Cost per Lead Hesabı

Bugun bir startupla aramızda geçen konuşmayı üzeri kapalı olarak paylaşmak isterim.

Startupımız üye kazanıp üyelerin belirli aksiyonları daha sonrasında yapmasını bekliyor ve bu amaçla CPL reklamları veriyor. Affiliate networklerden gelen lead maliyetinin de diğer yayıncı reklamlarına göre 5 kat daha ucuz olduğunu söylüyor bu yüzden de tıklama başına ya da bin gösterim başına maliyetlenen bu reklamların ona pahalı geldiği için yapmak istemediğini belirtiyor. Gel gör ki affiliateden gelen leadler konusunda da Türkiye pazarı için içinin rahat olmadığını ekledi. Peki bu leadler uygulamaya üye olduktan sonra ne yapıyorlardı? Affiliatelerden gelen üyelerin sadece binde 20'si sonradan uygulamada istenen işlemlerden birini gerçekleştirdi, peki diğer üyeler neden bir şey yapmıyordu?

Pahalı diye yatırım yapmayı tercih etmediğini söylediği yayıncı reklamlarından ise gelen kullanıcıların üye olduktan sonra yüzde 20 oranlarına kadar hatta çok daha fazla oranda daha aktif kullanıcılar olduğunu gözlemlediğini iletti.

Neden reklam karlılığını üyeye ya da tek seferlik dönüşüme göre yapıyorsunuz ki?

Üyenin değeri bir sefer üye olma sayısı değil de sonraki bütün kullanımıyla ve gerçek gelire katkısıyla ölçülmeli değil mi?

Aslında cevapları hepimiz biliyoruz ama yine de sayılar hoşumuza gidiyor, belki müdürler, direktörler ve yatırımcılar da her zaman olmasa da bazen buna inanmak istiyor ya da her şey bir anda olmuyor diye kendimizi kandırıyoruz.

Bu kadar çok reklam olmak zorunda değil, herkes ilgisiz alakasız reklamları görüp durmamalı belki de, daha iyi bir reklam pazarı bence mümkün. Daha yüksek fiyatlarla daha yüksek dönüşlerle daha az ama ilgili reklamlarla herkes kazanabilir! Böyle bir durumda adblockerlara da gerek kalmaz.