ServiceNow Nedir

En Hızlı Büyüyen Kurumsal Yazılım Şirketi

ServiceNow nedir, ne amaçla kullanılır gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda öğrenebilirsiniz. 2004’te işlerin kurumlarda yürütülme şeklini dönüştürmek için devrimci bir fikir üzerine kurulmuştur. Vizyonlarında öncelikle çalışanların işlerini kolaylaştırmak bulunmaktadır. İster sorunları kapatsın, uyarılara yanıt versin, ister müşteri isteklerini yönetsin, çalışanların problemlerini çözsün veya rutin görevleri yapsın; tüm bu işlemleri tek bir platform üzerinden yürütmesi hedeflenmiştir.

Bilgi Teknolojileri birimini modern bir kurumun omurgası yapıp tüm hizmetlerini tek bir veritabanına sahip bulut tabanlı bir platformda sunması ve yönetmesi için Bilgi Teknolojileri’nden başlamışlardır. Müşteriler diğer birimlerin rutin işlerini tanımlamak, yapılandırmak, otomatize etmek ve tamamlamak için aynı platformu kullanabileceklerini fark etmişlerdir.

Günün sonunda ServiceNow, Bilgi Teknolojileri Hizmetlerinin yanında İnsan Kaynakları, Hukuk, Finans, İdari İşler, Müşteri Hizmetleri, Proje, ve Güvenlik Yönetimi için bulut hizmetlerini devreye aldı. Artık tüm bu hizmetler benzer platformu kullanarak kendi iş akışları, kuralları, koşulları ve kullanıcıları tarafından yönetilmektedir.

3600’den fazla dünya çapında müşteri ServiceNow kullanarak daha hızlı, daha otomatik ve zekice bir yolla hizmetlerini yönetmektedir. Bir Milyar Dolar seviyesini en hızlı büyüyen yazılım şirketi olarak aşmıştır. Aşağıda ServiceNow nedir sorusunun detaylı yanıtları hakkındaki diğer bilgileri okuyabilirsiniz:

ServiceNow Yatırımları

ServiceNow erken büyüme aşamasında olan ve pazarda kuvvetli bir ürüne sahip olan şirketlere yatırım yapmaktadır. Ayrıca platform üzerinde geliştirme yapan veya ServiceNow Store’da listelenmiş olan şirketlere de yatırım yapmaktadır. Kurumsal Bulut Ekosistemine girmeye hazırlanan kuvvetli firmaların keşfedilmesi için finansal yatırımcılarla da ilişkiler kurmaktadır.

ServiceNow bugüne kadar aşağıdaki firmalara ciddi yatırımlar yapmıştır:

ServiceNow Tarafından Yatırım Yapılan Firmalar

Genişleyen Personel Sayısı

ServiceNow 4800’ü geçen personel sayısıyla daha güçlü bir global şirket olma yolunda hızla ilerliyor.

Dünya Genelinde 16 Veri Merkezi

ServiceNow bulut altyapısı sürekli canlıdır. Herhangi bir nedenden dolayı canlı ortamların çökmesi veya çevrimdışı olması mümkün değildir. Benzersiz çoklu ortam mimarisi ile bulut hizmetlerinizi tümüyle yapılandırırken istediğiniz herhangi bir zamanda sürüm yükseltmesi yapabilirsiniz.

Kesintisiz Bulut son derece güvenlidir ve hem üst düzey denetim kurallarına ve küresel regülasyonlara uyumludur. Ayrıca yüksek erişilebilirlik mimarisi sayesinde her bölgede cluster olarak çalışan iki veri merkezi canlı ortamların yedekliliğini sağlamaktadır. Aşağıdaki ekran görüntüsü ServiceNow nedir sorusuna oldukça etkili şekilde yanıt vermektedir.

Dünya Genelinde 16 Veri Merkezi

Dünya Genelinde 51 Lokasyonda Hizmet

Kuzey Amerika’da 15, Latin Amerika’da 2, Avrupa — Orta Doğu ve Afrika’da Türkiye de dahil 24, Asya Pasifik ve Japonya’da 12 olmak üzere toplam 51 farklı lokasyonda hizmet vermektedir.

