Big sad hi(story)

Osvienčim by mal navštíviť každý. A niektorí ľudia aj viackrát…

Nepamätám si už celkom presne, čo nás na škole o tomto mieste učili. Ale pravdepodobne asi len to, že Osvienčim bol koncentračný tábor a spájal sa s Hitlerom počas 2. svetovej vojny. Jo, to je síce pravda, ale to je tak 1 % informácií…

Osvienčim mal byť pôvodne zajatecký tábor, no ako všetci vieme, stal sa z neho koncentračný tábor Auschwitz I. Jednotlivé bloky v tábore fungujú ako časti múzea, iné sa ponechali v pôvodnom stave. No ihneď, ako vkročíte do Osvienčimu, cítite to utrpenie.

Fotky všetkých “väzňov”, ich osobné veci, ktoré si brali so sebou v nádeji, že ich určite budú potrebovať; topánky, okuliare, hrnce… Silné emócie z každého predmetu, z každej miestnosti, z každej fotky.

Ak plánujete ísť do Osvienčimu, vyhraďte si na to niekoľko hodín. Na Auschwitz I. je to približne 4 hodiny. Ale je tu aj Auschwitz II. Birkenau.

Nachádza sa kúsok od Osvienčimu, v rámci vstupného vás tam odvezie kyvadlová doprava. Keď prichádzate a vidíte tú známu stavbu, cez ktorú prechádzal vlak smrti, v momente vás zamrazí. Birkenau je tak silný, ako Osvienčim. Možno aj silnejší.

1,1 milióna ľudí. Chápete to? Ja nie..

Pri odchode nacistov bola prevažná väčšina barakov, krematórií a plynových komôr zničená, čiže na tomto mieste zostalo len zopár reálnych barakov. A samé ruiny. Počas tohto dňa, kedy sme navštívili Birkenau bola hmla. Myslím, že atmosféra taká, ako má byť. Sivá, tichá, prázdna…

Ak by som mala napísať blog so všetkými informáciami a pocitmi, ktoré som nadobudla na tomto mieste, asi by som ho písala ešte zopár týždňov. Snažila som sa vystihnúť aspoň podstatu a verím, že aj cez moje fotky to pocítite rovnako.

Myslím, že naozaj každý by mal navštíviť toto miesto. Nielen, aby bol naozaj v obraze, čo sa udialo počas vojny, ale skôr preto, aby prehodnotil svoje životné hodnoty. Že pekná postava, či názor ostatných nemusia byť až tak dôležité, než veci, ktoré berieme ako samozrejmosť …

Ak ste v Osvienčime a v Birkenau boli, napíšte mi vaše zážitky / pocity.

Ďalšie moje fotky môžete vidieť tu instagram.com/ti.stibrava/