Startups.watch 2018

Hazır 2018 bitmişken, startups.watch nasıl gidiyor, kısa bir özet geçeyim istedim.

2018'de 2017'ye göre TL bazında gelir olarak %60 büyümüşüz. 500 bin TL ciro hedefine ulaşamadık ama 2019'de ekonomi çok kötüye gitmezse geçeriz diye umut ediyorum. Şu anda vergi öncesi kılpayı kardayız gözüküyor (En büyük gider insan kaynağı)

Ekip ben, 1 analist, 1 editor, 1 part-time editor ve 1 yazılımcı ile 2018'i geçirdi. 2019'da büyütür müyüz ekibi zaman gösterecek.

Paid kullanıcı sayısı şu anda 231. Free kullanıcılarla beraber bu sayı 987 oluyor. 2018'de Arap Emirlikleri, Amerika, Fransa, Hollanda, İngiltere, Katar ve Japonya’dan para ödeyen yeni müşteriler kazanmışız.

Yurt dışına açılma konusunda teknik hazırlıkları tamamladık, uygun pazar için iki ülke ön plana çıkmıştı ama yavaş ilerledikleri için 2019'a kaldı. Bakalım bu sene başka bir ülkeye açılabilecek miyiz ?

Yurt dışındaki benzerlerimizden Mattermark kapandı, DataFox ise pivot ettikten sonra satın alındı. CB Insights ise Content Marketing ile Freemium arasında sıkışmış gözüküyor (Meşhur haritalarını içerik pazarlaması amaçlı kullandıklarında insanlar üye olmaya gerek duymuyor, haritaları gizlediklerinde ise bilinirlikleri azalıyor) Avrupa’da Dealroom ise gayet güzel gidiyor, iyi raporlar çıkarıyorlar. Belki bu sene satın alınabilirler, sonra Serkan demişti dersiniz :)

Yeni altyapımızla beraber aylık üyelikler de beklediğimden iyi gidiyor. Churn konusu biraz karışık, o yüzden onun hesabını yapamıyoruz. “Ay sonuna bir rapor yazacağım, o yüzden aylık paket aldım” diyen biri raporunu yazdıktan sonra doğal olarak tekrar paket almıyor (SW’da üyeliklerde otomatik yenileme yok), bunu churn saymamalıyız diye düşündüğüm için churn karışık. Altyapıda yine değişiklikler olacak, onları da yakında yazarım.

Fiyatlarımız da şimdilik 2018 ile aynı, önümüzdeki haftalarda yapacağımız analizlere bağlı olarak zam yaparsak da %10 civarı yapma planımız var.

Tüm yılı değerlendirdiğimiz yıllık etkinliğimiz ise 5 Şubat’da Zorlu PSM’de olacak. Üyelere (Paid) ve basına açık olacak. (Ocak ayında aylık üye olanlar da gelebilecek)

Şimdilik bu kadar, herkese bol kazançlı, bol mutluluk dolu bir yıl diliyorum.