem gerek bu ilaç iştah açıyo kilo almanıza neden alabilir ben 48 kilodan 52 kiloya çıktım ama 2 kilosunu verdim henüz :) çok korkmayın yan etkilerinden 1 milyonda 1 kişiye aşırı yan etkilerini gösteriyomuş ( intihara kalkışma) gibi ama onunda nedeni ciltteki soyulmalardan kaynaklı olsa gerek bunalıma girip böle bişeye kalkışıyo heralde ama hiç bunları takmayın inanın ayna karşısınnda ağladığım kendimden nefret ettiğim günler oldu ama çok şükür geçti yanlız bi süre sonra ciğerler yağlanıyo ve tekrar nüksediyo sivilce yazın kullanmayı pek önermiyolar ayrıca lazer epilasyon yaptıran arkadaşlara önermiyorum çünkü lazerde çildi kurutuyo bunu doktorunuza veya epilasyon merkezinize bildirin derim yardımcı olabildiysem veya olabileceğim birşey varsa sorabilirsiniz geçmiş olsun sizlere..

saygılar.
 — — — — — — 
Batuhan Bayraktar said on 28 Ekim 2012 at 05:08:
Tedavi bittikten sonra dermatolog aracılığı ile yüzünüzün derisini kaldırabiliyorsunz yani deri yenilemek gbi bişey bu sayede suratta iz falan kalmıyor yeni cildinizin tadını cıkarıyorsnz :)saygılar..
 — — — — — — 
jax said on 17 Ağustos 2012 at 17:44:
geçdimi geçmedimi birşey yazmamışsın sadece faydasını görürsünüz yazmışsın :s

bn 2.haftadayım ve aşırı pullandı yüzüm sabundan mıdır acaba ? imez die bir sabun kullanıyorum ve sivilceler arrtı :(
 — — — — — — 
Selmanh said on 19 Ağustos 2012 at 00:19:
geçti :D
 — — — — — — 
hülya said on 05 Eylül 2012 at 15:12:
doktor bana da roaccutane iismli ilaci verdi.bugün aldım ama etkılerini okuyunca baya bi korktum.nemlendirici kremde verdi.yalnız benım sorunum şu:ben normalde yüüzmü iple temizliyorum ama bu ilacı kullanırken bır mudahalede bulunmamamk gerekiyormus agda ip vs.doktoruma danıstı tuy dökücü önerdi.bende haftaya lazer epilasyon yaptırmayı düsünüyorum ne yapacagım kafam karman çorman oldu lütfen yardımcı olun
 — — — — — — 
duygu said on 10 Eylül 2012 at 02:01:
Hülya aynı dert bende de vardı malesef. bende lazere gidiyorum doktorum hemen bırakmam gerektiğini söyledi. güneşten bile kendini koruman gerekiyo lazer söz konusu olamaz bile dedi. bende lazer yaptırdığım yere sordum oda yüze yapamayız ama bacağına düşük dozda lazer yaparız dedi. anlayacağın katlanman gerekiyo bu ilacın sonuçları harikaa..
 — — — — — — 
zeynep said on 21 Şubat 2015 at 13:43:
Selam, epilasyona devam ediyor musun ? lekelenme oldu mu hiç ?
 — — — — — — 
meral said on 04 Ekim 2012 at 09:47:
bn ikinci ayımdayım ve gayet memnunum eskiye göre daha iyi oldum öyle abartılacak kadar yan etki görmedm ilkinde bnada anlatdıklarında korkmuştum ama sadece dudağım kuruyor başkada hiç bişe olmuyor bn tavsiye ederim eğer gerçekten kurtulmak isteyen varsa e gülü seven dikenine katlanır değil mi ufak bir şeyde pes ederseniz ne anlamı kalır demek gerçekten kurtulmak istemiyorsunuz hem bnde böbrek yetmezliği olduğu halde kullanıyorum…
 — — — — — — 
hülya said on 15 Ekim 2012 at 21:17:
arkadaslar ben 22.gunumdeyım yuzum cok acıyo ucları hep beyaz tabı bende dayanamayıp sıkıyorum iz kalırmı sizce suan cıldım hassasmıdır. ve ne zamandan ıtıbaren cılt soyulmaya baslıyor cvplarsanız sevınırım
 — — — — — — 
kubring said on 17 Ekim 2012 at 15:45:
İlaca bugün başladım ama doktor dudaklarım için nemlendirici vermedi acaba diyorum unuttu mu ? birde kolesterolü denge de tutmak için önerileriniz var mı hani kendinizde uygulayıpta yararını gördüğünüz.. ilaç hakkında hep iyi şeyler duydum yan etkileri dışında ama ilacı bıraktıktan sonra tekrar nüksetmesi can sıkıcı..çok zor karar verdim ilacı kullanmaya işte çalışıyorum zor olucak insanlara dert anlatması sonuçta insanlarla birebir konuşmak zorundayım iş amaçlı . içime kapandım iyice çok dert oluyor içime..
 — — — — — — 
king said on 21 Ekim 2012 at 23:38:
5 gün oldu başlayalı..Günlük 50 mg kullanıyorum..durduk yere sinirleniyorum aniden..cildimde acayip bi kasıntı kızarıklık var kuruluk pek yok ama şuan yüzüm yandığı için uykum gelmiyor :-D
 — — — — — — 
king said on 21 Ekim 2012 at 23:40:
6 ay ne demek ya.. Ben 6 ayda intihar ederim herhalde :-\
 — — — — — — 
ebruli said on 23 Ekim 2012 at 02:11:
iyi geceler herkese… şuan 1 ay 5 günü geride bıraktım hala sivilcelerim dısarı kusmaya devam ediyor, dudak kurulugum ilk günlerdeki gibi değil,burnumun içide öyle, biraz eklem ağrılarım var ama olsun…yani abartılan yan etkılerı yok psıkolojık olarak cok etkılenırsenızde doktorum bana benexol b12 vitamini verdi çok sıkıntıda olursam ondan içiyorum kısacası aman aman cok etkılendıgım bı yan etkısı olmadı ama arada bir gelişmeleri yazıcam buradan herkese gecmıs olsun…SADECE SABIR DİYORUM;)
 — — — — — — 
Mc Yaralı Şişman said on 24 Ekim 2012 at 17:27:
daha dün başladım şimdiden ilaçtan soğuttunuz yüzde çökmeler olacak mı bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..
Gerisi benim için teferruat :)
 — — — — — — 
ece said on 07 Kasım 2012 at 10:23:
bende bugün başlıycam ama yüzümde pek fazla sivilce yok,ama 2 yıldır ara ara çıkıyor tekrarlamamsı için kökten kurtulmak için ne yaptım ettm ilacı yazdırttım.kan alan kadın bile dedi sana gerek yok kullanma diye ama uğraşamam her sabah sivilceli:D neyse ya bilen arkadaşlardan ricam bunu kullandıktan snra yüzümde çökme falan kalırmı. şuan hiç öle bişi yok yani .. olmayan şeyi oldurursam pişman olurum öyle olursa kullanmıcammmmm
 — — — — — — 
gamze said on 07 Ekim 2013 at 20:54:
ilac tedavin bitttimi sonuc?
 — — — — — — 
cemre said on 09 Kasım 2012 at 23:49:
ben bu ilaca başlayalı 1 hafta oldu. 20mg la başladım 53 kiloyum. Ne kadar kullanmam gerekli bir fikriniz varmı ? Ve iltihaplı sivilceler şimdiden çıkmaya başladı ama dudaklarda falan kuruluk çok çok az var hiç rahatsız etmiyor. tek değişen şey iltihaplı sivilceler..
 — — — — — — 
esra said on 11 Kasım 2012 at 11:47:
slm arkadaşlar. Ben de ilaca başlayalı yaklaşık 1 ay oldu. belirtileri hemen yazayım. öncelikle dudaklarda kuruma problemi var onu bepanten ve neutrogena dudak nemlendiricisiyle halledebiliyorum dudaklarınız eskisi gibi olmuyor ama yıpranma ve aşırı kurumayı önlüyor. yüzüm için sabun kullanamıyorum çünkü cilt çok hassaslaşıyor bunun yerine yüz temizleme jeli kullanıyorum ve en önemlisi yağsız ve kaliteli bi nemlendirici. ilk ayımdayım ama sivilcelerimde bir artış söz konusu.normal bi durummuş bu da. siyah noktalarım daha belirgin hale geldi bu da iyiye bir işaret çünkü zamanla daha çok dısarı cıkacak ve kaybolacak. sadece sabır gerekliiii bizlere cok sabredicez . Cilt bakımımızı yapıcaz mutlaka temizlicez nemlendiricez ve en önemlisi oynamıcaz. İlacın psikolojik de bi etkisi var ben de hissediyorum bunu ama herseye rağman mutlu olmaya calışcaz. iç huzuru da sağlamak cok cok önemli.saaaaaabırlı günler diliyorum. İyi düşünün iyi olacak buna inanın . daha 5 ayım var ama bir an önce zaman geçsin istiyorum.
 — — — — — — 
pınar said on 12 Kasım 2012 at 00:32:
mrb arkadaşlar bende ilaca başlayalı 2 ay 8 gün oldu günde 40 mg( sabah 20 akşam 20mg) alıyorum.benim aşırı sivilcelerim yoktu fakat inatçı sivilcelerim vardı.Dudak kuruluğu ve yüzde biraz kızarıklık harici yan etkisini görmedim çok şükür. Kremlerinizi düzenli kullandığınızda bunlarında üstesinden gelinebiliyor. Kolesterol sorunu olanlarda akşamdan 1 bardak suya 2 ceviz atıp bekletsinler sabah aç karnına bu suyu içip cevizleri yesin faydasını göreceksiniz.Sivilcesiz sağlıklı ciltler diliyorum :)
 — — — — — — 
esra said on 20 Kasım 2012 at 21:35:
35. günümdeyim ellerim de kuruma var sivilcelerimde hala cıkmaya devam edior kuruma problem değil de bu sivilce cıkışı dursuuun artık. kullanan arkadaşlar ne zamana kadar cıktı sizde cevaplarınızı bekliyorum
 — — — — — — 
ılknur said on 25 Şubat 2017 at 19:10:
Ben de 2 gün oldu başlayalı 30 yaşındayım ve bir türlü Akne den kurtulamadığim için son çare aldım ilacı sorularım şunlar dudak kuruması kusma dönemi dışında daha kalıcı bir yan etkisi olur mu ben ilaç içmeyen biriyim normalde bundan ççok korkuyorum birde bu ağda konusu Var sadece yüz için geçerli dimi aydınlatırsanız sevinirim
 — — — — — — 
Ecem Saran said on 02 Mart 2017 at 10:47:
Sonuç kusursuz kurumalar çok çok normal hep söylüyorum su su su su için içmezseniz Kuruma sizi mahveder lütfen su için sonuç pürüzsüz kusursuz ben tedaviyi bırakalı 1 sene oldu hiç tereddüt etmeyin düzenli kullanın su için
 — — — — — — 
Nazan said on 27 Kasım 2012 at 19:14:
Meraba bn ilacı yeni aldım roaccutane yarın kullanmaya başlıcam yüzüm cok kötü bir durumda vede kendimi tutamayın sıktığım icin yüzüm yara bere icinde acaba yüzüm iyileştirmiyor yüzü cok kötü sivilcelerini sürekli patlatıpta snra bu ilaca başlayan varmi acaba varsa nasil yüzüm iyileşmi acaba sabah 20mg aksam 10 mg verdi Cvp lutfennn cok kötüyüm :(
 — — — — — — 
Beginner said on 06 Aralık 2012 at 20:47:
Ben ilaca 25 kasimda basladim ve gunde 50mg aliyorum. Dun boynumda, bugun de yanaklarimda hafif kirmizi puturlenmeler basladi. Bu normal bi durum mu yoksa cildim alerjik bi reaksiyon mu gostermeye basladi? Bir de ilacin istahi kestigini okumustum, bu tahminen kacinci haftada baslar?
 — — — — — — 
esra said on 08 Aralık 2012 at 09:31:
55. günümdeyim sivilvelerle dolu suratım ne zaman duracak acaba yoksa ben bırakıcam bu lanet ilacı
 — — — — — — 
Lara said on 12 Aralık 2012 at 02:50:
Slm ben kullanalı 1 ay 10 gun oldu ve sıvıılceler arttı buyk buyk ıltıhaplı cıkıo bu normal mı ayrıca kasıntı eklem ve bas agrısı cok var,kurulugu soylemıyorm bıle..lutfen bırı cvp versn bunlr normal mı?
 — — — — — — 
gamze said on 22 Aralık 2012 at 21:10:
selam senin sivilcelerin kaçıncı gün iltihaplı şekilde çıkmaya başladı?
 — — — — — — 
hicran said on 14 Aralık 2012 at 16:53:
merhaba ben 4 ay kullandım bu ilacı yuzum baya duzelmıstı hatta artık hıc sıvılce cıkmıyordu ama doktor bana 6 aylık bı tedavı surecı vermıstı ben bıraktım 4 ay kullanıp sımdı son ıkı ay daha kullanmam gerekıyor ama 1 bucuk ay oldu ılaca ara verelı sımdı tekrar kullansam ıkı ay daha tedavı devam eder mı bısey olur mu ?
 — — — — — — 
deniz said on 19 Aralık 2012 at 16:39:
ya bu ilacı bende kullanıyorum ama çok kötü şeyler duydum :( 3–5 sene sonra tekrarlayabiliyormuşş :’( doğru mu? bu 20 gün sonra falan doktora gidiyoruz kontrolüm var ona da soracağım off inşallah doğru değildir :(:(:(
 — — — — — — 
deniz said on 19 Aralık 2012 at 16:45:
ilacı kullananlar kaç yaşında olduğunuda söyleyebilir mi? :( mesela 15–16 var mı??
 — — — — — — 
Defne said on 08 Ocak 2013 at 14:03:
ben 16 yaşındayım ve ilacımın 2 ay 10. günü bitti. yüzüm kızarık sivilcelerim hala çıkıyor sabretmeye çalışıyorum kullanan arkadaşlarım öbür aya hepsi geçer diyorlar ama emin değilim. burnumdaki siyah noktalarında neredeyse tamamı kaybolmuş durumda ve yüzüm sivilcelere rağmen yumuşacık. kuruyor kabuk bağlıyor ve bazen dayanamayıp yoluyorum sanırım yolmamam gerek.bakalım neler olcak öbür ayda. şu yüzümün kızarıkları geçseydi daha mutlu olurdum. baş ağrım çok fazla oluyo dudaklarım sanırım kullandığım kremden çok rahatsız edici değil fazla çatlamıyo ve sivilcelerimin uçları yok bu normal mi? bir de belim arada bir çok ağrıyabiliyor o kadar ruhsal yönden bi yan etki yapmadı gayet iyi durumdayım saedece artık geçmesini istiyorum
 — — — — — — 
Hüseyin said on 06 Ağustos 2016 at 12:20:
Boy uzamana etkisi oldu mu
 — — — — — — 
gamze said on 22 Aralık 2012 at 21:08:
selam arkadaşlar bende ilacı kullanmaya başlayalı 18 gün oldu ve yüzümde hiç olmadığı kadar sivilce çıktı bu çok moral bozucu. günde 40 mg alıyorum benim gibi kullanan bi arkadaş varsa bana sivilcelerinin nezaman sönmeye başladığını yazabilir mi..
 — — — — — — 
esra said on 22 Aralık 2012 at 23:02:
lara bu söylediklerin normal şeyler. ben 3.ayıma girdim bel ağrımın haddi hesabı yok sivilcelerim hala cıkıyor ve hiç olmadığı kadar sivilcem var.
 — — — — — — 
özlem said on 25 Ocak 2013 at 15:21:
merhaba,ben bu ilacı kullanmaya başlayalı 1 ay oldu başladıgım gündeki sivilcelerimden bile fzla şuan yüzmde sivilce.yanaklarımın alt kısımları çene ve boynumda ağrılı sivilceler var.yüzüm kızardı iyice ve canım yanıyor artık.bende sabırsızlanıyorumhemde korkuyorum geçmeyecekmi acaba diye…sabah 20mg akşam 20 mg olarak kullanıyorum.Sence normal mi böyle seyretmesi?yardımcı olursan sevinirim.teşekküler
 — — — — — — 
pelin said on 30 Ocak 2013 at 20:02:
4 yıl once bu ılacı kullandım ve cıddı lekeler bıraktı 1 seneye yakın sıvılce cıkmadı yalnız daha sonradan tekrar cıktı 4 yıl sonra su an bı daha roacutane basladım yalnız lekelerı gecıren bı ılac degıl soylemek ısterım ayrıca yan etkılerıde ılacı bırakıcak kadar agır degıl umarım benımde duzelır artık zor bır psıkolojı
 — — — — — — 
gmz said on 02 Şubat 2013 at 16:24:
mrb ben de 2. ayımın içerisindeyim herkese aynı etki göstermeyeceğinin kesin olduğunu bilerek yine de sormadan edemicem ilk ay 30 mg kullandım cildimde düzelme bile olmuştu fakat 2. ayda 40 mg kullanmaya başladım bir hafta sonra 4 5 adet büyük sivilcelerim çkmaya başladı onları sıkmamaya çalışıyorum (yaşım 24 bu zamana kadar kullandığım krem jel vs yüzünden sivilcelerin bıraktığı iz ve çukurların farkındaym tekrar yenisini oluşturmaya hiç niyetim yok.) yalnız bişeyi merak ediyorum bu çukurlar ve lekelere bağlı kızarıklığım geçer mi benim kistlik lezyondan çok lekelerim vardı doktorm da hiçbirşeyin fayda etmediğini ve yaşımı ciddiye alarak roaccutane verdi(son çare olarak) kullanan arkadaşlara soruyorum ilk ayda iyileşme gsterio 2. ayda tek tük te olsa büyük sivilceler çıkması normal mi? bir de tedavi bitiminde kızarıklık ve yüzümdeki çukurlar azalır mı?
 — — — — — — 
özlem said on 03 Şubat 2013 at 22:49:
merhaba ben 2.5 aydır acnegen kullanıyorum.son 1 haftadır hiç sivilcem çıkmadı fakat eskilerin yeri kırmızı kırmızı hala.biraz solmaya başladılar ama yine de rahatsız edici.acaba bu kızarıklıklar geçiyor mu?toplamda 4.5–5 ay kullanıcam ilacı.
 — — — — — — 
nilüfer said on 07 Şubat 2013 at 14:02:
Merhaba benim Acnegen kullanalı daha 1 ayım dolmadı. İlk hafta hiçbirşey yoktu 2. hafta dudaklarım kurudu , burum kanadı , yüzüm pul pul dökülmeye başladı, 3. haftadayım eklem ağrılarım arttı uyurken falan ağrıdan inliyorum. Dudak kurumam hala devam ediyor arada gene burun kanamam oluyor . Bende yan etkileri sanırım biraz erken vede ağır başladı. Haftaya kontrole gidicem bakalım doktor ne dicek.
 — — — — — — 
gül gül said on 13 Şubat 2013 at 23:20:
selam arkadashlar.men gül.ve sizi burda görmekden chok mutluyum,kendimi yalnız hissetmiyorum
 — — — — — — 
gül gül said on 13 Şubat 2013 at 23:23:
ben ilacı kullanıyorum ve 3.ayım ama yzüzüm felaketttbir shekilde insan içine çıkılmaz yani hepsine neee olduu kııızz diyorlar bense yer achılsada ben düşsem görmesem kimseyi diyorum.ajaba bu normalmy?daha ne zamana kadar sürejek en fazla?lüütfen yalnız brakmayınn ,cevap yazınnnn ne oluuur
 — — — — — — 
desibel said on 05 Haziran 2013 at 13:08:
4.ayım bitmek üzere sabret annem benim yavas yavas pürüzsüzleşmeye, sivilceler gecmeye basladı ama gitgide derim inceliyor hassaslasıyor gecen kaş bıyık aldırayım dedim ip deriyi aldı götürdü :) abartıldıgı gibi de değil bence agzınız kapalı gülümsemeyi öğrenin kahkahadan kacının yoksa 2 3 yerden yarılıyor dudak :)bir de bephanten yeterli gelmiyor kısa bir sürede emiyor onun yerine cok yaglı kremler alın bim den falan ya da ne bilim bebe yagı v.s allah ne verdiyse :) ağda yaptırdım alkol aldım guneslendim malak gibi bi sey olmadı bende..cok abartmayın saplantı yapmayın sabredin..cunku en guzel giysiniz cildiniz=) herkese gecmiş olsun.
 — — — — — — 
hakan said on 19 Ağustos 2013 at 02:17:
peki suan nasılsın tedavin bitmiş olmalı bi bilgi verebilirmişin acaba?
 — — — — — — 
hakan said on 19 Ağustos 2013 at 02:24:
geçmiş olsun tedavin bitmiş olmalı peki su an nasılsın bende su an senin atlattığın evredeyim sonuç iyidir inş bilgi verbilirmişin acaba?
 — — — — — — 
Selmanh said on 29 Ağustos 2013 at 21:57:
sonuc guzel :)
 — — — — — — 
sena said on 25 Şubat 2013 at 11:45:
bu ilaçı yuzumdekı gunes lekelerı ıcın verdı doktor kımyasal peelıngte yaptırıyorum ılk haftam gectı 2 sıvılcem cıktı kuruluk var merak ettıgım ben gunde 20 mg kullanıyrum nekadar sure bunu kullanmalıyım hazıranda dugunm var ve kuruyyarak hasarlıderıatılssın dıye ugrasıyrum lutfen yardımcı olun nemlendırıcı kullanırsamda korkuyrum sıvılcem cıkrsa dıye
 — — — — — — 
saç dökülmesi said on 14 Mart 2013 at 00:29:
benim yüzümde de sivilce çok var ama denemediğim krem ilaç hap kalmadı yani cinsellikle de ilgisi olduğunu zannetmiyorum kesin çözüm alabilen varmı ben şu ilaçtan kullandım geçti diyebilecek, noluur yardım edin bir bayan olarak kendimi çok kötü hissediyorum ya
 — — — — — — 
zynpklnts said on 09 Nisan 2013 at 21:05:
ben bu ilacı 4 yıl önce kullandım gerçektende yan etkileri faydaları yazdığınız gibi ilk 1 yıl çok memnundum tamam dedim kökten çözüm buymuş fakat sonrasında sivilceler devam etti eskisi gibi olması asla ama sivilce ve siyah nokta denen olay devam etti bugün doktora gittim tekrar uygulamak istediğimi söyledim yarın test yapılacak ve inşallah bu kez son olucak önceden kullandığım için tecrübeliyim ve şuan 24 yaşındayım inşallah bu kez tekrarlamamak üzere kurtulucam ve ağrılı sivilcelerimden kurtulucam. bir sivilce baş ağrısı yaparmı yaaaa :S :S
 — — — — — — 
Furkan Duran said on 17 Nisan 2013 at 12:18:
>>>İlacı kullanmak konusunda tereddütü olanların okumasını tavsiye ederim<<<
Öncelikle, ilacı halen kullanmakta olan arkadaşlara Allah’tan sabır diliyorum. Sanıldığı gibi bu ilacı kullanmaya başladığınız günden itibaren, vücuda girmesi gerektiğinden daha fazla A vitamini girmektedir. Bu yüzden vücudun içindeki yağ bu hap yardımıyla dışarı atılmaktadır. Duyduklarınızın aksine bu ilaç her kullanıcıda sivilce çıkmasına sebep olmuyor. Evet ortada bir sivilce çıkma durumu var burası aşikâr fakat, yeni sivilceler oluşmuyor. Cildin altında ne kadar sivilce varsa(1 yılda çıkacak olan sivilceleri) 1ayda çıkarıyor. Yani size yeni yeni sivilceler yaratmıyor bu ilaç. Ben şanslı olanlardanım ki bu ilaç öncesinde farklı bir antibiyotik kullanmıştım ve yeteri kadar sivilce çıktığından bu ilacı kullanmaya başladığımda Allah’a şükür çok fazla (sivilce bakımından) etki görmedim. Bu demek değildir ki herkeste böyle olur. Eğer doktorunuz tam tesisatlıysa, ona cildinizin altındaki çıkabilecek olası sivilce miktarını sorduğunuzda sizi bilgilendirecektir. Bildiğim kadarıyla bu ilaç daha çok bayanlarda daha zorlu geçiyor. Çıkan sivilceleri çoğu bayan kimyasal maddelerle kapatmaya çalıştıklarından cilt daha çok harap oluyor. Kesinlikle altını çizmek isterim ki, sabırlı değilseniz, ilacı yarım bırakacaksanız başlamamalısınız. Başlayanlara da şunu söylemek isterim ki; doktorunuzun söylediklerine uyar ve zamanınızı doldurana kadar ilacı eksiksiz kullanırsanız, sonunda neyi istiyorsanız ona kavuşacaksınız Allah’ın izniyle. Hala kullanmakta olan(özelliklede yan etkileri ağır geçiren) arkadaşlar söylediğime pek inanmıyor olabilir :) Çünkü gerçekten bazıları çok ağır geçiriyor. Allah’a şükür ben onlardan olmadım. İnşallah sizde olmazsınız. Aklımdayken söylemek isterim; okul arkadaşımla aynı zamanda başladım bu ilaca. Onun suratı gerçekten moral bozucu bir hal almıştı. Ben bile düzelmeyeceğini düşünüyorken, benden daha güzel bir cildi oldu şuanda. Ne leke var ne birşey. Leke konusunda tereddütü olanlara; eğer siz dışarıdan kendiniz(makyaj türü maddeler)müdahele etmez ve sadece ilacı kullanırsanız; ilaç bittikten 15 gün kadar sonrasında birşey kullanmıyor ve sürmüyorsunuz. Ondan sonra ise tonik ve krem ile cildi rahatlatmaya yönelik 2 3 ay kadar bir tedavi süresi oluyor(bu kişiden kişiye değişir). Daha sonra Allah nasip ederse birşey kalmıyor.

