5 САНТИМЕТРІВ ЗА СЕКУНДУ / BYOSOKU GO SENCHIMETORU (11.05.2017)

Зробімо перерву. Відпочиньмо від серіалів. Віддаймося в руки майстру. Пориньмо у зворушливу низку коротких історій про віддаль між ними, наповнених красою, легким ностальгійним сумом та хвилею почуттів, і радісних, і тоскних.

Усі твори Макото Шінкая є винятковими шедеврами анімації, так чи інакше пов’язані однією незмінною тематикою розлуки з дорогими серцю людьми. Та чільне місце у його доробку посідає «5 сантиметрів за секунду», де Шінкай, хоч і віддається безкомпромісному реалізму, але не позбавляє глядача насолоди споглядання незрівнянних краєвидів, гри кольорів, світла та тіні.

Картина розкриває тему руйнівної для стосунків відстані, яка штовхає головного героя до самотності та відчуження. Якщо в «Євангеліоні» не виносимо болючою була близька відстань, то у «5 сантиметрів за секунду» саме паскудна віддаленість стає невтримним тягарем для відносин. Та й що таке відстань? Адже ми можемо бути поруч з людиною, яка навіть за роки разом не стане ближчою ніж та, що за тисячі кілометрів.

Головного героя, Такакі, наповнюють привиди минулого, де він був поруч з Акарі, і здається, що минуле причаїлося десь неподалік і досить простягти руку, щоб повернути його. Люди, мов ті пелюстки сакури, що часто починають свій політ разом, але потім, волею навіть легкого подуву вітру, розходяться і неквапом падають у різні боки.

Те дитяче кохання внесло сум’яття і нелад у життя Такакі, та хтозна, може, якби він зумів повернутися до самого початку і знову повільно пройти весь той шлях, йому пощастило б віднайти втрачене… Розлука не дає жити далі й людина, живлячи себе спогадами, шукаючи в натовпі силует тієї єдиної, не зважає на інших близьких, власними руками заганяючи себе у самотність та печаль, яка поступово накопичується в усьому: у пожовклих сторінках книг, мовчазному телефоні, навіть у зубній щітці. Отак ми часто робимо спроби жити далі, намагаємося плисти вперед, долаючи течію, а вона безнастанно зносить наші суденця назад, у минуле.

Історія «П’яти сантиметрів за секунду» дуже щира, насичена переживаннями, що передаються як через емоції персонажів, так і через приголомшливу візуальну та символічну частину.

І можна довго говорити про цей архітвір, але прісними словами не описати те, в яку сукупність відчуттів огортає «5 сантиметрів за секунду» глядача. Одне з найкрасивіших аніме, які мені доводилось бачити.

Оцінка: 10/10

Для ScreenMy

Рецензія є частиною серії із восьми взаємопов’язаних відгуків:

  1. МІСТО, В ЯКОМУ ЗНИК ЛИШЕ Я
  2. 13 ПРИЧИН ЧОМУ
  3. НОВА ЕРА — ЄВАНГЕЛІОН
  4. 5 САНТИМЕТРІВ ЗА СЕКУНДУ
  5. КОВБОЙ БІБОП
  6. ВЕЛИКА МАЛЕНЬКА БРЕХНЯ
  7. БРОДЧОРЧ
  8. ЗОШИТ СМЕРТІ