Romanlarda Noktalama İşaretleri

Bir pazar sabahı Barış Özcan’ın “Kelimeler Arasında” videosunu izleyerek başladım. Videoda geçen Adam J Calhoun’un “Punctuation in novels” yazısına ulaşıp hemen okudum. Noktalama işaretlerinin gücüne inanan biri olarak ben de bir şeyler yapmak istedim ve neden Türk Edebiyatı için bir şeyler yapmıyorum dedim.

Bir temmuz günü otobüs yolculuğunda okumaya başladığım ve beni çok etkileyen Ayfer Tunç’un Dünya Ağrısı kitabıyla ilk denememi yapmaya başladım.

Ayfer Tunç’un Dünya Ağrısı kitabının kelimelerden arındırılmış görüntüsünden bir bölüm

Ardından bazı eserlerin noktalama işaretlerini kullanım sayısıyla ilgili bir çubuk grafiği oluşturdum.

Soldaki Ayfer Tunç’un Dünya Ağrısı, Sağdaki İhsan Oktay Anar’ın Suskunlar romanı

Bu karşılaştırmada bence en çok dikkat edilmesi gereken nokta ve virgülün kendi arasındaki ilişki. Çünkü eserde yazarın kullandığı dil ile ilgili bize sırrını paylaşıyor.

Buraya kadar çok hızlı gelmiştim ancak yapmak istediğim sıcaklık haritasını henüz çıkaramamıştım. Finallerim bitince bir gece tekrar çalışmaya başladım.

Virgül, tırnak ve kesme işaretini yeşil, noktalı virgül, iki nokta ve noktayı mavi, soru ve ünlem işaretini de kırmızı temsil etmesine karar verdim.
Dünya Ağrısı için sıcaklık haritası

Sonuç olarak yukarıdaki gibi görsel edinmiştim ancak hâlâ tatmin olmamıştım. Başka ne yapabilirim diye düşünürken eserlerin sıcaklık haritasıyla yazarların fotoğraflarını derin öğrenme algoritması olan “neural style” ile neden çalıştırmayayım dedim.