SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinin kısaltması ile oluşan teknik bir terimdir. Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Web sitesi sahiplerinin arama motorlarında yükselmesi için, yani SERP arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde etmeleri için bazı arama motoru sinyallerine uyarak düzenlemeler yapmaları gerekmektedir.

Dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın 250 üzerinde sıralama sinyali bulunmaktadır. SEO Google ile gelişmiş ve halen en çok kullanılan arama motoru olan Google üzerinde yapılmaktadır. Diğer arama motorlarının kullanım oranları düşüktür.

SEO Çalışmalarını 2 dala ayırabiliriz.

SİTE İÇİ SEO

Web siteniz üzerinde yapacağınız düzenlemelere site içi SEO denilmektedir. SEO eklentilerinin kurulması, tema seçimi, page speed hız optimizasyonu, mobil uyumluluk, robots.txt ve sitemap.xml yani site haritasının tamamlanması ile ilk adımlar atılmış olur.

Site Dışı SEO

Web sitenizin iç optimizasyonlarını yaptıktan sonra sitenizi google dizinlerine eklemeniz gerekmektedir. İlk olarak Google Adres Ekle adresinden sitenizi Google’a göndermelisiniz.

Siteniz artık Google dizinlerinde yer almaya başlayacaktır. Sitenizi Google dizinlerine ekledikten sonra bir gmail hesabı açarak. Google Search Console kayıdını yapmanız gerekmektedir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra robots.txt ve sitemap.xml haritanızı göndermeniz gerekiyor.

Bu süreçlerden sonra SEO gündemini yakından takip ederek, doğal çalışmalar yapmanız gerekiyor. SEO Şefi sitemizden güncel SEO haberlerini takip edebilirsiniz. SEO çalışmalarının büyük bir titizlik ile yapılması gerektiğini ve arama motorlarının kalite yönergelerine uyularak yapılması gerektiğini unutmayın. Hızlı bir başlangıç için Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi pdf olarak işinize yaracaktır. Webmaster central blog adresinden güncel Google güncellemelerini takip edebilirsiniz.

İyi bir arama motoru optimizasyonu için çok çalışmanız gerektiğini unutmayın.