13 ПРИЧИН ЧОМУ / 13 REASONS WHY (09.05.2017)

Сюжет. Клей Дженсен день у день прослуховує записи своєї подруги Ханни Бейкер і все б нічого, та вона вже більше як два тижні тому скоїла самогубство, а на касетах — 13 причин чому вона це зробила. Клею належить дізнатися жахливі речі про свою школу та впоратися з тим фактом, що він є однією з причин.

Про нього згадувалось у попередній рецензії. Повернемося до цього популярного явища знову? Ефект метелика. Навіть найменша річ здатна змінити хід подій. А якщо цих дрібниць багато? Вони лавиноподібно накопичуються, неминуче призводячи до урагану…

«13 причин чому» досягає високої планки в жанрі підліткової драми, але стати справжнім зразком не судилося. Болючі рефлексії Ханни часом переступають межу абсурдності, що в сумі з тягучістю серій, роблять деякі епізоди майже нестерпними. Виникає багато питань до сюжету. Зокрема, прослуховування Клеєм касет не за один раз є досить спірним інструментом ведення історії, який породжує почуття ненависті до героя, який що серії вкотре відмовляється слухати чергову касету. Часом непослідовними діями підлітків сценаристи руйнують межу правдивості.

Але шоу вдається втримати глядача насамперед близькістю кожному історії, яку розповідають і тим, як її розповідають, застосовуючи прекрасні візуальні прийоми зміни тонів при зміні теперішнього на минуле, монтажні переходи між кадрами (match cut*, який я просто обожнюю, invisible cut) й intercutting* двох різних часових періодів. Технічний бік проекту практично бездоганний.

А що справді дає життя серіалу, так це пронизлива та чуттєва гра всього акторського складу, від чого переживання героїв стають зрозумілими і вигадані дійові особи здаються такими живими та справжніми. Персонажні лінії влучають в ціль; найбільш болючі і повні відчаю сцени з батьками Ханни, смуток яких невимовний, а їх втрата, як і будь-яка інша втрата в житті кожного, є незабутньою та непростимою; бо лише люди недбалі, які ламають речі й людей, а тоді тікають і ховаються в безмежжі свого багатства, чи нерозважності, чи ще чогось такого, що тримає їх разом, полишаючи іншим прибирати за ними, можуть махнути рукою та продовжувати недбало жити далі. Не може втекти від себе й Алекс, один з небагатьох, хто готовий взяти на себе відповідальність за скоєне, бо ж чи нема й у вас вчинку, про який ви жалкуєте, з яким не сила жити, який не дає спокою знанням того, що не вчини ви так, усе було б інакше. На жаль другого шансу на відміну від «Erased» тут не дано. Бажаючи увійти в коло довіри найпаскудніших людей школи, він стає одним з тих помахів крилець метелика, що спричинить ураган, який врешті-решт досягне його самого.

Що цікаво, «13 причин чому» має набагато більшу соціальну вагомість, ніж кінематографічну. Кожна серія володіє властивістю дискусотворення, штовхає до обговорення вагомих проблем: самотності, сексизму, людської жовчності, любові й поваги до близьких, відповідальності за вчинки та важкості побудови нормальних міжособистісних стосунків (це й справді вимагає надзвичайних зусиль, особливо після кількох болючих уколів, коли в нутрі укорінюється відчуття, що близькість спричиняє лише біль). Найбільше акцентів ставиться на самогубство та його не менш трагічні наслідки для оточення. Оповідь коливається від почуттів знищеної Ханни у минулому до мордованих провиною та страхом втрати репутації винуватців. Творча група серіалу вносить жорсткий реалізм у більшість сцен, апофеозом яких є сцена останніх митей життя Ханни, і робить все можливе, щоб на це було боляче дивитись. Не забувають про не менш значне послання для тих, кому тяжко — навколо є люди які нас люблять, які готові вислухати й допомогти; але навряд перегляд цього телесеріалу є рятівним для знедолених, більше того він може тільки нашкодити (не дивіться цей серіал, якщо у вас депресія чи просто поганий настрій; не робіть мою помилку) своїм всеохопним відчаєм і драмою, які вкидають в емоційну безвихідь.

В мінус потрапляє кінцівка, яка при затягнутості епізодів не змогла дати чіткого завершення, накидала купу питань і неоднозначностей з претензіями на непотрібний другий сезон (UPD: який уже підтвердили). Хотілось побачити більш визначену долю багатьох персонажів, а відчуття, наче серіал обірвали.

«13 причин чому» стараються вплинути на відношення людей, підштовхнути до піклування одне про одного — за це великий плюс усім причетним до цього проекту. Можна знайти 13 причин не дивитись цей серіал, але стільки ж вагомих причин його подивитись. Але жалкувати після перегляду ви не будете. В жодному разі, ні. Це неймовірний досвід, але й болючі спогади, які невідворотно навідують нас.

Оцінка: 7/10

______________

*match cut — візуальне співпадіння; intercutting — монтажна перебивка