Elon Musk, Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde — Ashlee Vance

Sizin bilmem ama son yıllarda bana en çok ilham veren insanlar arasında yer alıyor Elon Musk. Belki teknoloji dünyasının içinde olmam Musk’ın vizyonuna bu derece ilgi duymamı sağladı belki de ileri uçlardaki hayalleri beni cezbetmiştir. Bilmiyorum. Bu kitabı okumayan karar verdiğimde internetten duyduğum söylentilerin ötesinde gerçekten daha derine inmem gerektiğini anladım. Her ne kadar Elon Musk ‘ın kendisinin yazdığı bir kitap olmasa da Ashlee Vance ki kendisini de aslında teknoloji iş dünyası konusunda tecrübeleri olan bir yazar ve Elon Musk’ın öncelikle kendisi, çevresindeki ve hayatındaki bir çok kişinin bu kitabın içinde yer alması genel bir bakış açısına sahip olmamı sağladı ve merak ettiklerimi nispeten gün yüzüne çıkardı.

İlk Girişim ZIP2

Kitap Elon Musk’ın pek iç açısı olmayan Afraki ‘daki çocukluk macerasından Kanadaya taşınarak üniversitenin yolunu tutmasıyla başlıyor. Ardından hikaye Elon Musk’ın ilk girişimi Zip2 ile devam ediyor. Şu meşhur dotcom çılgınlığının patladığı dönemde 1995 ‘te Elon ‘un kardeşiyle birlikte kurduğu Zip2 projesi, 1999 yılında Compaq firmasına nakit olarak 307 milyon dolar karşılığında satılmasıyla sonlanan ve Elon Musk’ta dotcom milyonerleri arasında girmesini sağlayan ilk projesi olarak yazılmış.

Ödeme Şekillerindeki Değişim PayPal

Sonraki proje hepimizin bildiği, çok yakın geçmişte ülkemizden çıkma kararı alan PayPal Projesi. Başlarda adı farklı olsa da proje Elon’ın üniversitede çalıştığı bir finansal firmada bankaların 3. dünya ülkelerin verdikleri borç ödemelerde gördüğü bir açık üzerine kurduğu bir oluşumdu ve o zamanlar şirketin adı X.com olarak lanse edilmişti. Her ne kadar bir porno sitesini çağrıştırsa da internette güvenli para ödeme alternatifleri sunan bir firmaydı. 2000 yılında ise en büyük rakibi Confinity ile birleşerek yollarına devam etme kararının ardında isimlerini de PayPal olarak revize ederek, inişler çıkışların ardından Paypal ‘ı 2002 yılında Ebay’e 1.5 milyar dolar gibi etkileyici bir rakama satmalarıyla sonuçlandı. Böylece Elon Musk, 250 milyon dolarlık bir servetin sahibi olarak geleceği için büyük bir şansı yakalamış ve dotcom milyonerleri arasında da anılmaya başlanmıştı.

Marsa Yolculuk SpaceX

Milyoner Musk Los Angles ‘a taşınarak aslında gözünü uzaya diktiğinin sinyallerini vererek SpaceX projesini hayata geçirmiş oldu. Bundan sonraki süreçte neredeyse hiçbir akademik geçmişi olmadığı bir konuda şu an dünyada hatırı sayılır başarılara imza atmış bir girişimci olarak karşımıza çıkıyor. Burada gerek Amerikan hükümeti ve NASA ile yaptığı anlaşmalar, Rusya ve Çinde gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda, Uzay endüstrisini Amerika ‘ya taşıması ve belki de en önemlisi yapılmayana başaracak kadar kafasına taktığı fikrin peşinden giderek aslında bir çok kişiye imkansızın başarabileceğini kanıtlamış olması en etkileyici kısmı olarak SpaceX’i ilahlaştırıyor.

Tesla Motor

Sonraki proje elektrikli araba ve beni de en çok etkileyen bilim adamları arasında yer alan Tesla projesi. Tesla aslında bir elektrikli otomobil. Ee ne var bunda diyebilirsiniz. Bence çok şey var, işin özüne bakınca yıllardır aynı motorla çalışan hala benzer yakıt tüketim değerlerine sahip ve hala uçamayan arabalara biniyoruz ama her sene aynı araba makyajlanıp yeni bir arabaymış gibi bize geri satılıyor. Olay şu, Amerika gibi otomobil piyasasının en kanlı olduğu bir pazarda, öncesinden bulunan birkaç küçük girişim haricinde elle tutulur bir proje olmamasının ötesinde neredeyse sıfırdan bir elektrikli araba üretmeye karar vermeleri ve bu projeyle yılların araba devlerine kafa tutmasın bu projenin en büyük başarısı olarak karşımızda. İlk başlarda ciddiye alınmasa da Elon Musk ‘ın o zamanlar milyoner olarak popülerliği ve Tesla’ya yüklemiş olduğu anlam, bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da başarılı olmasını sağlamıştı.