Tedavi evrelerini yazmaya gerek duymadım(Yan etkiler vb..) çünkü ilacın prospektüsünde hepsi yazıyor.
Allah’a emanet olun. İnşallah sabırlı olursanız güzel sonuçlar alacaksınız.

**Her Hafta olası soruları cevaplama amacıyla giriş yapacağım..
 — — — — — — 
Kübra said on 18 Ocak 2018 at 08:38:
Ben 8 ay boyunca kullandım tedavim bitti ilk başlarda hiç sivilcem çıkmadı aradan artık bir kaç ay geçti sonra çıkmaya başladı ayrıca faydası yok. sadece insanın vucüduna zarar veriyo o kadar.
 — — — — — — 
yasemin said on 03 Mayıs 2013 at 20:53:
ben bu ılacı kullanıyorum son ayımdayım bu aydan sonra biticek gunde 60 doz alıyorum dudaklarım kuruyo ama onu bı sekılde engellıyorum bepanten bana ıyı gelıyo ama yuzumde sıvılce ızlerı kalıyo onların gecıp gecmıcenden doktor bıle emın deıl sizinde son ayda yuzunuzde ız varmıydı. bide ben simdi pembe gul maskesı kullanmaya basladım ılk defa kullanıyorum ılac kullanırken bı etkı yaparmı bılmıyorum ama denedım genede
 — — — — — — 
galip said on 27 Mayıs 2013 at 20:23:
sabah 10 akşam 20 mg olarak kullanıyorum yaklaşık 40.gündeyim sivilcelerimde bi artış oldu ,bir ara geçiyor gibiydi son 10 gündür kötüleşti ,çıkıyorlar aynı zamanda büyükçeler bu normal midir? bir de sivilceler ne kadar süre sonra duracak Allah ın izniyle ve iyileşme olacak ,kilo:65 ,teşekkürler
 — — — — — — 
oznur said on 04 Haziran 2014 at 20:02:
Gayet normal daha başındasın cildinin içindeki sivilceleri dışarı atıyor merak etme. Sen sıkma yeter.zamana bırak
 — — — — — — 
funda said on 28 Ağustos 2013 at 22:56:
merhaba,
roaccutane’la yarın tanışıcam ama çok korkuyorum..buarada ben 33 yaşındayım ve ergenliğimden buyana sivilceliyim..sivilcelerim isilik gibi ama beyaz iltihaplanamar ve siyah noktalar da var tabii..3 seneye kadar böyle yoğun değildi sivilcelerim ama şu an ergenlik döneminde gibiyim..ilk kez yarın başlicam roaccutane tedavisine..ve bende genetik kolesterol de çıktı..az da olsa kolesterolüm yüksekmiş..kilom 67..bu ilacı 1 hafta deneyelim sonra tekrar kan testi yapıcam,kolesterolün çok yükselirse ya ilacı kesicem ya da kolesterolünü dengeleyebileceğimiz bir ilaçla birlikte kullanacaksın dedi doktorum..korkmuyor değilim tabii ama denemek farz oldu artık maalesef..yan etkilerine razıyım aslında ama doktor bu ilaç sivilce sorununu çözecek ama tekrar sivilce oluşmasını engelleyecek kesinlikle kökten ortadan kaldıracak herhangi bir ilaç ya da tedavi yok dedi..çünkü sonuçta bu genlerle taşınan bir sorun ve yapınızda olduktan sonra ve tıp dünyası bu kötü genleri henüz ayıklayamadığına göre sanırım sonuçlarını bilerek başlamak lazım bu ilaçlara..kalıcı karaciğer hasarlarını bilmiyorum ama benim için en az 1 yıl bebek sahibi olamamak ve kan alıp verememek(öyle bir durum olursa) kötü tarafları…
 — — — — — — 
Gozde gozde said on 08 Ocak 2015 at 22:00:
Kolestrolunuz kacti acaba ve kolestrol ilaciyla birlikte roaccutane kullandiniz mi?
 — — — — — — 
ece said on 31 Ağustos 2013 at 19:12:
2. Ay bitmek uzere ama ne yaptiniz siz ya,bu ilac super bisey.denemedigim sey kalmamisti cidden suan yuzum sivilce dolu gecmedi daha.D ama gececek yani,yan etkileri yuzum kurudu ve ben krem bile surmedim kurudugu icin cok mutlu oldum soyuldu mutlu oldum bu lekelerinde azalmasina yardim eder,burnum deli gibi kaniyor ama umrumda degil kan yapan besinler yiyiyorum,dudaklatim rende gibi yolmayim diye bant yapistiriyorum ama cok eglenceli bir surec bence.her hafta fotografimi cekiyorum ve tedavim bitinceki son fotogragimi dusunup mutlu oluyorum.arkadasim gibi bu ilac yan etkileri kafaniza cok takmazsaniz hatta hic takmazsaniz gaymak gibi cildiniz olur,korkmayin ya yemiyo ilac,yemin ederim ben cok memnunum eklem agrisida oldu gecti gitti bin kere deger diyorum:-)
 — — — — — — 
Simetri said on 04 Eylül 2013 at 22:45:
Merhaba arkadaşlar ben bu ilacı bırakalı 4sene oldu lise 1de baslamıstım ve suratım ciddi halde berbattı 7ay sonra cildimi bebek gibi yaptı şimdi liseden mezun oldum ve cildim tekrar eskisi kadar beter olmasada kötü oldu tekrar başladım 20gün oldu ilk basta sivilceleri kusuyor daha sonra yok oluyor yapmanız gereken kesinlikle sıkmayın iz kalmasın tekrar cıkmasına rağmen iyi ki kullanmıştım ve iyi ki kullanıyorum. Ufak bir ayrıntı psikolojinizi etkileyebiliyor ben bu ilacı kullanırken olaylara ya çok sinirli ya da çok duygusal tepkiler veriyorum.
 — — — — — — 
Ruti said on 17 Eylül 2013 at 01:09:
Solecrin 60 yerine 50 olmasın ? Bi yanlışlık yok dimi ?
 — — — — — — 
nacik said on 13 Mart 2015 at 01:17:
ben aknetrent kullaniyorum 7.ayimdayim baslangicda 100mg kullandim sabah 40mg aksam 60mg kilom hapa basladigimda 62.kiloydum simdi 59.kiloyum 7.aydan sonra doktor üc aylik daha hap yazdi dozunuda yüksetti sabah 60mg aksam 60mg yutuyorum cok yorgunum eklem yerlerim cok agriyo belim cok agriyo yüzümdeki problem akne roza benim kilcar damarlari acilmisti yanaklarim cok kasinti oluyodu kizarmalar yanmalar beni cok rahatsiz ediyodu simdi düzelme varmi derseniz cok az ama yedi aydir yutuyom hapi yinede o yuttugum doza göre düzelme az bakalim üc ay daha yutayim ne olcak hicde umudum yok yinede hayirlisi diyorum birde bende burnumda siskinlik olustu hapi yuttukdan sonra besinci ayinda oldu bu problemim simdide onu düsünüyom onu nasil iyilestirecegim diye insallah düzelme olursa yine yazarim herkese acil sifalar diliyorum
 — — — — — — 
nacik said on 16 Mart 2015 at 01:33:
ben aknetrent kullaniyorum 7.ayimdayim baslangicda 100mg kullandim sabah 40mg aksam 60mg kilom hapa basladigimda 62.kiloydum simdi 59.kiloyum 7.aydan sonra doktor üc aylik daha hap yazdi dozunuda yüksetti sabah 60mg aksam 60mg yutuyorum cok yorgunum eklem yerlerim cok agriyo belim cok agriyo yüzümdeki problem akne roza benim kilcar damarlari acilmisti yanaklarim cok kasinti oluyodu kizarmalar yanmalar beni cok rahatsiz ediyodu simdi düzelme varmi derseniz cok az ama yedi aydir yutuyom hapi yinede o yuttugum doza göre düzelme az bakalim üc ay daha yutayim ne olcak hicde umudum yok yinede hayirlisi diyorum birde bende burnumda siskinlik olustu hapi yuttukdan sonra besinci ayinda oldu bu problemim simdide onu düsünüyom onu nasil iyilestirecegim diye insallah düzelme olursa yine yazarim herkese acil sifalar diliyorum
 — — — — — — 
selin said on 14 Ekim 2013 at 23:51:
ya bazen çok sinir oluyorum. tamam ilacın bazı yan etkileri var ama bunları doğru okuyup anlayın lütfen doktor zaten gittiğinde sana anlatıyor hepsini ve bilgilendirici bi bürosür veriyor. beni de cok korkuttular baslamadan once iste karacigerde yaglanma falan filan… hatta bu ilaci kullanirsan cocugun olmaz diyenler bile oldu :D alakasi yok hamilelerin kullanmamasi gereken bi ilac sadece. milletin sizi korkutmasina izin vermeyin her ay düzenli bir şekilde tahlillerinizi yaptirin :) ben şuan 3. ayimdayim eklem ağrılarım dışında bir problem yok düzenli tahlillerimide yaptırıyorum kolestrolde biraz yükselmeler oluyor ama abartilacak sekilde degil oyle olsa doktorum biraktirir zaten tabi bu bende iyi gidiyor diye sizde de iyi gidicek degil tavsiyem doktor kontrolunde kullanmaniz :) ama korkulacak hicbir sey yok abartilara kanmayin lütfen :)
 — — — — — — 
gözde çoban said on 15 Ekim 2013 at 23:22:
Merhaba ben 6 ay roaccutan kullandim.birakali 4 ay oldu.hamile kalabilmek icin 6 ay beklemem gerekiyormus 2 ayim kaldi fakat test yaptirmam gerekli mi tam olarak ilacin etkisi gecip gecmedigine dair.yardimci olabilirseniz sevinirim.
 — — — — — — 
hande said on 07 Kasım 2013 at 14:45:
Bende bugun zoretanin adlı ilaca başladım 4 aydır antibiyotik tedavisi görüyordum ama antibiyotiği bıraktığım anda sivilceler tekrar çıkmaya başlıyor ve doktorum da bu ilacı verdi roaccutane ile içeriklerinin tamamen aynı olduğunu söyledi fakat bir çoğunuz sivilcelerin tedaviden 1 yıl sonra tekrar çıkmaya başladığını soylemişsiniz boşa mı başladım diye tereddüt ediyorum yani o kadar yan etkisi var madem tekrarlıyolar bu doktorlar neden veriyo bu ilacı katlandığımıza değiyo mu
 — — — — — — 
Büşra said on 10 Aralık 2013 at 00:21:
Bende 15 gündür roaccutane tedavisi görüyorum. Roaccutane’in acneler üzerinde görülür bir etkisi var bu doğru ama ilaç benim gözeneklerimde genişleme ve delik oluşumuna sebep oldu.Bu yüzden bu ilacı bırakmayı düşünüyorum. Umarım siz bu tür bir şey yaşamasıniZ.
 — — — — — — 
Sefa said on 21 Aralık 2013 at 20:33:
Ya arkadasım bu ilacı bıraktıktan sonra etkileri ne zaman gecer
 — — — — — — 
Eren said on 01 Şubat 2014 at 17:44:
Ben ilaci kullanmaya başlayalı 3 gün oldu normal olarak hiçbir etki yok. kitap gibi olan prospektusu(?) okudum bazı şeyler kafama takildi kuruluk falan umrumda değil ama ben 70 kiloyum ve 1.81im 20mg yazdı doktorum yani fazla kilom yok normalde kilo basi 0,5 olmaliymis neden 35 mg vermedi anlamadim be hicbir oneride bulunmadi çok umursamaz bi doktorum var gelip gittim hep azitro benzamycn sivex falan yazdi en sonunda yazdırabildim ben gerçekten bıktım gecsin istiyorum ama doz azlığı yüzünden zaman kaybrtmek istemiyorum sizce normal mi 20 mg ilk ay icin? Kafama takilan bi soru daha var yoğun spor yapmayı kesim diyo prospektus(?)de 2 günde 1 spor yapıyorum eklem ağrısı olursa minosetle yada ağrı kesiciyle uğraşmak istemiyorum ne yapabilirim? Iyi besleniyorum 3 litreye yakın su içiyorum yan etkileri minimuma indirmem mümkün mü? Bu arada yaşım 16. Sorularımı cevaplarsaniz cok sevinirim.
 — — — — — — 
Ayşenur said on 26 Şubat 2014 at 16:46:
Meraba arkadaşlar bende yaklaşık 2 aydır Roaccutane kullanıyorum herkesin dediği gibi yan etkileri oldukça var. Başta dudak ve el kuruluğu… Onun dışında şuanlık başka bir sorun yaşamadım. Kan değerlerim de gayet normal olduğu için doktor kontrolü altında her ay düzenli gitcem, geçmesini o kadar çok istiyorum ki tek yapmam gereken şey ne kadar zor olsada SABIR. İlk ay çok zorluk çektim yüzüm kızardı sivilcelerim belirginleşti falan ama kullanan ne kadar tanıdığım varsa bu tedavinin sonucunda hepsi memnun ve bebek gibi bi cilde kavuştular benide bu yönde hep motive ediyorlar. Allah tüm kullananlara sabırrr versin gerçekten çok zor bir şey.
 — — — — — — 
tuğçe said on 20 Mart 2014 at 21:56:
meraba arkadaşlar ben bu ilacı kullanmaya başladım.daha 2 gün oldu bi belirti yok ama dudak kuruluğum başladı başlıcak hissediyorum yani.sivilcelerinden çok şikayetçi olan bi insandım bende bi çok doktora gittim hepsinden de kuvvetli ilaç istedim yaşım küçük diye vermediler.17 yaşındayım son gittiğim doktor bu ilacı önerdi ablam kullandı aynısından.sonucun iyi olucağından eminim bundan şüphem yok.sabır edebilicekmiyim onu bilmiyorum tek bildiğim sabretmek zorunda olduğum.deri altımda umarım çok sivilce yoktur çok tedirginlikle bekliyorum ilerleyen günlerde olucakları.sıcaktan kendimi nasıl koruycağımı bilmiyorm havalarda ısınmaya başladı.allah bu ilacı kullananlara sabır versin umarım tedavim çok çabuk geçer.
 — — — — — — 
emre said on 26 Nisan 2014 at 05:33:
merhaba arkadaşlar yarın gidip ilacı almayı düşünüyodum ama öyle şeyler yazıyoki kafam karşıyo bi yorum okuyorum tamam diyorum alıcam diyorum altındaki yoruma bakıyorum korkuyorum almaya şaşırdım kaldım gerçekten daha kullamadan strese soktu bu beni ya yardım edin:(
 — — — — — — 
Pesimist said on 30 Nisan 2014 at 18:06:
BU İLACINDA , BU İLACI VERENİNDE ALLAH BELASINI VERSİN!! BU İLACI KULLANDIĞIMA BİNLERCE KEZ PİŞMANIM !! LANET OLSUN ..!!
 — — — — — — 
beyza said on 04 Eylül 2014 at 20:03:
Niye
 — — — — — — 
Nilüfer said on 29 Mayıs 2014 at 15:03:
Arkadaşlar Merhaba, benim tedavimde 3. ayım bitmek üzere. şimdiye kadar 1940mg kullandım. doktorumun tavsiyesi üzerine sadece bioderma ürünleri kullandım ve bahsi geçen kurulukların hiçbirini yaşamadım. sadece burun içi ve göz kuruluğum oldu onu da vazelim ve suni gözyaşıyla çözdüm. yüzüm ve tüm vücudum için bioderma atoderm pp balm 500ml, dudağım için bioderma atoderm lip balm, güneş koruyucu kullanmanız şart kaçışı yok onun içinde bioderma photoderm max ultra spf 50 kullanıyorum. yüz temizliğini her gün düzenli yapıyorum onun içinde bioderma pembe kapaklı olanını kullanıyorum. kremleri düzenli olarak sabah ve akşam sürüyorum. makyaj yapıyorum hiç bir yan etki görmedim. sadece kolestrolüm 180 seviyelerinde olduğu için yeme-içme konusunda dikkat etmek zorundayım. onun dışında hiçbir sorun yaşamıyorum. hepinize şimdiden geçmişler olsun.
 — — — — — — 
phoenix said on 30 Mayıs 2014 at 21:27:
Benim bu ilacı ikinci kullanışım, bundan 4 yıl önce kullanmıştım yani ilk olarak.

Ama şöyle bir durum var, bendeki akneler kistten kaynaklanıyor, o yüzden tekrar çıktı. Kullananların %90’lık bir kısmında bir daha çıkmaz. Hormonal, kistik vb. nedenlerden çıkar.

Elbette bu ilacı veren doktorun da güvenilir olması şart. Açıkçası çoğu devlet hastanesinin dermatoloji bölümündeki doktorlar bu konunda pek uzman değil.

Çevremde de benden başka kullanan çok insan oldu, herkes tedavi bittiğinde cildinden memnun kaldı, kalıyor.

Şöyle de bir şey var, bu ilaç herkese uygun değildir. Nadiren de olsa ölümle sonuçlanan vakalar var. Tabii bu ilacı veren doktorun ihmalinden — dikkatsizliğinden kaynaklanır.

Cildinizde sivilce problemi yoksa kullanmayın, leke tedavileri vb. durumlar için başka yöntemler mevcut.

Sonuç olarak, azıcık paranıza kıyın ve iyi bir doktora gidin.
 — — — — — — 
ebru said on 24 Haziran 2014 at 17:08:
Merhaba roaccutane kullaniyorum ben de arkadaslar 7. Ayimdayim fakat yuzumde sivilce olan yerlerde kizarikliklar var bu gecer mi bir bileniniz var mi lutfen yardimci olun:((((
 — — — — — — 
Melda said on 14 Temmuz 2014 at 03:41:
Ben kullandım bu ilacı tek olumlu sonucu bu ilaçtan aldım tabi sivilceyii tetikleyen yiyecekleri de bıraktım şimdi sıfatım 10 numara 5 yıldız maşallah
 — — — — — — 
fatma yldız said on 15 Temmuz 2014 at 10:30:
ben doktorlara ban hep 6 aylık tedavıyı yazın dedım yazmadılar. psikolojiyı bozuyor falan dıye. bıde yuzumde leke var benım . ufak tefekte sıvılce cıkıyor .bı arkadasımda benım gıbıydı . yuzunde pek sıvılce yoktu . yazdırmıs kullandı yuzu bebegk gıbı oldu . bnde oyle olsun ıstıyorum . fondeten sürmekten bıktım . gttım eczaneden aldım . roaccutane ve aknegen . ıksıını bırden . bırı sabah dıgerı aksam ıcılır dıye soyledıler . yanlışmı acaba ıkısı bırden kullanılmazmı . kafam karıstı . yan etkılerınden falan korkmuyorum guclu bırıyım . cvplarsanız sevınırım.
 — — — — — — 
fatma yldız said on 15 Temmuz 2014 at 10:39:
benım gıbı direk alıp kullannan varmı ??
 — — — — — — 
Murat said on 19 Temmuz 2014 at 05:12:
Selamun aleyküm arkadaşlar kimseyi dinlemeyin evet benimde şuan sivilcelerim var lise döneminde o kadar güzeldi ki yüzüm anlatamam üniversiteye geçtim nedenini anlamadan çıkmaya başladı doktor doktor gezdim bizim devlet bakmıyor kardeşim özele gidin gideceksiniz her neyse o dediğiniz 6 ay süreli ilaç aman sakın cok kötü bi hala sokuyo adamı bizim arkadaş kullanıyordu üniversiteden cocuğun yüzüne bakılmıyodu şiş şiş böyle bi sivilce fındık büyüklüğünde öküz gibi o ne öyle ya insanın daha cok moralini bozar kafayı yer insan ben öyle düşünüyorum size tek tavsiyem hiç bir şey kullanmayın kremmiş oymuş buymuş hepsi yalan bu içten gelen bişey içten yağlama yapıyor sivilcelerinizle barışık olun kardeşim milletin elin ayağı yok yürümeye hasret millet kanser her türlü hastalık var yani düşünün yani biraz ve sivilcenize bu kadar önem vermeyin bu Allah tarafından verilen bi hastalık şükretmek lazım isyan etmek değil ve ben çok şükür ediyorum başka bi dert vericegine böyle bi geçici dert vermiş Allah :) sivilce geçici bi hastalıktır arkadaşlar geçmeyici değildir rouctorn neyse aman arkadaşlar dinleyin beni bakın ben yapmayı cok istiyorum ama onuu gördükten sonra amannnnn yani kendinize iyi bakın ve Allah’a şükredin :)
 — — — — — — 
Mehmet said on 13 Şubat 2015 at 19:28:
Senin gibi gerizekalıdan da böyle bi yorum beklenir. Neden mi?

