Çeviri: Juan Eduardo Lopez “Ailelerle Dans”

29 Kasım 2015'te; “Ailelerle Dans” adlı Park Tarabya’da gerçekleşen bir atölye çalışmasında Juan Eduardo Lopez’e İspanyolca’dan Türkçe’ye çevirmenlik yaptım.

Juan, Arjantin asıllı, tiyatro kökenli, halen Barcelona’da yaşayan bir eğitmen. Aslında kendisine bir eğitmen demiyor, çiftçi olduğunu söylüyor çünkü kendisinin bir şey öğretmediğini, sadece bir tohum ektiğini ifade ediyor.

4–12 yaş arası çocukların aileleriyle birlikte geldikleri bir dans etkinliği tasarlamış. Dansı, teması, iletişimi oyunlar üzerinden deneyimleten bir tarzı var. Gün içinde gözlemlediğim çocuklar kadar anne ve babaların da oyuna, rahatlamaya ve güvenmeye ihtiyaç duyduğu idi.

Juan, bu projeyi 2002’de Tanzanya, Afrika’da Hadzabe kabilesi ile karşılaşıp oyun oynamanın farklı formunu, bu formun köklerinden getirdiği gücü ve etkinliğini hatırlama süreci sonrası başlamış. Dedi ki, Afrika’da herşeyi oyunlarla öğretiyorlar. Mesela bir oyun var, “Aslan gelirken”. Oyunda, çocuklar aslan gördüklerinde ölü taklidi yapmayı öğreniyorlar çünkü kaçarlarsa arkadan aslan kovalar. Bunu öğrenen çocuk aslan gördüğünde ölü taklidi yapıyor. Neden? Çünkü çocuğun okula gitmesi için sabah 5'te kalkıp iki saat uzaklıktaki okula gitmesi gerekiyor ve yolda aslanlar, kaplanlar ve filler var. Büyük şehirlerdeki gibi kapılarından servis almıyor.

Juan hep mevsimi yaz olan yerlerde yaşamayı tercih ediyor. Avrupa’da kış iken Arjantin’deki evine gidiyor çünkü o zaman güney yarım kürede yaz mevsimi oluyor. Cordoba’da “Ojala” adı verdiği (İnşallah anlamına geliyor) bir evi var ki gittiği yerlerden tohum getirip bahçesine ekmeyi çok seviyor. “Ojala” kelimesini çok severmiş o yüzden evine bu adı vermiş. Ben de onu “İnşallah” ve “Maşallah” kelimeleriyle tanıştırdım :)

Juan, bana verdiği ilham yaptığı çalışmaya olan tutkusu ve yaşam sevinciydi. Umarım Türkiye’ye yeniden gelir ve çalışmalarını aktarmaya devam eder.

Not: Etkinlik Butik Yayıncılık, ParkTarabya Anaokulu ve Bahçeşehir Tolgahan Dans Kursu katkılarıyla gerçekleşti.

https://www.facebook.com/events/1640844409505593/

http://www.danzaenfamilia.com/cast/proyecto.html

A single golf clap? Or a long standing ovation?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.