Roku Streaming Stick ve Türkiye’de kullanımı

ABD’nin en sevilen medya oynatıcılarından biri olan Roku’yu Türkiye’de kullanmak hayal değil. Merak edenler için basit bir rehber hazırladım.


Memleketimizde henüz oturmuş bir kültürü olmasa da, ABD gibi insanların “yasadışı” sayılan yollardan film/dizi izlemekten tırstığı ülkelerde Netflix, Hulu, Amazon Prime, HBO GO vb. “on-demand” video streaming siteleri gayet popüler. Bu hizmetler sayesinde aylık 7-8$ gibi cüzi bir ücret karşılığında dünya kadar film ve diziyi istediğiniz an, istediğiniz cihazdan izleyebiliyorsunuz.

Olayımız film ve dizi olduğundan, streaming servislerini televizyonda tüketebilmek ayrı bir zevk. Apple TV, WD TV Live, Amazon Fire TV ve Chromecast gibi medya oynatıcılar bu amaca hizmet ediyor. Aynı amaca hizmet eden bir diğer ürün de, bu yazının konusunu teşkil eden, sevimli mi sevimli, Roku. Daha doğrusu, Roku’nun son ürünü olan Roku Streaming Stick.

Bu yazıda dilim döndüğünce Roku’nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve Türkiye’de yaşayan teknolojik talihsizler olarak Roku’dan ve ABD menşeli kanallarından nasıl faydalanacağınızı anlatmaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım.

Roku nedir?

Roku, muadillerine benzer şekilde çalışan bir medya oynatıcı. Roku 1, Roku 2 ve Roku 3 isimli modellerden sonra son olarak Roku Streaming Stick isimli, direkt olarak televizyonun HDMI girişine takılan bir modeli piyasaya sürdüler. Bu özelliğiyle ve fiyatıyla, ABD satış fiyatı 49$ olan Roku Streaming Stick’in (yazının geri kalanında Roku olarak anacağım) direkt olarak Google’ın 35$’lık Chromecast’ine rakip olduğunu söyleyebiliriz.

Chromecast’ten farklı olarak Roku bir adet kumandayla birlikte geliyor, yani cihazı kontrol etmek için bir bilgisayara ya da mobil cihaza ihtiyacınız yok; bu da önemli bir avantaj. Roku’nun Chromecast’ten bir diğer farkı ise, Chromecast dışındaki diğer rakipleri gibi uygulama mağazasına sahip olması. Ancak uygulama yerine “channel” (kanal) demeyi tercih ediyorlar. Ücretli ve ücretsiz kanallar arasından istediğinizi seçip Roku’nuza yükleyebiliyorsunuz. Bir kısmı çok iyi, bir kısmı ise tamamen çöp olan 1000'in üzerinde Roku kanalı mevcut.

Böyle tatlı ve kompakt bir kutuyla geliyor.

Roku’yu satın alma sebebim, evde yatak odasına ikinci bir televizyon almamız ve benim her seferinde Chromecast’i bir televizyondan diğerine taşımaktan sıkılmam oldu. İkinci bir Chromecast almayı düşünürken, maksat çeşit olsun diye Roku’ya bir şans verdim ve gerçekten doğru bir karar verdiğimi gördüm.

Roku Türkiye’de nereden alınır?

Boşuna aramayın, Roku maalesef Türkiye’de satılmıyor. Ben bakarken ikinci el sitelerinde dahi yoktu. Dolayısıyla Amazon’a muhtacız. Derken diğer kötü haberi de vereyim: Amazon Roku’yu Türkiye’ye göndermiyor. Nasıl, güzel değil mi? Neyse ki, demokrasilerde çareler tükenmiyor.