Sivilce ya da akne problemi yaşayan hastaları ” üniversitede bi cocuk vardı yüzü şiş şiş bakılmıyor fındık fıstık öküz gibi ışşş ” gibi aşağılık psikolojisiyle yaklaşıp rencide ve utanç dolu sözlerle olaya olan bakış açını gösterir.
Güzel görünmek kişinin en makul davranışlarındandır. Bunun için sözü edilen ilacın bütün ilaçlardaki fayda- zarar prensibi ilişkisi içerisinde değerlendirildiğinde fayda kısmı ağır bastığı için hastaların bu eğilimi olasıdır. Ve son olarak . Aman etmeyin şükredin kanseri var sakatı var bu dert mi diyosun , şükretmek kısmını takdir ederek öyle sivilce akne problemi olan kişiler var ki bu durum kişinin ruh sağlığını etkileyip bağışıklık sistemi direncini kırıp çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığını belirtmek isterim. Mesela senin dediğin gibi kanser.
En en değerli giysinizi koruyun cok önemli ruh sağlığınız psikolojiniz için, hayat her şeye rağmen yaşamaya değer.
Kimsenin sizi kör beyinleriyle tartmasına izin vermeyin . Edit: omurilik tümörü olan bir hastayım.
 — — — — — — 
Mehmetcan Baş said on 31 Temmuz 2014 at 14:15:
merhaba ben zoretanin tedavisine başlayalı 1.5 ay oldu ama yüzümdeki sivilceler dah çok ve kötü çıktı 6 ay tedavi diolar ama bn geçiceğini yüzüme baktıkça hiç sanmıorum yardımcı olabiirsniz sevinirimm…
 — — — — — — 
melo said on 10 Ağustos 2014 at 21:37:
İzlere iyi gelir mi doktor verdi ama kullanmaya korkuyorum saç falan döker diye 1 ay sonra üniversiteye başlıyorum bide şehir dışına gidecem yurtta kalacam hiç tanımadığım insanlar yapayalnız yapabilirmiyim aydır düşünüyorum
 — — — — — — 
başak said on 15 Ağustos 2014 at 00:46:
Ben agnegen kullaniyorum arkadaşlar roaccutanla es değer bir ilaç. İkinci ayim bitmek üzere ilk ayin sonuna dogru bütün yuzum iltihapli olarak disari verdi ikinci ayin basindada ayni şey geçerli çünkü yüzünde çok beyaz nokta vardi ve hepsi iltihapli sivilce olarak disari verdi şuan suratim soyuluyor pek bisey yapmiyorum 19 yasimdayim cooppertone 50 faktorden çok memnunum şuan tatildeyim ve denize de gidiyorum yüzümü kapatip gunesleniyorumda 40 mg kullanıyorum güneş lekelenmesi yok zaten sahilde sapkayla dolaniyorum ve denizde çok kalinca güneş kremimi yeniliyorum
 — — — — — — 
berk said on 03 Eylül 2014 at 17:17:
YENİ BAŞLADIM AMA HEMEN ETKİ GÖSTERMEYE BAŞLADI DAHA ÇOK ÇIKIYOR PEKİ BU YAĞSIZ CİLT TEMİZLEME SOLÜSYONLARINDAN KULLANSAM AYNI ZAMANDA GÜL SUYU İLE ÇATLAMALARA KARŞIDA ÖNLEM ALSAM SIKINTI OLURMU
 — — — — — — 
beyza said on 04 Eylül 2014 at 19:59:
Arkadaslar bn 14 yasindayiim ve cok sivilcem var bu hapi kullaniyimmi ve ilk ayda felan sivilceler artiyomu lutfen cevaplayiin
 — — — — — — 
coskun kocak said on 03 Ekim 2014 at 02:34:
21 yasınıza kadar kullanmayın 14 16 18 20 yasına kadar cıkan sıvılce ergenlık normaldır 21 gectınızde hala cıkıyosa asırıderecede kullanın ozaman şimdi amacınız ne ergenlıktesınız cıkmasınmı amk
 — — — — — — 
Duru said on 03 Ekim 2014 at 20:39:
tedavide daha ilk gunum olmasina ragmen yuzumde sicaklik, kizariklik, tatli kasinti var ve vucudumda ayni sekilde. Bircok kisi gunde 20 mg ile baslamis tedaviye ben 20.3 60 mg aliyorum 2,5 lt su icme aliskanligim var dudagima surekli blistex suruyorum ama korkuyorum yuzumde minik minik kucuk sivilceler var buyukte degil en fazla 3 aya gecer diyorum 17 yasinda ve 49 kiloyum sizce dozu normal mi (son olarak ilk gun ama gozlerimin kurudugunu hissediyorum
 — — — — — — 
deniz said on 20 Kasım 2014 at 00:55:
Günde 60 mg doz bence 49 kg için biraz fazla. Çünkü doz artması=yan etkilerin de artması. Aynı şekilde çok düşük dozla gidip 1 yıla yaymanın da bir alemi yok. İdeal doz bir kişinin kilosunun yarısı ile kilosuna kadarki dozda olmalı. Yani 50 kgluk birisi için günde 40 mg lik bir doz ideal gözüküyor. İlk ay 30 mg, diğer aylar hep 40 mg kullanmıştım. 30 mgden 40 mg e geçtiğim ayda bir anda göz kuruluğum artmıştı ve diğer yan etkilerde de artma olduğunu gözlemledim. Sonra 40ta sabit gidince hep aynı düzende gitti vücudum alışmıştı çünkü. Herşey bünyeyle alakalı. Ben de ilaca başlarken aşırı bir sivilcem yoktu. Yanaklarımda biraz vardı ve bu beni rahatsız ediyordu. Doktora da kremlerin bir işe yaramadığını anlatınca artık roaccutane ın zamanının geldiğini söylemişti. Ben de içimden nasılsa benim sivilcem aşırı fazla değil, belki daha kısa sürede tedavim biter diye düşünüyordum. Meğerse bu olay sivilcelerin sayısıyla alakalı değilmiş, süreciyle alakalıymış. 8 ve 12.hafta arası şiddetli bir kusma dönemi..16 ve 20.hafta yavaş yavaş toparlama dönemi, 20 ve 25.hafta kusursuzlaşma, pürüzsüz olma dönemi gibi ilerledi süreç bende. Göz kuruluğu için mutlaka yapay gözyaşı damlası kullanmalısın. Günde bazen 3–5 kapsül kullanıyordum o derecede kuruyordu gözlerim. Bol su içmekle de iyi yapıyorsun. Çünkü su içtikçe vücuttan ilacın zararlı etkilerini de atmış oluyoruz.
 — — — — — — 
Merve said on 09 Ekim 2014 at 21:15:
Merhaba;

Roaccutane başlıcam ama hangi testleri yaptıracağımın kağıdını kaybettim.
Doktorumda telefonu açmıyor. Malum devlet hastanesi.
Şuan için işyerinden izin de alamıyorum.
Tahlil listesi sabit ise paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler
 — — — — — — 
OK said on 13 Ekim 2014 at 22:33:
tırnak etlerim kızarıp şişiyor ilacın prospektüsünü okudum böyle bir yan etki yazmıyordu kullananlar böyle bir tecrübe yaşadılar mı acaba merak ediyorum ikinci ayım dayım ve daha sivilceler baş göstermedi pullanma falan o dönemi atlattım sanırsam? please answer me?
 — — — — — — 
deniz said on 20 Kasım 2014 at 00:46:
İlacı kullandığım ilk günler ellerimde şişkinlik var gibi hissetmiştim ama sonra zaman içerisinde düzeldi ya da öyle bir şey olmadığını anladım. Daha doğrusu ilaçla ilgili nette korkunç şeyler yazıldığından insan psikolojik anlamda etkilenebiliyor. Benim yaşadığım yan etkilerde cilt kuruması, dudak çatlaması, göz kuruluğu (göz yaşı damlası kullandım sürekli), saçlarımda kuruluk, küçük çaplı depresyon, derimin aşırı incelmesi, kızarıklık ve hassasiyetti. Tırnak eti olayını doktoruna sorabilirsin ama muhtemelen Roaccutane nun kuruluk ve hassasiyet olayıyla bağlantılıdır. Ciddi bir şey olmadığını umut ediyorum. Bence bırakmayıp devam etmelisin 3–4 ay sonra cildin kaymak gibi olur
 — — — — — — 
seda said on 15 Ekim 2014 at 10:58:
merhaba :) bende 30 gün roaccutane tedavisi gördüm 2 gündürde acnegen başladım devlet karşılıyor diyerekten… Sana sorum şu tedaviden sonra yüzünde çukur izi bıraktı mı eczaneye gittiğimde adam bana çukur izi bırakıyor bence kullanma dedi sende öyle bir etki oldu mu?
 — — — — — — 
deniz said on 20 Kasım 2014 at 00:42:
Roaccutane çukur izi bırakmaz, daha doğrusu çukur varsa bunu geçirmez. Yani bir insan sivilcelerini eskiden sıkmışsa ve cildinde çukurlar bıraktıysa bunu tabiki düzeltmiyor. Ama sivilceleri olan bir insanın sivilcelerini tamamen geçirip, o şişkinliği alıp geçirerek küçük kırmızı nokta haline gelene kadar pürüzsüzleştiriyor ya da kimisini tamamen silip atıyor. küçük kırmızı noktadan kastım da zaman içerisinde solup gidecek olan küçük lekeler. Onlar da çok fazla olmuyor zaten. ilacı bıraktıktan sonra aylar içerisinde cilt rengine uyum sağlayarak yok oluyor.
 — — — — — — 
ceren said on 23 Ekim 2014 at 21:31:
Ben ilacı kullanmaya başlayalı 1 ay oldu tek sorunum dudak çatlaması :(( şuana kadar sık yan etkilerden dudak kanaması veya eklem ağrılarıyla karşılaşmadım çok şükür bence korkulacak birşey yok zaten en son çare bu ilaç ayrıca kullanmam kendisinin geçmesini beklerim diyenler hata eder çünkü zamanla artan aknelerin leke ve iz bırakma ihtimali daha yüksek unutmayın en kötüsü cildinizde iz kalırsa eğer bunun dönüşü yok !
 — — — — — — 
sena said on 29 Ekim 2014 at 14:54:
arkadaşlar 3 ay tatilde başlamak istiyorum okulum olduu için tatil olmadan başlayamam ama yazında doktorlar cok tavsiye etmiyorlarmış napmalıyım okul zamanı başlarsam nasıl çıkarımm herkesin önüne ilk aylarda cok kusuyomus sivilceler makyaj yapsam olurmu ozaman ya işe yarmazsa tedavinin
 — — — — — — 
deniz said on 20 Kasım 2014 at 00:38:
Ben yaz döneminde Roaccutane kullanıyordum. Cilt yapısı Roaccutane ile çok inceliyor ve roaccutane cildi çok hassaslaştırıyor. Yani daha çabuk sıyrık, kızarma riski vs oluyor. Güneşe o yüzden bu süreçte fazla çıkmamalısın, bol güneş kremi bile sürsen tehlikeli olabilir, özellikle deri kanseri açısından. Ben mümkün olduğunca (zor oldu ama) yaz boyunca evde oturmayı tercih ettim. Çünkü ilacın zaten az çok depresyon etkisi var, bide üzerine sivilceler olunca ve sağlığını da düşününce fazla dışarı çıkmak istemiyorsun. Ben mecbur kalıp çıktığım durumlarda fondötenle idare ettim, kimse de anlamadı tedavi gördüğümü. Ama fondöteni özellikle sivilceli kısımlara birkaç kat uygulamak durumunda kalmıştım (kusma döneminde)…Bence ne kadar erken başlarsan o kadar iyidir. Çünkü başta 4 ayda geçicek düşüncesiyle başlıyorsun, sonra dozu fazla arttırmıyorsun yan etkisi artacak diye..tedavin oluyor 6 ay..6 ay sonunda tamam cildin pürüzsüz kaymak gibi oluyor ama ilaç bittiğinde cildin artık o kadar ince ve hassas oluyor ki..aynı şekilde kırmızı küçük noktalar da kalıyor ilk bitimde..bide bunların oturması da 3–5 ayı alacaktır.. yani aşağı yukarı 1 yılı kapsayan bir süreç..kararlıysan erteleme bence..
 — — — — — — 
melek said on 15 Kasım 2014 at 01:58:
peki saç kuruluğu hakkında önerdiğiniz bir şey var mı ? 1.5 ay oldu kullanmaya başlayalı saçlarım çok kurudu keçe gibi şekil almıyo normalde dalgalı hatta kıvırcıktı saçlarım şimdi düzleşti acil bir şeyler önerir misiniz? bi de ilaç bittikten sonra geçiyo mu saçtaki bu kuruluk ve dökülme?
 — — — — — — 
deniz said on 20 Kasım 2014 at 00:28:
Merhaba,

Mart-Eylül ayları arasında Roaccutane kullandım. 53 kg yum, ilk ay 30luk sonraki aylar hep 40lık dozda kullandım. İlk ay fazla bir değişiklik yoktu fakat 2. ve 3. ayda kusma dönemine girdiğimden sivilcelerim hayatımda hiç olmadığı kadar artmıştı ve boyutları da baya büyüktü. O dönemi çok zor atlattım, dışarı bile çıkmak istemiyordum, fondötenlerle kapatamıyordum çünkü sivilcelerimin içleri baya şişmişti. Ama kesinlikle ellemedim ve sıkmadım. 4.ayda yavaş yavaş azalmaya başladı. 20.haftalara geldiğimde artık bütün sivilcelerim inmişti nerdeyse. Toplam 25 hafta kullandım ve son aşamada yüzüm kaymak gibiydi, pürüzsüzdü tamamen. Sadece hafiften kırmızı küçük nokta gibi birkaç leke kalmıştı. Bırakalı yaklaşık 2,5 ay oldu ve o kırmızı küçük noktalar gitgide soluyorlar. Artık kesinlikle fondöten kullanmıyorum. Sadece çok ince yapılı bir mineral pudra yüzüme yetiyor. İnsanın pürüzsüz bir cildinin olması çok mükemmel bir duygu. Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Roaccutane öncesinde denemediğim krem, merhem kalmamıştı. Ama hiçbiri işe yaramadı. Roaccutane kesin çözümdür, hayatınızın bir 6 ayı zehir oluyor ama sonuç buna değer. şuan 6 aylık dönemi hatırlamıyorum bile. Artık cildim eskisi kadar yağlı da değil, normal yapılı bir cildim oldu. Sivilceden kurtulmak isteyenler kesinlikle başlamalı bu tedaviye
 — — — — — — 
hayhuy said on 12 Aralık 2014 at 22:20:
Merhabalar :)
Yillardir yasadigim sivilce sorununa cozum bulabilmek adina bugun itibariyle zoretanin baslamis bulunmaktayim,,31 yasinda bir kadinim, kilom 60, 30 mg ile basladik, en buyuk endisem yuzumde kistik sivilcelerin cikmasi ve bunlari gizleyemeyegim dusuncesi, 7 ay sonra dugunum olacak evlendigimde sivilcelerle ugrasmanak ucin can havliyle bu ilaca tutundum, onumuzdeki 2 yil cocuk yapmayi dusunmuyoruz ama umarim bebege etki eden bir durum olmaz, arkadaslar lutfen yorumlari yazarken kilo ve yas bilgilerinizi verinki yazdiklariniz daha da aydinlatici olsun,,,puruzsuz tenli gunler diliyorum,,,bu arada gelismeleri tekrar yazacagim,,esenkalin :)
 — — — — — — 
seda said on 05 Ocak 2015 at 16:20:
merhaba
ben daha önce bu ilaçtan kullandım herşey yolundaydı sivilce adına bişey kalmadı fakat 2 sene.. 2 sene sonra tekrarladı ve şuan yüzümde tekrra sivilceler çıkmaya başladı
 — — — — — — 
furkan said on 16 Ocak 2015 at 12:59:
Ben ilk ay kullandım 2.ay için kan tahlili yaptırdım bazı değerler yüksek çıktı doktor 10 gün ara verelim dedi soracağım şey şu bu ilaca kaç gün ara verebiliriz 10 günden sonra 0 dan başlamış gibi mi olacağım lütfen cevap verin çok rica ediyorum bilen birisi yardımcı olsun cevaplarınızı bekliyorum.
 — — — — — — 
seda said on 03 Şubat 2015 at 21:14:
2. Ayinin 9. Gunundeyim 30 dan 40a cikartti doktor dozumu 1. Ayimin 15. Günümde olay başladı tam bi kabus gibiydi yüzümde kocaman kirmizi lekeler cikti okulda yüzümü saklayarak gezdim herkes soruyo noldu diye ve iste o anda bir yan etkisini gosterdi muhtesem ilacim cok cabuk sinirlenme kiza bagirdim kacti gitti arkadas neyse :) daha sonra boyle olmicak dedim doktora gitim doktor bile sasirdi meğer cildimin altındaki parazitlr cikmis bu herkesin cildinin altında olan biseymis ama bu ilaci kullanan kisilerin bazilarinda cikarmis ( zaten herşey benim basima geliyo artik alistim :D) doktorun bana yüz için olan bit sampuani verdi ilk sasirdim ama varmis böle bisey 2 de krem verdi ilaci kullandim ertesi günün aksami kabukları düştü 3 gün sonrada iz flan kalmadi 1. Ayin sonunda siyah noktalar gitti gözenekler gitti 2. Ayda sivilce hala cikiyo iki yanagimda ve cenemde izler vardi hala var ama geciyo gibi yan etkileri olarak çok çabuk sinirlenme ve çok çabuk üzülme normalde de çok sinirli ve duygusalim dir bu ilaci kullandigimdan beri daha da çooooooookkkk artti ilk aylarda dudak kurulugum oluyordu ama bir çözüm buldum ve artik dudaklarim kurumuyo yuzumde soyulmalarda olmuyo aman nazar değmesin izlerim için sadece pudra surmye baslicam bazen ilaci kaldiramicami düşünüyorum aynaya her baktiğimda düzelmicek diye düşünüyorum ama beynimeki ve kalbimden bir yerlerden de düzelicek diyorum her baktigimda aynaya agliyorum resmen krize gidiyorum 1–2 saat suruyo kendime gelmem pes edicem diyorum ama etmem gerektiğini biliyorum etmicemde bakalim bu ayin sonunda yüzünde bisey kalmaz diye umut ediyorum haydi bakalim
 — — — — — — 
Lissa said on 04 Şubat 2015 at 01:37:
19 yaşındayım ve sivilceler için son çare olarak bu ilaca başvurmayı düşünüyorum ancak bazı çekincelerim var. Mesela ilaç bittikten sonra tek tük de olsa nüksettiğini söyleyenler var, bu arkadaşların kullanmadan önce sivilceleri ne kadar yoğundu? Zaten sivilcem çıkarsa eğer 5–6 tane çıkıyor, ilaç bittikten sonra yine o kadar çıkacaksa bir kaç aylık ferahlık için bunca yan etkiyi göze alabilir miyim bilemiyorum. Kullananlar yardımcı olursa çok memnun olurum.
 — — — — — — 
arzu said on 06 Şubat 2015 at 13:11:
Merhabalar öncelikle benimde ilkokul 7 siniftan bu yana akne problemim vardi.Kullanmadigim antibiyotik krem merhem kalmadi diyebilirim özellikle lise dönemim berbatti zorlu bi savaş geçirdim.Simdi üniversite birdeyim başka bir şehre geldiğimde burdaki doktordan istedim ve verdi simdi 6. Ayima giriyorum.3 ay 30 mg,1 ay 20mg,2 ayda 40 mg kullanmaya devam ediyorum ama benim yüzüm bastanda belirttiğim gibi çok kötüydü. Yani izlediğim ve okuduklarima gore planlarim tutmadi tamamen biter dedim 4–5 ayda ama bitmedi hala var ve kullandgim güneş koruyucu dermoskinin 50+ BB cremlisi olan, bunu uzun suredir kullniyrm çünkü kizarikligimi hafif kapatiyordur.sabretiyorum bugüne kadar sabrettigim gibi.ama sizlere sorum güneş kremimi degistiryim mi? Cunku bb kreamin deri altinda leke olusturdugunu soyluyorlar.Birde temizleme jeli olarak neutregena nin yagsiz jelini kullaniyrmda sanki biraz kurutuyor bana temizleme jeli onerirmisniz?
 — — — — — — 
sule said on 06 Şubat 2015 at 23:41:
Selam bende aknegen ilacii kulaniyorum ikinci ayimdayim bir hafta ilaca ara versem cok buyuk sorun olur mu acaba
 — — — — — — 
Burcak said on 09 Şubat 2015 at 18:11:
Ben 4 sene önce kunllanmıştım bu ilaçı şimdi 20 yaşındayım .4 sene önce 1 ay kunllandım doktor bıraktırdı çünkü Karaciğer enzimlerim yüksek çıktı ben baya yan etkilerini gördüm sivilce çok arttı 1 ay içinde şişkinlik kızarıklık vs sonra korktum bir daha kullanmadım.Tekrar kunllanmak ısıtıyorum Çünkü naptıysam Geçmiyor sivilce ve lekeler .yoksa o zaman 16 yaşındaydım bünyem kaldırmadı ondan mi?kunllansam yine aynısı olur mu ki ?
 — — — — — — 
Kübra said on 10 Şubat 2015 at 14:26:
1,5 aydır kullanıyorum.ilk ay 30mg olan ilaç dozunu 2. ay 40 mg a çıkardı doktorum.Evet yan etkileri yoğun ve ağır bi ilaç ve bu riskleri göze alıp (zaten doktor bu konuda bilgi verip bu ilacın yan etkilerini kabullendiğinize dair bir belge imzalatıyor) kullanıyorsunuz.Her yan etki herkeste gözükecek diye bir şey yok.Ben daha öncesinde antibiyotik kullandığım için ilaçtan sonra hiç sivilcem çıkmadı (şimdilik).Doktor antibiyotik nedeniyle deri altında uyuyan aknelerin kurumuş olabileceğini söyledi.En büyük yan etkisi ve sanırım herkeste görülen etki dudak kuruluğu ben bunun için Neutrogenanın lips stickini kullanıyorum.Yüzüm içinse şaka gibi ama klasik yeşil arko krem :) çok iyi geliyor akşam işten gelince yüzümü yıkayıp sürüyorum sonra yatmadan tekrar sürüp yatıyorum ki gece nemlensin cildim.Son olarak da sabah işe gitmeden mutlaka sürüyorum.Öncesinde başka kremlerde kullandım daha bilindik ama hepsi ya yeteri derecede nemlendirmedi yada cildimin kızarıp sızlamasına neden oldu.Yaşasın arko :D Ayrıca bende biraz sırt ağrısı ve aşırı uyku yapıyor.Bakalım 5 ayın sonuna kadar daha ne etkiler göreceğiz
herkese geçmiş olsun
 — — — — — — 
zeynep said on 21 Şubat 2015 at 13:59:
Merhaba,