Güneş Enerjisi Solar City

Güneş enerjisinden ilham alan Solar City projesi. Bu proje Elon Musk’ın kuzenleri Rive kardeşler tarafında hayata geçirilmiş, güneş enerji panellerini kiralayarak kısa sürede kendini Pazar liderliğine taşıyan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Bu projenin amacı; küresel ısınma sorununa alternatif olarak ev sahiplerinin enerji tüketimlerinin hesaplanması ve yüksek maliyetleri nedeniyle ulaşılamayan güneş panellerinin belirli süre zarfında ev sahiplerine kiralanması ve orta vadede enerji tüketim maliyetlerini düşürerek daha az karbon salınımı ile çevreyi de korumaları üzerine kurulu bir sistem. Bu proje şu an, Elon Musk tarafında tamamen satın alındı ve Tesla şarj üniteleri ile birlikte geliştirilmeye devam edilmekte.

Burada kitabın özetini sunmak istemiyorum, sadece çok ufak bazı kilometre taşlarına değindim ama işin özüne baktığımızda, aslında Elon Musk’ın özgeçmişine bakarakta çok net bir şekilde vizyonu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz, merak ederseniz özgeçmişine buradan ulaşabilirsiniz.

Kitabın Mantıksal Tarafı

Kitapta beni en çok etkileyen şey, Elon Musk’ın iki konu hakkındaki düşüncesi oldu. İlki Marsa olan takıntısı. Kitabın bir bölümünde şöyle bahsediyor, ben Mars’ta ölmek istiyorum ama kazara bir çarpma sonucu değil. Hayatımın bir parçasında oraya gidip geri döneceğim bunun için çalışıyorum. Fakat buraya döndükten sonra yine Mars’a gideceğim ve orada yaşarken öleceğim. Evet biraz ütopik gözüküyor değil mi? Haklısın ama Musk bununla ilgili her gün deli gibi çalışmaya devam ediyor.

İkinci düşüncesi ise ki beni bu çok etkiledi çünkü tamamen çok benzer düşünce yapısına sahibim. Şu an gelişmiş ülkelerin toplumlarındaki gençlerin (tamam biz gelişmiş bir toplum değiliz ama en azından bizimde içimizde bu görüş açısına sahip insanlar var ki aslında o yüzden sende bu blogu takip ediyorsun) günümüzde yaşanılan sorunlardan, dünyanın kirlenmesi, siyaset ve savaşlardan dolayı kendilerini sorgulamaları ve bu genç beyinlerin kendi genlerini bir sonraki nesile aktarmayı düşünmemeleri. Buradaki Musk ‘ın anti tezi şu, eğer siz belli entelektüel birikime sahip genlerinizi bir sonraki nesil aktarmadığınız taktirde, sizden sonra dünyada kalan ve özellikle gelişen toplumlardaki (işte bu biziz) kontrolsüz ve yetersiz bilgi ile büyüyen gençlerin (işte bu biraz korkutucu) küresel ısınma başta olmak üzere şu an yüzleştiğimiz diğer sorunları çözecek yeterli birikimleri olmayacak olmalarından korkması. Bu nedenle aslında genlerimizi bir sonraki nesil taşımamızı konusunda ısrarcı olması. (Tabi ki burada tercih sizin ben hala karar veremedim.)

Önemli olan nokta ise şu, benzer düşüncelere sahip olabilirsiniz veya size çok saçma gelebilir bu tamamen sizin düşünceniz, Elon Musk ‘ın çizdiği vizyon; dünyadaki kaynakları bu kadar hızlı bir şekilde tükettiğimiz için başka gezegenlerde kolonileşme fırsatları arama, karbon salınımını azaltmak için elektrikli arabaları daha makul fiyatlara üretebilme ve daha fazla kişiye ulaştırma, sürdürülebilir enerjiden daha fazla faydalanabilmek adına, evlerin çatılarına güneş enerjisinden yararlanan daha çevreci çözümler bulma, dünyanın etrafına bağlı uydulardan kurulacak bir internet ağı ile şu an bu hizmeti alamayan dünyanın en ücra köşelerine bile internet götürerek global bilinç seviyemizi arttırmak. Baktığınızda büyük bir bütünün parçası olan her bir parçanın yerine oturduğu bir proje gibi gözüküyor.

Yazının orjnalini http://antinkuntinbiseyler.com/elon-musk-tesla-space-x-muhtesem-gelecegin-pesinde/ adresinden okuyabilirsiniz.