Ben Roku’yu Borderlinx’i kullanarak sipariş ettim. Borderlinx, benzer birkaç servis gibi, size ABD’de (ve dilerseniz İngiltere’de) bir posta kutusu sağlıyor. Sistemin işleyişi çok basit: Siz Amazon’dan (ya da başka hangi siteden alışveriş yapacaksanız oradan) alışverişinizi her zamanki gibi yapıyorsunuz, ancak kendi adresiniz yerine Borderlinx’in size sağladığı adresi veriyorsunuz. Kargonuz Borderlinx’teki posta kutunuza ulaştıktan sonra DHL’le Türkiye’deki adresinize gönderiliyor. Bir nevi hülle yoluyla teknoloji sahibi olmak gibi bir şey yani…

Burada önemli bir not düşeyim: Yasalarımız gereği 100$’ı geçen alışverişlerinizde Borderlinx ve benzer diğer hizmetler sizden gümrük ücretini de tahsil ediyorlar. Size önerim, 100$’ı geçmeyin, geçecekseniz de o ürün Türkiye’de gerçekten pahalı olsun ki zarar etmeyin. Borderlinx’in gönderim ücreti hesaplayan bir aracı var, sipariş vermeden önce mutlaka ziyaret edip aşağı yukarı ne kadar ödeyeceğinize bakın.

Roku’ya 49$, Borderlinx’e 12$ derken, Roku bana toplamda 61$’a gelmiş oldu. Amazon’dan Ohio’daki Borderlinx adresime ulaşması 4 gün sürdü. Ohio’dan da 3 günde elime ulaştı. Toplamda 1 hafta, hiç fena değil.

Paket içeriği. Kumanda için 2 adet kalem pili de unutmamışlar, çok tatlılar.

Roku Türkiye’de nasıl kullanılır?

Zahmetli yollardan geçerek de olsa Roku’nuza kavuştunuz, her şey çok güzel, ancak unutmayın: Siz Türkiye’de yaşayan bir teknolojik talihsizsiniz ve Roku’nun yalnızca ABD’den izlenebilen kanallarını yükleyebilmeniz için bir-iki vidayı daha sıkmanız gerekiyor. Maalesef bir DNS servisini kullanmadan Roku’yu kurup hesap açarsanız, kısıtlı sayıda kanala erişiminiz oluyor. Denedim, hiç tavsiye etmiyorum. O nedenle Roku’nuzu televizyonunuza henüz takmayın, hatta yavaşça yere bırakın ve aşağıdaki birkaç adımı daha takip edin.

Ben Roku kanallarının coğrafî engellerini aşmak için daha önce bir diğer yazıda bahsini ettiğim ücretli bir servis olan Unblock-us’ı kullandım. (Başka alternatifler de var, değerlendirebilirsiniz.) Siteye giriyorsunuz, 1 haftası ücretsiz deneme olmak üzere bir hesap açıyorsunuz ve Unblock-us’ın DNS’lerini kullanmaya başlıyorsunuz.

DNS’leri aldınız, ancak sadece bilgisayarınızın DNS’lerini değiştirmeniz yetmeyecek. Çünkü maalesef Roku’nun DNS’leri değiştirilemiyor. Ama bunun da çözümü çok zor değil, router’ınızın ayarlarına girip, DNS’leri router üzerinden değiştirerek Roku’nun Unblock-us DNS’lerini kullanmasını sağlayabilirsiniz. (Bu ayarı yapmanın yolu router’ınızın markasına göre değişir. Unblock-us sitesinde çoğu router markasında ayarların nasıl yapıldığını anlatmış. Faydalanabilirsiniz.)

Unblock-us hesabınızı açtınız, DNS’leri router’ınıza tanımladınız, Unblock-us sitesine girdiniz ve Unblock-us’ın IP’nize tanımlandığından emin oldunuz. Her şey çok güzel. Roku’yu televizyona takmadan önce bir Roku hesabı açacağız.

Unblock-us sitesinde “And you are ready to go” yazısını gördüyseniz, işlem tamam. Hangi ülkenin Netflix’ini kullanmak istediğinizi de bu ekranda seçiyorsunuz.