Epilasyon yaptıran var mı bu dönemde ?
 — — — — — — 
Esra said on 11 Ocak 2018 at 11:46:
Merhabalar. Bende 10 gündür aknegen kullanıyorum. Benim sivilce problemim Yok fakat önceden çıkan sivilcelerin derin çukurluklar şeklinde kalan izleri var. Benim size sorum şu ; daha önceden kullanan arkadaşlar bilgi verebilir mi bu çukurluk izlerini geçiriyor mu ?
 — — — — — — 
arzu said on 01 Mart 2015 at 15:39:
2 ayimi tamamliyorum. iyi sonuclar goruyorum,eve sivilcelerim kusuyor ama sabr etmeye calisiyorum bu ilacla ilgili cok arasdirma yapdim bazilari cox guzel sonuc almis bazilarisa cok kotu alla her kesin yardimcisi olsun gercekden cok kotu bir hiss hic kimseye arzu etmem keske hic olmasaydi ve hicbi ilacda kullanmasaydim diyorum ama napican oldu iste 2 ayimdayim ve daha ne kaadar kullanicam bilmiyorum ve bir sey sormak istiyorum mutlaka sonradan hani 1 2 yil aradan sonra yine cikiyomu?lutfen cikmasin allahim
 — — — — — — 
nacik said on 13 Mart 2015 at 01:29:
Merhaba arkadaslar
bende aknetrent kullaniyorum 7.ayimdayim baslangicda 100mg kullandim sabah 40mg aksam 60mg kilom hapa basladigimda 62.kiloydum simdi 59.kiloyum 7.aydan sonra doktor üc aylik daha hap yazdi dozunuda yüksetti sabah 60mg aksam 60mg yutuyorum cok yorgunum eklem yerlerim cok agriyo belim cok agriyo yüzümdeki problem akne roza benim kilcar damarlari acilmisti yanaklarim cok kasinti oluyodu kizarmalar yanmalar beni cok rahatsiz ediyodu simdi düzelme varmi derseniz cok az ama yedi aydir yutuyom hapi yinede o yuttugum doza göre düzelme az bakalim üc ay daha yutayim ne olcak hicde umudum yok yinede hayirlisi diyorum birde bende burnumda siskinlik olustu hapi yuttukdan sonra besinci ayinda oldu bu problemim simdide onu düsünüyom onu nasil iyilestirecegim diye insallah düzelme olursa yine yazarim herkese acil sifalar diliyorum
 — — — — — — 
arzu said on 19 Mart 2015 at 22:50:
Benimde 7.ayim bununla birlikte toplam dozajim 120 mg oldu ewt düzelme oldu fakat tuhaf olan su milletin ilk aylarinda kuruma olur benim smdi kuruma kabuklanma oluyor yuzumde. Sivilceleri gittim mi derseniz baya gitti ama yanaklarmdakiler hala duruyo bi kacinda küçülme var.ayrıca doktor gecmezse bi ay daha 30 verem 150 mg ma tamamlanir o kadar çünkü kiloma gore en fazla bu kadar oluyor gecicegenden pekte ümitli değilim maalesef:((halbuki ilaca başlarken çok umutluydm ama herkeste ayni etki olmuyor.
 — — — — — — 
Mehmet Sait İbili said on 14 Mart 2015 at 23:27:
Arkadaslar herkese merhaba benim adim sait bu ilaca baslamayi 7 ay oncu dusundum fakat doktor kan tahlili sonuclarima bakinca yazmadi Fakat 7. Ayin sonunda yuzum berbat hale geldi her gun iltihapli sivilce dayanamiyordum artik ve son care olarak bu ilaca basladim Kesinlikle kan tahlili yaptirirken aç gidin sonuclariniz daha iyi cikiyor ben 19 saat ac kaldim dusunun halimi ama son carem bu ilacti . Ve Roca 20 mg ile basladim doktorum kan tahlili sonucun kotu bile ciksa 10 mg da verebilirim dedi ve ben 20 mg ile basladim suan 7. Gunumdeyim 1. Haftami bitirdim dudak kurulugu kendini hissettirmeye basladi birde yuzunuzun burnunuzun dibinde olan yaglar yanmaya basliyor ve kasinti yapiyor su an baska bir etki gormedim belim egilirken felan agriyor kullanan arkadaslarim su an mükemmel bir yuzle sonuc aldilar eminimki bende alicam cunku beni gorenler sen haline sukret nasil sivulceleri olanlar var dediler fakat ben kurtulacam sinirli bir adamim anneme bagirdigim felanda oluyor . Ama ben ce sinir felan yalan insan beyaz isigin altinda yuzune bakinca ne hale geldi yuzum felan dior ama dayanicam arkadaslar ben aivilceyle bas edemiyorum bu 2. Yilim sivilcelerle gececegi felan yok bu ilac son umudum . Kiracimiz kullandi 2 kardes sonuc aldilar ve mükemmel ciltleri var su an sira bnde tek tek gun sayiyorum . Gunese cikmiyorum okul dışında herkese saglikli gubler dilerim kurtulacagimiza inanalim arkadaslar sabredelim kurtulacaz allahin izniyle .
 — — — — — — 
ecem said on 08 Aralık 2015 at 17:27:
sonuç nedir? cildiniz nasıl?
 — — — — — — 
leman said on 18 Mart 2015 at 15:52:
bu gün 12. gününm dudak kurulugundan başka bi yan etki yok henüz . yediklerime çok dikkat ediyorum 2 kilo vermişim :) hafiften cildimde soyulmalar başladı sivilcelerimde de çok hafif artış umarım bi an önce istedğim cilde kavuşurum günde 30 mg kullanıyrum 1. ayın sonunda kan tahlilime göre 40 mg ye çıakaracak doktorum . rabbim herkesin yardımcısı olsun en az yan etkiyle atlatalım inşallah tedavimizi
 — — — — — — 
aybel said on 30 Mart 2015 at 01:50:
Meraba öncelikle herkese geçmiş olsun bu ilaca başlayalı 4 ay oldu doktor 5 aylık tedavi verdi bana. 2. aydan itibaren yan etkilerini fazlasıyla görmeye başladım. Yüzde,Dudaktan,elde aşırı kuruma.Surekli acıkma vs.Bi şekilde çözüm bulundu bunlara.Ama 4.ayimda ilk defa hastalanmadım bu da korkuttu beni aranızda ayni sorunu yaşayan var mı boyle bise normal mi bu ilaci kullanirken bi zararı olur mu tedirgin oldum açıkçası yardımcı olursanız sevinirim
 — — — — — — 
Beyza said on 02 Nisan 2015 at 02:14:
Merhaba ilaç kullanırkan alkol almak sakıncalımı ? sürekli bir alkol alımı değil kısa süreli ayda 1 gibi mesela birde benim ilk ayım güneş lekelerim çok arttı koruyucu kullanıyorum ama etki etmiyor sanırım sonra geçermi
 — — — — — — 
ZEYNEP said on 28 Nisan 2015 at 15:53:
MERHABA ;
Bende bu ilacı kullanıyorum ve soyulmaları m var makyaj da yapamıyorum çünkü pul pul görünüyor fondöten sürünce bide güneş kreminin adını yazıyorum ama çıkmıyor yardımcı olur musunuz?
 — — — — — — 
serdar said on 10 Mayıs 2015 at 21:23:
meraba saglıklı gunler bende de sivilce var ve ben aknetrent tedavisi oluyorum 3. ayima gircem 1 hafta sonra fakat sivilce cıkması devam ediyo ve katılasıp siyahlasıyo yuzumdede izler var ne zaman gecer sivilce cıkması ve izlerin bitmesi
tesekkur ederim:))
 — — — — — — 
esra said on 22 Mayıs 2015 at 13:23:
Bende bu ilacı kullanıyorum yan etki olarak bel ağrısı oldu 3ayın sonuna kadar bu ağrılar daha yogundu 4 5 aylarda çok yürür yada iş yaparsam agrı oldu.2. 3. aylarda elimin üzerinde ara ara kuruluklar oldu kabuklaşma şeklinde ama gece bephanten sürünce sabaha geçti.dudaklarım kurudu blisteks mavi plas kullandım her gece yatarken sürdüm ve gün içinde de kullandım dudaklarım hiç paramparça olmadı.pskolojik olarakta hiç sorun yaşamadım burnumda kanamadı saçlarım dökülüyo eskiye nazaran ama pskolojik olarak çok fazla yan etkileri okumayın sürekli. insan kendini daha kötü hissediyor.1.ayda çok etki etmedi bana aşirı kurumadı yüzüm ama 2 3 ay çok sivilce cıktı 4.ayda sivilcelerim arada çıktı 5. Ayımı bitirmek üzereyim yüzümde hiç sivilce yok su anda sadece pembe izler kaldı ama bunlarında geçecegini düşünüyorum çünkü 1 2 ayda çıkan sivilcelerimin izleri gecti. umarım bunlarda gecer bu arada nemlendirici olarakta la roshe posay hydreane riche kullandım.pes etmeyin ilacı bitene kadar kullanın hepsi geçiyo ben yüzüme dokunurken yüzüm acıyordu ama şimdi çok memnunum.
 — — — — — — 
Filiz said on 24 Mayıs 2015 at 21:48:
Ben bu ilacı kullandım ve hayatım alt üst oldu biraz duygusal bir insansaniz özellikle benim gibi lise dönemlerinde ve üniversiteye hazirlaniyorsaniz zaten stresli oluyorsunuz ve bu ilaç duygularınızi en üst düzeyde yaşatıyor bambaşka depresif bir insan haline geliyorsunuz ben sporcu biriydim gayet sosyal fakat bu ilaçtan sonra içime kapandim ve gerçekten berbat bir dönem geçirdim umutsuz birine dönüştum ve intiharin eşiğine geldim bu ilaç yüzünden psikiyatrik tedavi görmek zorunda kaldım ve psikiyatri bu ilacı asla kullanmami söyledi bende biraktim çok şükür 2 sene içinde bu durumu atlattım benim tavsiyem sakin kullanmayin Çevrenizde doktor tanıdıklariniz varsa göreceksiniz hiçbirisi cocuklarina kullandirtmaz benim arkadaşımında sivilceleri çoktu cildiyeciye gitti dr. Bu ilaca başlamasını söyledi ama arkadaşımın annesi dahiliye doktoruydu ve kızına asla baslatmadi bu ilacın vücuda iç mrtabolizmaya aşırı zararı var ben yaptım böyle bi hata siz yapmayın
 — — — — — — 
berna said on 28 Mayıs 2015 at 16:13:
bende roaccutane kullandım ve 2. ayından itibaren yüzümün rengi koyulaştı ellerimde öyle acaba ilaçtan mı oldu ve geçer mi sizce ilacı bırakalı 3 hafta oldu hala aynı ve buna sinir oluyorum çok kafama taktım lütfen yardımcı olun

bu arada cilt koyulaşmasının cildin alt tabakalarına kadar kurumuşssa cilt işlevlerini yerine getiremediği için koyulaşabilirmiş acaba bende de mi öyle oldu çünkü ilaç cildimi çok kuruttu ve nemlendirici kullanmadım zaten 3 ay ilaç kullandım ama sadece son ay nemlendirici kullandım o da gece yüzüme sürüyordum yağlı bir kremdi ama hala aynı lütfen yardımcı olun
 — — — — — — 
murat said on 10 Haziran 2015 at 00:00:
kardes bu dudak şişmesini önlemek için ne yapmak gerek şişiyo yarında kızla buluscam :)
 — — — — — — 
ayşe said on 11 Haziran 2015 at 23:53:
5 aydır kullanıyorum ama sol gözüm bulanık görüyo ne yapmalıyım
 — — — — — — 
Eda44 said on 17 Haziran 2015 at 13:07:
Arkadaşlar merhaba bende 6 ay aknetrend tedavisi aldım tabiki cildim çok pürüzsüz oldu.Ancak göz cevrem çok inceledi ve kırıştı yine de parlak cildimle bütün iltifatlari alıyordum fakat 13. Ayından sonra bir kaç tane sivilcelerim çıkmaya başladı ve siyah noktalar oluştu bunun etkisinin makyaj yapan biri olarak iyi temizleyememeye ve strese bağlıyorum.İlacı kullanan arkadaşlar roucatane daha etkili diye biliyorum evet aknetrend daha ucuz ama beni dinlerseniz roucatane ile devam edin cildinizin kurumasına izin vermeyin ve cildinize iyi bakarsanız sonuç mükemmel sabırlı olun;)
 — — — — — — 
ayşe said on 17 Haziran 2015 at 14:27:
Canım ben 15 yaşındayım ve 7. sınıfın başından beridir bu sivilce denen illet şeyle uğraşıyorum. Özellikle 8. sınıfta sınav stresi vs. derken berbat bi hale geldim şuan lise 2’ye geçtim ve sivilcelerimi sıktığım için hem iz kaldı hem de suratıma yayıldı. Önceden yanak kısmında çıkmazdı şimdi orda da çıkmaya başladı, öncekine göre çok çıkmıyor ama insanın özgüvenini ciddi anlamda düşürüyor. Suratımdaki izler yüzünden ton farkı da oluştu. Ablamın üniversiteden bir arkadaşı kullanmış çocuğun suratı mükemmel şuan. Benim de bir arkadaşım kullandı kızın suratı benimkinden daha kötüydü şuan bakıyorum ve imreniyorum resmen. Eğitim ve araştırma hastanelerinden birinden randevu aldım bu temmuzun 2’sine her doktor yapar mı peki bu tedaviyi ve sence başlamalı mıyım tavsiye eder misin?
 — — — — — — 
Emre said on 23 Haziran 2015 at 22:27:
Merhabalar benim 40.günüm 2 3 sivilcem Sarı uçlu olup kabuk bagladi ve su degdiginde direk dökülüyordum.Bioderma sebium ve bioderma kremini kullaniyorum burnum dışında yüz çevremde hic soyulma olmadi.Ilk ay 30 simdi 40 mg aliyorum 82 kiloyum.Dudak kurumasi disinda bi yan etki görmüyorum oda abartilcak kadar değil.Sizce doz mu az geldi ? Yoksa daha erken mi ? Ve besin kisitlamasi var mi cikolata gibi ?
 — — — — — — 
zeynep said on 12 Temmuz 2015 at 16:31:
Meraba bn bu ilacı 3 ay kullanım geçen gun ilaç almak için gittiğimde tahlillerim yüksek çıktı bnde kemik ağrıları çok var ilerde geçer mi vücudum eskisi gbi olur mu bellim cok ağrıyo yuruyemiyorm bazen fizik tedaviye gnderdiler bnden yine tahlil istediler ciğerlerinde sorun çıkabilir ddi benim için dua ederseniz çok sevinirm
 — — — — — — 
ilayda said on 31 Temmuz 2015 at 16:12:
ben yaklaşık 6–7 ay önce bu tedaviyi uyguladım sadece 2 ay kadar içtim bu hapları. bu hapla tedavimde gözle görülür olumlu değişimler oldu çokta memnun kalmıştım. doktor 2 ay yeterli deyip tedaviyi sonlandırınca yüzüm yine eskisine döndü. simdi gereğinden fazla yağlı bu çok rahatsız edici. sizce roaccutane kullanmaya tekrar başlamalı mıyım?
 — — — — — — 
Fevzi said on 16 Ağustos 2015 at 10:36:
Bende 3. ayıma girdim sivilce tedavisinde fakat benim yüzümde sivilce hiç yok Allaha Şükür, Belimde ve göğsümde acayip derecede sivilce var kırmızı kırmızı iz bırakıyor bu ilaç sivilceleri kurutmaya başladı ama izler geçer mi geçmez mi bilmiyorum bu izler hakkında bilginiz var mı Geçer mi sizce ?
 — — — — — — 
Esra said on 25 Ağustos 2015 at 12:31:
Ya ben cok korkuyorum kullanmaya acaba kullansamm mi kullanirken imex diye bi kremim var onuda kullansam sorun olur mu
 — — — — — — 
gulay said on 31 Ağustos 2015 at 12:12:
Hayatik boyunca yaptigim en buyuk hata bu ilaci kullanmak oldu. Tam 1 yildir ilaci kullanmam bitti. Yyuzumde kirmizi lekeler kaldi saclarimm dkuldu goxlerim kurudu vs. Galiba tekrardan ilaca basliycam ama 1ay kullanmayi dusunuyorum sadece eger bu seferde gecmesse kafayi yerim heralde ama bu sefer kisin kullancam bu ilac acaba gecen kullandigimdan kalan yuzumdeki kirmizi lekeleri gotururmu ?
 — — — — — — 
şerife said on 12 Eylül 2015 at 17:31:
Arkadaşım bende 5aydir kullanıyorum hatta bu ay 50mg çıkarttı doktor buna rağmen hala sırtımda koca koca sivillerle cikiyo yüzüm düzeldi ilk aydan itibaren ama sırtımda çok üçer beşer tane cikiyo bırakmayı düşünüyorum artık sizce napiyim
 — — — — — — 
Pınar said on 23 Eylül 2015 at 14:51:
Ben ilaca başlayalı 20 gün oluyor.dudak kuruması cilt kurulugu ve cilt soyulmasi oluyor siyah noktalarim azaldı.burun kanaması ve eklem ağrısı oluyor fakat sivilce kusma durumu olmadı öncesinde tetradox ve bencamiyn kullanmistim acaba o yüzden mi olmadı? Ilerki zmanlarda olurmu ki?kullanan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim lutfen
 — — — — — — 
Xsmmyex said on 01 Ekim 2015 at 15:45:
Merhaba arkadaşlar o kadar çok siteye girip bu konu hakkında araştırma yaptım ki emin olun türkiyede ki birçok doktordan daha fazla hasta görüşü dinledim okudum. Benimde çoğunuz gibi akne sorunum var yaklaşık 5 yıl önce 7 aylık bi kürle roauctane tedavisi geçirdim aşırı sivilcem yoktu Fakat inatcılardı çıkanlar gitmek bilmiyordu. Tedavi tamamlandıktan sonra pürüzsüz bebek gibi bi cildim oldu ta ki 2 yıl sonrasına kadar. 2 yıl sonra yine çıktı bu kez 2 ay kullandım ek kür gibiymiş doktor Fazlasına izin vermedi. Eh yine bi nebze düzeldi cildim. Şimdi aradan 2yıl daha geçti ve yine eskisinden daha inatçı sivilcelerle uğraşıyorum. Gitmediğim doktor kullanmadığım krem kalmadı doğal tedavi bile gördüm işe yaramadı. İlacın yan etkileriyle kaldım öylece saçlarım bebek saçı tüy gibii kaldı dökülüyor. Cildim o kadar hassaslaştı ki en ufak bi durumda domates gibi kızarıyo. Suan hem sivilce hemde leke var ve doktor bana yine roauctane kullanacaksın dedi…
 — — — — — — 
Xsmmyex said on 01 Ekim 2015 at 15:50:
Tavsiyeme gelince arkadaşlar başlamayanlar kesinlikle kullanmayın erkekler için konuşmuyorum onlarda tekrarlama olasılığı daha düşük farklı araştırmalar yapın doğal yoldan çözmeye çalışın ama kullanmayın 5 yıllık ilişkim var evlenmeyi düşünüyoruz evlilikten soğudum hergün o yüzle nasıl onun yanında uyancam diye
 — — — — — — 
kübra said on 08 Ekim 2015 at 11:31:
Ben 3.ayima başlamak üzereyken karaciğer enzimleri arttı ve doktor 15 gün ara verelim dedi 15 günde düzelir mi değerler ama yüzümde çok büyük değişim olduğunuda belirteyim
 — — — — — — 
vahit said on 14 Ekim 2015 at 17:07:
Ben diğer blog forumlardan araştırdım ve bu ürünün tavsiyesini çok gördüm.Kendim henüz kullanmadım ama deniyecem sanırım.
 — — — — — — 
Zeynep said on 11 Kasım 2015 at 17:59:
Merhaba ben de ilaca cok yeni basladim 11 yil amerikada yasadim ve orada gittigim hic bir doktor suratima bu ilaci vermemisti hatta amerikada ilac neredeyse satilmiyor ama turkiyeye geldikten sonra bir cilt doktoru gittim ilaca baslayabilecegimizi soyledi 9. Gunden dudagimda kuruluk basladi ve sivilcelerim artti insan icerisine makyaj yapmadan kesinlikle cikamiyorum sivilcelerin coklugu yuzunden suratim makyajda tutmuyor ve ilac cok fazla uykumu getiyor ilacin etkisi ne zaman baslar ve ne zaman biter
 — — — — — — 
ecem said on 30 Kasım 2015 at 15:19:
Su su su su için arkadaşlar. Kurumayı önlemenin tek yolu yagsız nemlendirici cilt kremi ve su
 — — — — — — 
Yavuz Selim GENÇ said on 11 Kasım 2015 at 19:14:
Arkadaşlar öncelikle merhaba ben ilacı kullanalı tam 1.5 ay oldu.ilaçtan önce suratımda her gün 2 sivilce garanti çıkıyordu bakın banko ya ama ben bu ilcaı kullanmaya başladığımdan beri tek bir sivilce çıkmadı doktor bana 1.aydan sonra sivilcelerin artıcak dışarı atıcak dedi 1 ay sonra kontrole gittim çok şaşırdığını söyledi suratım daha 20. günden pul pul dökülmeye başladı bel ağrıları hiç gitmiyor ama fazla zorlamıyor sizi burnunuzun içi kuruduğu için yara oluyor içinde sürekli kanıyor eğer dudağınıza krem sürmezseniz vay halinize mutlaka sürün dudağınızın ortası adeta bir şelale gibi yarılıyor :D ağzınızı açamıyorsunuz yemek ızdırap oluyor ama çok sürmüyo açmaya çalıştıkca rahatlıyosunuz gözüme şuana kadar etki etmedi eklem ağırısı dediler o da etki etmedi kullandığımdan beri haftada 2 kere halısaha maçı yapıyorum turp gibiyim :D yaşım 17 ilacın etkisi muhteşem kullanmadan önce size yemin ediyorum girmediğim blog okumadığım yazı kalmadı çünkü bu yan etkileri insanı tereddütte bırakıyo haklısınızda ama gerçekten artık bu lanet olasıca sivilcelerden bıktıysanız ve kurtulmak istiyorsanız bu ilacı kullanın artı olarak bu bazı kendini bilmez arkadaşlarımız ilacın kısır yaptığını söyleyip milleti kandırıyolar ya inanmayın arkadaşım öyle bi ilacın satılmasına müsaade edilirmi azıcık mantık lütfen :) ve son olarak ilacın depresyona soktuğu söyleniyomus bunuda bazı kendini bilmez arkadaşlarımız söylemiş o depresyon olayını açıklayayım size ilaç 2.ayda vücudunuzdaki bütün sivilceleri dışarı atar genellikle suratta muhteşem sivilcelenme oluşur (Allaha şükür bende olmadı :D ) birey de bunu kafaya aşırı takıp ya bu ilac iyice batırdı suratımı deyip 1 ay daha dayanıp yeni yüzüyle karşılaşmak istemiyomuş demekki işte olay bu BÜYÜTÜLECEK HİÇBİRŞEY YOK ARKADAŞLAR DİYECEĞİM TEK ŞEY: KULLANIN !

