Sahilde Kafka — Haruki Murakami

Merhaba. Bu yazımda Son yıllarda okuduğum en sıra dışı yazarlardan biri için yazmak istedim. Henüz iki romanını okudum. Bunlar, “Sahilde Kafka” ve “Haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu”. Aslında her iki romanı da yazmak istedim başlığa ancak isimler biraz uzun.

Uyarı: Bu paragraftan sonra okuyacağınız içerikler orta derecede spoiler içerir

Öncelikle fazla spoiler vermeden iki romanın kısa bir özetini geçeyim. Haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu romanında ana karakterin bir gerçeklikte yaşadığı hikaye ve bir de kendi bilinçaltı tarafından oluşturulan dünyanın sonu isimli surlarla çevrili bir dünyada anlatılan iki hikaye vardır.

Haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu

Sahilde Kafka romanında ise evden kaçan ve oedipus lanetinden ölesiye korkan bir çocuk ile bir ihtiyar ile kamyoncunun yaşadığı iki farklı hikaye vardır. Her iki romanda da hikayeler sonlara doğru birleşir.

Sahilde Kafka

Ancak her iki romanda da belirli keskin bir son yok. Bu sebepten pek çok eleştiri yazısı gözüme çarptı internet üzerinde. Ancak bunun çok mantıklı bir açıklaması var.

Bitmeyen hikaye.

Her iki roman aslında aynı temel hikaye etrafında dönen içeriklerden oluşuyor. Haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu romanında geçen dünyanın sonu isimli bölge romanın sonunda yok olmuyor. Sahilde Kafka romanında ise sonlara doğru açılıp hikayeleri birleştiren gizli geçit bir ormanın ortasına açılıyor.

Ancak Haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu romanında karakterler ormandan ve ormanda yaşayan insanlardan mümkün olduğunca uzak duruyorlar, sadece alışveriş yapmak için bir araya geliyorlar. Onun için de görevlendirilmiş insanlar var. Yani herkes yapamıyor bu işi. Bu romanda bu kadar bilgi veriliyor orman ve içinde yaşayanlar hakkında.

Sahilde Kafka içeriğinde ise gizli geçit ormana açıldığında yukarıdaki bilgilere ek olarak ormanda kimlerin yaşadığı tarif ediliyor. Her iki romanda da enerji santrali ve zaman gibi özellikler dünyanın sonu bölgesi ile eşleşiyor. Yani Sahilde Kafka’nın ana karakteri Kafka’nın geçtiği geçit, Haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu romanındaki “dünyanın sonu” bölgesine çıkıyor. Her iki romanda da aynı özelliklere sahip olan canlılar var.

Ek olarak henüz okumasam da muhtemelen 1q84 içeriğinde de bağlantılar var, zira konuşan kediler Sahilde Kafka romanında kritik bir öneme sahip.

Ayrıca hikayelerin birleştiği noktalar da keskin değil. Kafka ormana açılan geçide diğer romanda yaşanan hikayeden önce de girmiş olabilir, sonra da girmiş olabilir, iki romanın hikayesi aynı anda da yaşanmış olabilir. Diğer küçük bağlantıların da öyle. Kesin olan tek şey her iki romanın içeriğindeki hikayelerin “dünyanın sonu” bölgesi yaratıldıktan sonra gerçekleşmiş olması.

Bu birbirinden bağımsız hikayeler içeren romanlarda daha önce hiç karşılaşmadığım bir tarz. Saygılar Murakami.