Bilgisayarınızdan Roku’nun sitesine girip hesabınızı açabilirsiniz. Tekrar uyarayım: Eğer Unblock-us ya da benzer bir DNS hizmeti kullanmadan Roku hesabı açarsanız, Roku sizi Türkiye’de göreceği için Netflix, Hulu, Amazon Prime gibi hizmetlerin hiçbirini kullanamazsınız. Hesabınızı açın, adres kısmında bir ABD adresi ve telefonu vermeyi unutmayın. Ben bu işler için Google’ın New York adresini veriyorum hep, neden bilmem. ☺

Roku’yu kullanmaya başlayalım

ABD’deki sanal posta kutunuzla ve DNS servisinizle coğrafî engelleri aştınız, Roku hesabınızı da açtınız. Artık Roku’yu televizyonunuzun HDMI girişine takabilirsiniz. Tıpkı Chromecast gibi Roku da çalışmak için harici bir güce ihtiyaç duyuyor. Varsa televizyonunuzun USB girişine, yoksa direkt olarak fişe takarak Roku’yu çalıştırabilirsiniz.

Görsel kaynağı: Mashable

Kurulum sırasında kumandayı Roku’ya tanıtmak gerekebiliyor. Bunu yapmak için kumandanın pilleri saklayan kapağını açıp, altındaki düğmeye 3 saniye boyunca basılı tutabilirsiniz. Wi-Fi ağınızı bulduktan ve şifrenizi girdikten sonra, Roku yazılımını güncelleyecek. Bu işlem 5 dakika kadar sürebiliyor. Son olarak daha önce açtığınız Roku hesabınızla giriş yapın ve hayırlı olsun, artık Roku’nuz hazır.

Zafer!

Roku kanallarını kendiniz keşfetmeniz, kendi kullanım biçiminizi belirlemeniz daha yararlı olur, o nedenle kanalları anlatarak yazıyı uzatmayacağım. Bazı kanallar açık, bazıları ise -neden bilmiyorum- gizli. Gizli kanalları sadece kanalın kodunu girerek Roku’ya tanımlayabiliyorsunuz. Ücretli kanallar da var ancak şimdiye kadar para vermeye değebilecek bir kanal görmedim.

Kişisel olarak bir haftalık kullanımdan sonra en çok hangi kanallardan faydalandığımı yazayım:

  • Netflix: Aylık 8$, ancak parasını son kuruşuna kadar hak eden bir hizmet. İzlenebilecek tonla dizi ve film var, vaha mübarek. (Tabii Türkçe altyazı yok, İngilizce ile idare edeceksiniz.)
  • Put.io: Aylık ücreti paketinize göre 10$’dan 50$’a kadar değişiyor. Put.io’nun Roku kanalı gerçekten çok iyi ve hızlı çalışıyor. Put.io sayesinde istediğiniz içeriği torrent’ten bulmanız ve Roku’dan izlemeye başlamanız en fazla 1-2 dakika sürüyor. (Put.io gizli kanallardan biri.)
  • Spotify: Aylık 10TL. Bilgisayarda ve mobil cihazlarda müzik dinlemek için kullanıyordum. Roku’da da severek dinliyorum.
  • Pandora: Bedava internet radyosu. Uygulaması hızlı ve çok eğlenceli.
  • Plex: Bilgisayarınızdaki ya da başka bir cihazınızdaki videonuzu Roku üzerinden oynatabiliyorsunuz.
  • NBA Game Time: Çok iyi bir kanal, üstelik ücretsiz. NBA özetleri, videolar, istatistikler derken sıklıkla kullanıyorum.
  • TEDTalks: TED videoları, anlatmaya gerek yok herhalde. Tek eksiği altyazı desteğinin olmaması, neden anlamadım.

Biraz fazla adım varmış gibi görünebilir, aslında tüm bu kurulum işleri en fazla yarım saatinizi alacaktır. Sonrasında evinizde geleneksel televizyondan çok daha işlevsel ve zengin içerikli bir medya tüketim alışkanlığı edineceksiniz. Hatta televizyon aboneliğinizi sona erdirebilirsiniz bile, benden söylemesi…