Sorularınızı facebook adresimden sorabilirsiniz : facebook.com/thunders61
 — — — — — — 
Eda said on 13 Kasım 2015 at 19:45:
Arkadaşlar benim bir ayım bitti ve ikinci kez tahlil yapmaya gittiğimde doktor karaciğer değerlerimin yükseldiğini bırakmam gerektiğini söyledi bu ilaç zaten direkt karaciğere etki etmiyor mu yükselmesi normal değil mi sizce başka bi doktora gitmeli miyim
 — — — — — — 
ecem said on 30 Kasım 2015 at 15:18:
Başka doktora git çünkü diyet yöntemini kullanarak tedaviye başlayan çok kişi var.
 — — — — — — 
Ela said on 27 Kasım 2015 at 11:31:
Ben 30 mg.kullaniyorum gunde ama.hic bi etkisini goremedim sadece cildimdeki yag azaldi sizce nasil olucak
 — — — — — — 
ecem said on 30 Kasım 2015 at 15:16:
İçebildiğin kadar su iç tedavi sürecini hızlandırırsın yorumlara baktım tek tek suyun önemini vurgulayan yok. Arkadaşlar su içmezseniz etkileri çok fazla yaşarsınız. Lütfen suyu eksik etmeyin tedavide.
 — — — — — — 
Sibel said on 27 Kasım 2015 at 13:34:
Ben 20mg ile basladım yuzummde hıç bir degışiklik olmadı 2.ayımda 40ggye cıkardık on bes gundur kırk mg kullanıyorum sadece dudak ve burun kurulugum oluyor yuzumde sıvılce artışi asırı soyulma gıbı baslamadan once korktugum hiçbirsey olmadı. Bende bır etkı gostermeyecek galiba ya. Bırakmalimiyim acaba
 — — — — — — 
ecem said on 30 Kasım 2015 at 15:13:
Bol bol su iç bol bol. Tedavi sürecini hızlandırıyo inan bana yan etkileri en düşük seviyede hissediyosun. Hafif kuruma yaşarsın. En önemlisi karaciğerin ve böbrekler bu ilaç vücudu tamamen kurutuyo. Su içersen çok ama çok rahat, etkili ve kalıcı çözüm alırsın
 — — — — — — 
hayati said on 27 Kasım 2015 at 22:39:
2008 de 1.roaccutanne deneyimim oldu.2 3 send kadar sikinti yasamadim.2012 de tekrar roaccutane a basladim.karaciger degerlerim yukselince doktorum ilaci kesti.5 6 ay kadar sivilcelerle mucadele ettim dayanamayip tekrar doktora gittim.dojtor bana gayet net ve kesin tavirla sivilcelerle yasamam gerektigini kullanmis oldugum her antibiyotik ve roaccutannein karacigereme tahribat verdigini soyledi.doktorum kardesini karaciger rahatsizligindan yeni kaybetmis.15 senedir sivilcelerle mucadele eden biri olarak ben maglup oldugumu kabul ediyirum.psikolojik olarak kafaya takmayin inanin ise yariyor
 — — — — — — 
ebru said on 29 Kasım 2015 at 20:59:
arkadaşlar 16 gündür 20 mg akşamları kullanıyorum kilom 60 tan 65 şe yükseldi bu normalmi sivilcelendim dudaklarım kuruyor şimdiden korkmaya başladım agresifleştim olmadık şeylere ağlıyorum bende kötü etki yapıyor galiba başım dertte gibi :(
 — — — — — — 
Eda said on 29 Kasım 2015 at 21:16:
Ben 2010 yılında 6 aylık roaccutane tedavis gördüm. Sivilcelerimde lekelerimde geçti. Bebek gibi bir yüzüm oldu. 2 sene sonra gözeneklerim genişlemeye ve siyah noktalarım geri gelmeye başladı. 3. Yıl yüzüm artık eskisi gibi yağlanmaya başladı..ve 4. Yılımdan sonra sivilcelerim geri gelmeye başladı.artık sürekli çıkıyorlar. İlk tedaviye başladığımda yüzümde 40 tane sivilce vardı. Şimdi 4–5 sivilce oluyor. İleride ne olur bilmiyorum fakat ilacı kulladıktan sonra cildiniz hep öyle güzel kalmıyor arkadaşlar :/
 — — — — — — 
kenan said on 02 Aralık 2015 at 23:28:
bi an bu yazıtı ben mi yazdım diye düşündüm bende 2010 yılında kullandım geçti ama tekrar başladı. ve tekrar ilaca başladım hayırlısı inşallah geçmiş olsun arkadaşlar…
 — — — — — — 
betül said on 08 Aralık 2015 at 23:00:
merhaba arkadaşlar öncelikle hepimize geçmiş olsun.. bende yıllardır sivilce derdi uğraştım çeşitli bi çok ilaç ama faydasını görmedim son çare olarak bu ilacı kullanıyorum 2. aya başlamış bulunmaktayım. ilk ay normal şekilde 30 mg olarak başladım ilaca dışarı attı biraz kurudu kanadı çıkan sivilceler. şuan 2. ayn içindeyim 40 mg oldu ve daha fazla sivilce çıkmaya başladı. yan etki olarak bende ellerimin üzerinde ve boynumda kızarıklar oldu kaşınıyor arada. çok araştırdım ilaçtan dolayı eczaneden bepanthol krem aldm birde hametan kullanıyorum dudaklarım felaket kuruyor duduklarımın üzeride aynı şekilde kurumaya başladı. insan içine çıkmak istemiyorum ama kullanıp tedaviyi sonuçlandırmak ve artık bu durumdan kurtulmak istiyorum. dayanabildiğim kadar dayanmaya çalışacağım sonu güzel olacak umudu ile devam ediyorum. sanırım buna alıştım ama dışarda insanların acıyarak bakması daha üzücü bir durum olacak bu süreç içerisinde. merak ettiğim bu dısarı atma olayı daha kaç ay sürecek acaba ve bu kızarıklar yüzünden acaba ilacı bırakmam gerekir mi çok kararsızım :(
 — — — — — — 
Nur said on 16 Aralık 2015 at 21:22:
Nolur bana da yardımcı olun 26 yaşındayım ergenlikte çıkmayan sivilceler şimdi çıkıyor öyle çok sivilce gibi de değil kapalı komediler ve giderek arttı ne kullansam geçmedi doktor roaccuttane verdi almadım tek korkum başlarda daha da artırması okuduğum yazılarda başlangıçta iyice artırdığı yazıyor doğru mu nolur yardım edin
 — — — — — — 
tuğçe said on 17 Aralık 2015 at 12:04:
Ben daha yeni basladim ilaca bir ayi bulmadi da her ay tahlil yaptirmam sart degil mi bide bu tahlil muayene felan her ay pahaliya geliyor mu acaba
 — — — — — — 
Berrin said on 17 Aralık 2015 at 23:31:
Ben ilaca başlayalı 5gün oluyor, öyle kabus gibi yorum yazanlar var ki, korkmamak endişelenmemek elde değil. Yan etkilerinden ziyade yıllar sonra tekrarlamasından korkuyorum yani, burada okuduklarımdan sonra en büyük endişem bu şuan.
 — — — — — — 
Buse said on 06 Ocak 2016 at 19:25:
epilasyona gidiyorum doktorum bu hafta baslatıcak ona sormayı unuttum düşük doz verilirse bi sıkıntı olur mu sence lazerle ilgili ??
 — — — — — — 
Çağla said on 12 Ocak 2016 at 00:59:
merhaba!
Ilacı bende 19 gündür kullanıyorum.günde bir kez 20 mg .problemim deri altı yağ bezeleri ve siyah noktaydı.sıkma alışkanlığımdan bir türlü vazgeçebilmiş değilim .herhangi bir iz,leke yada çoğalma gibi bir durumu olabilir mi.birde bayanların büyük sorunu olan Kaş ve bıyık sorununu nasıl çözücez.telekkür ederim
 — — — — — — 
müslüm said on 20 Ocak 2016 at 15:44:
bu ilacı kullanmadan önce kan testleri yapmasak ne oluyor acaba ?
 — — — — — — 
Gülcan said on 26 Ocak 2016 at 19:33:
Doktorunuzun ismi nedir? Benim doktorum tahlil yapmadan verdi ve suratım eskisinden daha kötü oldu
 — — — — — — 
Mürüvvet said on 27 Ocak 2016 at 21:32:
Ben ilacı kullanmaya başlayalı 2 ay oldu. Yani 2 ayı tamamlamak için son 6 hapım kaldı. 20 mg lık kullandığım bu hap, yüzümde bir çok sarı iltihaplı kırmızı ve büyük iltihaplar oluşturdu. Kaçıncı ayda yüzüm temizlenmeye başlayacak ? Cevaplarsanız sevinirim
 — — — — — — 
Sseyda said on 20 Şubat 2016 at 16:18:
Ben roaccutane kullanmaya başlayalı 9 gün oldu kendi yüzümü tanıyamaz hale geldim günde 40 mg alıyorum 20 yaşındayım 62 kiloyum ne dudak kurulugu ne burun kanaması var ama aşırı derecede bir kaşıntı yaşıyorum geceleri yüzümün kaşıntısından uyuyamıyorum yüzüm resmen pul pul dökülüyor çok korkuyorum doktora gittiğimde ilacı bıraktırır dediler ama bıraktırırsa bu devasa sivilcelerle ortada kalmaktan korkuyorum bu konuda tecrübesi olan yardım edebilir mi ?
 — — — — — — 
tunahan said on 22 Mayıs 2016 at 11:59:
Pullanmalar, dökülmeler oldukça normal hatta iyiye işaret.Bende de oldu hatta halende oluyor yüzümü temizlemediğim zaman.Önce yüzünü güzelce temizleme jeli ile temizleyip sonra nemlendirici kullanmalısın.Tabi bunu günlük olarak yapacaksın
 — — — — — — 
Eda said on 25 Şubat 2016 at 22:52:
İlacı kullanırken fondoten sürebilir miyiz?
 — — — — — — 
Mahmut güneş said on 29 Şubat 2016 at 12:02:
Bende yağlanma icin gittim doktora 2 ay kulanacaksın dedi sacımın yağlanması iyi oldu yüzümde iyi ama devam ederdem daha iyi olurmu diye merak ediyorm arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim devam ediym mi???
 — — — — — — 
tunahan said on 22 Mayıs 2016 at 11:54:
Dostum daha iyi olmaktan ziyade bunun tedavi suresince alman gereken belli bir dozu var.2 ay senin için yeterli olabilir o zaman
 — — — — — — 
Mahmut güneş said on 29 Şubat 2016 at 12:04:
Arkadaşlar yağlanma icin gittim 2 ay kulanacaksın dedi doktor kullandım saclarımdaki yağı aldı yüzümde fena değil ama ben 6 ay kulanırsam daha iyi olurmu diye merak ediyorum yardım edin arkadaşlar
 — — — — — — 
tunahan said on 02 Mart 2016 at 14:34:
bende 21 yaşındayım ve ilacı 1,5 aydır kullanıyorum .ilk ay 20 mg günlük aldım 2. ayımda günlük doz 40 mg’a yükseldi.ilk ay karın ağrısı(kısa süreli) dudak kuruluğu sıkıntıları yaşadım .Başka problem yoktu .Yalnız bu ay sakal dipleri pullanmaya başladı.ayrıca burun ve dudak kuruluğu fazla.burun kuruluğuna çözüm bulamadım.dudak için blistex , güneş kremi olarak avene ,temizleyici avene cleanence şampuan olarak vichy dercos kullanıyorum .saçlarda kaşıntı ve pullanma da oldukça arttı.
 — — — — — — 
Defne said on 21 Temmuz 2016 at 11:01:
Mrb bende 6.ayimdayim bu ay son olacak. Tedaviye başlamadan önce çok az sivilce vardı baslayinca 10 kat arttı şimdi tedavim bu ay bitecek ama hep kırmızı lekeler ve çukurlar var başladığıma bin pişmanım 😢 sivilceli halim bile şuanki halime göre bebek gibiydi şimdi leke ve çukur içinde yüzüm nasıl geçecek bunlar çok mutsuzum çok ne olacak acaba bilgisi olan ? 🙁
 — — — — — — 
cetin said on 10 Nisan 2016 at 00:52:
ya arkadaslar ben 6 aydir kullani yorum daha bi duzelme yok gecmoyor bu sivilce ler goz bulanmasi gorme bozuklugu pullanma dudak kurumasi mide yanmasi her halt var ya duzelen var mi cidden ben birakmayi dusunuyorum artik bi etkisini goremedim daha
 — — — — — — 
Mahinur said on 15 Nisan 2016 at 23:14:
Tüy dökücü krem kullanılabiliyor mu malum bölgelere ?
Yüze değil
 — — — — — — 
Aslım said on 18 Nisan 2016 at 22:55:
Merhaba,
Acaba ucu kapalı, beyaz, çok minik pürüzler için yani komedonlar için de tam bir çözüm oldu mu ilaç?
Komedonlarına hiç faydası olmadığını söyleyen bir arkadaşım var, çok kararsız kaldım :(
Teşekkürler
 — — — — — — 
Mürside said on 24 Nisan 2016 at 11:55:
Bende başlayalı 3.günüm neden bu kadar olumsuz yorum var bilmiyorum ve bu ilacı bizzat en yakın arkasim da kullandı o kadar memnun ki yan etkileri var olmicak değil ben kullanmadigim zamanlar ondan goruyodum hani artık iyice alışmis bakim yapmaya eli sürekli dudak kremine gidiyodu güneş kremi de kullaniyodu herseyi yapıyodu ve eskiden yuzu o kadar kötüydü ki suan 1 ay kaldı tedavisinin bitmesine hiçbişey yok yüzünde o kadar guzellesti ki hani korkmayin illa ki ya olumlu sonuç alcaksiniz agri yapiyomus tamam ama kusura bakmayinda öyle beleşten kim bişeye ulaşmış da siz ulascaksiniz bende dahil sabredin ben çok süslu biriyim mesela hergün makyaj yapardım ozenirdim bide benim psikolojimi düşünün ama bi zaman sonra bikiyo insan fondotenden de yani deneyin pişman olmazsiniz ben 3. Gunumdeyim dedim hemen gösterdi etkisini kurumus izi kalmis sivilcelerimi yeniden çıkardı ve beyazladi yani ama yapcak bişeyim yok ha sevgilim yok mu var ama yapcak bişeyim yok sabah 10 aksam 20 mg kullaniyorum sırtımda cok sivilce var kuru hemde hepsi göğüs bolgemin üst tarafında da ama napıyorum hepsinin gececegine inanıyorum tedaviden sonra bende dekolte giycegimde güzel durcagina inanıyorum o yüzden kızlar pes etmeyin derim ben ;)
 — — — — — — 
Burak BULUT said on 27 Nisan 2016 at 09:40:
11/2015 30 mg 12/2015 40 mg 01/2016 50 mg 02/2016 50 mg 03/2016 50 mg 04/2016 50 mg kullandım formlarda okuduğum kadarıyla ilacın tam kullanım süresi benim kriterlerime göre 10.500 mg bu ayda kullanmayı düşünüyorum ama kararsızım. Şimdi size kısaca bu süreçten bahsedeyim. Kişisel olarak ilacın benim üzerimdeki etkilerini yazacağım. İlk ay kullanmaya başladığımda cildimde sivilce çıkma hızı gözle görülür şekilde azaldı. Cildim kurumaya başladı ve dökülmeler başladı. İlk aylarda göz kuruluğu çektim eklem ağrıları çok azda olsa vardı. Diğer aylarda bu kuruluklar ve dökülmeler devam etti. Cildim güneşe karşı çok hassaslaştı bu süreçte kesinlikle güneş kremi kullanınız ve yaz aylarında bu ilaca başlamayınız. Daha sonraki aylarda baş gösteren dudak kuruluğu beni mahvetti ne yaptıysam bir türlü geçiremedim yarılmalar ve çatlamalar oldu hala da öyle. Benim cildimde çukurlar mevcut bununla alakalı olumlu bir gelişme çok fazla olmadı. Sonuç olarak kullanmak isteyenlere tavsiye ederim ancak çok fazla geç kalınmamalı çünkü oluşan çukurlara bir şey yapmıyor. Bilindiği üzere her ay düzenli olarak kan tahlili yaptırılarak ilaç kullanılıyor ve doktorunuz bu sonuçlara göre size doz ayarlıyor. Bu süreçte bol su tüketilmesi ayrıca trigliserit düşürücü besinler ton balığı ve yeşillik gibi tüketilmeli imkan buldukça yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin. Allah herkesin yardımcısı olsun. Sağlık ve sıhhatle kalın.
 — — — — — — 
oo said on 09 Mayıs 2016 at 22:03:
40 kiloyum.ilk ay 20 mg,2.ay 40 mg kullandil ve 3.ay da 40 mg kullaniyorum.Kilom kadar kullanıyorum ve hızlı etki ediyor.bir zararı olur mu
 — — — — — — 
İsimsiz said on 13 Mayıs 2016 at 15:46:
Merhabalar, bende de sivilce sorunu var yıllardır. Cildim çok aşırı yağlı. Bu ilacı kullanmam için illa da doktorun önerisi mi gerekiyor?
 — — — — — — 
tunahan said on 22 Mayıs 2016 at 12:01:
Sen doktora roaccutane kullanmak istediğini söyle eğer sıkıntılı bir durum yoksa o zaten yazacaktır.
 — — — — — — 
sevinc karatas said on 22 Mayıs 2016 at 00:42:
Merhaba bende bi hafta sonra baslamayi dusunuyrm benm dugunum 20 agustosta sizce 20 agustosa kadar yuzum duzelirmi
 — — — — — — 
Tunahan said on 05 Eylül 2016 at 08:35:
Yazin roaccutane baslanmaz.
 — — — — — — 
Melis said on 07 Haziran 2016 at 12:46:
Merhaba normalde bi kaç sivilcesi olan biriydim ama kalktım cilt bakımı yaptırdım bu bakım cildimde sivilce çıkmasına sebep oldu onu bırakıp reoktan kullanmaya başladım 4. Ayim bitti 5 e yeni girdim ama yüzüm berbaaaatt ötesi 😢 tam sivilceler cikmiycak sanki demem üzerine hoppaa yeni bi sürü sivilce çıktı ve hala da çıkıyor 6. Ayimda tedavim bitecek hem yeni sivilceler var hem eski sivilcelerin lekesi ve hemde çukurlar var ne olacak bilmiyorum nasıl geçecek böyle mi kalacak bunlar sizce ???
 — — — — — — 
☺ said on 15 Haziran 2016 at 14:33:
Arkadaşlar yorumları okudum sizlere tek tavsiyem kan tahlili yaptırın karaciğer için aşırı önemli.
 — — — — — — 
eylül said on 16 Haziran 2016 at 20:02:
meraba ben eylül yüzümde öyle çok sivilce yok ama takıntı yaptığım çeşitli bölgelerde çıkan büyük sivilcelerim ver kullaanmalımıyım sizce
 — — — — — — 
ipek said on 22 Haziran 2016 at 12:46:
meraba ben kullanıcam ama benim yüzümde sivilce yok sadece sivilce izleri var bu sivilce izleri geçer mi ?
 — — — — — — 
Yasmin said on 28 Haziran 2016 at 01:56:
İzler için ayrı bir tedavi uygulanıyor. İlaç tedavisi bitince iz tedavisi başlıyor eğer sivilce sorunun yoksa direk iz tedavisine başla derim.
 — — — — — — 
ipek said on 29 Temmuz 2016 at 19:08:
peki bu ilacın çok büyük yan etkileri varmış o doğru mu
 — — — — — — 
Mehmet said on 04 Temmuz 2016 at 00:00:
Lütfen Yardım Edin: Yaklasık 1 aydır kullanıyorum ve sağ gözüm kanlanıyor durmadan yan etkisi olabalirmi güneste çok duruyorum
 — — — — — — 
Maşeyka said on 05 Temmuz 2016 at 18:38:
Merhaba ben bayram tatilinden dolayı ilacımı kullanamıycam 1 hafta ve antalyaya tatile gitcem ılaca ara verecegım ıcın bınsorun olurmu daha 1 ayım biticek yardımcı olurmusunuz
 — — — — — — 
Şöli said on 03 Ağustos 2016 at 10:16:
Merhabalar bende kullanacağım bu ilaçtan eylülde başlamam gerektiğini söyledi doktor ama kafama takılan soru şu. Benim yüzümde yağlar var ve sıktığın zaman kıvrılarak derinden geliyor ip gibi çıkıyor dışarı ama yüzeyde bi problem yok görünmüyolar sadece ben anlıyorum hafif beyaz bi kabartısı oluyor sıkıyorum. bazen sivilcelerim çok oluyor onun dışında sabit bi sivilce topluluğu var tabi bu derinden gözeneklerden gelen yağları yok edermi sanki tekrardan çıkacak gibi düşünüyorum geçse bile
 — — — — — — 
Hüseyin said on 05 Ağustos 2016 at 10:07:
Arkadaslar 16 yaşındayım 4 aydır roaccutane kullaniyorum bu ilaç boy uzamasini durduruyor mu başlarda hiç umrumda değildi ama boyum da uzun olmadıgi için bu aralar pişman oldum tecrubesi olan kullanıpda uzayan içimi rahatlatcak birisi var mı
 — — — — — — 
Kübra said on 07 Ağustos 2016 at 13:03:
Merhabalar benim tek sorum olacaktı oda ilaci sabah ve aksam almalıyız biz unutmup sabah icecegimiz ilaci öğlen icersek aksam kaçta icmeliyiz yani iki doz arasında kaç saat farki olmalı
 — — — — — — 
Hatice said on 07 Ağustos 2016 at 23:25:
Tedavim biteli yaklaşık bir hafta oldu lakin bugün yüzümde iki tane büyük sivilce çıktı 6 ayı tamamladigima rağmen ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun
 — — — — — — 
nisa said on 12 Ağustos 2016 at 02:15:
Merhaba arkadaşlar; benim adım nisa 16 yaşındayım,lise 3’e geçtim,yillarca tedavi gördüm kremler,haplar vs. Neyse baya kullandım sonra avondan jeller losyonlar falan kullandım yüzüme sirke soğan ne duyduysam surdum ama artık yeniden doktora gitmem gerekiyordu neyse 5 ay önce gittim ilk ay antibiyotik 2.ay krem 3.ay ise roactana başladı.ilk ay pek birşey olmadı açıkçası 2.ay dudaklarda kuruluk oldu fazlasıyla ve el parmaklarımn derileri kalkıyor yarın kontrolüm var 30 mg’a yükselecek benim sabah akşam değil sadce akşam yatmadan önce alıyorum bir tane ilk ay 10mg ile başladım 55 kiloyum 3 senedir hala 55 kiloyum yani :) korkmayın azmin zaferi olcaz biz inşallah hepsi geçecek inanıyorum ben 💕❣😄
 — — — — — — 
Cansu said on 16 Ağustos 2016 at 23:26:
Meraba benim aknetrent tedavimin 2. Ayindayim 16 yasindayim kemik gelisimi duruyor diye soylentiler var sizce de oyle mi?
 — — — — — — 
gizem said on 26 Ağustos 2016 at 10:23:
ben 3. ayımdayım 40 mg kullanıyorum yüzümde hiçbir değişme yok 0 yane neden acaba?
 — — — — — — 
oyleboylebiseyler.wordpress.com said on 28 Eylül 2016 at 00:05:
Ben de ilacı kullanmaya başladım. Günlük tarzı bildirecegim gelişmeleri. Merak edenler varsa oyleboylebiseyler.wordpress.com beklerim. Sizin değerli yazınız için de ayrıca teşekkür ederim.
 — — — — — — 
… said on 06 Ekim 2016 at 19:49:
Merhaba ilaca başlayalı 18 gün oldu 20 mg kullaniyorum ikinci ayimda kan tahlilerimde herhangi bir sorun çıkmazsa doktor dozu artıracağını söyledi . İlaca başlamadan önce ilaçla ilgili bütün yazılıp çizilen ne varsa okudum. En çokta kusma dönemi olarak adlandirilan donemi yaşamaktan korkuyorum kardeşimde ayni ilacin benzerini kullandiğindan yan etkileri canli canli görme şansim (ya da şansızlığım mi demeliyim?) oldu tabi herkeste farklı yan etkileri olabiliyor. İlacin 6–7 . günlerinde cenemde ve anlimdaki sivilcelerde artama oldu cenemde iki tane büyük sivilce cikti korkudan hic dokunmadim bile zaten bir kaç gün sonra gittiler dahada büyük sivilce cikmadi su an küçük küçük eski sivilcelerimle basbasayim dozu az olduğundan mi yoksa daha 17. Günde olduğum için mi kusma filan yok henüz çok şükür ancak doz artinca ne olacak bilmiyorum çünkü kardeşim kullandiginda 40 mg kullanıyordu bende burnunu kanamadi dudakarimi catlamadi gozleri kuruluktan şişti son aylarda eklem agrilari ve sinirleri de iyi değildi her küçük şeye bağriyordu ki normalde pamuk gibidir :D . o tedavisini bitireli bir yyol oldu yüzünde sivilce cıkmadı o günden beri ama izleri duruyor çünkü son bir ay doktor kullan demesine rağmen ağrılara dayanamayıp bıraktı ilacı ben izlerimle mutluyum dedi :D . ben şu an iyiyim evet biraz çabuk susuyorum buğazlarım kuruyor ama günde yaklaşık 3 3.5 litre su içerek bu sorunu hallediyorum dudakara gelirsek 10 11. Günden sonra iyice kurumaya başladilar evde hametan disarida ise nıvea hydro care bu sorun için kurtaricim , burnunun icide kuruyor ama krem.ni kaç kez surdum. Yüzümdeki yagi ise bu ilaç bile 17 günde kurutamadi eskiden 15 dakikada bir yikardim simdi sabah aksam yiksam yeterli yağı gidermek için Ama yine yağlı maalesef :/ . Bakalım ilerleyen günlerde ne olacak :)
 — — — — — — 
Hatice said on 21 Ekim 2016 at 19:35:
Cnm bende vitiligo hastalığı var boynunda ve bu hastalığa etki eder mi diye korkuyorum yani buyur ve önüne gecemem diye senden rica belli bir cilt doktorun varsa sorabilir misin ve benim yüzünde kılcal damar çatlaması dedikleri kizariklar var bunlara iyi gelir mi ve bu ilaç kilo yapar mi çünkü bende çok kullanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim🙏🙏
 — — — — — — 
Rabia said on 28 Ekim 2016 at 00:13:
Merhaba, bir şey sormak sormak istiyorum 20 gündür aknetrent kullanıyorum normalde 3 doz 20 mg alıyordum. Lakin bir haftadır 2 doza düşürdüm. Benim merak ettiğim bu ilaç sivilce olmayan temiz bölgelerde de çok çıkarır mı. Bu beni çok korkutuyor. Benim yanak bölgemde hiç yoktu bugün çıkmaya başladı.
 — — — — — — 
Emine said on 10 Nisan 2017 at 09:59:
Selam bende kullandım bu ilacı en son 20 mg ve 6 ay olup bıraktım ve bırakalı 4 ay oluyor her gün küçük küçük intihaplı ucu beyaz sivilceler çıkıyor ve bir taneden fazla sağda solda bunun olmaması gerekmiyor mu ?
 — — — — — — 
Salij said on 30 Ekim 2016 at 00:39:
Ya bu ilac icin boyunuz uzamaz ve fiziki olarak kotuye gidersiniz diolar dogrumudur
 — — — — — — 
Tedavisonrası said on 04 Kasım 2016 at 10:20:
Merhabalar, ben 1 yıl 30mg aknetrent kullandım. Biteli 3 gün oldu, 1 ay sonra kontrole gideceğim. Fakat bu sabah mide bulantısı, baş dönmesi ve çarpıntı ile uyandım. Acaba birden bırakma yüzünden mi oldu diye düşünüyorum. Bıraktıktan sonra böyle şikayetleri olan kimse var mı?
 — — — — — — 
Pisi said on 13 Kasım 2016 at 02:13:
18 . Gunumdeyim dudaklarimda fazla kuruma yok ama gozlerimde kuruluk var birazcik sivilcelerim ise ilk 1 haftada kurudu sonra bi anda cogaldilar bunhn daha fazlasina tahammul edilemez sizce yuzum kusmusmudur ? Yoksa daha fazla derimin altindan sivilce cikarmi
 — — — — — — 
Can Umurhan Öksüz said on 16 Kasım 2016 at 22:38:
Merhaba merak ettiğim şey bende bu ilacı kullanmak istiyorum kuruluk vs yan etkilerinden korkmuyorum fakat saç dökülmesi yapıyor mu tek merakım bu çünkü birkaç blog daha okudum ve kimisinde hafif ve normal düzeyde saç dökülmesi olurken kimisinde aşırı derece kimisinde de ilacı bıraktıntan sonra dökülmeye başlıyormuş siz veya bir başkasi bu problemi yaşadı mı yaşadıysa eğer saçları tekrar çıktı mı ? Şimididen teşekkürler :)
 — — — — — — 
Tugce said on 05 Aralık 2016 at 00:54:
Bu dönemde dayanamayıp sivilcelerini sılan var mı iz kalıyor mu:(
 — — — — — — 
gülcan said on 05 Aralık 2016 at 16:33:
merhaba ben de roacutane kullananlardanım suan 2. ayım bıttı 3 e yenı gırdım cok heyecanlıyım yuzum hıc olmadıgı kadar sıvılce doldu ama ben bu surecın gececegıne ınanıyorum yenı ewlıyım asırı sınır yapıyor bende hep kavga edıyorum esımle ama alttan alıyo cok ılactan dolayı oldugu :) eklem agrısı dudak kurulugu burun kanaması hepsı mevcut ama olsun kullanıcam kararlıyım suan 40 lık kullanıcam cok heyecanlıyım umarım gecer :) bence doktor kontrolunde kullanın derım ustelık suan yuzum suvılce dolu ıken bunu soyluyorum :) barbie gıbı bı kızdım suan herkes noldu sana dıyor ama ben aldırıs etmıyorum 26 yasındayım hep sıvılce cıktı arrtık bıtsın ıstıyorum :) bence doktor kontrolunde kulllanabılırsınız korkmayın :)
 — — — — — — 
Eda said on 16 Aralık 2016 at 11:59:
Merhaba baya bi süre gecti sivilceniz cıkıyomu suanda bide bn ilk aydayım ama en ufak bi değişiklik yok sadece cok susuyorum dudağım hafif kuru bu kadar ben sadece sabahları 10 ml lik alıyorum ama doktor kontrolünde değil nasıl kullanmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz😊
 — — — — — — 
Anonim said on 01 Ocak 2017 at 14:13:
Bir sorum olacak ama mümkünse cevaplarsanız sevinirim..
Şimdi ben tam 19 gündür Aknetrent kullanıyorum ve burnumda siyah noktalar fazla fazla çıkmaya başladı. Bunları takibende özellikle çenemde ve boynumda yeni sivilceler çımaya başladı. Çoğunun ucu sarımsı bazılarıda deri altı sivilcesi. Biliyorum geçiyo onlar diyeceksiniz ama evet sivilcelerin uçları 4–5 güne kararıp kabuk bağlıyolar. Ama sormak isteidiğim şu ki sürekli yeni sivilceler çıkıyo bunlar normalmi ne yapmam lazım tavsiyeleriniz benim için önemli şimdiden teşekkürler.
 — — — — — — 
beste said on 01 Ocak 2017 at 22:47:
arkadaslar 11 gündür kullanıyorum bende fakat kaslarımda dökülme farkediyorum sinirlerım bozuldu normade hıc bır sekılde dökülmez doktorla konustum böyle bır yan etki yok dıyor :((((
 — — — — — — 
yaşar acıoglu said on 02 Ocak 2017 at 14:03:
Yaşar Acıoglu2 dakika önce
NEDEN TÜRKİYEDE YASAK DEGİL.KIZIM KULLANMIŞTI ŞİMDİ KARACİGER HASTALIGIYLA BOGUŞUYOR ÇOK TEHLİKELİ.BÖYLE TEHLİKELİ BİR İLAÇ OLDUGU BİLİNİYORDA BUNU YASAKLAMAYANLAR VEBALİNİ NASIL ÖDEYECEK 
not: böyle bir yolla tedavi öneren doktorlar bile frankenştain dir.amerikada yasak olan bir ilaç nasıl kullanıma sürülür.önce hoş geliyor ama üç beş yıl sonra ölümcül bir hastalık kesin.denemeyin gençler birbirinizi uyarın yan etkisi aspirinin ki gibi masum degil .öldürücü
 — — — — — — 
Fatma said on 19 Ocak 2017 at 17:51:
Merhaba arkadaşlar @yaşaracıoğluna katılıyorum ben 3 sene önce doktor önerisi ile başladım tedaviye o zmanlar dudağımda kurumadı hiç birşey olmadı sadece bembeyaz güzel bir tene sahip oldum şimdi ise 7 aydır değişik değişik hastalığım çıkıyor ve dudaklarım cildim ise şiddetli bir şekilde kuruyor (LAZERE başlamıştım etkisi olabilirmişve lazer kullanıosanız kesinlikle kullanmayın ya da lazeri çok uzun süre ara verin) o Zamanlar görmediğim yan etkiyi şimdi kat kat faZlasını görüyorum ve hangi doktora gitsem sivilce ilacımı kullandın diyor yan etkileri 2–3 sene sonra nüksedebiliyor diyor NOT: henüz sivilcelerim tekrarlamadı 29 yaşındayım her insanda farklı bu riski alırım diyorsanız başlayın derim arkadasım ben sen önce başladı gayet iyi ve sağlıklı sadece ailenizde karaciğer kolestrol troid romatizma gibi rahatsızlıklar varsa sizde de olabilir dikkat edin derim sağlıkla kalın
 — — — — — — 
Betül said on 03 Ocak 2017 at 23:10:
Merhaba lütfen bana da cevap verin çok kararsızım benim yüzümde akne yok sivilce var ama bazen çok azıyo ve akne görünümü yapıyo kapatmak için de devamlı bb krem kullanıyorum artık geçmesini istiyorum tamamen ama roaccutane da başlamaya korkuyorum çok fazla tırnak izim ve sivilce lekem var arkadaşım kullandı ve yüzü eskiden çok kötüydü fakat şimdi güneş gibi parlıyo hiçbirşey yok yüzünde etrafımda çok fazla kullanan var ne önerirsiniz bu arada yaşım hala 19 yakında 20 olucam sizce biraz daha bekliyim mi yoksa kullanmamda sakınca var mı😐
 — — — — — — 
İpek said on 17 Ocak 2017 at 20:12:
Selam bu ilaca başlamaya karar verdim hatta Dr a yazdırdım hazır kış mevsjmindeyiz. Fakat lazer epilasyona gidiyorum bu cihaz jel sürülerek kullanılıyor acaba ilacı kullanırken lazer epilasyonun cildime zararı olurmu eğer olursa ne tür bir zarar olur? Yada bir fikir olarak lazere gitmeden bir iki gün öncesi ilacı bıraksam (mantıksız olabilir tabi) sonra lazerden sonraki gün devam etsem cevabinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim..
 — — — — — — 
İpek said on 17 Ocak 2017 at 20:09:
Selam bu ilaca başlamaya karar verdim hatta Dr a yazdırdım hazır kış mevsjmindeyiz. Fakat lazer epilasyona gidiyorum bu cihaz jel sürülerek kullanılıyor acaba ilacı kullanırken lazer epilasyonun cildime zararı olurmu eğer olursa ne tür bir zarar olur? Yada bir fikir olarak lazere gitmeden bir iki gün öncesi ilacı bıraksam (mantıksız olabilir tabi) sonra lazerden sonraki gün devam etsem cevabinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim..
 — — — — — — 
Fatma said on 19 Ocak 2017 at 17:51:
Merhaba arkadaşlar @yaşaracıoğluna katılıyorum ben 3 sene önce doktor önerisi ile başladım tedaviye o zmanlar dudağımda kurumadı hiç birşey olmadı sadece bembeyaz güzel bir tene sahip oldum şimdi ise 7 aydır değişik değişik hastalığım çıkıyor ve dudaklarım cildim ise şiddetli bir şekilde kuruyor (LAZERE başlamıştım etkisi olabilirmişve lazer kullanıosanız kesinlikle kullanmayın ya da lazeri çok uzun süre ara verin) o Zamanlar görmediğim yan etkiyi şimdi kat kat faZlasını görüyorum ve hangi doktora gitsem sivilce ilacımı kullandın diyor yan etkileri 2–3 sene sonra nüksedebiliyor diyor NOT: henüz sivilcelerim tekrarlamadı 29 yaşındayım her insanda farklı bu riski alırım diyorsanız başlayın derim arkadasım ben sen önce başladı gayet iyi ve sağlıklı sadece ailenizde karaciğer kolestrol troid romatizma gibi rahatsızlıklar varsa sizde de olabilir dikkat edin derim sağlıkla kalın
 — — — — — — 
Deniz yılmaz said on 25 Ocak 2017 at 13:46:
Merhaba arkadaşlar benim bugün tam 1.ayım doldu ilk 1 hafta geçti bir tane bile kalmadı ondan sonra bütün sivilceler kustu şimdi 10 tane filan var hepsi sarı uçlu ama geçicek herhalde bütün arkadaşlarım kullanmış hepsi bebek yüzlü
 — — — — — — 
Fatma said on 19 Ocak 2017 at 17:48:
Merhaba arkadaşlar @yaşaracıoğluna katılıyorum ben 3 sene önce doktor önerisi ile başladım tedaviye o zmanlar dudağımda kurumadı hiç birşey olmadı sadece bembeyaz güzel bir tene sahip oldum şimdi ise 7 aydır değişik değişik hastalığım çıkıyor ve dudaklarım cildim ise şiddetli bir şekilde kuruyor (LAZERE başlamıştım etkisi olabilirmişve lazer kullanıosanız kesinlikle kullanmayın ya da lazeri çok uzun süre ara verin) o Zamanlar görmediğim yan etkiyi şimdi kat kat faZlasını görüyorum ve hangi doktora gitsem sivilce ilacımı kullandın diyor yan etkileri 2–3 sene sonra nüksedebiliyor diyor NOT: henüz sivilcelerim tekrarlamadı 29 yaşındayım her insanda farklı bu riski alırım diyorsanız başlayın derim arkadasım ben sen önce başladı gayet iyi ve sağlıklı sadece ailenizde karaciğer kolestrol troid romatizma gibi rahatsızlıklar varsa sizde de olabilir dikkat edin derim sağlıkla kalın…
 — — — — — — 
gamzelii said on 25 Ocak 2017 at 12:09:
ben 3. aya girdim ve ayda 10 mg lık kullanıyorum. şuanda pek etkisini göremedim dudak kuruluğu dısındada yan etkisini. 6 ay 10 mg devam etsem tamamen geçirirmi acaba?
 — — — — — — 
Merve said on 31 Ocak 2017 at 10:41:
Merhaba,
Bana da cevap verebilcek biri var mı? Ben 3 aydır günlük 40 mg kullanıyorum.Sivilcelerimde azalmalar oldu fakat izler ciddi anlamda rahatsız edici ve kırmızılar.Başlangıçtaki renk tonuyla aynı değil az da olsa bir açılma var sivilce renklerinde.Bunlar tedavi bitimine kadar geçer mi ki?
 — — — — — — 
Kübra said on 01 Şubat 2017 at 19:32:
Meraba ben 18 e 6 ay sonra gireceğim ve bana 18 e girmeden vermezler diyenler oldu sizce öyle mi ?
 — — — — — — 
Dilan said on 05 Şubat 2017 at 06:27:
Arkadaşlar bende 3.ayım bitti 8 şubatta yani üç gün sonra kan vermeye gıdecegım aslında bu ay baya gecmıstı sıvılcelerım fakat ayın sonuna dogru cıldırdılar resmen şu an aktif nerden baksam 15 sivilcem vardır ve cok oynuyorum sıkıyorum duramıyorum ne yapsam bılemedım ayrıca ben loreal parisin bi nemlendırıcı kremı var onu kullanııyorum sıkıntı olur mu sızce? bıde son olarak söylemek istediğim şey kesinlikle bahsedıldıgı gıbı depresyona sokacak eklem agrısından kıvrandıracak mide bulantısından öldürecek bi ilaç değil sadece kuruma oldu bende ki ben suan 50 mg kullanıyorum az değil yani :) sabah 20 aksam 30 almam gerekıyor fakat ben dırek aksam 50 alıyorum sabahları unuttugum ıcın bıraz duzensız ama yapacak bısey yok
 — — — — — — 
Alper said on 05 Şubat 2017 at 14:00:
1 ay 15 gün oldu bepantol kullanıyorum yğzümde kızarıklar ve sarı sarı ilrttihaplanma ne zaman etkisini gösterecek kırmızlıklar ne zaman gidicek
 — — — — — — 
Alper said on 05 Şubat 2017 at 14:14:
Bi cevap veren olmıcakmı yüzümden utanıyorum ne zaman etkisi olacak bu ilacın bilen birisi denemiş olan benim mesajıma yanıt versin lütfen kızarıklar gitmiyo bi türlü
 — — — — — — 
Gizem said on 05 Şubat 2017 at 19:15:
23 yaşındayım ve çene bölgem yağlı . devamlı olarak çıkan sivilcelerim var çok dikkat etmeme rağmen kullandığım en ufak bişey sivilceye sebep oluyor. Kullanmadığım krem ve ilaç kalmadı. Artık bu ilaçtan kullanmayı düşünüyorum hani sivilceli yaşamak artık cidden can sıkıcı ergenliğin geçmesini de bekledim üstelik , fakat internetteki yorumlar çok korkunç. Kullanmaya değicek mi aceba
 — — — — — — 
tugce said on 08 Şubat 2017 at 09:50:
Merhaba. Cok guzel ve faydali bir yazi oncelikle tesekkurler. Ilacin 3. Gunundeyim tek bir sorum olacak. Yardim ederseniz cok memnun olurum. Yuzumde biraz tuylenme problemi var sık sık epilasyona gidiyordum.fakat artik agda bile yasak. İple aldirirsam cilde zarar verirmi.yada tuylenme icin bir oneriniz varmi. Ciddi bir sıkıntı benim icin yardiminizi rica ederim
 — — — — — — 
Sinemmm said on 17 Şubat 2017 at 11:38:
Merhaba benımde 6 aylık roaccutane tedavım bıttı 2. Hafta dolmak uzere agda yapmak ıcın ne kadar sure gecmesı gerekıyor bır bılgısı olan varmı ?
 — — — — — — 
Mehmet Bumm said on 08 Nisan 2017 at 16:02:
merhaba ben ilaca başlıyalı nerede ise 1 ay oldu ve sivilcelerim müthiş arttı ve şişkin şekilde sizce bu normalmi acil cevapp!!!!
 — — — — — — 
Elif said on 26 Şubat 2017 at 21:42:
Hiçbir kötü yanı yok .Ablam kullandı ve yüzü 2 senedir bebek poposundan bile güzel.Eğer doktor veriyorsa kesinlikle kullanın . Benimde yüzümde sivilce sorunum var kullanmak istiyorum ama doktor vermiyor . Kesinlikle olumsuz hiçbir yoruma aldırış etmeyin. Çukur leke falan yok sadece güneşe çıkarken sürekli koruma altında olmalısınız o kadar ve kesinlikle ilaç yarıda kesilmemeli sonuna kadar kullanılmalı . %100 tavsiye ediyorum…
 — — — — — — 
zeyra said on 03 Temmuz 2017 at 14:36:
yarıda kesilirse nooluyor ?
 — — — — — — 
erkan demirci said on 04 Mart 2017 at 14:48:
aknetrent ilacına başlayalı 10 gün oldu. doktor 4 ay lık bi tedavi verdi.
yaşım 25. sadece sırt ve gogus tarafımda sivilceler var. sırttımda aşırı var . denize gidemezdim hiç. günluk 40 mg kullanıyorum. yan etkileri gercekten fazla. dudak catlama kuruması burun içinde kuruma ve buna bağlı kanama olması. saçlarda sakallarda pullanma olması. yüzde pullanma dökülmeler. yüz kızarıklığı olması ve cok hassas güneşe cıktınızmı hemen kızarıyo.
