Trump ile geçen bir yıl

Geçen yılın kasım ayında hepimizin konuştuğu ama bu sene unuttuğumuz bir gerçeği hatırlatmakta fayda var: Trump bir senedir Amerika başkanı

Başkan seçildikten sonra Paris iklim sözleşmesini imzalamaması, UNESCO’dan ayrılmak istemesi, İran ile nükleer anlaşmanın feshedilmesi gibi konular dünya gündeminde hep zirvede konuşuluyor.Pew Resarch Merkezi’nin yaptığı güncel anket sonucu Amerikan halkının %59’u Trump’ın politikalarına artık güvenmediğini söylüyor.Tabi belki bunun sebebi politik kararlarından çok attığı Tweetler ve kırdığı potlarla gündemde olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Meksika sınırı

Trump’ın seçim kampanyasında sürekli gündeme getirdiği ‘işe yaramayan adamların ABD’ye gelmesinin engellenmesi için Meksika sınırına ‘’harika’’ bir duvar örülmesi olmuştu.Trump göreve geldiğinden beri 1990’lardan beri toplumda hissedilen kutuplaşma arttı.ABD içte olduğu kadar artık dışta da uzlaşmalara kapalı bir görünüm segriliyor.

Merkel’in elini sıkmak istememesi

Alman Şansölyesi Angela Merkel, mart ayında Washington’a Amerikan başkanı’nın yanına ilk defa gitmişti.Basın toplantısı sırasında Trump, Merkel’in ‘El sıkışmak ister misiniz?’ sorusunu ya duymadı ya da duymak istemedi.

Vatikan ziyareti

Mayıs ayının sonuna doğru kiliseyi ziyaret etmek isteyen Trump, Papa Francis’i pek mutlu ettiği söylenemez.

Klavye azizliği

Amerika başkanı da olsanız, bazen eliniz tuşlara fazla basabiliyor.Yine mayıs ayının sonunda bir Tweet sonunda yanlışlıkla elinden ‘covfefe’ kelimesi çıktı.Trump, 6 saat sonra Tweet’i silmiş olsa da screenshot’lar alınmıştı çoktan.Artık her şey için çok covfefe ..

Güneş tutulması

Ağustos’un sonuna doğru Amerikada 99 yıldır ilk defa çok uzun süreli bir güneş tutulması olmuştu.Herhangi bir devlet önleminin alınmadığını söylediği basın toplantısında, karısı ve oğlu güneş gözlüğü takmasına rağmen o buna gerek duymuyordu.

Paris yolculuğu

Temmuz ayında Fransa başkanı Macron’u ziyaret etmek için Paris’e gitti.Ziyaretten akılda kalanlar ise Macron’un eşine ‘formunuz gerçekten yerinde’ demesi ve ayrılırken de Macron’un elini uzun bir süre bırakmak istememesi oldu.

Puerto Rico için tuvalet kağıdı

Karibik adasında büyük tahribata sebep olan Irma kasırgasında fırtına sonrası kaos ortaya çıktı.Market rafları boşaldı, insanlar Florida eyaletine kaçmaya başladı.Trump ise yardımseverliğini göstermek adına Puerto Rico halkına paket paket tuvalet kağıdı dağıttı.Daha doğrusu fırlattı da diyebiliriz.

Like what you read? Give Senanur Köse a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.