ÇOCUKLARDA VE ERGENLERDE CİNSEL EĞİTİM

Ergenlik yetişkinlik değildir. Ergenlik; bir kız ya da erkek çocuğun yetişkinliğe geçiş dönemidir. Ergenlik, çocuklukla yetişkinlik arasına, ebeveynler tarafından ergenlik istikametinde bir yoldur. Anne bu yolun inşasına, evladı dünyaya gelmeden kendi karnında başlar. Başlanılan bu yolun inşasının temelleri, ebeveynlerin kendi ebeveynlerinden kalan bilgi, deneyim ve öğretiler doğrultusunda yani kendilerine bırakılan mirasla atılır.

Ebeveynler, kız ve erkek çocuklarını; vücutları, cinsel gelişimleri ve karşı cinsler konusunda bilgilendirmelidir. Cinsel bilgilendirme sistemli olmalı ve uygun bir sırayla takip edilmelidir. İlk olarak ergenlik dönemi öncesinde kız çocuklarına regl dönemi konusunda bilgi verilmelidir. Bu bilgilendirme zamanında yapılmazsa genç kız bu durumla karşılaştığında korkup paniğe kapılabilir. Bu durum genç kıza anlatılırken âdetin nedenleri açıklanmalı ve ne anlama geldiği onunla paylaşılmalıdır. Bu konuşma genç kızı korkutmadan ve ürkütmeden yapılmalıdır. Regl dönemi, kadınların bir cezası veya çekmeleri gereken bir sıkıntı değildir; aksine, genç kızlığa girişin bir işaretidir. Regl olmak ve ileride anne olmak arasındaki bağlantı açık ve sade bir biçimde ortaya konulmalıdır.
Bu doğrultuda kalan miras iyi ise; inşa edilen geçiş yolunun temelleri de sağlamdır. Ergen bu yoldan geçerken çok fazla kaygı yaşamadan yetişkinlik alanına geçebilir. Sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşamla kendi yoluna devam edebilir ve ileriki yetişkinlik hayatında kendisi de daha sağlam alternatif yollar yapabilme altyapısını kazanmış olur. Kalan miras kötü ise; ergen için atılan temeller de sağlıksız süreçlerle yetişkinlik dünyasına adım atar, umutsuzca yolunu aramaya başlar ve yetişkinliğinde kendisinin oluşturacağı yollar da kısır, kaygılı ve yanlış olur.

Çocukların ve ergenlerin eğitimi bir bütün olarak değerlendirilmeli ve bütünün tüm parçaları ele alınmalıdır. Cinsel eğitim süreçleri bütünün dışında bırakılarak yok sayılmamalı, cinselliğe yeteri kadar önem verilmeli ve ebeveynlerin çocuklarına sağlıklı bir miras bırakmaları sağlanmalıdır. Aksi durumlarda oluşturulan yollar ergen için yeterli ve doğru bir istikamette olamayacaktır.