10 günluk kullanımda baya etki gördüm. bakalım 4 ay lık sürecte neler olucak. eğer sıvılce problemını bitirecekse kullanmaya deger bu ılac ama sadece gecıcı iyilestırme yapacaksa kullanmaya degmez. bakalım her ay yazacam durumumu. inş sonsuza dek kurtulmus olacam bu sorundan. herkese acil şifalar..
 — — — — — — 
Elif said on 08 Mart 2017 at 00:26:
Bende roaccutane kullandım. Bu ilacı kullanırken kollarımda pullanma oldu. Diğer bölgeler bronzdu. Daha sonrasında pullanma olan yerler beyaz kaldı sizde böyle bir etki görüldü mü ? Bu ne zaman geçer ?
 — — — — — — 
Alara said on 11 Mart 2017 at 19:14:
4. ayda hala sivilce çıkarıyorum. Korkmalı mıyım?
 — — — — — — 
Elif said on 14 Mart 2017 at 17:34:
Peki bu ilacı kullandıktan sonra izler gidiyor mu ? Bilen biri söyleyebilir mi ?
 — — — — — — 
ebubekir said on 27 Mart 2017 at 08:41:
Evet arkadaşlar bende 6 aylik deneyimlerim sizlere aktarmak ve size dert yanmak için burdayım. 6 ay ilaç kullandim iyi güzel hoş yan etki vs hepsini geçiyorum onlar bi şekilde atlatiliyor. Son aylarima doğru iyice umutlanmistim izlerin geçeceğine. Hadi izler geçmedi bari sivilcelerin TAMAMI geçsin diyordm çünkü yanagimda bi tane ufak ben gibi sanki hiç geçmeyen kırmızı bir sivilce kaldı. O geçmedi ama diğer bütün sivilceler geçti sayılır. Göz altimda sanki yağ topakciklari gibi ufak ufak kırmızı deri gibi biseyler kaldi hadi ben bunlara da razıyım. Yemin ederim size bakin 1ay+10 gün gecti ilacimin üzerinden 2 gun once sabah evde yüzüme bakiyordum dedim ki ben yüzümün bu halina tamamin bu kadari yeter dedim dün böyle hafif cok ufak bi sivilce burnumun yan tarafnda meraba dedi. Meraba dedim fln ufak bisey miniminnacik tabi ben bunu ciddiye almadim dalga geçiyorum fln.s akşam oldu sabah oldu ve görüyorum ki eskiden nasilsa sivilcelerim aynisindan bi tane bana suanda kıskıs gülüyor. Klasik beyaz uçlu sivilce.tedavide Elimde kalan sivex losyon vardi kurutuyor bu krem lakin sürdüm ve bi işe yaramadi . bana gulmesine dayanamadim ve BUM patlattm. Eskiden olduğu gibi sivilcenin olduğu yer kırmızı ve besbelli . gelinde sıkıntıya girmeyin kimseye de dert yanamiyoruz sıktık insanlari tabi kimsede sivilce yok sıkıntı yok biz anlatinca sıkılırlar tabi
 — — — — — — 
zeynep said on 07 Nisan 2017 at 11:08:
arkadaşlar 19 yaşımdayım . tedavinini 5 . ayındayım kuruluk ve agrı dışında hiçbir problem yok ölücekmişiz gibi yorum yapanlar kesinlikle sacmalakmakta yaşlanma da yok ayrıca yeniden doğmuş gibi oluyor insan yüzüm şuan çok iyi durumda doktorum bana iz kalabileceği taktirde lazer tedaisi uygulanabilir dedi , ağda ve epilasyon ile ilgilide 1 sene sonra yapabileceğimi uygun gördü . Tedavi sırasında kesinlikle yüzünüzle oynamayın ve sabunla yıkamayın sabunla yıkandığı taktirde kuruluk 1 doz daha artıyor . ve güneş önerebileceğim 50 faktör solente güneş kremi var cok memnun kalabilirsiniz tüm cilt yapısı için uygundur . demem o ki zoru başarırız imkansız 6 ayımızı alır kendinize ve güzelliğinize güvenin .
 — — — — — — 
gamze said on 07 Nisan 2017 at 12:48:
merhaba. ben yeni kullanmaya başladım bugün 4. günüm ve doktor bana bu ilacı verirken tahlil vs gibi hiçbir şey yapmadı. bir kaç gündür araştırıyorum ve ne yemeliyim ne yememeliyim konusunda hiçbir fikrim yok. bana yardımcı olur musunuz ? mağazacıyım ve dış görüntüm kötü olucak diye korkuyorum yaz geliyor ve güneşe çıkarsam ne gibi zararları olur bana.
 — — — — — — 
serra said on 20 Nisan 2017 at 00:27:
bende seninle aynı anda başladım ve yazın kullanmayın falan diyorlar gerçekten korkuyorum.
 — — — — — — 
Ayten said on 09 Nisan 2017 at 19:12:
Ben de 2 aydır kullanıyorum.
 — — — — — — 
ayşem said on 12 Nisan 2017 at 22:34:
bende roaccutane kullananlardanım. yaklaşık 6 ay once basladım ılk aydan eklem kas agrıları başladı yuruyemez hale geldim 2 3 gun boyunca ayagımı surterek yuruyebıliyordum korkup doktoruma sormadan ılacı bıraktım ılk ay zaten yuzum kurumustu yaglanma olmuyordu bu bana yeter demıstım ama tekrardan yaglanma bas gosterınce sıkıldım keçi sabunu falan filam kullandım ilk basta etki göstersede tekrardan sivilceler baş gösterdi.. dayanamayıp tekrardan doktora gıttım tabı doktorumu degiştirdim baska bişey verir diye ama tek carenin roaccutane oldugunu soyledi tekrardan başladım tedaviye suan 2. ayım ve ben ilk aydan beri eklem agrıları cekiyorum yuzumde kusma oldu ve hala devam ediyor dudak kurulugunu pek dert etmiyorum ama elımde kollarımda aşırı derecede kızarıklıklar var kurumadan dolayı ve bazen aşırı derecede yanıyor bunun ıcın nemlendiriciler vuruyorum bi sure yanması artıyor ama bi sureden sonra rahatlıyor. ılk ay uyku problemi çektim şimdi ise durduk yere aglayıp gülmeye başladım :D sanırsam psikolijimide etkiliyor ama 6. ayın sonunu dusununce hiç bir şeyi dert etmiyorum inşallah tamamen geçer :)
 — — — — — — 
Mislina said on 14 Nisan 2017 at 00:01:
Ben tam 8 ay boyunca kullandım.kullanmadan önce yüzüm çok fena idi şimdi ise çok güzel.dudaklarimi ve yüzümü kurutuyor du ama kullandığıma deydi.ama karaciğer e zarar veriyormus aslında kullanırken her ay düzenli olarak kan tahlili yaptılar ama sonradan çıktı.suanda onun zararlarını çekiyorum.kandaki akyuvarları azaltıp alyuvarların artmasına neden oluyormus buda vücudun bağışıklık sistemini cokertilmis şuanda çok kolay bir şekilde hasta oluyorum
 — — — — — — 
ayşem said on 17 Nisan 2017 at 23:17:
bu kandaki alyuvarların artması ilaça son verdıkden sonramı oldu yoksa ilaçın son aylarında mı oldu bunun hakkında bi bigi verebilir misin ..şimdiden teşekkür ederim
 — — — — — — 
bebo said on 16 Haziran 2017 at 18:20:
bu ilaci maximum 6 ay kullana bilirsin, 8 ay nasil kullandin? belkide ondandir
 — — — — — — 
bebo said on 16 Haziran 2017 at 18:23:
benimki sivilce degil aknedir, doktor banada tavsiye etdi, 10 gundur kullaniyorum ve yan etkisi yuzde ve dudakta kuruma sadece. ancak ilk basta fena cogaliyor akne
 — — — — — — 
sevda said on 16 Nisan 2017 at 22:41:
merhaba bende bu ilacı kullanıyorum ama yine çıkıyo ve yüümde isler var onları geçirmiyomu
 — — — — — — 
sevda said on 16 Nisan 2017 at 22:43:
lütfen kısa samanda cevap verirmisinis benim yüsüm soyulmaya başladı ve bende soyunca sivilcelerim kanamaya ve yara gibi olmaya başladı ne yapmalıyım
 — — — — — — 
ayşem said on 17 Nisan 2017 at 23:14:
canım sivilcelerini hiç elleme ilk aylarda sıvılcelerin çıkması normalmiş zaten ilaç içten temizledigi için çıkartıyor bir sureden sonra gecer.. benim de öyle kabuklanıyor elledıgım zaman çok kanıyor ve ertesi gün daha fazla çıkıyor. bence kafana dert etme bol bol su içmeyi sakın unutma kaş yaparken göz çıkarmayalım böbreklerinden olma bu sefer çünkü ilaç çok güçlü bir ilaç içteki organları bile kurutuyor o yuzden bol bol su iç.. kendimden örnek verecek olursam ben gunde 2, 2.5 litre su bitirmeye calışıyorum zaten su içmedigim günler aşırı yorgun oluyordum.. şuan 2. ayımdayım tekrar uyku sorunu yasıyorum öncedn uyuyamazken şimdi sabahları uyanamıyorum kimse gelip uyandırmazsa haftarca yatarmısım gibi geliyor :D.. uzun lafın kısası bu yasadıkların çok normal kendine çok iyi bakıyorsun ve booll boll su içiyorsun :)
 — — — — — — 
TUĞRUL said on 21 Nisan 2017 at 21:55:
2 hafta oldu İlacı Bıraktım Hala dudağım şişi inmedi ve hafif de yanma devam ediyor ne zaman geçer bunlar acil bişey diyin çok merak ediyorum…..!!!!!!
 — — — — — — 
yarenz said on 23 Nisan 2017 at 15:42:
Ben günlük 20 mg sadece akşamları içiyorum doktorum bu dozu verdi çünkü. Sadece 12 gün oldu ve bir tane sivilcem çıktı daha önce böyle bir sivilcem olmamıştı şaşkınım ama suratım fenaydı hep sivilcelerim çıkıyordu zaten ve yüzümde sayamayacağım kadar çok beyaz nokta var en çok dert ettiğim şey sivilce değil benim kızarıklık zaten yüzüm hassastı çabuk kızarırdı şuan istersem fondöten süreyim yinede aşırı kızarıyor nasıl rahatsız ediyor ve herkes soruyor anlatamam herkese acil şifalar bunlar çokzor zamanlar
 — — — — — — 
cansu said on 30 Nisan 2017 at 18:49:
benim yüzümde az sivilce var hep leke ve siyah nokta var sizce doktor bana bu ilacı yazar mı çnkü geçmiyolar
 — — — — — — 
zeyra said on 03 Temmuz 2017 at 14:26:
Benimki de öyleydi, yazdı. Yazmasa da ısrarlı olunca yazıyorlar :)
 — — — — — — 
Selin said on 03 Mayıs 2017 at 16:05:
5 aydır kullanıyorum tek bir sivilcem dahi yok ve 2 aydır hiç çıkmadı ama lekelerim geçmedi
 — — — — — — 
hatice said on 16 Mayıs 2017 at 10:05:
ben bir hafta önce başladım ilacı kullanmaya ve 3 ay sonra düğünüm var o zamana kadar kusma evresi geçermi peki yardımcı olurmusunuz?
 — — — — — — 
yusuf salık said on 08 Temmuz 2017 at 20:39:
hatıce 3 ayda gectım pekı ???
 — — — — — — 
zeynep said on 17 Mayıs 2017 at 16:03:
hatice hanım eğer güçlü ve direçli bir vücudunuz varsa 2 aya kusma olur cildinizi kusma döneminde tamamen rahat bırakın sadece saf su ve krem desteği verin kusma döneminde en cok bu yardımcı olucaktır
 — — — — — — 
gkccc22 said on 24 Mayıs 2017 at 10:00:
1 aydır bu ilacı kullanıyorum doktorum izine çıkmış 1 hafta sonra gelicekmiş. 1 hafta kullanmasam tedavim bozulur mu?
 — — — — — — 
Zeynep said on 27 Mayıs 2017 at 11:55:
16 yaşındayıım.10 ay ı geçkin bir süre roaccutane kullandım. Kullandığım dönemlerde yüzüm harikaydı ama şimdi bıraktığımda yeniden eski haline döndü. Kesin çözüm olarak değerlendirmeyin.
 — — — — — — 
nazlı said on 25 Temmuz 2017 at 10:05:
bence senin yaşın dolayısıyla tekrar etmiş olabilir. çünkü daha ergenlik dönemin tamamen bitmemiş.
 — — — — — — 
Elina said on 07 Haziran 2017 at 21:34:
Ben de ilacı kullnıyorum son zamanlarda kaşıntı yapıor 70 mg kullnıyorum doxu düşürsem mi ??
 — — — — — — 
esra said on 24 Haziran 2017 at 02:58:
ergenlik döneminde yüzümde tek bir sivilce dahi yoktu bebek poposu gibi cildim vardi fakat 21 yasimda psikolojik sorunlarimlada beraber yüzüm oldukca bozulmaya basladi yaklasik iki yildir ugrasiyorum lekelerim kaldi ama hala deri alti sivilcelerim cikiyor 5–6tane var mutlaka yüzümde. suanda 23 yasindayim sizce kullanmalimiyim ?Ya da baska bir sorundan kaynaklaniyor olabilir mi ? cünku söyledigim gibi ergenlik dönemimi pürüsüz bir ciltle gecirdim ne olduysa son 2yılda oldu
 — — — — — — 
nazlı said on 25 Temmuz 2017 at 10:06:
hormanal sebeplerden de kaynaklanıyor canım. tavsiyem bütün hormonlarına baktırıp tam nedenini bulman gerektiği
 — — — — — — 
zeyra said on 03 Temmuz 2017 at 14:22:
Ben de kullanıyorum bu ilacı. 5. ayımdayım ama tam anlamıyla düzenli kullanmadım. Bir ay ara veridiğim, gün içinde sabah ya da akşam dozlarını kaçırdığım oldu. Doktorum daha önce bir ay ara verdiğimde bu kadar uzatma demişti. Dozları kaçırmam pek sorun yaratmaz diye sormadım sonuncu ay için gittiğimde sorarım ama şimdi bununla ilgili bilgisi olan var mı merak ettim baktım. Bu yazıyı gördüm, burdan sorayım dedim. Belki hem ben doktora gitmeden öğrenmiş olurum, hem de okuyan insanlar öğrenmiş olur. Tişikkirler şimdiden.
 — — — — — — 
yusuf salık said on 08 Temmuz 2017 at 20:37:
bende 2 aydır kullan ıyorum ve yuzumde cok faydalı oldu dudak larım cok kotu ama doktor un verdıgı krem ı suruyorum ve etkılı oluyor doktorum 6 aylık bı tedavı dedı ve ben devam edecegım cok memnum 2 ayın sonunda sıvılceler buyuk olcu de gectı.
ve sıze bı not yaglı yıyecek lerden uzak durun
 — — — — — — 
Gizem said on 11 Temmuz 2017 at 12:25:
Merhaba arkadaşlar. Biraz uzun yazıcam Size cilt problemimden bahsetmek istiyorum. Ergenlikte çok sivilce çıkaran bir kızdım ama ergenlik sivilcesidir diye hiç üstelememiştim. Bir sefer benzamycin kullandım ve etkisini büyük anlamda gördüğümü söyleyebilirim. kullandıktan sonra ten rengim açıldı ve yüzümde ciddi oranda hiç birşey kalmadı sadece adet dönemlerimde bir kaç tane çıkıyordu. Bu kış idrar yolları şikayeti ile gittiğim doktorda yumurtalıklarımda 4mm kist olduğunu öğrendim doktor korkulacak birşeyin olmağını söyledi ve bana yasmin doğum kontrol ilacını yazdı 4 aylık tedavi imiş. ben içinde yazılanları okudum fakat bu kadar berbat bi ilaç olduğunu yan etkisinin bu kadar göreceğimi hiç düşünmemiştim. adet döneminde almaya başlıyorsunuz ilaca. neyse ben bu ilacın yan etkisini çok gördüm en basiti kanama hiç kesilmedi. bu yüzden 1 ay kullandım ve bıraktım. ilaç sonra önce boynumda kızarıklıklar başladı kocaman kocaman sivilceye döndü dokunamıyordum artık ağlıyordum acısından sırtım kalçam heryer sivilce siyah nokta oldu. en son yüzümde hiç bir şey yokken yüzümde abartı bir sivilce olmaya başladı siyah noktalar doldu. yüzüme dokunamaz hale geldim. yüzümü yıksam bile kanıyordu. son çare malesef roaccutane . ilk ay kuruluklar başladı ama sivilceler yüzümde kusmamıştı. 2. aya girdiğimde yüzümdeki bütün sivilceler kusmaya başladı. uykusuzum heran.heryerim ağrıyor. derim çok inceldi. şuan 3.aydayım alnım burnum gögüs kısmındaki sivilceler geçti yanaklarımda kırmızıklar ve tek tük sivilceler var.tedavi devam ediyor hala. umarım tam anlamıyla geçer. son çare bu ilacı kullanmam gerekti çünkü.
 — — — — — — 
Eylulyagmur said on 12 Temmuz 2017 at 01:22:
14 yaşındayım ve aşırı olmamakla birlikte yinede beni inanılmaz rahatsız eden bir sivilce problemim var sizce kullansam bir sorun teşkil eder mi?
 — — — — — — 
nazlı said on 25 Temmuz 2017 at 10:13:
yaşın çok küçük daha. ve senin yaşlarında bu tarz ergenlik sivilcesi olması gayet normal. sana tavsiyem bir kaç yıl daha beklemen beslenmene cilt temizliğine dikkat edersen düzelir. kullanmayı düşündüğün ilaç çok ağır yan etkilere sahip.
 — — — — — — 
kader said on 25 Temmuz 2017 at 00:28:
Peki yanında herhangi bir krem verdi mi
 — — — — — — 
Murat said on 25 Temmuz 2017 at 10:03:
burun ve ağız kenarlarında soyulma var acio ne yapalım?
 — — — — — — 
nazlı said on 25 Temmuz 2017 at 10:10:
arkadaşlar 21 yaşındayım roaccutane a başlayalı 14 gün oldu. günde bir defa 20 mg kullanıyorum. fakat şu son bir hafta içinde çok sık burun kanamalarım oluyor. önce 2 güne bir kanıyordu. şimdi ise her gün burnum kanıyor. sizin de başınıza böyle bişey geldi mi. doktora gitmeye korkuyorum ilacı bıraktırır diye.
 — — — — — — 
Merve said on 27 Ağustos 2017 at 01:05:
Arkadaslar benimde yuzumde cok fazla olmasada sivilceler var ve sivilcelerim gecsede tekrat cikiyor aslinda benim problemim sivilce izleri kac kere doktora gittim bana antibiyotik ve krem yazarak gecistirdilet hic biri birnise yaramadi en sonunda bir daha baska doktora gittim zoretanin yazdi ancak ben 40 kiloyum ve gunde 40 mg yazdi.Yorumlari okuyorum benden daha kilolu olanlara bile 30 mg vermisler.Simdi biraz korktum bana neden cok verdi die bugun 11.gunumdeyim.yuzum pul pul soyuluyor dudaklarim kuruyor onun haricinde bir yan etki daha baslamadi.tani yeni sivilcelerim cikmaya basladi am sanki bana erken geldi yan etkileri gormem genelde yorumlari okuyorum cogunlugun 1
Ayin sonunca baslamis
 — — — — — — 
selma said on 06 Eylül 2017 at 10:31:
42 yaşındayım 10 yıl önce bu ilaçtan kullandım. Bir tane bile akne kalmadı . Ama keşke kullanmasaydım. Şu anda olduğum yaşdan en az 10 yaş yaşlı görünüyorum. Ciltte çökmeler
ve kırışıklıklar çok fazla oluştu. Düzenli nemlendirici kullanan bir kişiyim. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.
 — — — — — — 
nazlı said on 13 Eylül 2017 at 10:49:
lazerle kırışıklık tedavisi düşündünüz mü belki işe yarar.
 — — — — — — 
Anonim said on 21 Eylül 2017 at 14:00:
20 mg kullanıyorum 40 mg kullansam sorun olurmu kullanan varmi
 — — — — — — 
Ceylan said on 24 Eylül 2017 at 01:52:
Mrhb. Yazınızı okudum ama derdimin çaresi değil maalesef. 6 boyunca zerotanin 30 mg kullandım şuan 1 buçuk ay oldu bırakalı ama psikolojim çok bozuk hep bi ölüm korkusu var hayattan zevk alamıyorum korkuyorum iki çocuğum var ve 28 yaşindayım bu durum geçer mi?
 — — — — — — 
Elcin said on 26 Ekim 2017 at 00:38:
Bende surekli depresyon moduna girip cikiyorum yillardir merak etme sadece birseylere baglama nedenini yani hapi kulllandim depresyondayim gibi surekli needen arama ben her yil kis baslarken yasiyorum ve kendi kendime atlatabiliyorum . Iki guzel cocugun varmis ne guzelll onlarida al biyerlerds vakit gecirin 🌸
 — — — — — — 
Tamer GÜLAL said on 25 Eylül 2017 at 09:38:
Merhaba, ilacı kullanalı 2 hafta olacak. Yüzümdeki kızarıklık ve döküntü normal midir? Ve çok büyük bir riski var mıdır bu ilacın? Günde 40mg kullanıyordum. Şimdi 20mg düşürdüm. Aşırı kuruyordu yüzüm. Bu yaşadıklarım yan etki mi? İlacı kullanmayı bırakmalı mıyım?
 — — — — — — 
Elcin said on 26 Ekim 2017 at 00:34:
Arkadaslar benim ocin cok onemli bir soru soracagim ; 2. Ayimin baslarindayim roacuttane kullaniyorum fakat 1. Ay sivilcelerimle kesinlikle degil de siyah noktalarla hafiften oynadim censmde biraz leke var suan 5 ay dolana kadar gecerler mi cok pismanim yasayan var mii eger kalirsa cok uzulurum ya
