Detoks Günlüğüm

3 günlük İLK sıvı detoksumu kendimce başarı ile bitirdim :))

5–6 ay öncesine kadar detoks yapmak fikren bile zordu. Merakım vardı ancak tamamlayamam diye düşünüyordum ve kendimi iradeli olamayacağım konusunda inandırmıştım :))
Ancak hiç de öyle olmadı.

Geçen hafta The LifeCo WellBeing kurucusu Ersin Pamuksuzer’in Antalya’daki beslenme hakkındaki sunumunu dinledikten sonra heveslendim ve yapmaya karar verdim. Eğlenceli ve farklı bir deneyim olacağı konusunda kendimi motive ettim :) Benim için bir kendi kendime “challenge/meydan okuma” olacaktı. Bu da ayrı bir heyecan yarattı :))
 
Son 4 aydır iki öğün beslendiğim ve bunun içerisinde mutlaka yeşil içecek, kefir, kombucha çayı gibi sıvı destekleyiciler çok olduğu için ve akşamları saat 7’den sonra zaten bir şey yemediğim için daha hazır hissettim kendimi.

NELER YAPTIM?

Öncelikle içebileceğim, farklı kişiler tarafından denenmiş detoks paylaşımlarını araştırdım ve hangi karışımları yapabileceğimi belirledim, günlük akışımı planladım, alışveriş yaptım yani tam hazırlandım.

Yukarıdaki resimlerde tüm gün tükettiklerimi saatli ve detaylı yazmaya çalıştım. Yeşil karışımlar dışında hindistan cevizi yağlı filtre kahvemi içmeye devam ettim. Yeşil içeceklerime mutlaka 1–2 yemek kaşığı zeytin yağı ekledim. Limonlu soda ve kefir de rahat geçirmeme katkı sağladı. Siyah çayı çok az içtim. Gün boyu 2,5 litre ılık alkali su içtim.

3 günün sadece 2.gününde 1 saat yoğun spor yaptım, başka yorucu antrenman yapmadım. Akşamları yoga yapmak ve en geç saat 11'de yatmak rahatlatıcı oldu.

Açlık gibi bir durum yaşamadım ancak zevk için yeme isteği yaşadım, özellikle son gün. Yani mesela canım cidden peynir yemek istedi. :))) tamamen keyfi :) ve ertesi gün için aklımdan geçen yemek menemendi :)) Kendim pek iyi yapamasam da çok severim.


Sonuç; sakin, keyifli, odaklı ve iradeli bir 3 gün detoksu geçirdim.

Sindirim ve boşaltım sistemim biraz dinlendi umarım :)

Şu anda gözle görülür bir etkisi var mı bilemiyorum ancak kendime olan güvenimin arttığı kesin :)


3 günlük ilk deneyimim sonrası, detoks yapmak isteyenlere önerilerim;

* Detoksa girmeden en az 2–3 gün (mümkünse 1 hafta) öncesinden az yemeye başlayın, özellikle şekerli, unlu gıdaları, meyveyi azaltın, akşam atıştırmalarını bırakın, yani hazırlanın. Detoks öncesi ve sonrası dikkat edilecekler, yenecekler/yenmeyecekler listeleri var. Internetten araştırma yapmakta fayda var. 
* Yine öncesinde psikolojik olarak kendinizi hazırlayın, motive edin. Yapabileceğinize inandırın kendinizi.
* Tüm gün ne içeceğinizi önceden iyi çalışın, malzemeleri hazır edin. İçme saatlerini belirleyin, güne yaymakta fayda var.
* 3 gün için farklı sebzeler hazırlayın. Özellikle magnezyum, potasyum içeren sebzeleri mutlaka karışıma katın.
** Örneğin magnezyum için ıspanak, keten tohumu, susam, fesleğen, brokoli, acı biber, dereotu, patlıcan, muz gibi..
** Potasyum için havuç, pancar, ıspanak, domates, karnabahar, salatalık, zerdeçal, fesleğen, lahana, greyfurt, kivi, portakal, yeşil fasulye, kereviz gibi..
* Meyve ekleyecekseniz sadece gündüz öğününe ekleyin ve az miktarda olsun. Akşam meyve eklemeyin.
* İlk gün detoks bitince, günü nasıl geçirdiniz değerlendirin ve gerek varsa ikinci gün için içerik ve saat güncellemesi yapın.
* Detoks günlerinde su içimini arttırın. En az 2,5–3 litre öneriliyor.
* Omega 3 vb takviyelerinizi almaya devam edin.
* Detoks sonrası ilk bir kaç gün yine hafif beslenin, birden midenize yüklenmeyin.

Ben bugün, detoks sonrası menemenimi keyifle yedim. :)

(: Mutlu oldum :)

Size de bol keyifli bir detoks deneyimi dilerim. ;)

Sorularınız olursa ya da deneyimlerinizi aktarmak isterseniz lütfen yorum bırakın.