Yüksek Müşteri Tutundurma Oranı

ServiceNow müşterilerini mutlu etmektedir. Müşterilerinin %97’si bir sonraki sözleşme döneminde de çalışmaya devam etmiştir. Sunduğu alternatif çözümlerle müşterilerini koruma oranı oldukça yüksektir.

Dünya Genelinde 3600+ Müşteri

ServiceNow, eğitim, enerji, finans, kamu, sağlık, sanayi, hizmet, tüketim ürünleri ve teknoloji sektörlerinde 3600’den fazla müşteriye ulaşmıştır.

Dünya Genelinde 1000+ İş Ortağı

Satış, Hizmetler, Teknoloji ve Eğitim başlıklarında 1000’den fazla iş ortağı için çalışmaktadır.

ServiceNow Store Uygulama Sayısı 250+

Hizmet sağlayıcıların ve farklı şirketlerin kendi uygulamalarını geliştirerek ücretli veya ücretsiz olarak tüm ServiceNow müşterilerine paylaştıkları ServiceNow Store ortamındaki uygulama sayısı 250’yi aşmıştır.

Bulut Hizmetleri

ServiceNow bir şirketin tüm hizmetleri için bulut ortamında SaaS model bir platform sunmaktadır. Kesintisiz Bulut hizmeti Global 2000 şirketleri için uygun olan erişilebilirlik seviyesinde, lokasyonda ve ölçekte tasarlanmıştır. 16 farklı veri merkezinin 8 ayrı bölgede cluster yapıda çalıştırılmaktadır.

ServiceNow’da en üst düzeydeki önceliğe sahip olan operasyonel mükemmeliyet şunları içermektedir:

 • Yüksek standartlarda güç kaynağı, yangın söndürme ve fiziksel güvenlikle inşa edilmiş ve tasarlanmış olan Tier3 ve üzeri veri merkezi bölgelerinin kullanımı
 • Tüm ağ ve sunucu altyapısında yedek cihazların ve yedek güç kaynaklarının kullanımı
 • Her lokasyonda güvenli altyapı, yedekli güvenlik duvarları, saldırı tespit sistemi (IDS), load balancer ve DDoS koruması kullanımı
 • ServiceNow tarafından alınan ve işletilen teçhizatların tüm lokasyonlarda tam zamanlı çalışanlar tarafından yönetilmesi

ServiceNow planlı bakım ve RTO (Recovery Time Objective) konusunda da sektöre önderlik etmektedir. Çeyrek bazlı planlı bakım çalışması için asgari 6 saati ve RTO için 2 saati taahhüt etmektedir.

Her bir müşteri için Yüksek Erişilebilirlik Mimarisi sayesinde milyonlarca işlemin milyonlarca CI’ı barındıran CMDB yapılması mümkündür. Kesintisiz Bulut sayesinde bu şekilde 1 ayda 8 milyar müşterinin veritabanı işlemlerini karşılayabilir. Mevcut durumda onbinlerce müşterinin ortamı veri merkezlerinde işletilmektedir.

Elbette kurumlar bulut ortamında tüm verilerinin güvende olduğunu bilmek ister. ServiceNow birçok farklı teknolojiyi ve 3. parti organizasyonlar tarafından sertifikalandırılmış güvenlik seviyelerini kullanarak verilerin güvenliğini sağlamaktadır.

SAML 2.0 kullanarak Single Sign On hizmetleriyle entegre olur ve IP adresi, kullanıcı, rol ve çok faktörlü yetkilendirme gibi erişim kontrolleri ile verilerinizi korur.

Alan şifrelemeyi veya kendi ağınızdaki yine size ait şifreleme anahtarlarını yönetmenizi sağlayan ServiceNow’ın benzersiz Edge Şifreleme teknolojisini kullanarak verilerinizi güvence altına alır.

ServiceNow bölgesel ve küresel birçok uyumluluğu ve standardı desteklemektedir:

 • ISO27001 Bilgi Güvenlik Yönetimi
 • SSAE 16 SOCI Type 2
 • SSAE 16 SOCI2 Type 2
 • ISO 9001 tabanlı FDA Kalite Yönetim Sistemi
 • FedRAMP Moderate sertifikasyonu (Amerika Eyaletleri için)
 • InfoSec Kayıtlı Denetçi Programı (Avustralya Hükumeti için)
 • Çok Katmanlı Bulut Güvenlik Standardı (Singapur Hükumeti için)