 — — — — — — 
Eda said on 26 Ekim 2017 at 12:57:
Merhaba, ilacı 2 haftadır kullanıyorum ve gözlerimin kuruduğunu hissetmeye başladım, batıyorlar sürekli. Sizde de oldu mu oldu ise ne kullandınız?
 — — — — — — 
Zeynep said on 15 Kasım 2017 at 23:04:
Herkesin bünyesi farklı arkadasşlar ne intihari ya bende yeni başladım ama doktorum bana hiç o kadar da kötü bisey dgl dedi farklı farklı anlatmayın lütfen boş konusanlara söyluyrm kimisine tabi cok etki eder kimisine etki etmez bünyedn bünyeye değişiyor.
 — — — — — — 
Mabel said on 16 Kasım 2017 at 17:55:
Arkadaslar merhaba.. 21 yasindayim yaklasik 3 ay once akne problemiyle karsilastim.. 6 hafta Clindoxyl ve azelderm tedavisi gordum ancak gozle gorulur pek bir etkisi olmadi.. bugun tekrardan doktora gittim ve roaccutane baslama kararina vardik.. ancak roaccutane yaninda 16 gunluk bir antibiyotik tedavisi de olacakmis.. daha once roaccutane tedavisine ek olarak antibiyotik tedavisi de goren oldu mu..? Ilac hakkindaki endiselerim cok fazla, umarim hepimiz de yararini goruruz, emeklerimiz bosa cikmaz..
 — — — — — — 
Nazlıcan said on 28 Kasım 2017 at 15:34:
Arkadaşlar merhaba :) Bende roaccutane kullanmaya başladım. 20 gün oldu. Ve şu an genel olarak hiçbir sorunum yok çok şükür. Sadece yüzüm ve dudaklarım kurumaya başladı ama çok değil. Ki bu da normal. Dudaklarım ilaç öncesi, yazın geçirdiğim alerjik reaksiyon yüzünden kuruydu zaten. O yüzden pek bir şey anlamadım daha. Vücudum daha kurumaya başlamadı. Doktor herkesin vücudu kuruyacak diye bir şey yok demişti. İnşallah öyle olur. :) Ve hem ellerim, hem de vücudum için Bioderma’nın Atoderm Creme’ni aldım. Bu kuru ve çok kuru ciltler için güzel bir nemlendirici losyon. Dudaklarım içinde; doktor Hametan melhemini verdi. Onu sadece gece yatmadan önce sürüyorum. İş yerimde yine Bioderma’nın ürünü olan; Atoderm Lips Stick’ini ve bazende Bepanthene’nin Onarıcı Bakım Kremi’ni kullanıyorum. Özellikle Bepanthene dudak nemlendirme konusunda çok başarılı. Onun dışına bu ayın 8’inde kontrolüm var. Kan tahlili falan yaptırıcam umarım her şey yolundadır :) Ve moralim bu ilaca başlamadan önce kötüydü yüzümde sürekli iltihaplı iltihaplı sivilceler çıkıyodu.. Ama şimdi çok daha iyiyim. Çünkü artık yüzüm hafif hafif düzelmeye başladı ve inanıyorum ki, ilaç bana iyi gelecek. O yüzden de keyifliyim maaşallah. Sürekli araşıtırma yapıyorum. Karaciğere iyi gelecek besinler hakkında ve bu ilacı kullanırken dikkat etmemiz gereken şeyler konusunda. Bol bol su içmek yapılması gerekenler listesinin başında geliyo. Umarım herkes çabucak iyileşir. Sayılı gün çabuk geçer derler. Bieaz uzun oldu ama kusura bakmayın paylaşmak istedim.
 — — — — — — 
Damla said on 17 Aralık 2017 at 18:01:
6.aydayım ve yüzüm pul pul dökülüyor ne zaman geçer acaba bilgisi olan cevap verirse sevinirim.
 — — — — — — 
Mine said on 02 Ocak 2018 at 12:12:
Arkadaşlar bende uzun süre gittim doktora hep ilaç hap verdi asla etki etmedi bana mısın demedi ilaçlar . Hani adet görürsunuz de yüzünüzde çok sert cikar kocaman ağrı sizı yapar apse dir onun adı bende çok cikiyor şu 6 ay içinde önceden küçük küçüktü ilk yazdığı ilaç geçiriyordu fakat şimdi buna başladım . 5 gün önce gittim doktor bünyem için musait olduğunu söyledi ve bende ilacı kullanmaya başladım 20 mg yüksek bir doz diğer ilaçlara göre ve suan bol bol su içiyorum su ciğer için önemli bir etken günde 2,5 litre için, ben öyle yapıyorum hergün hatta eğer 2.ayınız kurusun pul pul dökülmesin istiyorsanız ilk günden itibaren yüzünüzü nemlendirici krem uygulayın ki aylar sonra kuruma etkisi yapamasin etkileri korkutucu fakat dikkat ederseniz suya şekere eminim güzel sonuçlar çıkar ben çayıma 4şeker atarım çikolata deseniz aşırı fazla 15 tane falan kesmez o derece seviyorum ama şimdi ilac icin ne şeker ne kola ne de yağlı şeyler yiyorum sizde dikkat edin değerleribiz yuksek çıkmasın ❤
 — — — — — — 
Ezel said on 08 Ocak 2018 at 19:56:
Merhaba arkadaşlar. 24 yaşındayım. Bu ilacı 7–8 sene önce kullandım. Ciddi yan etkilerini o zaman görmedim. Zamanla göz kuruluğu problemim çıktı ve yıllardır suni gözyaşı kullanıyorum. Bu benim için ciddi problem. Sabah uyandığımda gözlerimi açamıyorum asla damlam olmadan. Sonra saç dökülmeleri başlıyor tabi. Her neyse o dönem benek gibi oldum ama şuan yüzümü görmek dahi istemezsiniz. Sivilceler yemyeşil büyük büyük ve çok acıyorlar. Rouccataneden sonra da denemediğim hiçbir akne ilacı kalmadı yine de yüzüm berbat. Yani diyeceğim o ki bu ilacı önermiyorum ayrıca ilaç asla iştah açmıyor aksine daha da zayıflıyorsunuz ayrıca yüzünüz inceliyor eskiye göre ve soğuk havalarda kırmızı kızımızı geziyorsunuz. Bugün de doktora gittim yine Rouccatane verdi ama ben kabul etmedim. Hâlâ çok çaresizim. Yüzümde yeşil büyük sivilceler, kahverengi lekeler, siyah noktalar.. Bu yaşıma kadar denemediğim hiçbir tedavi yöntemi kalmadı. Sonuç berbat. Yüzünüzde çok sivilce yoksa asla kullanmayın, asla. Hele hele 20 yaşından küçükler asla kullanmamalı. Sevgiyle.
 — — — — — — 
Mine said on 17 Ocak 2018 at 12:08:
Bana bilgi verir misiniz lütfen. Kullanıyorum hapı yalnız hapsurdum temizlerken kan olmuş içi ve su aralar dikkat ediyorum burnumun içindekan oluyor silerken görüyorum sizce sebebi nedir zararı var midir?????
 — — — — — — 
mahmut ister 02 gölbaşı said on 22 Ocak 2018 at 07:48:
Roaccutane 20mg yumuşak jelatin kapsül ilacına 01/09/2016 yılında başladım ve şu an 9.kutuyu bitirdim çok şükür. İlk etapta doktorum TRİGLİSERİT yani kandaki yağ oranını ölçmüştü 247 gibi bir sonuç çıkmıştı çünkü tahlil öncesi yağlı ve şekerli kurabiye poğaça vs yemiştim. Sonrasında tekrardan tahlil yaptı ve bu kez tok karnına geldim ve 105 gibi bir sonuç çıkınca istediğini yiyebilirsin dedi. Çünkü metobolizmam çok iyiydi. Tam olarak 16 ay kullandım ve yeni bitirdim (benim gibi bu kadar uzun dönem kullanan var mı tahmin etmiyorum) 19/01/2018 tarihinde. Şunu söyleyebilirim ki cildimde sivilceden ve yağlanmadan eser kalmadı şükür. Eğer sizde bazı şeylere dikkat ve özen gösterirseniz inanıyorum ki olumlu sonuçlar alırsınız. Bana mahmut_wants instagrmdan da ulaşabilirsiniz. Herkese şimdiden geçmiş olsun diyorum.
 — — — — — — 
Ufukcan said on 23 Ocak 2018 at 22:54:
Bakin ben bu sorunla 11,12 yasimdan beri bas ediyorum suan 17 yasima girecegim ve gercek ten biktim. Gercekten cok fazla sivilcem var ozelik ile gohsumde omuzlarimda sirtimda yuzumdede var ama gohsum ile bas edemez tirnagi kadar olamaz anliycaginiz artik dayanamiyorum surekli bogazi kapali kiyafetlerden hic bi zaman gomlek giyemedim artik tukendim kulanicam sonucu ne olursa olsun ailem izin vermiyor ama artik umrumda degil. Bi turlu imzalatacagim o kagidi ve kulanicagim saten sivilcesi olan larin sorunu gorunusu deyil insanlarin onlara bakarken ne gozle baktigini hisede bilmesi. Yani tamm sivilcem var ve ben bunun farkindayim ama sen solemesen bile bakislarin la onun morelini pisikolojisini boza bilirsin. Lutfen bu konuda duyarli olun. Onun la konusurken. Gozlerine bakin
 — — — — — — 
Atike said on 24 Ocak 2018 at 00:36:
Benim inanılmaz lekerim var ve tabiki iltihaplı sivilcelerim kullanmadigim krem ve jel kalmadi bu ilaca baslicam ama üniversite sınavına hazirlandigim icin sorun olur mu diye düşünüyorum acaba zihin bulanikligi dikkat daginikligi gibi yani buna benzer sorunlarla karsilasir miyim bilemedim bu konuyla ilgili düşüncelerinizi yazarsaniz cok sevinirim simdiden teşekkürler😊
 — — — — — — 
Rabia said on 07 Şubat 2018 at 00:45:
Merhabe bende roccutanede 2. Ayımı bitirdim fakat doktorum erzurumda tatilden dolayı ilacımın 3.ayı için ilacı alamdım ve 8 gün kadar kullanamıcam sade bikere oldu aksama sıkıntı olur mu
 — — — — — — 
Mirac said on 31 Ocak 2018 at 00:04:
Cok zormuyydu ilaci kullanmak
 — — — — — — 
Basri Yıldız said on 31 Ocak 2018 at 12:29:
Benim cildimde deri altı denilen sivilceler mevcut. Elle ellenince sanki derinin altında yuvarlağımsı bir cisim var gibi ele geliyor. Acaba bu ilaç deri altı sivilcelerine de çare olur mu? Bu arada sadece 2 adet deri altı sivilce var.
 — — — — — — 
mehmet2243 said on 01 Şubat 2018 at 15:19:
merhaba zamanında çok sıkıntılar yaşadığım ve çözümünü bu şekilde bulduğum denebilir belki bu konu hakkında ben de birkaç bir şey söylemek isterim Öncelikle şu an 18 yaşındayım Bu ilacı kullanmaya Yaklaşık 4 sene önce başladım bu ilaçtan önce denemediğim neredeyse hiçbir şey kalmamıştı özellikle ilaç krem sabun Vesaire Vesaire Ama tabi ileri seviye bir akne problemi olduğu için bunlar herhangi bir çözüm sunmadı bana gel geleyim bir gün yine bir Muayene oldum Doktor bana bu ilacı kullanmam gerektiğini tavsiye etti Tabii Tabii bu ilaç daha öncekilerden biraz daha ciddi bir ilaçtır daha fazla yan etkisi olan bir ilaçtı o zamanlar ergenlik döneminde desin tabii ki de tek isteğim yüzündeki sivilcelerin tamamen kaybolması Dolayısıyla sana bahsedilen Yan Etkiler senin için pek bir şey ifade etmiyor En azından ileriye olan düşünemiyorsun neler başına gelebilecek bunun farkında değilsin annem bu ilacı kullanmam konusunda biraz tereddütleri olduğunu bana o zaman söylemişti ama tabi ben pek kulak asmadım diyebilirim ve gerekli testleri yaptıktan sonra ilacı kullanmaya başladım ilacı yaklaşık 7 ay boyunca kullandım her ay Test yapmak için hastaneye gidiyordum işte ayda yaklaşık 100 lira civarında sanırım ilacı yaklaşık 60–70 lira civarında da muayene için özel hastaneye para ödemem gerekiyordu ciddi bir para ödedim bunun için Bilecik kullandığım süre boyunca dudağından burnumdan yüzünden çok sıkıntılar çektim fizyolojik olarak dış görünüş olarak sürekli dudağım kuruyordu resmen gülüm sevmiyordum gülmemek için kendi ellerimle yanağımı sıkıştırıp Dudağımın gülümsemesine engel oluyordu Burnum kanıyordu nevresim takımında her gün kan lekeleri ile uyanıyorum Ama tabi yine dediğim gibi erken nişanlısının Bunlar senin için bir yere kadar bir şey ifade ediyor Sen olabilecekleri ileriyi görünüp aklında acaba geçecek mi acaba bu Sivilcelerden kurtulacağım mı sorusu kaldı hep Tabii sivilcelerin iyileşmesi yok olması konusunda oldukça pozitif bir dönüt almış oldum ilaçtan Bilecik kullandığım süre boyunca benim farkettiğim yaklaşık 7 ay boyunca sürekli bir halsizlik üzerimden hiç eksik olmamıştır Eve gelince direkt kendimi yatağa atıyordum okul çok yorucu geçtiğini farkına var biliyordum E tabii ki bir şeyin avantajı varsa mutlaka dezavantajı da vardır bu ilacından sivilceleri tamamen yok ettiği gibi insanın karaciğerinden başlamakla birlikte birçok organına iç organlar Eğer ki söz konusu olarak dış görünüşüne ve en önemli etkenlerden biri de büyüme ve gelişmesine önemli derecede dez avantaj sağlıyordu sebep oluyordu dezavantajları sebep oluyordu Yani bu şekilde ye dayı tamamladık bir şekilde En azından bizimkilerin kaybolmuştu onu gerçekten çok mutlu etmişti zaman da benim dediğim gibi Hadi gel senin ve tek derdin yüzündeki sivilceler o zamanlar kullanmayı bıraktıktan Zaman geçtikçe bir şey fark ettim Gerçekten ilacı kullanmaya başladım zamana kadar çok etkili bir şekilde büyüme gerçekleşmişti vücudumda o dönemden itibaren Yaklaşık 4 yıldır boyum minimum derecede uzadı resmen yaşıtlarımdan kısa kaldım ve bu tam ilacı kullandığım zaman dilimine denk gelmişti ilaçtan başka bir şeyin buna sebep olmasını olmasına ihtimal verememiştim Çünkü büyüyorsun bir anda büyümen duruyor bir şey oluyor hayatında demek ki bir beni engelleyecek sebep o zaman diliminde olay şey ya bu şekilde Tabii sivilcelerin geçmesine rağmen ufak pişmanlıklar duymaya başlıyorsun o 7 ay içinde çektiklerin aklına geliyor Dudağımın her gün kuruması blistex krem vardı Selman abi de bahsetmiş yukarıda bende resmen onsuz yaşamıyordum işte belli bir zaman diliminde sürekli yanında bulundurmayan gerekiyordu resmen Hani gülemiyorum dediğim gibi pişmanlık duymaya başlamıştım yavaş yavaş gerçekten çok hat safada bir simgesi Sıkıntım yok da Elhamdülillah fazlaydı ama yine de bir kez daha soruyorum acaba Değer miydi bunca şişeye çektiklerimi ve kullanmayı bıraktıktan sonra boyumla artık neredeyse hiç uzamaması na Ama artık olan olmuştu Ben de bunu duydukça insanlara yaşadıklarımı anlatmayı borç bildim soranlara oldu çünkü benim bu sıkıntılar çektiğini bilen insanlar bu şekilde değer Dediğin gibi çok aşırı bir şekilde sivilce akne sıkıntınız Yoksa bunu göze almanızı pek tavsiye etmem Sonuçta iç organları ciddi zarar veriyor O kadar güçlü bir akneyi yok eden sıfıra indiren bir ilaç yan etkileri de epey güçlü oluyor Ben sanırım hikayenin sonuna geldim dediğim gibi sivilce konusunda Kafanız rahat olsun onu kesinlikle 195 10 adımda sivilceleriniz kalmıyor ama da bir kalmayan ya da oluşan bazı şeyler de var sıkıntılar var ya da kaybettiğiniz şeyler olabiliyor ve bunlar iyi ölçüp tartalım atlamayın ileriyi düşünerek hareketler sergileyin Ben teşekkür ederim dediğim gibi Bolay yaşadıktan sonra ve bu gibi konularda anlattıklarımı yaşadıklarımı anlatmayı borç bildim bundan sonra dediğim gibi Bolay yaşadıktan sonra ve bu gibi konularda anlattıklarımı yaşadıklarımı anlatmayı borç bildim bu hikayeyi hiç bu kadar uzun anlamamıştım Umarım kim insanlara faydalı olur En azından bilgilendirme amaçlı olarak tek isteğim buydu Teşekkür ederim iyi günler
 — — — — — — 
mehmet2243 said on 01 Şubat 2018 at 15:25:
sesli yazma kullandığım için oldukça fazla yazım hatası olmuş itiraf etmeliyim ki bunu bildiğim halde dönmeye üşendim, kusuruma bakmayınız :) bu konuyla alakalı herhangi bir sorusu olana yardımcı olabilirim
 — — — — — — 
Rabia said on 07 Şubat 2018 at 00:39:
Merhaba bende 2.ayım bitti roaccutanede 3. Ayıma başlıcam ama erzurumda doktorum tatilden dolayı gidip ilacımı almadım 8 gün kadar kullanamıcam ilacı bir problem teşkil edermi acaba
 — — — — — — 
Sanem said on 15 Şubat 2018 at 23:27:
Roaccutanne kullanırken pıercıng yaptırırsak bi şey olur mu?
 — — — — — — 
melda said on 23 Şubat 2018 at 02:28: Edit
bende sivilce pek yok fakat cıldımdekı renk esıtsılıgınden ve lekerden sıkayetcyım. kullanımda sakınca varmı bana ıyı gelırmı
 — — — — — — 
Serap said on 23 Şubat 2018 at 16:12: Edit
Roactune bas ağrısı yapar mi hemen ilk haftadan bu baş ağrısı için ne yapmalıyım
 — — — — — — 
Sevil said on 26 Şubat 2018 at 16:13: Edit
Merhaba bende yeni kullanmaya baslayacgim. Cok korkuyorum kullanmaya yorumlari okudum da. 24 yasndaym ve ilaç hakknda bi bilgimyok doktorum bi ay kullan muayene gel dedi nolur kullananlar etkisini görenler yazarmsnz
 — — — — — — 
SERAP said on 06 Mart 2018 at 09:47: Edit
Merhaba, ben Acnegen 10mg günlük üç tane aldım(30mg) tam tamına 6 ay 20 gün hiç aksatmadan kullandım genel olarak çok memnun kaldım. Geçen hafta doktor kontrolüne gittiğimde 10 gündür hiç sivilce çıkmadığını söyledim doktorda elinde kalan kutuyu bitir tedavin bitti dedi :) Ama dün küçükte olsa bir sivilce çıktı ve son iki günlük ilacım kaldı. devam etmeli miyim bilemiyorum. Sizde tedavinin kaçıncı ayında tamamen sivilce bitti, ilacı bıraktıktan sonra hiç çıkmadı mı? O kadar eziyetini çektikten sonra sıfırdan başlamaktan korkuyorum.
 — — — — — — 
Ozge said on 17 Mart 2018 at 00:52: Edit
Merhaba. Ben 33 yaşındayım ve ergenliğimden beri denemediğim tedavi bakım ürün vs kalmadı. Rahmetli kolsuz Agop’a bile gittim ama onun uyguladığı tedavide işe yaramadı. Yüzüm boynum kıpkırmızı ergenlikte çıkan aknelerle,alnım ve burun çevreside minik minik yağ bezeleriyle doluydu.roaccutanne tedavisine başlayalı 2 ay oldu. Gördüğüm yan etkiler dudak kuruması, hafif burun kuruması, el kuruluğu ve eklem ağrıları. Ben yıllardır hayranı olduğum ve birçok doktorun tedavi edemediği cilt hastalıklarını tedavi ettiğini yakından bildiğim Şehriyar hocaya gittim kendisi gerçekten muhteşem bir doktor. İlaca başlamadan önce soyulma olmasın diye yüzüme meyve asitlerinden bakım yaptı. Dudaklarım hariç aşırı bir kuruma yaşamıyorum. 2. hafta alnım ve burun bölgem tamamen pürüzsüzleşti. Yanaklarımdaki boynumdaki aknelerde kusma devam ediyor. Ama bugün çıkan akne ertesi gün hemen kuruyor. Zaten doktorumda cilt kusmasının 3. Ay sonuna kadar devam edeceğini söylemişti. Ek olarak cildim hayatımda ilk defa parlıyor. Tedavi sonrası cilt kırışmasının sebebi ise cilde aylarca A vitamini yüklüyorsunuz. Dolayısıyla tedavi sonrası nemlendirici ve gerekli vitamin takviyelerini ihmal etmezseniz bu sorununda önüne geçmiş olursunuz. Benim doktorum burun içi kremim, özel karışım el kremime kadar verdi, nemlendirici olarakta 50 faktorlu yine özel bir karışım hazırlattı. Eklem ağrılarım çok şiddetli olduğunda yine doktorumun verdiği ağrı kesiciyi kullanıyorum. Doğru uygulandığında biraz pahalı ve yorucu bir tedavi ama ben gerçekten çok memnunum. Keşke 20 li yaşlarda başlasaymışım
 — — — — — —