Deneme Hesapları

Startups.watch’da şu ana kadar 864 deneme hesabı açmışız, bunların 180'i akademik amaçlarla hesap istemiş. Deneme hesaplarıyla ilgili öncelikle aşağıdaki konulara açıklık getireyim istedim.

Neden deneme hesabı açılır ?

  • Satın almak isteyen ama ürünü biraz inceledikten sonra bu kararı vermek isteyenler için deneme hesabı açılır.

Neden herkese deneme hesabı açılmaz ?

  • “Trial to Paid Conversion rate” diye tabir edilen deneme hesaplarından satın almaya geçme oranının çok düşük çıkmaması için,
  • Ürünü almak isteyen daha küçük bir kitle ile daha fazla ilgilenebilmek için. (Küçük bir ekibiniz varsa tüm deneme hesaplarıyla ilgilenmekten para verip hizmet almak isteyen müşterilerinize daha az zaman ayırmak zorunda kalırsınız)

Akademisyenler kar amacı gütmüyor, akademik çalışma yapıyor, onlara da mı menü ?

  • İleride “battık ama çok akademisyene, öğrenciye faydamız dokundu” demek istemiyorsanız, kar amacı güden bir kurumsanız, herkese menü!

Peki bu durumda her yerde böyle mi ?

  • Evet böyle. Startups.watch olarak esinlediğimiz firmalardan CB Insights’ın kurucusu da bu konuda ara ara serzenişte bulunuyor.

Peki akademisyenler veriye aç mı kalsın ?

  • Tabi ki hayır. Bizim çeyrek dönem bültenlerimiz herkese açık. Onlardan yararlanabilirler. Crunchbase’e her ay data gönderiyoruz, tüm yatırımları oradan ücretsiz indirebilirler.

Bu işin doğrusu ne peki ?

  • Olması gereken bir iş için mesai harcanıyorsa bunun emeğinin karşılığının verilmesi gerekiyor. İndirimli olarak paket almak isteyen tüm akademisyen ve STK’lara destek olduk mutlaka. Bu konuda özel sektörden sponsorluk desteği alabilirler veya hiç olmazsa ücretli üyelerden birinden rica edip onun hesabından kullanabilirler.

Şimdilik bu kadar, iyi hafta sonları…